josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Tchyně a uzený... Tchyně a uzený... Simona Monyová (p)

Knihy od této autorky mě nikdy moc nelákaly. K této jsem se uchýlila na základě dobrého hodnocení, a proto, že se mi hodila do výzvy. Na začátku každé kapitoly mě rozčilovaly citáty, které sice často byly k věci, ale mě se tam absolutně nehodily. Používání citátů ve vlastním díle je podle mě dost nešťastné a nemělo by se to přehánět. Hlavní postavy mi byly velmi nesympatické. Kdyby byla Sylva moje kamarádka a všechno tohle mi vyprávěla, musela bych se s ní asi přestat bavit, kdyby nepřijímala moji pomoc. V rámci svého žánru asi dobré čtení, není to ovšem můj šálek čaje.

29.12.2018 2 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Ke knize jsem se dostala na základě doporučení od kamarádky a zároveň se mi hodila do čtenářské výzvy. Ačkoliv je kniha krátká, četla jsem ji poměrně dlouho. Coelhův styl mě nutil číst opravdu pomalu a pečlivě. Kniha jako taková mě moc nebavila, celková myšlenka mi ovšem přišla velmi zajímavá a ještě dlouho po do četní jsem o knize přemýšlela. Jen mi nevyhovoval ten styl.

19.12.2018 3 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Knihu jsem si půjčila naslepo v knihovně. Zajímavých esejů tam pro mě bylo pomálu.
Možná by mě to více zaujalo, kdybych byla mladší nebo si svůj názor teprve utvářela. V tuhle chvíli bych asi příspěvky více ocenila, kdyby byly publikované v nějakém magazínu, typu Heroine, ale na knižní vydání to pro mě bylo slabé.

Určitě musím ocenit, že Scarlett Curtis takovou publikaci dala dohromady ve dvaceti letech (ačkoliv se nejedná o nějakou no-name ženu, ale dceru dvou známých osobností).

K českému vydání mám 3 připomínky:
- přechylování jmen autorek
- počet překlepů
- pokud člověk nemá Instagram a už je mu přes 30, pravděpodobně neví, kdo je L. Zelinková, která napsala český příspěvek.

05.08.2022 2 z 5

Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Jan Vitvar

Velmi čtivá kniha o výtvarném umění, která čtenáři poskytne mnoho zajímavých informací a faktů. Obsahuje 7 kapitol, které jsou velmi dobře uspořádané. Porozumět výtvarnému umění není snadná disciplína a současné moderní umění je opravdu velký oříšek. Pokud má ale člověk zájem umění alespoň trochu porozumět, tato publikace je skvělý začátek. Nemusíte o umění vědět mnoho (vlastně o něm nemusíte vědět vůbec nic), abyste si čtení užili a zároveň se něco dozvěděli.
Opravdu skvělá kniha, které by se mělo dostat větší pozornosti.

01.08.2022 5 z 5

To je metro, čéče! To je metro, čéče! Milada Rezková

Pěkně zpracovaná kniha pro děti, kterou si užijí i dospělí. Čtenář se dozví mnoho zajímavých faktů (nejen) o pražském metru prostřednictvím milého příběhu, který je vyprávěn desetiletým Karlem, kterého každou středu po škole vyzvedává jeho dědeček, aby spolu zažili nevšední dobrodružství na zcela všedním místě. Koupeno pro synovce k Vánocům, ale sama jsem to přelouskala během jednoho odpoledne.

25.11.2021 5 z 5

Se špetkou skořice Se špetkou skořice Elizabeth Acevedo

Konečně se Acevedo dočkala též českého překladu a dostala se tak blíže českému čtenáři. Se špetkou skořice je příběh o všech podobách mateřství a rodičovství, o zodpovědnosti, o hledání vlastní identity a nové životní cesty. Je to opravdu kouzelný příběh, který potěší nejen nadšené fanoušky YA žánru, ale i ty, kteří si prostě jen chtějí přečíst milý příběh, který pohladí na duši.

No, a co si budeme povídat – ta obálka je taky naprosto fantastická. Čteno v originále - nemůžu hodnotit český překlad.

