josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Podle názvu a anotace by se dalo očekávat kruté čtení o rasismu, násilí a křivdách. Nemusíte se ovšem bát, kniha je psána z pohledu dítěte, které valnou většinu času popisuje úplně obyčejná dětská dobrodružství. V průběhu knihy pronikají děti i do světa dospělých a stanou se neprávem obětmi jižanské omezenosti. Příběh má velmi pomalé tempo, ale autorčin styl vás vtáhne do děje a pomůže vám vrátit se na chvíli do dětství. Ačkoliv se děj odehrává v Alabamě v první polovině dvacátého století, příběh je velmi nadčasový a teritoriálně univerzální. Čtenáři připomene, že se nemá uplatňovat dvojí metr a že se občas mají dospělí hodně co učit od dětí. Knihu bych si přečetla znovu a byla bych moc ráda, kdyby si jí jednou přečetly i moje děti. Určitě se jedná o dílo, které by nemělo být zapomenuto.

25.07.2019 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Byla to moje první kniha ve formě memoáru, ale čtení jsem si užila. Mnohdy jsem se dokázala s Betty ztotožnit ("můj výkon se podobal šrapnelu - nejlepší tam, kde nezasáhl"). Navíc mám do budoucna v plánu zřídit si malinké hospodářství s několika slepicemi, a tak jsem si při čtení první poloviny knihy představovala, jak mi to asi půjde. Líbilo se mi, že v druhé polovině knihy byly různé aspekty života na farmě zaznamenány v tematicky rozdělených kapitolách a vyprávění tak nebylo úplně chronologické. Během čtení jsem se musela mnohokrát pousmát a těším se, že si knihu přečtu někdy ještě jednou.

27.02.2019 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Za tuto knihu jsem neuvěřitelně vděčná. Autorku velmi obdivuji za to, co dělá a s jakým to dělá nasazením. Je to opravdu velmi inspirativní žena v mnoha směrech. Musela jsem se krotit, abych knihu nepřečetla za jeden den. Rozhovory jsou skvěle poskládané a velmi dobře vedené. Oceňuji i autorčiny poznámky pod čarou, které mi při čtení pomohly porozumět kultuře i historii. Fantastické je i grafické zpracování knihy, obálka a ilustrace, které dělají knihu atraktivnější a myslím, že se díky tomu dostane do ruky mnoha lidem, kteří by po ní jinak nesáhli, což je jedině dobře. Knihu by si totiž měl přečíst úplně každý.

11.01.2021 5 z 5

Pořád jsem to já Pořád jsem to já Lisa Genova

Wow. Tahle kniha mě opravdu dostala. Musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Děj zachycuje vývoj Alzheimerovy choroby a vše s čím se musí Alice, hlavní postava, i její rodina potýkat. Autorka příběh vypráví s takovou syrovostí, že z toho mnohdy běhá mráz po zádech a musím se přiznat, že od strany 190 jsem u čtení ustavičně plakala. Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha rozplakala, ale tenhle příběh byl příliš opravdový. Tak opravdový, že jsem měla dojem, že Alici znám osobně. Pokud si chcete přečíst něco o životě s Alzheimerem, pak vám tato kniha poskytne až strašidelně věrný popis nemoci.

16.12.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Já jsem byla z knihy neuvěřitelně nadšená. Byla to přesně ta kniha, kterou jsem potřebovala, abych se po letech na vejšce vrátila ke čtení. Líbil se mi styl psaní, příběh byl popsán tak, že mi i několikrát ukápla slza a konec mi úplně vzal dech.

01.01.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Mně se Aristokratka líbila. Dlouho jsem hledala nějakou lehkou oddechovku, u které bych se zasmála a po mnoha přešlapech mi tohle opravdu sedlo. Velmi milé překvapení z pera českého autora. Určitě si přečtu i další díly.

