kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Marta spí Marta spí Romy Hausmann

Milé dítě, první knihy Romy Hausmannové, je thriller, který mě neskutečně bavil. Na Martu spí jsem se proto moc těšila!
Autorka totiž jako jedna z mála umí přijít s něčím novým. Její příběhy vždy cca 2/3 nedávají pro čtenáře smysl a na konci přijde velké wow, kdy se vše propojí.
Milé dítě bylo v tomto geniální a Marta je za mě bohužel trošku slabší, holt laťka byla vysoko.
Pořád je to ale velmi čtivý thriller!
Tvorba této autorky nemusí sednout každému, ale pokud máte rádi nevšední thrillerové zážitky, tak ji určitě zkuste.

Dívka, had, trn Dívka, had, trn Melissa Bashardoust

Krásná obálka a lákavá anotace - tak na mě působila Dívka, had, trn.
Z počátku se příběh vyvíjel skvěle. Hodně akce, spád a na young adult né úplně klišé zápletky!
Jenže… postupně mi začalo připadat, že je kniha až moc rychlá… Akce střídala akci a mně chyběly informace. Jako když kolem vás projede vlak - víte, že projel, ale ani nevíte kam jel nebo jestli byl plný…
Během 10 stran autorka byla schopná dát hned 2 zvraty a byť běžně říkám, že by se kniha mohla proškrtat, tak v případem této říkám rozepsat!
Za mě originální čtení, které ale bylo pohřbené velkým množství zvratů, které ve výsledku působily nelogicky a překombinovaně.

Uzdravení Rose Gold Wattsové Uzdravení Rose Gold Wattsové Stephanie Wrobel

Uzdravení Rose Gold Wattsové se věnuje silnému a dost nepříjemnému tématu - zneužívání a týrání dítěte rodičem.
S tímto námětem jste se asi už setkali v jiné knize či seriálu, ale já byla zvědavá, jak si s příběhem pohrála autorka v případě této knihy… První polovina nebyla špatná, ale druhá byla mnohem lepší a akčnější. Bohužel jsem ale odhadla konec a největší zvrat tak pro mě nebyl překvapením.
Takže za mě silné čtení, které mohu doporučit, ale nic úplně velkolepého nepřišlo.

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Julian Barnes si mě získal svým překrásným románem Jediný příběh.
Jeho novinka Muž v červeném kabátě je ale výrazně jiná - odehrává se v 19. století v Londýně a sledujeme 3 hlavní hrdiny a spoustu známých umělců a osobností té doby.
Knihu jsem si dávkovala a byla opravdu nesmírně zajímavá, rozhodně mě potěšily ilustrace.
Pokud si chcete od autora přečíst něco jiného, než běžně píše, tak směle do toho.

Čas žen Čas žen Jelena Čižova

Na Čas žen jsem se těšila od té doby, co vyšel - anotace totiž zněla skvěle a spousta mých přátel mi knihu doporučovala.
Bohužel mi ale na maximum nesedl styl psaní. Ale opravdu vůbec! Kdyby kniha neměla jen nějakých 240 stran, tak bych ji snad i odložila… Přitom příběh byl silný a dojemný… Mně to ale nesedlo, je to ale velmi subjektivní a vám kniha sednout rozhodně může!
Za mě ale zklamání.

26.12.2022 2 z 5

Zřídlo Zřídlo Akwaeke Emezi

Zřídlo byla jedna z nejdivnějších a zároveň nejvíce nezapomenutelných knih, jakou jsem kdy četla!
Je to příběh tak podivný, místy silný a místy i dost nepříjemný, že ať chcete nebo ne, stejně ho z hlavy nevystěsníte.
Co se týče mého hodnocení, tak jsem ale trošku rozpolcená… Oceňuji originalitu a zajímavé zápletky, zároveň se ale přiznávám, že ne vše mi bylo příjemné číst… Od autorky ale na plné čáře doporučuji knihu Mazel - ta je boží.

