josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Říkala si o to Říkala si o to Louise O'Neill

Začátek knihy byl trochu náročný. Ztrácela jsem se v tom, kdo je kdo, kdo s kým chodí a kdo se komu líbí. Na druhou stranu, stejně se cítím i když někde zaslechnu povídat si dvě puberťačky, takže se vlastně možná jednalo o velmi autentický popis života několika dospívajích děvčat. Zlepšilo se to asi v druhé polovině první části. I přes tento nezdařilý začátek musím ale knihu hodnotit velmi kladně. Autorce se podařilo popsat tento nešťastný příběh Emmy velmi bravurně. Během čtení se mi vybavovaly vzpomínky na mé vlastní dospívání a okamžiky, kdy jsem mohla dopadnout velmi podobně jako hlavní hrdinka. Velmi obdivuji, že se autorka pustila do takového silného a bolestivého tématu, o to víc, vezmu-li v potaz, že pochází z Irska, kde je podle mě toto téma ještě větší tabu než u nás. Doufám, kniha všem svým čtenářům otevře oči a že nikoho z nich něco takového v životě nepotká. Doporučuji přečíst všem dospívajícím dívkám (které si myslí, že se jim to přece nemůže stát), všem rodičům (a to i těm, kteří mají jen kluky a myslí si, že jejich syn by nikdy nic takového neprovedl) a vlastně i všem ostatním (především těm, kteří si myslí, že znásilnění je, když ženu přepadne někdo cizí v noci po cestě z baru).

23.06.2019 4 z 5

Kočičí host Kočičí host Takaši Hiraide

Kniha naprosto předčila mé očekávání. Rozhodně nečekejte žádné drama nebo komplikovanou zápletku. Tenhle příběh prostě jen plyne a při čtení ve vás zanechává harmonický klid. Po velmi dlouhé době jsem opět měla po dočtení nějaké knihy chuť začít ji číst ihned znovu.

19.06.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Po zklamání z knihy Pod sněhem jsem dala Petře Soukupové ještě jednu šanci a musím říct, že si u mě tímhle dílem napravila reputaci. Dějová linka byla skvělá. Autorce se navíc podařilo děj popsat z pohledu dítěte a opravdu jsem jí to věřila. Tenhle žánr sice není můj šálek kávy, ale četlo se mi to dobře a poslední stránka mě vyloženě dostala. Knihu bych doporučovala přečíst už jen kvůli síle té poslední strany! Za mě velmi příjemné odpočinkové čtení a rozhodně se brzo pustím i do Kdo zabil Snížka.

16.06.2019 3 z 5

Tramvaj do stanice Touha Tramvaj do stanice Touha Tennessee Williams (p)

Přesně díky dílům jako je Tramvaj do stanice Touha miluju čtení divadelních her. Někdy i více než samotné návštěvy divadla. Skvěle vykreslené postavy, děj plný více či méně očekávaných zvratů a mnoho emocí. Lze číst i několikrát a rozhodně se neomrzí.

27.05.2019 5 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Neuvěřitelně silný příběh o zradě a zoufalství a především o nedostatku komunikace. Příběh je vyprávěn velmi syrově, autorka nebere ohledy a servíruje čtenářům všechny emoce velmi detailně. Často jsem měla při čtení pocit, že jsem s postavami v jedné mistnosti. Byly momenty, kdy jsem chtěla knihu odložit, protože jsem si myslela, že to nezvládnu dočíst. Že neunesu tolik bolesti, kolik je v knize obsaženo, ale vždy jsem tomu dala ještě šanci a konec opravdu stál za to. Navzdory tomu, že dávám knize pět hvězd, ji už nikdy v životě nechci číst.

22.05.2019 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Líbí se mi, s jakou lehkostí děj plyne. Nápad je to rozhodně zajímavý a dovedu si představit, že to musí být i skvělá divadelní hra. Kniha nenaplnila úplně moje očekávání, ale četla se snadno a velmi jsem si u ní odpočinula. Čtenářský zážitek určitě pozitivní, ale v knihovně ji mít nutně nemusím.

