Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Méně medicíny - více zdraví Méně medicíny - více zdraví Gilbert H. Welch

Většinově se líbit nebude, to je jisté, přesto doporučuji - v první řadě konzumentům lékařské péče. Autor je doktor, nějakou dobu také vyučoval matematiku a statistku, dá se však čekat, že vyvracečům to bude málo. Kniha je zaměřená na škody vyvolané nadměrnou zdravotní péčí, protože problém jejího nedostatku je již všeobecně znám.

26.01.2019 5 z 5

Sedm dcer Eviných Sedm dcer Eviných Bryan Sykes

Tenhle pán umí velice pěkně vysvětlit, o čem mluví, resp. píše, a svoji cestu za výsledkem popisuje někdy humorně, jindy s trochou dramatu, takže první dvě třetiny knihy jsem přečetla jedním vrzem. Ovšem smyšlené životy žen popisuje na můj vkus příliš rozvláčně, nebavilo mě je číst - srážím za ně jeden bod. A protože se cítím být potomkem i nějakého neandrtálce (Autor v té době ještě nevěděl, že jsme se křížili i s nimi.), dovolím si povzdech, že doslov je mimoňskej.

21.01.2019 4 z 5

O věrné lásce Saidjaha a Adindy O věrné lásce Saidjaha a Adindy Multatuli (p)

Povídka z roku 1926/27, v níž se chlapec vydal "do světa" hledat práci, aby se později mohl oženit s přislíbenou dívkou. Je to ovšem po všech stránkách smutný příběh s tragickým koncem.

07.01.2019 4 z 5

Katastrofa na Slunci Antarktidy Katastrofa na Slunci Antarktidy Adam Hollanek

Šedesát let stará detektivka, jejíž děj se odehrává na konci 20. století, tehdy tedy sci-fi, dnes zajímavý pohled do představ autora o době, kterou jsme my již prožili. Docela napínavé oddechové čtení. Nelze si nevšimnout, že obrázek bytosti na přebalu silně připomíná Endermanna ze současné počítačové hry Minecraft. Že by kniha posloužila jako inspirace?

06.01.2019 5 z 5

Ženy léčitelky Ženy léčitelky Elisabeth Brooke

Zábavné asi jako číst seznam, ale sehnat informace muselo dát spoustu práce. Čtenářky se nad knihou zřejmě snadno naštvou, snad si také uvědomí, jak těžké bylo vybojovat uznávání vzdělání žen, které se chtěly věnovat zdravotní pomoci lidem. Obsahuje mnoho "zapomenutých" skutečností, například, že se porodnice vedené ženami, které dbaly na hygienu snad odpradávna, nemusely zavírat na horečku omladnic, na rozdíl od těch vedených muži-lékaři, které byly zavřené i několikrát do roka.

28.12.2018 3 z 5

Stolečku, prostři se! Stolečku, prostři se! Josef Spilka

Pro dnešní dobu zastaralé, pravda, ale krásně ilustrované a rýmované. O chlebu, který nás sytí, mase, mléku, ovoci a zelenině i sladkostech. Dle mého nevhodné pro vegetariány.
"Člověku však je to málo:
loví v polích, vniká v les.
Tak mu maso zachutnalo,
že i do rybníka vlez."
"Kravičky se pasou na stráni,
telátko se s nimi prohání.
V poledne je podojíme,
teplé mléko odstředíme."

18.12.2018 4 z 5

Neobyčejná teorie světla a látky Neobyčejná teorie světla a látky Richard P. Feynman

Prý "Co dokáže pochopit jeden hlupák, dokáže i druhý." Tož ano, Feynmanovi se skutečně podařilo téma zjednodušit a názorně vyložit tak, že je možné ho po celou dobu sledovat a "chápat", o čem mluví. Přesto jsem v posledních dvou kapitolách chvílemi propadala sebelítosti, protože čtení vyžadovalo jistou námahu a koncentraci na téma a já už jsem věděla, že mi nepřinese odpověď na otázky, kvůli nimž jsem po knize sáhla.

