josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

Divadelní hry a Moliéra mám prostě ráda. Téma je velmi nadčasové, knížka je útlá a dobře se čte. Přála bych si videt dílo i v divadle. Škoda, že většina lidí má tento typ literatury znechucen povinnou četbou.
Protip: Kniha se hodí do Čtenářské výzvy 2019 a určitě stojí za přečtení.

01.01.2019 5 z 5

Sok Sok Iain Reid

Bohužel je dílo velmi nepochopené a čtenáři asi nejsou na genialitu Iaina Reida připraveni. Podobně jako u Asi to skončím, si i tady autor se svým čtenářem hraje jako kočka s myší a podaří se mu nastartovat vaši fantazii na maximum. Po dočtení budete mít v hlavě plno otázek a teorií a budete chtít začít číst zase znova - pokud tedy rádi u čtení zapínáte mozek. S knihou se netrapte, pokud čtení berete jako odpočinkovou činnosti. Vše, co se v knize objevuje, tam má svůj důvod a svou roli. Nic není navíc, nic tam nechybí, zároveň je ale celý výklad knihy jen a jen na vás. Nečekejte horor, řekla bych že toto žánrové zařazení je poněkud nešťastné, ale zkuste to brát jako psychologické drama nebo společenské sci-fi.

16.04.2021 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Malý rozsah, ale velký přesah. Fantastické dílo, které milovníky Murakamiho nezklame. Po dočtení doporučuju věnovat čas i doslovu Tomáše Jurkoviče.

16.04.2021 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Kniha je rozdělená do 5 kapitol, ve kterých se pomalým tempem seznamujeme s hlavními protagonisty Florence a Edwardem. Setkáváme se s nimi v roce 1962 v jejich svatební den a autor nás provede jejich životem, který je dovedl právě na Chesilskou pláž. Tahle kniha je o lásce a trpělivosti (nebo možná netrpělivosti?), o komunikaci a nových úhlech pohledu, které se ve své době nemusejí setkat s pochopením. Je potřeba zdůraznit, že příběh plyne opravdu v-e-l-m-i pomalu. Milovníci akce si tady na své nepřijdou, ale pokud máte rádi knihy o tom, co život přináší a rádi se u knihy zamyslíte, pak vás tohle bude bavit.

27.03.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Jak to říct? Cestovatelský deník je to úžasný, myslím, že autor je skvělým vypravěčem, který umí i poněkud všední zážitek převyprávět tak, že se člověk musí smát. Kniha mě bavila a pobavila. Ilustrace a grafické zpracování se moc povedlo. Ve svojí kategorii je to skvělé čtení, ale pro mě to bylo čtení bez většího přesahu, ke kterému se už pravděpodobně vracet nebudu, a tak dávám 3*.

16.02.2021 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

V knize byly naprosto fantasticky vykreslené postavy, jejich minulost i to, co se jim honí hlavou. To autor zvládl opravdu na jedničku. Bohužel se ale často opakoval, což mě jako čtenáře velmi ubíjelo, rychle jsem ztrácela pozornost a neměla jsem motivaci číst dál. Byl to můj první horor i první kniha od Kinga a musím říct, že jsem zklamaná. Asi jsem měla vysoká očekávání a slibovala jsem si od žánru i autora pořádnou dávku napětí a strachu, kterého se mi bohužel nedostalo. Kubrickův film jsem viděla až po dočtení knihy a musím říct, že se jedná o první případ, kdy film byl lepší než kniha.

15.02.2021 2 z 5

Fantastická kniha, která popisuje USA pohledem člověka, který tam nejen strávil přes 5 let života, ale zároveň tam pracoval jako zahraniční zpravodaj, což je samo o sobě velmi zajímavé povolání. Kniha je rozdělená na tři části - první část se věnuje tématům, která mají nějakou spojitost s Českem nebo Československem. Druhá část je zaměřená na americkou volební kulturu a období voleb v roce 2016. Ve třetí části se čtenář dozví něco víc o věcech, které jsou v USA vlastně úplně normální, ale pro běžného Evropana téměř nepochopitelné. To vše s autor popisuje velmi věrně.

Během čtení jsem si musela mnoho informací dohledávat, ale ne proto, že by kniha byla zmatečná nebo složitá. Naopak - kniha je přehledná a srozumitelná pro všechny s běžným všeobecným přehledem. Autorovi se ale podařilo ve mě během čtení vzbudit hlubší zájem o popisovaná témata a chuť vyhledat si další informace, fotky nebo videa.

Momentálně je kniha k dispozici na Českém rozhlase jako četba na pokračování a předčítá ji sám Řezníček - jen pozor, v audioknize je mnoho částí vynecháno, takže doporučuji spíše přečíst. Doporučuji především kapitoly Rasové nepokoje a Střelné zbraně.

18.01.2021 5 z 5

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

Knihu jsem dostala darem a nejdřív jsem k ní byla trochu skeptická. Myslela jsem si, že absolutně nejsem cílová skupina, ale nakonec jsem se u čtení skvěle bavila. Trochu cimrmanovské, a jak píše i.am.sokol níže, trochu to připomínalo i příhody Alana Karlssona. Autoři si mě získali a já teď chodím a knihu všude vychvaluji. Dávám knize 3 hvězdičky, protože bych si ji asi nepřečetla znovu, ale na odreagování byla ideální. Ve svém žánru je rozhodně jedna z těch lepších.

05.01.2021 3 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Trochu historický román, trochu detektivka, trochu thriller a všechny tyhle žánry společně v tomhle případě fungují skvěle. Autorovi se podařilo popsat všemožné pachy tak dokonale, že je budete cítit i při čtení, a to i ty nejméně vábivé. Jedná se o náročnější čtení, které svého čtenáře donutí přemýšlet a rozhodně ho nenudí.