Hvězdopravec Hvězdopravec Martin Bečan

Martin Bečan mě baví! Je talentovaný a vždy přijde s příběhem a zápletkami, jaké tu ještě nebyly.
Hvězdopravec má krásnou obálku i příběh a opravdu mi sedl autorův styl psaní.
Zároveň to pro mě asi není příběh, ke kterému bych se vracela, ale čtení jsem si užila, to jo.

Všechny za jednu Všechny za jednu * antologie

Další výborná povídková sbírka z edice Česká povídka.
Všechny za jednu je podle mého názoru asi nejkomplexnější sbírkou, jelikož se v ní prolínají jak rodinná, vztahová, tak i přátelská témata.
Bavily mě prakticky všechny povídky a asi vás nepřekvapí, že i tuto sbírku doporučuji, obzvlášť v audio podobě.
Už mám nachystanou i novinku Dnes ještě ne a těším se!

26.12.2022 4 z 5

Vražedná sonáta Vražedná sonáta Natasha Korsakova

Vražedná sonáta byla poměrně zajímavá krimi.
Ocitáme se v ní totiž v hudebním prostředí, řešíme umělce, vztahy a intriky a díky tomu mě příběh bavil víc, než u klasické krimi, která je plná vyšetřování.
Jako jo, pořád je to krimi a mám raději thrillery, ale jako oddechovka to bylo fajn čtení.

Pokřivená zrcadla Pokřivená zrcadla Diana Urban

Pokřivená zrcadla mohla být luxusní, námět totiž nabízel opravdu jedinečnou zápletku, která mohla vyústit v naprosto fantastický young adult thriller. To se ale nestalo…
V příběhu se nám střídají dvě linky - jedna z minulosti, ve které poznáváte postavy a vztahy mezi nimi a druhá ze současnosti, která je od začátku značně napínavější️
Linka z minulosti byla plná klišé postav a linka ze současnosti se brzy začala točit v kruhu… Největším zklamáním však byl konec, který skončil podle mě nejjednodušší možnou cestou a vůbec nevyužil potenciál knihy.
Čtivost ale příběhu upřít nemohu, nechtěla jsem přestat číst (možná i proto, že jsem stále věřila v šokující konec).

Snad jednou Snad jednou Amélie Salingerová

Snad jednou je bonusový příběh ke knize Alespoň prozatím od Amélie Salingerové.
Alespoň prozatím mě bavilo moc a Snad jednou ukazuje všechny události z pohledu Jakuba.
Kniha byla fajn jednohubka, místy hodně rychlá a zkrácená, ale pokud se vám líbilo Alespoň prozatím, tak si ji stejně přečtete.

26.12.2022 3 z 5

Příběhy z Akademie Lovců stínů Příběhy z Akademie Lovců stínů Cassandra Clare (p)

Tak se mi konečně povedlo zase pohnout s Cassandrou Clare! Přečetla jsem povídky Příběhy z Akademie lovců stínů (čtu knihy ze světa lovců stínů v pořadí podle ofiko stránky autorky).
Jako takhle, ráda jsem se znovu potkala se starými známými, ale ty povídky mají jedna třeba 60 stran a celá kniha stran 600 a to je na mě prostě moc. Já jsem poctivka a mám strach, že když ty sbírky povídek vynechám, tak mi něco uteče, ale s každou další se ujišťuju, že číst je nutné není.
Ale i tak, prostě ten svět miluju️

26.12.2022

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Nejsem jako džbán je kniha, kterou bych přehlédla… Anotace ale vypadala opravdu dobře a když jsem si přečetla pár odstavců, tak jsem věděla, že ji musím zkusit.
Bohužel jsem dostala něco úplně jiného, než jsem čekala… Hlavní hrdinka mi přišla místy mimo, některé věci nedávaly smysl a celkově jsem si po dočtení řekla “A co mi tím básník chtěl říci..?”
Takže za mě bohužel ne, tohle mi prostě nesedlo.