11.07.2021 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Příběh je o rase, hledání vlastní identity, hledání domova a o mnohém dalším. V některých ohledech mi Nigérie nepřišla tak odlišná od Česka. Některé pasáže mi připomněly vlastní naivitu a vyjevenost při mé první návštěvě USA, ale jinak pro mě bylo samozřejmě těžké se s postavami ztotožnit, protože jejich starosti a strasti jsou diametrálně odlišné od těch mých. Při čtení je proto důležité mít otevřenou mysl. Kniha má velký potenciál svému čtenáři mnoho předat, pokud je na to připraven. Pokud ne, bude se pravděpodobně nudit, možná ho bude čtení místy i rozčilovat. U každé knihy platí, že se musí číst v ten správný čas a vzhledem k tématu se mi zdá, že v tomhle případě to platí dvojnásob. Kniha by mohla být kratší - 400 stran by knize rozhodně slušelo více. Závěr byl poněkud nešťastný, na můj vkus příliš uspěchaný. Celkově jsem si ale čtení užila. Forma, kterou autorka zvolila, byla čtivá, bavily mě i fejetony publikované na blogu hlavní protagonistky.

27.03.2021 4 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Mě obě novely bavily. Nedosahovaly sice kvalit Murakamiho pozdějších děl, ale splnily moje očekávání a jsem ráda, že jsem mohla porovnat autorovu ranou tvorbu s tou pozdější, kterou už mám z části načtenou. Asi bych to nedoporučila jako první četbu od Marukamiho, ale fanoušci by rozhodně tuhle dvojknihu neměli vynechat. V anglickém překladu je text velmi jednoduchý, takže zvládne i ten, kdo si v angličtině moc nevěří.

02.11.2020 4 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Jednoduchá kniha o jedné životní etapě autorky. Není to žádný literární skvost, ale jako oddechovka je to příjemné čtení. Na můj vkus bylo dílo trochu až moc spirituální, ale nevadilo mi si zase jednou přečíst neobyčejný životní příběh jedné úplně obyčejné ženy, která je shodou okolností spisovatelka. Knihu jsem četla v angličtině kvůli výzvě, jinak bych asi neměla tak velkou motivaci knihu dočíst. Nelze asi říct, jestli je to dobrá nebo špatná kniha, prostě vám buď v období čtení sedne nebo ne.

27.02.2020

Korporac€ Korporac€ Pavel Hénik

Moje první kniha od autora a musím ji opravdu pochválit. V poslední době přicházím na chuť české tvorbě a ani v tomto případě jsem nebyla zklamaná. Děj má spád, je napínavý a zároveň vtipný. Během čtení jsem narazila na několik zajímavých myšlenek a ke konci jsem se i hodně zasmála. Doporučila bych ji každému, kdo někdy pracoval v nějaké korporaci.

22.11.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Vzhledem k názvu jsem mohla očekávat, že budou v příběhu hrát houby velkou roli, ale nečekala jsem, že hlavní postava nebude dělat prakticky nic jiného než houbařit. Vyprávění o houbách se na můj vkus věnovalo až příliš pozornosti a samotný příběh by vystačil spíše na delší povídku. Sice jsem knihu přečetla za 4 dny, protože se mi autorčin styl moc líbil a hlavně se mi dobře četl, ale příběh jako takový mě příliš neoslovil. Po dočtení pro mě kniha skončila a to je škoda. Mám ráda když o knize ještě dlouho po dočtení přemýšlím a vracím se k hlavním myšlenkám. Až se někdy dostanu k autorčině další knize, rozhodně jí dám ještě šanci, ale Houbařka nebyla úplně pro mě.

27.09.2019 3 z 5

Kniha mě zaujala jako celek - líbí se mi nejen texty, ale i ilustrace! Celá myšlenka, která vedla autorky k vytvoření této knihy, je velmi chvályhodná. Kniha obsahuje 100 krátkých příběhů o ženách a dívkách ze všech koutů světa. Najdete zde informace o ženách ze starého Řecka až po současnost. Rodiče se při předčítání rozhodně nebudou nudit a určitě se také dozví něco nového. Sama jsem znala asi jen slabou polovinu žen, které byly v knize vyobrazeny. Je to velmi jednoduché čtení, které lze využít i jako čítanka na procvičování čtení nebo procvičování angličtiny, pokud si knihu pořídíte v originále. Nechci více opakovat, co už bylo napsáno v komentářích níže. Naprosto souhlasím s komentářem LilianaFalcon. Doporučuji všem rodičům a dětem (rozhodně bych se při čtení neomezovala jen na dívky, myslím, že mnoho příběhů může být oči otevírací i pro malé rebely). Za mě je to určitě kniha, kterou bych chtěla mít v rodinné knihovně.

