kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Velmi kontroverzní kniha, která je od svého vydání hodně vidět a dočkala se již i svého dotisku... Přiznám se, sáhla jsem po ní z čisté zvědavosti... Zajímalo mě, o čem se teď pořád mluví... Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a musím říct, že to bylo skvělé! Hlas Davida Prachaře i Josefa Klímy mi maximálně sedl... Celá problematika a kauzy v knize jsem si pamatovala jen okrajově a velmi ráda jsem zjistila něco víc a nakoukal pod pokličku... Můžeme samozřejmě polemizovat, zda je to skutečně pravda, ale pro mě to bylo něco nového a jsem ráda, že jsem knihu zkusila...

22.05.2020 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Jsem opravdu ráda, že jsem se konečně dostala ke knize tohoto oblíbeného a doporučovaného autora... Styl psaní je bájo, příběh se skvěle četl a už jen to, že si autor vybral české prostředí a prostě jo, to bylo skvělé... Zároveň se mě nedotkla ona LGBT linka, jak této tématiky v knihách přibývá, tak mě tato nijak nezasáhla... Poslední strana mě ale doslova dojala a myslím si, že tohle určitě nebyla poslední kniha od autora, kterou jsem přečetla...

08.05.2020 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Tak tohle budu dělat, že jsem snad ani nečetla... Psychothrillery mám ráda, protože je to ten typ knihy, kde jsem napjatá od začátku do konce a koušu si nehty... Tady to ale bohužel nepřišlo, zřejmě mi více sedí knihy od B. A. Paris... Taky mám ten pocit, že motiv hlavní hrdinky alkoholičky už byl značně vyčerpán... Takže za mě bohužel zklamání...

08.06.2019 2 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Na to, že jsem tento žánr ještě nedávno moc nemusela a teď ho mám tolik ráda, je to fakt posun... B. A. Paris prostě umí a v této knize dokázala, že její prvotina nebyla jen nějakou výjimkou, ale že opravdu umí... Navíc už jsem četla její novou knihu v angličtině a je to to nejlepší, co jsem v rámci tohoto žánru kdy četla... A ano, chci víc, chci další!

25.06.2018 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Od tohoto autora jsem si chtěla už dlouho něco přečíst, ale musím říct, že tento styl nebude asi nic pro mě... Anotace zněla úžasně a navíc mám hokej ráda... Nicméně nastínění konce na začátku knihy mi vnuklo dojem, že konec bude jedna velká jízda plná odhalování toho, jak to všechno ve skutečnosti bylo... Tak takhle napínavé to teda nebylo a navíc mi kniha přišla místy hodně zdlouhavá...

23.03.2018 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Jodi je pro objev loňského roku! A nakonec se právě tato kniha stala mojí nejoblíbenější od ní! Otázky rasismu mě vždycky hodně zajímaly a tady je toto téma zpracováno jak z pohledu oběti, tak z pohledu druhé strany... Kniha byla šíleně čtivá a já ji nedokázala odložit a hned potom jsem se pustila do autorčiny další knihy, což se mi moc často nestává! Moc a moc doporučuju!

10.02.2018 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Jo, česká próza je kvalitní... Přesvědčuju se o tom u každé knihy od českého autora, kterou vydá nakladatelství Host... Malinka rozhodně nebyla výjimkou... Je to kniha silná a bolestivá.. Odráží aktuální témata, ze kterých vám nebude moc dobře, ale zároveň vám otevřou oči... Já byla opět mile překvapená, jak skvěle autorka napsala svůj debutový román... Určitě stojí za to!

14.11.2017 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Tohle bylo jedno velké, milé a bolestivé překvapení... Už od první stránky jsem si byla jistá, že toto bude nezapomenutelný příběh... Kniha je plná krásných myšlenek, které jsem měla chuť všechny podtrhnout... Nevěřila jsem, že by mě mohlo něco tak dojmout nebo rozplakat jako Hvězdy nám nepřály nebo Všechny malé zázraky, teď už mám svou oblíbenou trojku... Jedna z nejlepších YA knih tohoto roku!

02.09.2017 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Myslela jsem si, že jsem od Colleen už četla všechny skvělé knihy a že mě už nemlže ničím překvapit... Jak lehce jsem se spletla.. Tahle kniha mi bude v hlavě ležet ještě dlouho... Ty city, ty emoce, ty slzy... To se ani nevyjadřuju k soundtracku, který byl vytvořen přímo pro tuto knihu, aby měli čtenáři ten pravý čtenářský zážitek... Colleen bude pro mě paní spisovatelka a už teď se těším na další její knihy! A vy mi věřte, že tuto knihu musíte mít!

