jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Skřítkové a trpaslíci Skřítkové a trpaslíci Antonio Lupatelli

Pátý díl ze světa lesních zvířátek a hlavně ze světa trpaslíků. Po předchozím nepříjemném čtení s umíráním víl jsme si se synem spravili náladu. Opět tu byly celkem roztomilé krátké příběhy doplněné krásnými ilustracemi. Celý tento díl se točí kolem soužití se zelenými skřítky, kteří všem znepříjemňují život a vyvádí lotroviny. Nakonec se ale spojí všichni dohromady kvůli společnému nepříteli.
Syn četl knihu ve čtvrté třídě a byl z pokračování jeho oblíbené série nadšený.

17.11.2023 5 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

První díl okouzlující asijské duologie od malajské autorky. Knihu jsem musela číst ve slovenštině, neboť nakladatelství Ocelot záměrně, podle a dost ošklivě ignoruje čtenáře s elektronickými čtečkami a knihy schválně elektronicky nevydává a ani nekupuje práva na el. licence. Ale dost k mému rozhořčení z vydavatelů a zpět k této kouzelné knize. Příběh je inspirován starou čínskou legendou a já jsem byla fascinovaná světem, který autorka na základě té jednoduché inspirace vytvořila. Vše se odehrává v nebeské říši pro nesmrtelníky, kteří mohou využívat magii. Cestuje se tam vtipně na obláčcích a měsíc se rozžíná za pomoci lamp, ale jinak inspirace čínskými legendami končí a vytvořený svět je reálně prokreslený, včetně složité politiky, magických příšer i doutnajících problémů. První část série se nesla v duchu objevování nového světa, nových přátel, první lásky i vlastních schopností. Xingyin (Singjin ve slovenské verzi) je drzá a dokáže se prát a rvát o to, co v životě chce, i když jí všichni akorát hází klacky pod nohy. Její povaha se mi líbila a bavilo mne sledovat její myšlenky (kniha je psána z jejího pohledu), které od naivních směřovaly stále k dospělejším. Příběh se odehrává v průběhu několika let a od rozverné, jakoby dětské první části, se v hlavně v druhém díle duologie přesune k tíživým rozhodnutím, dochází i k tragické smrti některých vedlejších postav a celý příběh získá jinou rovinu, na to se připravte. Mne první díl rozveselil a nadchl a druhý rozesmutnil a dostal do určité melancholie a nutil mne nad spoustou věcí přemýšlet. Nelituji ani jedné stránky čtení této duologie, kniha je podle mne opravdu kvalitní. Můžete v ní očekávat spoustu dobrodružství, putování a v jedné chvíli se objeví i draci.

Romantická linka a milostný trojúhelník mi nesedl, ale nějak jsem se tím nakonec smířila a zkusila hlavní postavu pochopit.

24.10.2023 5 z 5

Zrodení z mágie Zrodení z mágie Natali Fox

(SPOILER) Druhý díl rozsáhlé fantasy tetralogie od slovenské autorky, která je, chtě nechtě a zamýšleně i nezamýšleně, inspirována sérií Eragon od Christophera Paoliniho.
Právě v tomto díle jsem pociťovala zásadní změnu všeho, co jsem si na hlavní postavě všimla v prvním díle, bylo to jako číst o někom jiném a ne, nesouviselo to s tím, že se v hrdince probrala magie. Naopak, popisy, co musela prožívat a co jí magie způsobovala, mi přišly jako jedna z mála fakt dobrých a uvěřitelných věcí ohledně charakteru této postavy.
(pozor spoiler) Hrdinka pro mne najednou byla hrozně povrchní - odložit ten pergamen, zahodit dlouholeté přátelství a kvůli čemu vlastně? Ne, nepochopila jsem ji. Vztah k sestře mi přišel diametrálně odlišný než v prvním díle. Zmizela hravost a bojovnost hrdinky a touha po dobrodružství. A ten milostný trojúhelník? To po sotva prvním vztahu hned skončí s někým, kdo tam prostě jen byl? Nepochopila jsem ten nový vztah, objevil se pro mne z čista jasna a nedával vůbec smysl. Přátelství s Violou se podle mne objevilo taky spíš z ničeho nic a na ničem pořádně nestavělo. A čtyřicetiletý kouzelník, který procestoval svět, a měl být mentorem, se v určitých chvílích choval zase nepoměrně věku a charakteru postavy. Mátlo mne to.
(konec spoileru)

Pokud to mám shrnout, fantasy svět a zápletky a propracovanost díle je krásná, kvůli tomu jsem knihu dočetla a zvažuji časem nákup i dalších dílů. Jen se nedokážu vžít do žádné z postav a tak mám tendence přeskakovat části o jejich pocitech a jen sledovat děj a to je prostě škoda.