16.05.2019 3 z 5

Dětská nevěsta Dětská nevěsta Xiao Hong

Pro mě to bylo velmi náročné čtení jak obsahově, tak stylisticky. Zároveň to ovšem bylo i zajímavé seznámení s čínskou literaturou a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco o životě na čínském venkově. Myslím, že 6 povídek v knize je akorát, protože víc bych asi ani nezvládla číst. Jde opravdu o drsné a depresivní čtení.

05.05.2019 2 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Čtení třetího dílu Aristokratky jsem si užila a odpočinula jsem si při něm, ale musím uznat, že tento díl byl o hodně slabší než dva předchozí. V celé knize se mi nejvíc líbily dopisy Maxovi a pasáž se zmateným netopýrem, ve které autor úžasně vystihl českou potřebu vše okomentovat.

27.04.2019 3 z 5

Kniha mě zaujala jako celek - líbí se mi nejen texty, ale i ilustrace! Celá myšlenka, která vedla autorky k vytvoření této knihy, je velmi chvályhodná. Kniha obsahuje 100 krátkých příběhů o ženách a dívkách ze všech koutů světa. Najdete zde informace o ženách ze starého Řecka až po současnost. Rodiče se při předčítání rozhodně nebudou nudit a určitě se také dozví něco nového. Sama jsem znala asi jen slabou polovinu žen, které byly v knize vyobrazeny. Je to velmi jednoduché čtení, které lze využít i jako čítanka na procvičování čtení nebo procvičování angličtiny, pokud si knihu pořídíte v originále. Nechci více opakovat, co už bylo napsáno v komentářích níže. Naprosto souhlasím s komentářem LilianaFalcon. Doporučuji všem rodičům a dětem (rozhodně bych se při čtení neomezovala jen na dívky, myslím, že mnoho příběhů může být oči otevírací i pro malé rebely). Za mě je to určitě kniha, kterou bych chtěla mít v rodinné knihovně.

24.04.2019 5 z 5

Nejúžasnější věc Nejúžasnější věc Maja Lunde

Určitě si dovedu představit číst tuhle knížku dětem. Ilustrace jsou velmi hezké, příběh je docela zajímavý a když čtení člověk správně pojme, bude to děti určitě bavit. Asi bude stačit půjčit si ji v knihovně, přečíst a pak zase vrátit. Není to dětská kniha, kterou by bylo potřeba mít doma v poličce.

24.04.2019 2 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Ačkoliv se jedná o krátkou knížku, má rozhodně velký přesah. Oslovila mě nejen obálkou, ale i popisem a byla jsem z ní naprosto nadšená. Myslím, že co vystihlo celý obsah knihy i dnešní společnost byl odstavec na konci strany 91. Nechci to tu vypisovat, abych někoho nepřipravila o čtenářský zážitek. Vřele doporučuji ke čtení, sama bych si přečetla s radostí ještě jednou.

18.04.2019 5 z 5

E-maily Coco Pinchardovej E-maily Coco Pinchardovej Robert Bryndza

Kniha se četla velmi snadno. Příběh byl tak trochu přeplácaný, ale na druhou stranu se tam objevily momenty, při kterých jsem se zasmála. Dávám dvě hvězdy ve svém žánru, tedy v románech pro ženy. Neurazí ani nenadchne, ale na dlouhou cestu vlakem se hodí. Čteno v angličtině, takže jsem z toho měla alespoň dobrý pocit.

18.04.2019 2 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Už dlouho pro mě nebylo tak bolestivé přečíst nějakých 350 stran jako právě u Nesmrtelnosti. První část byla ještě snesitelná, ale od druhé části jsem se ke čtení musela nutit a za normálních okolností bych knihu odložila nedočtenou. V tomto případě jsem se ovšem přemohla. Autorovi se skutečně podařilo napsat román, který nelze převyprávět, nedokážu ho nijak uchopit a nevím ani jak hodnotit. Odpad si to sice nezaslouží, ale jedna hvězda je zase z mého pohledu příliš. Byla to moje první kniha od Kundery a na dlouho dobu i poslední. Kdo ví, třeba mi čas ukáže, že jsem se v hodnocení mýlila.

