josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Spánek Spánek Haruki Murakami

Povídka se mi líbila. Byla to moje čtvrtá od Murakamiho a věděla jsem, co můžu očekávat. Ilustrace od Kat Menschik opět skvělé. Klidně bych si knihu přečetla znovu.

25.02.2019 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

O knize jsem hodně slyšela a dlouho jsem se na ní chystala. O to víc jsem ale byla zklamaná. Asi jsem o tom přemýšlela až moc nebo možná příliš málo. Budu se muset ke knize ještě někdy vrátit a zkusit to ještě jednou.

18.02.2019 3 z 5

Název se mi asi líbil víc než obsah, čímž netvrdím, že je kniha špatná - jen prostě nejsem cílovka. Myslím, že moje patnáctileté já by to ocenilo víc. Několik básní mě ale i tak zaujalo, především v poslední části nazvané "You".

17.02.2019 2 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Mně se Aristokratka líbila. Dlouho jsem hledala nějakou lehkou oddechovku, u které bych se zasmála a po mnoha přešlapech mi tohle opravdu sedlo. Velmi milé překvapení z pera českého autora. Určitě si přečtu i další díly.

11.02.2019 5 z 5

Velmi silná kniha, kterou si určitě pořídím do své knihovny. Jak už tady bylo zmíněno - trochu připomíná Malého prince. Věřím, že až se jednou ke knize vrátím, objevím v ní zase něco nového. Mohu jedině doporučit.

04.02.2019 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Styl psaní mi moc nesedl, ale po pár kapitolách jsem si zvykla. Autorka dokázala dobře vykreslit myšlenky i jiné výlevy všech sester - to se jí musí nechat. Na mě byly ovšem příliš hysterické, sobecké a nevyspělé. Asi ve třetině jsem doufala, že se to časem zlepší, v půlce jsem si říkala, že už to přece dočtu a na stránce 300 jsem se proklínala, proč jsem knihu neodložila dřív. Držela mě u čtení pouze dějová linka jejich maminky, která ovšem nedostala tolik prostoru, kolik by si zasloužila.

04.02.2019 2 z 5

Srpnová neděle Srpnová neděle František Hrubín

Divadelní hry a scénáře čtu velmi ráda. Tahle mě ale bohužel moc nenadchla. Asi výborná ve své době, velmi vzdálená pro dnešní generaci. Ačkoliv si možná jen přeju, aby mi byla vzdálená.

25.01.2019 2 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Je pro mě dost náročné tohle dílo hodnotit. Jako proslov na promoci je to milé a kéž by byl někdo pronesl na mé promoci něco podobného. Já se ovšem dočkala jen univerzálního proslovu rektora, který jsem už dávno zapomněla. Nemyslím si však, že bylo nutné vydat proslov knižně.

Moc se mi líbila část, kde řekla: "Život není seznamem zisků a úspěchů. Vaše diplomy a životopisy nejsou váš život, ačkoliv potkáte mnoho lidí, kteří si tyto věci budou plést." To si musím občas připomínat.

25.01.2019 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nevěděla jsem, co na toto téma můžu čekat od španělského autora, ale musím uznat, že se tématu zhostil velmi dobře. Dita čtenáře provází celým příběhem, ale kniha není jen o ní. Nabízí mnoho odboček od hlavní dějové linky, které drží čtenáře napjatého až do konce. Čtenářský zážitek byl úžasný a doporučuji všem, kdo se o literaturu z prostředí WWII a koncentračních táborů zajímá.

21.01.2019 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Věděla jsem, že je autor úspěšný na facebooku, ale jeho stránku jsem neznala. Neočekávala jsem žádný velký literární počin, spíš vtipné povídání o životě studenta. Kniha mi však zábavná nepřišla a jediné co můžu hodnotit pozitivně je vazba a obálka. Ovšem ani to při ceně knihy 229 Kč nestojí ani za jednu hvězdičku. Jsou zkrátka věci, které vypadají dobře na internetu, ale na papír se příliš nehodí. Nedokážu si představit, komu bych knihu doporučila.

17.01.2019 odpad!