PS: Tato série by měla potěšit všechny vegany a vegetariány, neboť je tu tento životní styl celkem dost propagován a vetkán do příběhu. Za mne to bylo na sílu a nekonzistentně, ale milovníky zvířat to rozhodně potěší.

22.10.2023 4 z 5

Prebudená mágia Prebudená mágia Natali Fox

První díl rozsáhlé fantasy tetralogie od slovenské autorky, která je, chtě nechtě a zamýšleně i nezamýšleně, inspirována sérií Eragon od Christophera Paoliniho. Fascinovaly mne neotřelé nápady (kouzelný pergamen), zajímavá zápletka a propracovaný svět, který autorka stvořila. Jen bych si to všechno přála prožívat s jinou hrdinkou, bohužel.
Její charakter mi přišel hrozně moc nekonzistentní (hlavně první díl versus druhý), její rozhodování, některé rozhovory i fňukání (v druhém díle) mi nesedělo. Prostě jakoby postava neměla svůj charakter, ale pro každou část knihy (srovnávám hlavně s druhým dílem) se chovala jako někdo jiný, koho jsem nepoznávala. Absolutně jsem se s ní nemohla nijak ztotožnit, poznat ji a pochopit, těžko se mi popisuje, kde byl vlastně problém.
Romantická linka a vůbec vznikající vztahy v tomto díle mi nepřišly špatné, jen jim podvědomě něco chybělo, ve druhém díle už jsem lépe vnímala, co mi tam chybí a kde jsou hlavní trhliny - nic nešlo opravdu do hloubky. Ani to, co podle mne mělo, mohlo. Sice se slovy autorka snažila popsat nějaké hlubší city, ale chování postav, jednání, rozhovory byly s těmi vznosnými řečmi prostě v rozporu.
Za propracovanost, neotřelost a zajímavé nápady si kniha rozhodně zaslouží vysoké hodnocení. Jen škoda, že mi nedokážou postavy přirůst k srdci.

22.10.2023 5 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

Velmi půvabná pohádková fantasy pro náctileté dívky, kterou jsem si docela zamilovala. Knížka bývá označován za jednodušší, předvídatelnou a pro mladší čtenáře a věřte nebo ne, právě proto jsem po ní sáhla a rozhodně jsem udělala dobře. Příběh je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky a já se skvěle vžila do toho, co se jí dělo. Její výcvik, pocity, se kterými se musela poprat, nečekané dobrodružství, různé kultury i náročná ztráta blízkých - všechno jsem to prožívala s ní. Příběh je takový naivnější, pro mladší čtenářky - právě to se mi ale na něm líbilo, ta pohádkovost. Romantická linka v knížce je půvabná, sice předvídatelná, ale vážně roztomilá. Nejvíce mne ale dostaly ty sourozenecké vztahy a hrdinství kvůli záchraně rodiny (to mne okouzlilo v knize Zlodějský tanec a tady se mi některé ty milé pocity vrátily, byť jde o úplně jinou zápletku, prostě jsem si na to vzpomněla). Už teď vím, že se ke knize jistě budu vracet, i když vůbec nejsem cílovou skupinou.
Sice se jedná o duologii, ale příběh lze z určitého pohledu považovat za uzavřený a druhý díl bude vyprávěn z pohledu jiných osob a těším se na to pokračování s jinou hrdinkou.

24.06.2023 5 z 5

Žhavý trůn Žhavý trůn Julie Johnson

Druhý díl nečekané princeznovské trilogie. Obsahuje opět spoustu politikaření, vyhrožování, komplikovaných vztahů, chyb, ale taky smutnou smrt nevinných. Celá série je na můj vkus poněkud hodně dramatická a vyostřená a vymyšlený svět je hnaný docela do extrémů, ale rozhodně se knížce nedá upřít napínavý děj a zajímavé zvraty. Rozhodně nejde o žádné odpočinkové čtení.

