Johana Johana komentáře u knih

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

Vzdala jsem po přelouskání prvních stran - přijde mi to celkově hloupé. Což rozhodně nelze omluvit faktem, že je kniha prezentována jako čtení pro dívky. Dívky jsou také lidé, chci tvrdit drze. Ukázka hned zkraje:

- Pohladím ozdobný jílec Dýky za opaskem a pevně sevřu víčka v domnění, že zaženu slzy při vzpomínce na svou přítelkyni Margaret. Marná snaha, mé slzné kanálky již ztratily schopnost produkovat slzy, ale toho nutkavého pocitu pláče se nemohu zbavit.

(Tak jak. Zahnala slzy sevřením víček, nebo marná snaha a nezahnala, tudíž plakala, ačkoli, panečku, její slzné kanálky byly proti. Opakuji se ale, opravdu, i dívka je lidský tvor a nemá být tudíž vedena k louskání hloupostí.)

Jedna hvězdička za originální pojetí upírů.

23.04.2023 1 z 5

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Dobrá kuchařka, jsem ráda, že ji mám! Je také příjemně sepsaná, autorka si s vámi hezky popovídá, což je prima pocit.

10.04.2023 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nevěřím, nevěřím! Paní Rowling podle mne neví, které bajky jsou kouzelnickým dítkám čteny na dobrou noc. Proto si vymyslela tyto bajky. Jo. A to sice včetně Brumbálových komentářů.
Bard Beedly možná opravdu žil, ale pokud něco napsal a Hermiona to pak přeložila z původních run, byly to jiné příběhy, které před naším nevhodně zvídavým zrakem zůstávají skryty za pláštěm neviditelosti.

20.09.2022 4 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Tak opravdu ano, kniha má na obálce srdce - přečetla jsem ji kvůli čtenářské výzvě. Jinak u mne nic nového, s Chrisem Carterem si velice hluboce nerozumíme a Roberta Huntera si už nezamiluji.

23.10.2021 1 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Pěkné vypravování, dost vtipné, o běžných i zvláštních kočkách. Nejvíc mne bavil příběh kocoura, pověstného chozením na schůze.
Ačkoli pan Herriot není můj oblíbený autor, tady s chutí dávám pět hvězdiček, za mne, možná i kvůli mé lásce ke kočkám, je to nejlepší kniha tohoto autora.

26.12.2020 5 z 5

Inferium Inferium Roman Bureš

Výborně jsem se bavila a doporučuji! A to i těm, kteří fantasy nečtou - tohle je totiž extra případ. Kniha reálně má filozofický rozměr, který mne nenechal v klidu! Přitom je to "oddechové" s démony, draky a s bitvami, se zamilovanými, s "hledáním grálu" a chvílemi sranda jak mraky...
Roman Bureš se rázem stává mým oblíbeným autorem. Ale pozor, není to dokonalé dílo, sem tam bych lehounce proškrtala (hlavně v první třetině), aby děj hladčeji plynul - a epilog se mi zdál až přepálený, takže odebírám 2 hvězdičky z původních sedmi :) .

22.11.2020 5 z 5

PSI - Poradna, Souvislosti, Informace PSI - Poradna, Souvislosti, Informace Rudolf Desenský

Čtení mne bavilo.
Popravdě, mnoho o psech nevím, teprve si chci vzít štěně - a vzdělávám se teď dopředu. Nemohu tudíž s panem Desenským nikterak polemizovat o jeho metodách nebo o celkovém přístupu ke psům.

Ale o přístupu ke čtenářům mohu dumat a na rozdíl od různých příruček o psech, kterými jsem v posledním čase listovala, se právě pan Desenský staví k lidem nearogantně. Knížku doporučuji.

27.08.2023 4 z 5

Bez lásky Bez lásky Vlasta Javořická

Takhle: příběh v poslední třetině sklouzne do červené knihovny, začíná však jako společenský román, kde se dvě ženské hrdinky marně zmítají v hrůzách domácí tyranie sedláka - zlého opilce. Spisovatelka přitom očividně kormidluje své vyprávění úmyslně jak ke společenské kritice, nejprve, tak následně i k levnému dobrému konci, jakož i k závěrečným moralizujícím větám.
Čtyři hvězdičky.
Na bouřlivou a krutou rodinu Jandovu nejspíš jen tak nezapomenu.

22.04.2023 4 z 5

Cesta slepých ptáků Cesta slepých ptáků Ludvík Souček

Knížka, kterou jsem před mnoha lety nedočetla, abych ji vzala do ruky dnes a opět odložila nedočtenou. Věc je napsána jakoby dokumentárně, což mi nevadí - ovšem s jistou žoviálností, přes kteroužto se nemohu prokousat k lákavé záhadě, co nám pan Souček nabízí k prozkoumání. Nikdy nezjistím, proč a kam cesta slepých ptáků vede...