11.02.2019 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Jedná se o útlou knihou rozdělenou do tří částí. V té první čtenář pročítá dopisy, které píše Vanda svému manželovi. Druhá, a zároveň nejdelší část, dává prostor Aldovi, který popisuje svou snahu získat zpět ztracenou svobodu prostřednictvím aféry s mladší ženou a snahu najít balanci mezi vztahem s dětmi a novou známostí. Třetí část patří dětem, toho času už dospělým. Protože když byly dětmi, nikdo je nedokázal vyslyšet. Silné, syrové a emotivní. Až z toho běhal mráz po zádech.

Mezilidské a manželské vztahy jsou nevyčerpatelnou studnicí příběhů a tenhle není ničím neobvyklý. Čím ovšem tato kniha vyčnívá, je zvolený styl, který čtenáře s lehkostí přenáší v čase, sofistikované dialogy a schopnost autora rozložit všechny charaktery na malé kousky, aby každý mohl nahlédnout do jejich nitra. V jednom rozhovoru Starnone řekl, že nejlepší knihy nejsou ty, které nás zabaví, ale ty, jejichž čtení nás bolí, a to se mu v Tkaničkách podařilo - tahle kniha při čtení bodá jako nůž.

Tematicky podobné knize Věci, na které nastal čas od Petry Soukupové, ale stylisticky naprosto nesrovnatelné.

14.08.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Očekávala jsem od knihy něco ve stylu Žítkovských bohyní, ale když jsem viděla, kolik knih autorka už napsala, vytušila jsem průšvih - chrlí jednu knihu za druhou, a to prostě nikdy není dobré znamení. Heřmánkové údolí je červená knihovna pro starší generaci. Jednoduché čtení, prosté vyprávění příběhu, který v žádném ohledu nejde do hloubky a čtenáři vlastně nic nepředá. Možná se po dočtení budete cítit dobře, ale za pár dní nebudete vědět, co se v knize vlastně odehrálo. Anuška byla prostě pořád jen těhotná, bez ustání pracovala a zachraňovala situaci.

02.05.2022 2 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Bravurně napsaná kniha, která vás vtáhne do děje. Není děsivá, ale rozhodně je děsivé pomyšlení, že se jedná o popis a vyprávění skutečných událostí. Musím přiznat, že jsem během čtení neměla nejlepší spaní a slabším povahám ani nedoporučuji dívat se na film. Každopádně se jedná o úžasný čtenářský zážitek. Kniha nabízí mnoho podnětů k zamyšlení a případné diskuzi.

27.02.2020 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Pokud očekáváte knihu s příběhem, budete asi zklamaní, protože zde se dočkáte několika fejetonů, které jsou jakousi autorovou osobní zpovědí. Já se u knihy velmi bavila a myslím, že si ji s příchodem dalšího člena rodiny budu muset přečíst ještě jednou, abych se ujistila, že jsou na tom všichni novopečení rodiče-mileniálové stejně. Backman v tomto díle přiznává, že není dokonalý, ale dělá to s humorem jemu vlastním.

22.02.2020 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Líbí se mi, s jakou lehkostí děj plyne. Nápad je to rozhodně zajímavý a dovedu si představit, že to musí být i skvělá divadelní hra. Kniha nenaplnila úplně moje očekávání, ale četla se snadno a velmi jsem si u ní odpočinula. Čtenářský zážitek určitě pozitivní, ale v knihovně ji mít nutně nemusím.

16.05.2019 3 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Jsem velmi překvapená, že má kniha takové nízké hodnocení, protože mě naprosto uchvátila. Bavil mě autorčin styl, syrovost děje i to, že vlastně nevím kdy a kde se děj odehrává. Osobně jsem si představovala jihovýchodní Asii, ale kdo ví. Původně jsem myslela, že se kniha bude věnovat tématu, v dnešní české moderní literatuře, tak typickému jako jsou povrchní mezilidské vztahy vyspělé moderní společnosti, ale v tomhle díle šla autorka mnohem hlouběji a do, pro čtenáře asi, neznámých vod. Nečekejte žádnou líbivou tuctovku, tenhle příběh má mnoho vrstev a já mám skoro chuť si ho hned přečíst znovu!