12.06.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Krutá pohádka pro dospělé. Přesně takto mi při čtení příběh připadal, ne jako romance, ale prostě jako taková stará pohádka, kde se vyrvávají srdce z těla a zabíjejí lidé prostě jen tak. Musím ale uznat, že postupný přechod sirény od kruté bytosti k osobě, která má v sobě špetky lidskosti, je tady asi jeden z nejzdařenějších, které jsem našla. Bylo to uvěřitelné, interakce s princem byly svérázné, ale zajímavé. Romancí bych tento příběh zrovna nenazvala, ale láska to nakonec celé zachránila. Prostě taková "klasická" stará pohádka pro dospělé.

19.05.2023 4 z 5

Nepřítel mého nepřítele Nepřítel mého nepřítele Kateřina Petrusová

Další příběh jednoho vztahu z "mafiánského" prostředí. Postavy v příběhu jsou jiné, ale silně navazuje na předchozí, takže nedoporučuji číst ho jen tak bez souvislostí předchozího dílu. Opět tu jde o postupné (nerealistické) setkávání dvou zvláštních lidí a to, jestli a jak se dají dohromady. Zápletka mi přišla z popisu skvělá a tak trochu jsem byla zklamaná, že autorka nevytěžila z toho setkání policistka versus mafián více. Až příliš rychle akce skončila, až příliš rychle se do sebe nějak zamilovali, až to nebylo ani moc uvěřitelné. Nicméně stejně jsem si to přečetla, protože jsem vážně chtěla vědět, jestli tenhle člen rodiny mafiánem zůstane a nebo ne.
Odlehčená a naivní oddychovka pro chvíle, kdy už není co číst.

10.05.2023 3 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Neuvěřitelné pokračování detektivní urban fantasy z moderního světa. Propojení magie, strojů, mobilů, špionáže - to byla pecka. Kniha je opět psaná v er formě a soustředí se víc na děj, než na vývoj postav a navíc je tam popsáno více dějových linek různých osob. Fascinovalo mne, jak se kolem hlavní hrdinky vytváří kruh přátel a co prožívají. Měla jsem většinu knihy strach, že jim na jejich intriky někdo přijde, a mrzí mě smrt dvou postav. Romantická linka a erotické scény jsou tady, no, zvláštní, nějak mne to neoslovovalo, ale dalo se to přeskočit a opět se ponořit do děje a těch postupných vztahů a netradičních přátelství. Konec mne dostal, za celou dobu by mne nenapadlo tak promyšlené propojení s jinou autorčinou sérií knih a jsem nesmírně natěšená, co se v dalším díle dozvím a jak do sebe některé věci zapadnou jako skládačky puzzle.

02.05.2023 5 z 5

Neznámý žalm Neznámý žalm Laura Thalassa

Druhý díl fascinující trilogie o jedné osudové lásce dvou kouzelných bytostí v netradiční urban dark fantasy. Opět se celou knihou nese především vztahová linka a spousta rozhovorů, dvě hlavní postavy poznávají jedna druhou, pozvolna. Velmi oceňuji postupnou proměnu, kterou prochází hlavní hrdinka - na co si musí zvykat, jak přijímá svou roli, přizpůsobuje se, učí se. Bylo to velmi citlivě sepsané, vlastně jsem nečekala, že jeden ze zajímavých silných romantických vztahů najdu zrovna v temné fantasy knížce.
Na okraji všeho toho budování jejich vztahu je i nastínění složitosti politiky vílího světa, děsivé noční můry, záhadná zmizení a intriky. Jsem napjatá a zvědavá, jak to celé nakonec dopadne, už aby byl k dispozici další díl.

26.04.2023 5 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Zlehka psaná historická romance pro ženy, která vykouzlí úsměv na tváři. Tento díl jsem četla jako první, vytržený z celé série, a jen čistě kvůli tomu, že jsem chtěla vědět, jak to opravdu bylo s tajemnou pisatelkou bulvárního plátku v roce 1812-1824 na základě zhlédnutí seriálu Bridgertonovi. Vůbec jsem nečekala, že se mi nakonec zrovna takhle kniha psaná v er-formě (což nevyhledávám) překvapivě zalíbí. Přitom já historickým romancím, ani nějaké historické červené knihovně absolutně nefandím. Ale možná právě proto jsem neměla v podstatě žádná přemrštěná očekávání. Kniha je čtivá, neřeší žádná závažná témata, rozhovory jsou roztomile rádoby dobové a bavily mne. Prostě odpočinek, trocha romance a erotiky a jedno malé tajemství.