18.04.2023

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

Odpočinkové čtení pro ženy, prvotřídní.
Kniha se čte sama, je vážně bezvadně napsaná a chválím i překlad. Co se týče děje: máme tu napínavé příběhy několika žen - různých povah - které se mají důmyslně protnout v tklivém závěru, když je vyřešen případ ztracené holčičky. Bude vás to bavit!

02.02.2023 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Starobyle - anebo starosvětsky vyprávěný krátký příběh o táboření dvou mužů v přírodě, a jak se tam v noci báli. Za mne opravdu špatná strašidelná povídka, ovšem krásným jazykem napsaná. Škoda, že autora nenapadlo, jak příběh vlastně přivést do zdárného konce. Kdyby nešlo o klasiku, pak bychom si mohli v klidu přiznat, že jde o pěknou pitomost. Pardon.

06.05.2022 3 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Detektivka to nebyla špatná, ačkoli hlavní hrdina mi nesedl, protože si velmi často naříkal. A jeden ze zvratů, který bych, ať se vyhnu spoileru, mohla nazvat třeba "slečinka kontra ručníček" (kdo četl, snad pochopí), mi přišel nejen zhola neuvěřitelný, ale přímo urážlivý vůči čtenářově inteligenci. Takže tři hvězdičky.
Audiokniha, kterou moc pěkně načetl Gustav Hašek.

08.08.2021 3 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Chválený psychothriller, s hlavním hrdinou psychoterapeutem. Kniha mne zklamala, příběh se mi zdá vymyšlený "na efekt" a napsaný dost nezkušeně (prvotina autora).
Nemohu říci, že by Mlčící pacientka byla nudná, ale celkově nedoporučuji. Možná jsem moc zhýčkaná, když jde na rozbory citlivých duševních stavů v literatuře... Ale, četli jste třeba Netrpělivost srdce?

08.06.2021 1 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Výborné, celá trilogie První zákon mne nadchla!
A ke všem třem svazkům bych chtěla poznamenat, že, ačkoli jsem v jednu chvíli váhala (hlavně koncem druhého dílu) - příběh rozhodně má hlavu a patu, smysl a důkladnou logiku.

Trochu stranou a zvlášť musím zdůraznit, jak mne bavilo, že trilogie obsahuje pěkně popsané romantické a milostné scény, řečeno totiž s Devítiprsťákem: "Člověk musí být realistický!"

Co mne mrzí: v následujících třech knihách ze světa Prvního zákona už se vyskytují jiné hlavní postavy. Po Gloktovi budu hodně truchlit...

31.03.2021 5 z 5

Spáčův hrad Spáčův hrad Barbara Erskine

Nedočteno. Kniha na mne mne zapůsobila trochu absurdně. V souladu se svým názvem. Milí přátelé, pokud nad knihou usnete víc jak desetkrát, potom je název Spáčův hrad až kouzelně vhodný...
Zkusila jsem knihu i audioknihu, nic proti tomu nemám ale netuším, o co má v ději jít , upadám u toho do spánku, ne-li do mdlob, a vzdávám se.

02.02.2023

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Ne a zase ne. Poněkud hloupé, poněkud bezradné, nudné. Nejhorší mi přijde nedostatek vcítění autorky do jejích postav - ať tet, nebo vězeňkyň. Ke konci jsem nebyla ani schopná knihu číst, tolik mne otrávila, a různě jsem přeskakovala. Nějaké hvězdy dávám za závěrečnou část, kde se dostáváme na přednášku o Gileádu jako o době dávno minulé - to, koneckonců, nebylo špatné. Celkem vzato ale za mne bída. Určitě nedoporučuji těm, kteří fandí seriálu Příběh služebnice.

Poznámka k audioknize: Tetu Lydii čte Taťána Medvecká a činí tak přenádherně.

25.11.2022 2 z 5

Mystika a schizofrenie : mystické zážitky jako předmět  klinického zájmu Mystika a schizofrenie : mystické zážitky jako předmět klinického zájmu Jan Benda

Z knihy sice nejsem zvlášť nadšená, ale musím uznat, že obsahuje řadu zajímavých citací v celkem smysluplném kontextu. Zejména jsem byla ráda, co tu bylo od manželů Grofových - aniž tím chci tvrdit, že věřím na minulé životy a na vzpomínky na tyto.
Doporučuji jen lidem, kteří si o psychologii už dříve početli.

15.11.2022 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Knížku jsem nedočetla, proto se trochu stydím přidat hodnocení - ale nešť, po zhruba čtvrtině toho předlouhého textu už o něm mám představu.