28.09.2020 5 z 5

Parta od Mississippi Parta od Mississippi Davide Morosinotto

Skvělá kniha ve svém žánru, která zaujme mladší čtenáře i dospělé. Pokud bych knihu dávala přečítat mladším čtenářům, doporučila bych s nimi mluvit o americké historii a rasové problematice, aby nedošlo ke špatnému vyložení některých částí (především týkajících se postavy Tita). Myslím, že zakomponování malého černošského chlapce bylo nadbytečné a podle mě si tím kniha zazdila dveře pro překlad do angličtiny. Nejsem si jistá, že se autor s touto postavou zvládl správně vypořádat. Za to jsem musela ubrat jednu hvězdu. Jinak ovšem měla kniha, vše co by tento typ četby měl obsahovat - silná přátelství, napětí a dechberoucí dobrodružství. Konečné rozuzlení bylo možná až moc rychlé, ale mě osobně to tolik nevadilo, jelikož jsem si spíše užívala samotnou cestu než cílovou rovinku příběhu.

16.09.2020 4 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha je dobře napsaná, člověk se v ději velmi snadno orientuje, a to i přes to, že se v průběhu objevuje opravdu hodně postav (velmi si cením rozmanitosti použitých jmen všech dětí a jejich rodičů; díky tomu se mi postavy nepletly). Kvůli vysokému hodnocení jsem měla od knihy vysoká očekávání, ale nakonec mě čtení zklamalo. Na mě to bylo příliš hysterické, místy až uřvané. Ze začátku se to tváří jako společenský román s prvky detektivky, ale nakonec se z toho vyklube pohádka pro dospělé. Za mě bohužel jen 2,5*.

26.10.2019 3 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Z knihy mám velmi rozporuplné pocity. Palahniukův styl se mi líbil, ale i přes to, že se mi kniha četla dobře, musela jsem si mezi jednotlivými kapitolami dělat přestávky a kvůli tomu jsem knihu četla nezvykle dlouho, což mě začalo ubíjet. Když jsem knihu zrovna nečetla, tak jsem o ní přemýšlela, což hodnotím pozitivně, protože ne každá kniha dokáže nasadit takového brouka do hlavy jako právě Klub rváčů. Četba je to rozhodně zajímavá, nápad taky, ale asi jsem z ní nebyla tak nadšená, jak jsem očekávala. Myslím, že si knihu budu muset přečíst někdy ještě jednou a uvidím, jestli jsem ji jen četla v nevhodnou dobu nebo jestli to zkrátka není můj šálek kávy. Zatím hodnotím 70%.

14.08.2019 4 z 5

Asi jsem všechny knihy ze série četla moc rychle po sobě, a to i přes to, že jsem se je snažila číst s alespoň dvou měsíčním odstupem. První a druhá část měl bavila velmi, třetí jsem stále ještě přečetla s chutí, ale tato část mi přišla už zbytečně překombinovaná, do čtení jsem se musela nutit a konec se mi zdál takový ošizený. I tak se autorovi podařilo vykouzlit mi několikrát úsměv na tváři a jednou se snad vrhnu na Deník kastelána.

28.06.2019 2 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Přesně díky dílům jako je Tramvaj do stanice Touha miluju čtení divadelních her. Někdy i více než samotné návštěvy divadla. Skvěle vykreslené postavy, děj plný více či méně očekávaných zvratů a mnoho emocí. Lze číst i několikrát a rozhodně se neomrzí.

27.05.2019 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Styl psaní mi moc nesedl, ale po pár kapitolách jsem si zvykla. Autorka dokázala dobře vykreslit myšlenky i jiné výlevy všech sester - to se jí musí nechat. Na mě byly ovšem příliš hysterické, sobecké a nevyspělé. Asi ve třetině jsem doufala, že se to časem zlepší, v půlce jsem si říkala, že už to přece dočtu a na stránce 300 jsem se proklínala, proč jsem knihu neodložila dřív. Držela mě u čtení pouze dějová linka jejich maminky, která ovšem nedostala tolik prostoru, kolik by si zasloužila.

04.02.2019 2 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nevěděla jsem, co na toto téma můžu čekat od španělského autora, ale musím uznat, že se tématu zhostil velmi dobře. Dita čtenáře provází celým příběhem, ale kniha není jen o ní. Nabízí mnoho odboček od hlavní dějové linky, které drží čtenáře napjatého až do konce. Čtenářský zážitek byl úžasný a doporučuji všem, kdo se o literaturu z prostředí WWII a koncentračních táborů zajímá.

21.01.2019 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Nepochybně se jedná o dílo s velkým D, to byl taky jediný důvod, proč jsem knihu neodložila. Protože jsem si jí prostě vždy chtěla přečíst. Na mě byla ovšem moc hrubá a surová. U některých pasáží se mi dělalo špatně a byla jsem z nich naprosto zničená. Především proto, že si uvědomuju, že lidi jako Alex existují i v běžném životě a nejen v knihách.

06.01.2019 4 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Klasický Svěrák. Já bych se spíš divila, kdyby to pokazil, ale Strážce nádže je opět skvělé dílo, ke kterému se brzo zase vrátím.

01.01.2019 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Úžasná vánoční pohádka, která není úplně klasickou pohádkou, ale stejně stojí za přečtení, ať už jste dítě nebo dospělý. Ilustrace Tima Burtona nezklamaly.

19.12.2018 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Asi bych na knihu měla úplně jiný názor, kdybych ji četla před deseti lety. Ovšem i přes to, že nejsem cílovka, jsem si knihu užila a neměla jsem ani jednou důvod či pomyšlení knihu odložit. Mělo to totiž všechno, co se dá od knih tohoto žánru očekávat.

28.11.2018 3 z 5