16.04.2023 5 z 5

Proč existují sprostá slova, když se nesmějí používat? Proč existují sprostá slova, když se nesmějí používat? Anna Durnová

Poučná kniha, která má dětem vysvětlit složitá témata prostřednictvím milé maminky, která zodpovídá dětské otázky. Syn ji začal číst v osmi letech, ale nikdy ji nedočetl. Jediné, co ho bavilo, bylo, že může při čtení prvního příběhu několikrát přečíst trochu sprosté slovo a já s tím nic nezmůžu, protože je to v knize, kterou chci, aby mi četl. Když jsem se ale později zeptala, jestli tedy ví, proč existují sprostá slova, neuměl mi odpovědět. Ani na další otázky z dalších příběhů. Přiznávám, že ani já jsem si z knihy nic nevzala, pro mé rodičovství a vysvětlování složitých témat dětem, bohužel užitečná nebyla. Kniha navíc obsahuje jen málo obrázků a spoustu textu, syna nezaujala.

08.04.2023 2 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Christina Lauren

Plochý a odtažitý příběh dvou dospělých lidí, do jehož čtení se člověk musí spíš nutit. Zápletka je zajímavá, ne že ne, pro mne i nová a osvěžující, ale to zpracování knihu dost potopilo. Za mne největší vinu nese psaní v třetí osobě - tj. er forma. Celou dobu jsem děj jen sledovala z dálky a naprosto nezúčastněně. Nebyla jsem vtažena do děje a čertila se na autorku, proč to napsala takto nevzrušeně a strnule. Nedokázala jsem se do postav vžít, pochopit je, vcítit se. Ne, romantické příběhy a er forma obvykle nejdou dobře dohromady a jen málokdo je takto umí dobře napsat.
Chápu, že někomu ten děj a chabá romantická linka budou stačit, já už mám ale bohužel laťku obdobných knih nastavenou poměrně vysoko.

03.04.2023 2 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

Romantický příběh okořeněný špetkou sci-fi prvků a pár zajímavými úvahami o dalších dimenzích světa. Kniha je čtivá, opravdu velmi čtivá. Obvykle knihu o hrdince, která kouří a pije, odkládám hned po prvních řádcích, tady jsem to ale nedokázala a bylo to dobře. Hlavní hrdinka nalézá smysl života a lásku a po nějakých berličkách už později sahat nepotřebuje, takže jsem si ji nakonec velmi oblíbila.
Odlišné světy jsou v knize popsány velice srozumitelně - to se autorce fakt povedlo. Působivé pro mne byly myšlenky hlavní hrdinky o fungování nějakého pouta z jiného světa a vůbec úvahy o světě hlavního hrdiny a podobě lásky v tom světě a návaznostech. Celkově hodnotím romantickou linku jako povedenou, vymyšlenými prvky okořeněnou, ale milou. Poznávání a oťukávání dvou cizích osob při společném dobrodružství a cestování se autorce povedlo na výbornou a o různá překvapení a tajemství nebyla nouze.

Jedinou výtku ale mám, stejně jako ostatní komentující: závěr není vysvětlený. Vypadá to, že autorce už se nechtělo dopsat "jak to teda vlastně dokázali". Cítila jsem se, jako by mi někdo z Sherlocka Holmese vystřihl vysvětlení logických úvah nebo jakoby někdo odmazal závěrečná Brumbálova vysvětlení z Harryho Pottera. Prostě něco cenného, důmyslného a chytrého tam chybělo. Zjistili jsme závěr, ale nevěděli, jak přesně se k němu došlo. Podezírám autorku, že prostě nedokázala vymyslet, jak to vlastně hlavní hrdinové vyřešili, a nechala to na čtenářích, aby si ušetřila práci. Nu, škoda. Třeba to jednou dopíše jako bonusovou kapitolu. Hvězdičku ale dolů za tu neúplnost, je to fakt mrzuté a takové odbyté. Přitom kniha by jinak měla našlápnuto na opravdu bombastický příběh, který se na české scéně jen tak nevidí.

29.11.2022 4 z 5

Les bez srdce Les bez srdce Joanna Ruth Meyer

Dlouhá pohádka pro dospělé. Se vším všudy, co staré pohádky obvykle měly, tedy drastickým vytrháváním srdce z těla, zabíjením, nestvůrami, podivnou starou magií, napojením na přírodu, spoustou lidské zloby a starých křivd. Romantická linka mezi nestvůrou a mladým mužem byla, no, tak jako ze starých pohádek. Musím přiznat, že mám raději moderní příběhy. A nemyslím si, že by tento příběh byl vhodný pro děti, ostatně stejně jako mnohé staré klasické drastické pohádky.