Takže. Báječný, zábavný nápad!
Ale napsané je to podle mne dost divně. Už jen všudypřítomný přítomný - tedy to, že je text psaný v přítomném čase! Proč? Nechápu, unavuje mne to a autorku muselo také...
No a prožívání hrdinky, za mne darmo mluvit. Ačkoli se toho dočítáme spoustu o jejích emocích, nezažila jsem s ní žádné - jako kdyby nebylo možné, aby na mé osobě zůstala nějaká stopa. :) Nebo co.
Vážně, lituji toho nápadu, jak tu přišel vniveč ve prospěch rozvleklé červené knihovny, či čeho. Po asi čtvrtině knihy už nemůžu dál a jdu dělat domácí práce, abych na svém světě zanechala nějakou stopu.

A pozor: Pokud máte rádi klasického Fausta, tomuto dílku, varuji, se vyhněte obloukem!

28.09.2022 2 z 5

Rok v ráji Rok v ráji Sarah Goodwin

Čtyři hvězdičky za čtivost a za uspořádání dějů teď a dříve. Podle toho bych ani neřekla, že jde o prvotinu mladé autorky! Je tu ovšem něco horšího - a to psychologie postav. Hlavně osobnosti "záporáků" jsou 2D, jakoby vzniklé pozorováním nějaké survival show v televizi. Což je škoda.
Celkově tedy jde o přežití party dobrovolníků na ostrově, které sledujeme očima takové "holky na zabití" - depresivní a plaché mladé vědkyně, samotářky, která předstírá seč jí síly stačí, že se hodí do party. Parta jí to nezbaští a z vědkyně se stane černá ovce a vyhnankyně, která bojuje o holý život.
U knihy jsem si dobře odpočinula, ale byla by napínavější a celkově lepší, kdyby nabízela plastičtější popis postav - včetně hlavní hrdinky. Ačkoli opravdu uznávám, že boj Maddie o život má grády.

06.09.2022 4 z 5

Invaze Invaze Roman Bureš

Za mne lepší peklo nežli byl první díl. Knížka je to tlusťounká, ale čte se sama. Myslím si, že pan Bureš měl nad sebou nevlídného a hloupého redaktora, který ho přinutil v určité chvíli přestat psát s veškerou lehkostí, grácií a obšírností a zahnout děj fofrem k závěrečné bitvě, aby to nebylo dlouhé už neúnosně - no, klidně bych byla unesla nějakých 150 až 250 stránek navíc... A doufám v pokračování.

Kdo jste si se světem Inferia ještě nezačali, mám tu pro vás ukázku:

„Výzkum se hodně opírá o zkoumání dobytka. Teorie tvrdí, že koloběh života a smrti mění zlé bytosti v náš dobytek. Přiznávám, že je to divoká představa a většina vědecké obce ji odmítá, ale podle profesora Paimona má každý jednotlivý kus takový osud, jaký si zaslouží. Samec, který v dimenzi svého světa znásilňoval svoji dceru, má tady u nás extra chutné žlázy; samec, který žil z okrádání jiných lidí, pracuje jako tažné zvíře ve zlatém dole; samice, která zabila vlastní novorozeně, tráví celá staletí na mléčné farmě, atakdále. Obecně platí, že lidé, kteří páchali něco extra ohavného, mají nejčernější aury a nejdelší životnost…“
„Naprostá blbost.“
„Omyl, přítelíčku! Zrovna ty tři příklady jsou dokázané! Paimon má dobré vztahy s Leviathanem, a ten mu zapůjčil tu mluvící samičku. Ta si promluvila s pár lidmi a přeložila jejich osud.“ „Možná zapomínáš na jiný výzkum, kočičko. Na ten, který řadí lidi mezi zeleninu.“ „Ale, prosím tě! Ten výzkum má jen umlčet hnutí za práva lidského dobytka.“
„Shodneme se, že se neshodneme,“ usmál se Satan. „Měla by ses vrátit do svých komnat. Víš, že Namaah rostou růžky a nemá klidné spaní.“

(S dovolením si tu uložím jediný nelogický odstavec z celé knihy, kde Rónan věří, že by dívka nehřešila, krátce poté, co chtěl dívku podřezat, aby nezhřešila. Tento rozpor může být zřejmý jedině těm, co knihu četli a hvězdičku za to odebírat nebudu. Ukládám si to tu čistě pro soukromé účely:
-- A má ji vůbec hledat? Nebylo by lepší nechat vše na osudu? Jednoduše by přeskočila fázi života na Zemi. Hned mu však došlo, že právě o to ji připravit nechce. Blahobytné a dokonale svobodné Nebe je možná fajn, ale život na Zemi má taky něco do sebe. A Rónan nevěřil, že by Amálka byla schopna udělat něco, za co by jí byl přístup do Nebe odepřen. Jenže i když ji najde, nemá ponětí, jak ji dostat zpátky dolů. A zda o to dívka po prodělaných zkušenostech vůbec stojí.)

25.07.2022 5 z 5