08.04.2020 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Hezké romantické čtení. Příběh je velmi pomalý, někdo by možná řekl, že se až příliš vleče, ale na druhou stranu mě kniha (i následně film) donutila zastavit se a přemýšlet. Příběh není přeplácaný ani přestřelený. Je to příběh, který by se klidně mohl stát nám všem.

02.01.2019 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Soukupová prostě umí. Umí popsat myšlenky malé holky i dospělého chlapa. Umí zaujmout čtenáře osobitým stylem, který se snadno čte. Umí vytvořit příběh, ve kterém nikdo není ten dobrý ani ten špatný, ale každý je prostě svůj.

Znovu jsem si ale připomněla, že ačkoliv mám ráda její vypravěčský styl, nemám ráda témata, která si vybírá ani charaktery, které popisuje. Navíc v téhle knize se téměř dvě třetiny budovaly postavy a gradace příběhu stagnovala. Vlastně od první kapitoly víte, jak to s Alicí a Richardem dopadne. Jen mezitím musíte vydržet nekonečných 300 stran neustálého štěkání jednoho na druhého.

31.05.2022 3 z 5

Domeček pro panenky (Nora) Domeček pro panenky (Nora) Henrik Ibsen

Je skoro k neuvěření, že bylo dílo napsáno před více než sto lety. Tak nadčasové!

02.03.2022 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Útlá knížka, kterou lze přečíst za jedno odpoledne. Autor se často opírá fakta z evropské historie, která jsou asi každému vzdělanému českému čtenáři známá, ale jejich připomenutí určitě nikoho neurazí. Líbilo se mi, že lekce byly ucelené a plynule na sebe navazovaly. Bohužel mám dojem, že tohle je přesně jedna z těch knih, která se naprosto mine svým publikem - čtou ji hlavně ti, kteří tohle všechno už vědí a ti, kteří by si knihu měli přečíst, po ni nikdy nesáhnou.

25.11.2021 5 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Fantastické ilustrace a velmi milý příběh. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o knihu pro děti, tak věřte, že tohle čtení ocení spíš dospělí.

02.01.2021 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka není o vegetariánství, nýbrž o svobodě jedince být tím, kým chce být. Vegetariánka pro mě představovala pouze metaforu pro jakoukoliv odlišnost, kterou není společnost připravena přijmout. Jistě by se mohlo jednat o homosexualitu, odlišné náboženské vyznání nebo jen jiný způsob života, který nepovažujeme za správný. Kniha přináší zamyšlení nad tím, jak moc mohou naše předsudky a naše vlastní omezenost uškodit těm, kteří jen nezapadají do žádných nám známých škatulek a jak mohou člověka, který jen chtěl být sám sebou kvůli nepochopení odstrčit na kraj společnosti. Myslím, že se jedná o dílo, které při každém dalším čtení přinese čtenáři něco nového. Knihu bych si klidně za pár měsíců přečetla znovu.

24.04.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Autorce se povedlo napsat opravdu velmi zajímavý příběh odehrávající se napůl v Praze a napůl v Tokiu. Myslím, že bych příběh ocenila více, kdybych byla o něco mladší, ale i tak mě kniha dokázala vtáhnout do děje a ani jednou jsem neuvažovala nad tím ji odložit. Jedná se o odpočinkovou knihu, která ovšem na poli české literatury nemá obdoby. Pokud máte dojem, že česká současná tvorba není nic pro vás, tak tato kniha vás možná vyvede z omylu. Anna Cima má jako autorka velký potenciál. Rozhodně doporučuji.

02.09.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Tuhle Aristokratku jsem přečetla jedním dechem za pár hodin. Byla mi skvělým společníkem na dálkovém letu a chudáci spolucestující museli neustále poslouchat moje chichotání. Kdyby to šlo, dám jí ještě o jednu hvězdičku víc než prvnímu dílu, protože jsem si čtení náramně užila. Asi i proto, že už jsem znala postavy a bylo fajn se zase po pár týdnech vrátit k pokračování příběhu rodiny Kostkových.

03.04.2019 5 z 5