24.06.2017 5 z 5

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

Jedná z těch roztomilých knih, kterou přečtete na posezení a uvidíte v ní sebe, ale i své blízké... Rozhodně výborný tip na odpočinek s kouskem čokolády, který vám zlepší den... Některé části bych si i nalepila do svého životopisu... Rozhodně se těším na další tvorbu této autorky!

04.04.2017 4 z 5

Copatá máma Copatá máma Barbora Bečvářová

Já od této knihy vážně, ale vážně nic nečekala... No a prostě byla skvělá! Neříkám perfektní, není to nic objevného, ale byla čtivá a reálná... Dokázala jsem se do Lucie vcítit a chápala jsem každé její rozhodnutí.. Je to opravdu skvělá volba, pokud hledáte něco smysluplného k relaxu... Navíc se mi opět potvrdilo, že čeští autoři píšou dobré knihy! Takže za mě ANO..

02.10.2016 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Když už si myslíte, že všechny hrůzy a životní příběhy druhé světové války jste již četli, tak se mýlíte... Na světě se totiž objevila Osvětimská knihovnice, která vám nedá spát, dokud ji nepřečtete do posledního řádku a nelapáte po dechu při každém slovu... Je to kniha plná síly, odhodlání, pravdy, víry a až nevěřícných situací... Ukáže vám jiný pohled na to, co jste si mysleli, že znáte, na to, co jste si mysleli, že již chápete... A přece si pokládáte neustálé otázky "Proč? Jak?" ... A nakonec víte, že tahle knihovnice musí ležet v každé knihovně!

10.04.2016 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Prvotiny světových autorů jsou pouze v pár případech úspěch, ale tento případ je naprostý opak... není divu, že se kniha v zámoří prodávala neuvěřitelnou rychlostí... kniha je psána naprosto čtivou formou a za den ji přečte naprosto každý, jelikož se opravdu čte sama! Dalším plusem této skvělé knihy jsou její originální ilustrace, které zhotovil samotný manžel autorky a k celému příběhu se skvěle hodí a jen přidávají na atmosféře při čtení knihy... A rozhodně si nemyslete, že váš nápad na konec knihy, který si vymyslíte v její půlce se stane, tak to totiž není, tato kniha je nepředvídatelná!!!

25.01.2016 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

Někdo z nás bylo mé první setkání s tvorbou Kristýny Trpkové.
Její předchozí knihy byly totiž detektivky a to není úplně můj žánr... Její letošní novinka je ale psychothriller! To už mi zvědavost nedala a musela ji zkusit!
5 sourozenců, 1 narozeninová oslava a 1 hrůzné odhalení!
Od Někdo z nás jsem vlastně dostala to, co bych od psychothrilleru očekávala - napětí, neuvěřitelnou čtivost a zvraty!
Tahle rodina vám zkrátka nedá spát, má plno nevyřešených věcí z minulosti a vztahy mezi jejími členy jsou řekněme... ehm, minimálně k zamyšlení (spíše disfunkční až toxické)...
Já se bavila, čtení si užila a byť jsem asi nebyla úplně šokovaná (přeci jen, knih v tomto žánru je už mnoho), tak jako čtivá oddechovka stojí Někdo z nás určitě za přečtení!
Pokud autorka napíše další psychothriller, tak si ho moc ráda přečtu.

22.05.2024 4 z 5

Hlava plná lásky Hlava plná lásky Ali Hazelwood

Ali Hazelwood se díky Hypotéze lásky stala jednou z nejpopulárnějších autorek romantických komedií.
I mě samotnou její první kniha dost bavila, takže jsem neváhala a jakmile vyšla její novinka Hlava plná láska, tak jsem se dala do čtení.
Ze zahraničních recenzí jsem věděla, že se jedná o romantickou komedii, která jede podle prakticky stejného vzorce jako Hypotéza lásky... Tedy vědecké prostředí a 2 postavy, které se na začátku příběhu moc nemusí. Jednoduše se autorka držela toho, co jí zafungovalo napoprvé... Je to ale dobře?
Na jednu stranu samozřejmě ano, jako čtenář víte, do čeho jdete a že vás to bude nejspíš bavit. Na stranu druhou dostáváte něco, u čeho máte prostě pocit, že už znáte.
Hlava plná lásky se mi četla dobře, chemie mezi postavami mě bavila a vědecké prostředí je za mě prostě super volba! Zároveň ale po dočtení prostě musím říct, že Hypotéza je jen jedna.
Trošku se bojím autorčiny třetí romantické komedie, která je sice podle recenzí nej autorčinou knihou, ale opět se drží stejného mustru. Na jaře vyjde v češtině první YA kniha autorky, tak uvidíme.
Závěrem už jen řeknu jediné, Ali Hazelwood mě baví, budu ji dál číst a píše za mě parádní oddechovky, u kterých se vždy pobavím.