18.11.2018 5 z 5

Mizející tvář Gaii: Poslední varování Mizející tvář Gaii: Poslední varování James Lovelock

Teorie Gaia mě zaujala, ovšem způsob, jakým ji Lovelock prezentuje, považuji za promarněnou příležitost. Pohrdavé zlehčování možných potíží s jádrem, snaha vlastním vztekem vyburcovat ostatní, rozumné názory ztracené ve "spisovatelském balastu"...
Na mě měla kniha navíc naprosto nečekaný efekt. Jednak jsem naznala, odkud asi pochází konspirace chemtrails - že stačí některým běžným činnostem provozovaným člověkem (cestování letadly, kdy kondenzační stopy za proudovými letadly přispívají ke globálnímu oteplování) přiřadit postranní úmysl, a máme tu konspiraci jako vyšitou, totiž, že nás sprejováním oblohy chce kdosi připravit o vodu.
Za druhé, autor tolikrát opakoval, že neexistuje způsob, jak ohleduplně snížit náš počet, a kdyby nás na Zemi bylo jen sto milionů, mohli bychom si dělat prakticky, co chceme, a nevadilo by to, že se sedmi miliardami pochybuje, zda existuje udržitelná možnost nebo zda významně snížíme spalování fosilních paliv, že jsem pochopila i další konspiraci, tentokrát týkající se úmyslného snížení počtu obyvatel na naší planetě. Co na tom, že je nás čím dál víc? I tady by fungovalo zpoždění. Mám věřit, že by to nikdo z těch, co Lovelocka vzali příliš vážně, nezkusil?

25.10.2018 2 z 5

Paraziti Paraziti Rob Dunn

Psáno víceméně formou příběhu, lidovým jazykem, bez nároků na odborné znalosti čtenáře. Nudila jsem se, dokud jsem si na to nezvykla, a až od kapitoly "Patogeny, kvůli kterým jsme přišli o srst a začali být xenofobní" jsem docela zpozorněla.

25.10.2018 3 z 5

Jak krtek ke kalhotkám přišel Jak krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

Kolik práce se musí udělat a kolik bytostí musí spolupracovat, než si můžeme něco obléknout! Podáno tak, aby to děti bavilo.

15.10.2018 5 z 5

Zelená se louka Zelená se louka Karel Alois Vinařický

Hvězdičku za pěkné obrázky. Ničím jiným nezaujala, poputuje do knihobudky.

15.10.2018 1 z 5

Tajemství DNA Tajemství DNA James D. Watson

Mám podezření, že název knihy laického čtenáře odradí, budí spolu s obrázkem představu, jak příšerně odborné informace se za nimi skrývají... Přitom je to opravdu jen příběh. Příběh jedné neobyčejné struktury a pár chlápků, co vysoutěžili Nobelovku.

01.10.2018 5 z 5

Císařský řez Císařský řez Michel Odent

"Je naléhavě potřebné zpochybnit mnoho přejatých dogmat, které vypovídají o hluboce zakořeněném neporozumění základním potřebám rodících žen, a zabránit tak jeho šíření. Je to snadné. Některé z těchto myšlenek mají svůj původ v kruzích žen zabývajících se přirozenými porody. Jiné pocházejí z lékařských kruhů. Všechna tato dogmata se však podílejí na tom, že dochází ke snížení počtu žen, které mohou porodit s pomocí vyplavení hormonů lásky."

27.09.2018 5 z 5

Templárske brány Templárske brány Javier Sierra

Najprv sa mi nechcelo do slovenčiny, ale nakoniec sa to čítalo samo.

07.09.2018 4 z 5

Frabato Frabato František Bardon

Vydat vzpomínky a představy kohosi neznámého pod jménem toho, koho se týkají, mi připadá jako drzost. Kdyby na to aspoň dotyčný upozornil hned na začátku, ale ne, až v doslovu uvádí, že literární úpravu přenechal Bardon zcela své sekretářce, B. dodal jen "konstrukci z faktů svého života", a navrch to celé přepracoval nakladatel, který se možná chtěl svézt na vlně odhalování tajných lóží a trochu si vydělat? Omlouvám se, ale tohle dílko mě nějak rozhořčilo, takže nemohu nedat odpad.

03.09.2018 odpad!