24.04.2019 5 z 5

E-maily Coco Pinchardovej E-maily Coco Pinchardovej Robert Bryndza

Kniha se četla velmi snadno. Příběh byl tak trochu přeplácaný, ale na druhou stranu se tam objevily momenty, při kterých jsem se zasmála. Dávám dvě hvězdy ve svém žánru, tedy v románech pro ženy. Neurazí ani nenadchne, ale na dlouhou cestu vlakem se hodí. Čteno v angličtině, takže jsem z toho měla alespoň dobrý pocit.

18.04.2019 2 z 5

Název se mi asi líbil víc než obsah, čímž netvrdím, že je kniha špatná - jen prostě nejsem cílovka. Myslím, že moje patnáctileté já by to ocenilo víc. Několik básní mě ale i tak zaujalo, především v poslední části nazvané "You".

17.02.2019 2 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Je pro mě dost náročné tohle dílo hodnotit. Jako proslov na promoci je to milé a kéž by byl někdo pronesl na mé promoci něco podobného. Já se ovšem dočkala jen univerzálního proslovu rektora, který jsem už dávno zapomněla. Nemyslím si však, že bylo nutné vydat proslov knižně.

Moc se mi líbila část, kde řekla: "Život není seznamem zisků a úspěchů. Vaše diplomy a životopisy nejsou váš život, ačkoliv potkáte mnoho lidí, kteří si tyto věci budou plést." To si musím občas připomínat.

25.01.2019 4 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Knihu jsem dostala a v rámci respektu k darovaným knihám jsem ji i přečetla. Žila jsem dva roky v Norsku, takže mi tenhle "životní styl" byl již dříve známý. Beru to prostě tak, že každá kultura má něco svého a Skandinávci jsou zkrátka Hygge a Lykke - a rádi o tom mluví (a teď už i píší). Nevím, co k tomu víc napsat. Možná jen, že kniha má velmi hezkou obálku a celkově grafiku. V knihovně bude vypadat hezky, ale znovu ji číst opravdu nebudu.
A trochu doufám, že chyba v jedné z prvních kapitol "v litevské Rize" je na straně překladatele, protože pokud vím, Riga je v Lotyšsku.

14.01.2019 1 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Knihu jsem četla protože jsem sama v Norsku nějakou dobu žila a chtěla jsem se zase, alespoň touhle cestou, do Norska na chvíli vrátit. Tereza není spisovatelka, ale blogerka. Podle toho je kniha koncipovaná. Popisuje prostě její život - všechny její smutky a radosti, vzestupy a pády. Většinou z nich si procházíme my všichni. Tereza je bezpochyby velmi šikovná holka. Kniha mi ale bohužel přišla v některých pasážích tak přecukrovaná, že jsem se místy bála, abych z toho neměla diabetes - to není nic proti ničemu, někdo to má rád a někdo dokonce taková pohlazení ve formě textu potřebuje. Na mě bylo těch sladkých obratů v celé knize až moc. Na druhou stranu jsem to mohla z názvu i Tereziny povahy už vytušit. Za mě by měla zůstat spíše influencerkou a blogerkou, taková role jí díky jejímu přístupu sedí. Spisovatelka zatím ne. Ale co není, může být, čehož je Tereza důkazem.

06.01.2019 2 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Stejně jako starší Povídky, i ty nové se povedly. Milé čtení pro všechny, kdo mají rádi život.

02.01.2019 5 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Ilustrace byly hezké. Děj jsem očekávala trochu jiný - hlubší. Nemůžu být ovšem zklamaná, protože se jedná o knihu pro děti kolem 5 let věku :). Myslím, že malým dětem i rodičům se tato kniha zalíbí.

01.01.2019 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

V první části jsem si říkala, že to asi není nic pro mě, ale když jsem se dostala do dalších částí, se kterými jsem byla schopna se víc ztotožnit, nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Teď si ji nechám v knihovně a podle aktuální nálady budu vědět, kde ji otevřít. Momentálně jsem se nejvíce našla v poslední části odpoustění, ale věřím, že v průběhu času mi bude bližší nějaká jiná část.

01.01.2019 5 z 5