10.04.2019 1 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Oproti prvotině Mléko a med mi to přišlo trochu slabší. Mléko a med mě možná víc zaujalo, protože to byla první sbírka podobného typu, kterou jsem četla. Vážím si toho, že autorka otevírá témata jako znásilnění, strasti emigrace, ideál ženské krásy, sebeláska, feminismus aj. Myslím, že každý si najde něco, co ho v této knize zaujme, ačkoliv cílovou skupinou jsou asi spíše čtenáři generace Y a Z.
Čteno v angličtině, hodnotím 3,5.

07.04.2019 3 z 5

Během čtení první poloviny knihy jsem si říkala, že jsem knihu měla číst v období dospívání, a že by mi to možná pomohlo lépe pochopit mužský pohled na vztahy. Vyústění celého příběhu je pro čtenáře běžné západní literatury velmi netradiční, což mě bavilo a těším se na další autorovu knihu.

03.04.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Tuhle Aristokratku jsem přečetla jedním dechem za pár hodin. Byla mi skvělým společníkem na dálkovém letu a chudáci spolucestující museli neustále poslouchat moje chichotání. Kdyby to šlo, dám jí ještě o jednu hvězdičku víc než prvnímu dílu, protože jsem si čtení náramně užila. Asi i proto, že už jsem znala postavy a bylo fajn se zase po pár týdnech vrátit k pokračování příběhu rodiny Kostkových.

03.04.2019 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Asi jsem čekala něco jiného. Ačkoliv hned první kapitola byla neuvěřitelně silná a hodně mi přiblížila myšlenkové pochody člověka s ACH, děj se v průběhu vyvíjel spíš romantickým směrem. Vzhledem k častému střídání vypravěčů a retrospektivnímu popisu vzpomínek mi vadilo, že dvě hlavní postavy mají podobná jména (Claire a Caitlin). Občas jsem se musela zastavit a zamyslet, kdo je kdo. Některé pasáže byly trochu moc kýčovité. Celkově je kniha napsaná velmi jednoduše a čtivě, byla jsem schopná přečíst třeba i 120 stran za den, což je u mě vzácnost. Pokud hledáte nenáročnou oddychovku s trochu netradičním tématem, je to určitě dobrá volba.

07.03.2019 3 z 5

Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Po knize jsem sáhla v knihovně s tím, že budu mít alespoň co číst po cestě domů. Ideálně zvolená kniha na 30 minutovou cestu tramvají. Povídky byly čtivé, líbilo se mi, že všechny měly velmi netradiční twist. Nic extra vánočního v nich nehledejte a rozhodně si nemyslete, že ve vás vzbudí vánoční náladu, ale za přečtení stejně stojí - a to klidně i o Velikonocích.

04.03.2019 3 z 5

Tulák Rover Tulák Rover J. R. R. Tolkien

Tulák Rover je velmi neotřelá pohádka pro děti, která ovšem neurazí ani dospělé. Řekla bych, že je vhodná, narozdíl třeba od Hobita, i pro menší děti.

03.03.2019 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Byla to moje první kniha ve formě memoáru, ale čtení jsem si užila. Mnohdy jsem se dokázala s Betty ztotožnit ("můj výkon se podobal šrapnelu - nejlepší tam, kde nezasáhl"). Navíc mám do budoucna v plánu zřídit si malinké hospodářství s několika slepicemi, a tak jsem si při čtení první poloviny knihy představovala, jak mi to asi půjde. Líbilo se mi, že v druhé polovině knihy byly různé aspekty života na farmě zaznamenány v tematicky rozdělených kapitolách a vyprávění tak nebylo úplně chronologické. Během čtení jsem se musela mnohokrát pousmát a těším se, že si knihu přečtu někdy ještě jednou.

27.02.2019 5 z 5