18.08.2022 3 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Bizardní, absurdní vtipný příběh plný trapasů, zmatků a ztřeštěné zápletky. A s pohádkovým sladkým koncem, ale romantiku nečekejte. Čteno kvůli výzvě, není to příběh, který obvykle vyhledávám, ale jsem ráda, že jsem touto formou poznala knihu od jihoafrické autorky. Vracet se k ní ale určitě nebudu, byť několik situací bylo vážně k popukání a doslova jsem prskala smíchy.

17.08.2022 3 z 5

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Půvabná pohádka o přátelství pavouka a dřevěné kukačky z hodin ve starém opuštěném domě. Na stránkách je vždy jen pár řádek textu a velké netradiční obrázky, ideální pro malé čtenáře. Mého syna obrázky Pavla Čecha dokážou zaujmout a zkoumá každý zaprášený kout a ty krásné detaily (zásoby sušených much na poličce atd.). Knížka je opravdu pohádková, pavouk má "lidský" obličej a kukačka umí létat, jinak se ale příjemně dotýká reálného světa a řeší normální věci, jako vpád zloděje, čtení knih. Ideální pohádka pro děti, které až tak moc nemusí fantazijní příběhy. Jen ty natahovací hodiny s kukačkou jsem musela vysvětlovat, dnes už to děti vůbec neznají.
Syn knihu četl ve druhé třídě, je vhodná pro malé čtenáře. Na pokračování příběhu se ale nechystáme, takto nám to stačí.

28.04.2022 5 z 5

Letní noci Letní noci Nofreeusernames (p)

(SPOILER) Příběh lásky dvou lidí, kteří se nesnášejí, ale musí spolupracovat na divadelním představení pomády. Tak jak je u autorky obvyklé, kniha je doslova protkaná různými odkazy na moderní seriály a postavy se srovnávají s těmi filmovými, vtipkují o nich. V knize se také objeví téma TikToku, YouTube, prostě moderní příběh pro mladé, kteří tomuhle všemu rozumějí (já se ne vždy na vše chytala). Jedná se o třetí díl, ale podle mne není úplně nutné mít ostatní načtené, asi to bude pochopitelné i bez předchozího dílu. Hlavní hrdinka má velmi špatnou zkušenost s předchozím vztahem a tak se všemožně lásce brání. Vše se odehrává v americkém prostředí (byť příběh napsala Češka).
Za sebe musím říct, že jak mi odkazy na seriály, filmy a knihy v předchozích díle naprosto vyhovovaly a seděly tam, tady mi to přišlo tak nějak na sílu. Moc jsem Charlie nevěřila, že by měla všechno to tak nakoukáno, nějak to k její povaze nesedělo. Romantická linka mi taky zrovna moc nesedla a ta krize na závěr, no neměla jsem z toho, co Charlie udělala, zrovna dobrý pocit. Ono je celkově složité číst si o letních láskách, které mají od začátku jasně dané, že skončí, byť tady to tedy autorka zakončila opravdu pěkně a mile. Myslím, že komu se líbily předchozí knihy autorky, užije si nakonec i tento, byť je ta romantika trochu v jiném duchu.

18.03.2022 3 z 5

Hudba z vedlejšího kupé Hudba z vedlejšího kupé M. K. Hardy

Milý příběh o setkání dvou lidí, kteří si nevěří a kteří chtějí mít svůj život jinak, než doposud plynul. Na knize jsem si všímala té rozdílnosti, jak chtěly obě hlavní postavy působit navenek a jak nesmělí a nejistí přitom byli uvnitř. Hezky autorka píše o hudbě a písničkách. Kniha se nesla ve "vážnějším" a "melancholičtějším" duchu než předchozí knihy autorky a já si cenila toho, že autorka napsala něco úplně jiného, nového. Šlo o milý příběh, které se mi sice nezaryje nijak moc výrazně do paměti, ale četl se dobře.

13.03.2022 5 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Kasie West

Oddechová kniha o pozvolném řešení jedné malé záhady a poznávání jednoho fajn kluka. A taky o odhodlání postavit se svým rodičům. Nepatří zrovna k mým oblíbeným romantickým knížkám, ale jako milé pročištění hlavy od náročné práce je prostě fajn. Neurazí, ale ani nejspíš moc nenadchne.

30.01.2022 4 z 5