02.12.2023 4 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

Dýchej za mě bylo skvělé čtení!
Přiznám se, že jsem po knize sáhla z toho důvodu, že mapuje osudy malířky (Augusty Nekolové), o které jsem nikdy neslyšela, na kterou se tak trochu zapomnělo a já se chtěla dozvědět něco nového.
Pak mě ale při prolistování skoro až odradil počet stran... Naštěstí jsem se do čtení pustila a stálo to opravdu za to!
Příběh se čte totiž úplně sám, je napsán s neuvěřitelnou lehkostí, ale podle mě největší kouzlo knihy (kromě zajímavé hlavní hrdinky) je vypravěčka, kterou je sestra oné malířky, takže sledujeme jak příběh její sestry, tak i jí samotné na pozadí první světové války.
Vážně strašně moc doporučuju, super to bylo!

29.11.2023 4 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Když jsem před pár lety dočítala Zvon, závěrečný díl trilogie Smrtka (což je jedna z mých nej knižních sérií), tak jsem si říkala, že v něm bylo dost nových postav a ráda bych o nich věděla víc... Nikdy by mě ale nenapadlo, že příběhy všech těchto postav budou někdy dopovězeny. A hele! Neal Shusterman napsal doplňující sbírku povídek s názvem Kosení, ve které vše dokončuje.
Jak už tomu u povídkových sbírek bývá, tak mě některé bavily více a jiné trošku méně. Ve výsledku to ale byl čtivý a propracovaný návrat do dystopického světa, který působí až šíleně reálně. Já jsem tedy opravdu spokojená!
A vy pokud jste sérii Smrtka nečetli, tak na nic nečekejte!

02.11.2023 4 z 5

Do ráje Do ráje Hanya Yanagihara

Do ráje byla jedna z mých nejočekávanějších knih celého roku 2023.
Těšila jsem se na ni, jako malé dítě na Vánoce! Jak by taky ne, vždyť je to novinka autorky Malého života, jedné z nejlepších knih, kterou jsem za svůj život zatím přečetla a jediné knihy, do které jsem kdy psala. Přijde mi to jako včera, co mě Malý život v karanténě naplno pohltil a doslova zničenou mě “vyplivl na svém konci.
Samozřejmě jsem nečekala, že by Do ráje byl druhý Malý život, to by bylo naivní Doufala jsem ale ve výborný román, který si užiju. Místo toho jsem těchto 600 mnou očekávaných stran protrpěla (a to po dobu 15 dní!).
Námět byl hodně zajímavý - 3 různé verze Ameriky, které mají stejného hlavního hrdinu a dělí je od sebe vždy 100 let.
Příběhy spojuje LGBT tematika, kultura a politická situace... Znělo to zajímavě, ale ve výsledku jsem se v jednotlivých částech (kromě té první) často ztrácela. Když třetí část začala vyprávět žena a hodně se skákalo v čase, tak jsem se musela i vracet o x stran zpět.
No, nesedlo mi to a strašně moc mě to mrzí.
Znám čtenáře zklamanější než jsem já, ale znám i ty naprosto nadšená. nezbývá proto, aby si každý udělal názor sám :)

01.10.2023 3 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

No tak tohle bylo neskutečné překvapení!
Beladona je výborná Ya fantasy a to říká někdo, koho tento žánr už pěkný pátek moc nebere, protože nepřináší moc nového... To ale pro tuto novinku neplatí!
Už z obálky na čtenáře dýchne temná atmosféra, kterou je kniha plná (a je skvělá!) a to nemluvíme o nádherné ořízce...
Na příběhu mě bavilo vlastně všechno - od postav přes zápletky, zvláštní prostředí panství, zjevení Smrtonoše i romantickou linku!
Pokud hledáte zajímavou young adult fantasy, která je ideálním čtením na podzim, tak Beladona je rozhodně nejlepší volbou!
P. S. Na příští rok se připravuje pokračování!

23.09.2023 4 z 5

Pod šeptajícími dveřmi Pod šeptajícími dveřmi TJ Klune (p)

TJ Klune je kouzelník! To, jak dokáže napsat knihu, která na čtenáře působí při čtení jako feel good příjemná záležitost, ale zároveň je plná životních myšlenek a má opravdu přidanou hodnotu... No wow!
Už Dům v blankytně modrém moři si mě získal, ale Pod šeptajícími dveřmi bylo za mě ještě lepší čtení! Byla jsem dojatá tak, jak už dlouho ne a to, jak nádherně autor zpracoval téma smrti a druhých šancí...
Hype okolo této knihy a autora je maximálně zasloužený a já vím, že si přečtu cokoli dalšího, co napíše!

25.08.2023 5 z 5