Co když je to nebe? Jak jsem se zbavila omezujících přesvědčení a začala opravdu žít Co když je to nebe? Jak jsem se zbavila omezujících přesvědčení a začala opravdu žít Anita Moorjani

Anitin styl mi nevyhovuje a některé závěry tvrdí s přehnanou sebejistotou, nicméně často, možná většinou, vyjadřuje i můj názor na věc, například pokud jde o léčitele, medicínu, funkci gurua nebo třeba mýtus č. 10. Knihu jsem po někom zdědila, bylo v ní podtrháno, osrdíčkováno, označeno tučnými šipkami, ale já jsem si všímala úplně jiných částí, takže si v ní asi najde to svoje různorodá skupina čtenářů. Zaujalo mě například, co dělá se strachem: "Prostě ten strach nechám být a zároveň jemně přesunu myšlenky na novou kolej...", nebo "přiznání se" ke znalosti transakční analýzy (https://www.databazeknih.cz/knihy/ja-jsem-ok-ty-jsi-ok-126067).

30.08.2018 4 z 5

Já jsem OK, ty jsi OK Já jsem OK, ty jsi OK Thomas Anthony Harris

Čtyři možné postoje:
1. NEJSEM OK - JSI OK
2. NEJSEM OK - NEJSI OK
3. JSEM OK - NEJSI OK
4. JSEM OK - JSI OK
Rozhodnutí o prvním postoji je založeno na existenci nebo neexistenci hlazení. První tři rozhodnutí patří mezi neverbální. Teprve čtvrtá pozice je vědomá. Nemůžeme se rozhodnout pro tuto pozici, aniž bychom měli mnohem více informací v dřívějším rozhodnutí v dětství, než má většina lidí.

24.08.2018

Tajná věda v nástinu Tajná věda v nástinu Rudolf Steiner

Pokusila jsem se, ale fakt to nedám. Pochopila jsem, proč lidi na jeho přednáškách usínali. Se snahou něco od něj přelouskat končím. Knihu jsem po někom vygumovala a vrátím ji do knihovny.

20.08.2018

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Divila jsem se, proč jsem knize dala pět hvězdiček, když jsem ji četla před čtvrtstoletím a docela jsem zapomněla, o čem byla. Bylo to jen za ten pocit, který ve mě zůstal a vynořil se, když jsem ji vzala v jedné knihobudce znovu do ruky. Přečetla jsem si ji nyní podruhé, ohvězdičkováno mám správně.
Jakoby lidstvo od Tevise opisovalo.
Akorát tedy, pokud si chcete příběh užít, nečtěte předtím komentáře, je v nich toho tolik, že vás pak už asi nic nepřekvapí a nebo budete přímo zklamaní.

15.08.2018

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Podruhé už se mi kniha nečetla tak lehce, chyběla zvědavost a asi nejen to. A ještě k tomu se mi nelíbí obrázky Z. Hajného. Některé věci jsem pochopitelně vnímala úplně jinak než dřív. Vypadá to, jakoby něco z toho, co Elisa říká, mělo zarážející, nepravděpodobnou souvislost i s dnešní dobou.
"To může být jenom zlý sen, že lidé klesli tak hluboko, že se navzájem zabíjejí krutými zbraněmi a právě ti nejzdravější, nejsilnější mladí muži, kteří by byli povoláni k tomu, aby zplodili novou, zdravou a silnou generaci. Ti jsou zabíjení jako první, protože jen oni jsou 'schopní' stát se vojáky. Slabí, nemocní muži zůstávají doma, v důsledku toho plodí tito slabí, nemocní muži se ženami doma děti a většina mladých, zdravých lidí je ve válce zahubena. To je nejrychlejší cesta k degeneraci celé lidské rasy. A lidstvo kleslo už tak hluboko, že nezná tuto strašnou pravdu! Ve své vzájemné slepé nenávisti a strachu jednoho před druhým se zabíjí ta nejzdravější, nejlepší generace!"
Jinde to působí až zrůdně. "Z intimního utkání dvou zemí, dobyvatelské a dobyté, tryská nový život na duchovní i hmotné úrovni. Ze sňatku dvou ras vzniká nová kultura. Mísí se však i tělesné buňky, vznikají potomci, kteří v sobě nesou a vykazují vlastnosti obou ras. Příroda vytváří mezirasu, přechodná individua, aby zmírnila a překlenula tvrdé hranice mezi rasami a zeměmi."

10.08.2018 4 z 5