Jeho poslední slova Jeho poslední slova Laura Dave

Neskutečně čtivé psychologické drama, které vás pohltí a nepustí! Čtivostí se příběh nebojím přirovnat ke knihám Shari Lapeny a obsahem k Sedmilhářkám od Liane Moriarty.
Na začátku knihy nečekaně zmizí manžel hlavní hrdinky, která musí spolu s jeho dcerou zjistit, co vše o svém muži doposud nevěděla…
Jeho poslední slova jsem si vážně užila, obzvlášť musím pochválit konec, který jsem nečekala (což je u mě skoro zázrak) a který se podle mě v tomto žánru moc nevidí.
Jo, prostě doporučuju, pokud hledáte neodložitelnou jednohubku na jedno, max dvě odpoledne!

Vlak do Paříže Vlak do Paříže Lorraine Brown

Vlak do Paříže byla přesně taková oddechovka, jak jsem očekávala.
Bylo to čtivé, milé, vtipné, místy sice dost nereálné, ale mně ty postavy i prostředí Paříže sedly.
Jako jasně, nemůžete od toho čekat nej knihu roku, ale na vypnutí fajn letní odpočinkovka.

25.12.2022 3 z 5

Někde mezi Někde mezi Marc Klein

Někde mezi je young adult heavy contemporary, která dostane všechny fanoušky Zůstaň se mnou nebo Pět kroků od sebe.
Hlavní hrdinka přijde o svého přítele… On s ní však začne komunikovat!
Příběh je lehce napsaný, čtivý a dojemný.
Jo a doporučuju i film na Netflixu!

25.12.2022 3 z 5

Historky ze tmy Historky ze tmy * antologie

Historky ze tmy - třetí Yoli povídková sbírka, která se tematikou (po sbírce vánoční a duhové) točí okolo napětí, hororu a thrilleru.
Jako vždy jsem si čtení sbírky užila! Jasně, mám své favority (S. Vůchová, K. Šardická), ale prostě to, jak je každý text jiný - to mě jednoduše baví a pro mě tam žádná vyloženě špatná povídka nebyla.
Opět tu máme 11 jedinečných ilustrací!
Yoli povídkové sbírky mají čtenáři co nabídnout!

Syndrom neklidných duší Syndrom neklidných duší Nicole Škorpilová

Syndrom neklidných duší je debutový román mé bývalé kolegyně.
Po její skvělé povídce ze sbírky Historky ze tmy jsem na její román byla hodně zvědavá a mám velkou radost, že byl opravdu super!
Příběh se odehrává v psychiatrické léčebně, do které se dostává naše hlavní hrdinka, která má však pocit, že do ní nepatří.. Spolu s ní poznáváte další pacienty i důvody, proč je každý z nich součástí léčebny…
Kniha je napsaná čtivě a perfektně dávkuje informace. Tato novinka zkrátka za vaši pozornost stojí!

Seznam pro štěstí Seznam pro štěstí Rachael Lippincott

Seznam pro štěstí je heavy contemporary spoluautorky Pěti kroků od sebe a Celou tu dobu!
Zmiňované dvě knihy mě neskutečně pohltily… Seznam pro štěstí se věnuje ztrátě rodiče, bucket listu a přátelství.
Příběh je to čtivý, byť může působit lehce ohraně… Čtenáři ale rozhodně má co nabídnout, byť Pět kroků od sebe u mě stále vede.
Cílovka ale rozhodně spokojená bude!

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Stačí mávnout křídly je druhou knihou nakladatelství YA čtu (ta první - Alespoň prozatím byla výborná)!
Jedná se o young adult heavy contemporary (pozor na hodně citlivých témat), která se věnuje zlomenému srdci, přátelství, zradě, rodině a následkům, které nejde vždy úplně jednoduše zpracovat...
Tahle prvotina se strašně povedla! Vykreslení postav, důležitá témata, krátké kapitoly a chytlavý styl psaní. Rozhodně za sebe doporučuji! Kdybych byla přímo cílovka, tak bych jí neměla co vytknout…

25.12.2022 5 z 5