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Knihu jsem dostala a v rámci respektu k darovaným knihám jsem ji i přečetla. Žila jsem dva roky v Norsku, takže mi tenhle "životní styl" byl již dříve známý. Beru to prostě tak, že každá kultura má něco svého a Skandinávci jsou zkrátka Hygge a Lykke - a rádi o tom mluví (a teď už i píší). Nevím, co k tomu víc napsat. Možná jen, že kniha má velmi hezkou obálku a celkově grafiku. V knihovně bude vypadat hezky, ale znovu ji číst opravdu nebudu.
A trochu doufám, že chyba v jedné z prvních kapitol "v litevské Rize" je na straně překladatele, protože pokud vím, Riga je v Lotyšsku.

14.01.2019 1 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Birthday Girl je zatím nejlepší krátká povídka od Murakamiho, kterou jsem četla. Nebo jsem si možná už zvykla na jeho styl. Příjemná jednohubka, který vás pak celý den nechá přemýšlet o tom, co byste si vlastně přáli vy. Ilustrace opět nezklamaly.

08.01.2019 4 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Knihu jsem četla protože jsem sama v Norsku nějakou dobu žila a chtěla jsem se zase, alespoň touhle cestou, do Norska na chvíli vrátit. Tereza není spisovatelka, ale blogerka. Podle toho je kniha koncipovaná. Popisuje prostě její život - všechny její smutky a radosti, vzestupy a pády. Většinou z nich si procházíme my všichni. Tereza je bezpochyby velmi šikovná holka. Kniha mi ale bohužel přišla v některých pasážích tak přecukrovaná, že jsem se místy bála, abych z toho neměla diabetes - to není nic proti ničemu, někdo to má rád a někdo dokonce taková pohlazení ve formě textu potřebuje. Na mě bylo těch sladkých obratů v celé knize až moc. Na druhou stranu jsem to mohla z názvu i Tereziny povahy už vytušit. Za mě by měla zůstat spíše influencerkou a blogerkou, taková role jí díky jejímu přístupu sedí. Spisovatelka zatím ne. Ale co není, může být, čehož je Tereza důkazem.

06.01.2019 2 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Nepochybně se jedná o dílo s velkým D, to byl taky jediný důvod, proč jsem knihu neodložila. Protože jsem si jí prostě vždy chtěla přečíst. Na mě byla ovšem moc hrubá a surová. U některých pasáží se mi dělalo špatně a byla jsem z nich naprosto zničená. Především proto, že si uvědomuju, že lidi jako Alex existují i v běžném životě a nejen v knihách.

06.01.2019 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Chystám se přečíst všechny Murakamiho krátké povídky a následně se pustit do nějaké delší knihy a vše to porovnat. Zatím moc nevím, co si o těchto krátkých povídkách myslet, ale Útok na pekárnu mi přišel o něco lepší než Podivná knihovna, ze které jsem byla dost zmatená. Snad tomu jednou přijdu na kloub.

05.01.2019 3 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Hezké romantické čtení. Příběh je velmi pomalý, někdo by možná řekl, že se až příliš vleče, ale na druhou stranu mě kniha (i následně film) donutila zastavit se a přemýšlet. Příběh není přeplácaný ani přestřelený. Je to příběh, který by se klidně mohl stát nám všem.

02.01.2019 4 z 5

Yvetta (12 povídek) Yvetta (12 povídek) Guy de Maupassant

Zrovna tahle povídka mě moc nenadchla. Nesedl mi ani styl ani téma, ale v knihovně na mě číhají další kousky, takže dám Maupassantovi další šanci.

02.01.2019 3 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Stejně jako starší Povídky, i ty nové se povedly. Milé čtení pro všechny, kdo mají rádi život.

02.01.2019 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Klasický Svěrák. Já bych se spíš divila, kdyby to pokazil, ale Strážce nádže je opět skvělé dílo, ke kterému se brzo zase vrátím.

01.01.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Já jsem byla z knihy neuvěřitelně nadšená. Byla to přesně ta kniha, kterou jsem potřebovala, abych se po letech na vejšce vrátila ke čtení. Líbil se mi styl psaní, příběh byl popsán tak, že mi i několikrát ukápla slza a konec mi úplně vzal dech.

01.01.2019 5 z 5