kapr kapr komentáře u knih

Slaměná vdova Slaměná vdova Ellis Peters (p)

Další z vynikajících detektivek mé oblíbené autorky. Zpočátku jsem se obával, že příběh tematicky vybočuje z okruhu detektivek, které mám v oblibě. V průběhu děje ale dochází v příběhu k překvapivému zlomu, a já konečně zjišťuji, že kniha přece jen odpovídá mému vkusu, byť z obvyklého rámce zvláště zpočátku poněkud vyčnívá. Možná, že o to víc byla pro mne zajímavější. Zhruba 170 stránek napínavého textu, 24 hodin, a já jdu do knihovny knížku vrátit zpátky, a podívat se, mají li pro mne nachystaný další podobný bombónek. Postavu Bunty mám moc rád.
[OA]

08.06.2017 4 z 5

Agatha Raisinová a výletníci z Dembley Agatha Raisinová a výletníci z Dembley M. C. Beaton (p)

Předpokládal jsem, (podle ostatních asi 3 knih této série, které jsem před časem četl,) že bude hodnocení asi opět za 3, ale tentokrát mne autorka docela příjemně překvapila, já dávám cca 65%.
Neurazí, potěší, zasmějete se, na detektivku spíše slabší, ale neodříkal bych se.
Mimochodem, nic proti potřeštěným hrdinkám.

01.06.2017 3 z 5

Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský kraj Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský kraj Karel Drábek

Nádherná publikace. Myslím si ale, že rozdělení jejího obsahu regionálně do několika méně obsažných by její popularitě a rozšíření mezi veřejností značně prospělo. Především každé z mapek bych doporučoval věnovat samostatný list (možná nejraději dvojlist) tak, aby i uživatelé brýlí byli schopni se v nich orientovat, a výlet podle nich naplánovat. Kniha tohoto zaměření patří do kapsy cestovatele, výletníka, a tomu by měl být přizpůsoben i její formát a rozsah zpracovávaného území. Takto kniha zůstane ležet v knihovně, a stane se pouhým námětem k plánování výletu. Její skutečné místo je na cestách, kdy by bylo možné si zajímavá fakta zopakovat názorně přímo v terénu, na místech o kterých pojednává. Knize vzhledem k omezené použitelnosti - (která by měla být jejím hlavním posláním) hvězdičku ubírám. Zda jde o chybu autora nebo nakladatele netuším. Jinak do auta ideální, pro pěšího turistu zbytečná zátěž. Nostalgicky vzpomínám na edici škola do kapsy, která byť úplně jinam zaměřená, podmínku snadného transportu splňovala na sto procent.

18.05.2017 2 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Já bych dal maximálně tak čtyři a půl. Každou z povídek bych hodnotil samozřejmě jinak, zřejmě mezi 3,5, (možná dokonce 3) až do 5,0. Každopádně knížka stojí za přečtení, i když osobně dávám přednost před povídkami spíše románu, byť kratšímu. V každém případě můj oblíbený autor, proto bych od něj chtěl přečíst všechno co kdy napsal.
Ne všechny povídky v této knize jsou právě detektivní literaturou, přesto i ty co poněkud z tohoto schématu vybočují jsou dobré, a rozhodně potěší. [OA]

16.05.2017 4 z 5

Historická předměstí a okraje města - levý břeh Vltavy. Dodatky III Historická předměstí a okraje města - levý břeh Vltavy. Dodatky III Kateřina Bečková

Kateřina Bečková

Všechny publikace tohoto druhu mne fascinují. Přibližují nám často známá místa pohledy na to, jak vypadala někdy před několika málo desítkami let, jindy i před více než 100 lety. K dokonalosti ale prakticky všem chybí doplnění původní fotografie tou současnou, plánkem původní a současné situace. Přesto jsem za každou takovou knihu vděčný.

23.04.2017 3 z 5

Školní pravidla českého pravopisu Školní pravidla českého pravopisu kolektiv autorů

kolektiv

Praktické

22.04.2017 5 z 5

Toulky Prahou 7 Toulky Prahou 7 Radko Pytlík

Radko Pytlík

Všechny publikace tohoto druhu mne naprosto fascinují. Přibližují nám často známá místa pohledy na to, jak vypadala někdy před několika málo desítkami let, jindy i před více než 100 lety. K dokonalosti ale prakticky všem chybí doplnění původní fotografie tou současnou, plánkem původní a současné situace. Přesto jsem za každou takovou knihu velice vděčný a tak i přesto dávám v tomto případě 100% = 5 x *.

21.04.2017 5 z 5

Darwinovy ceny Darwinovy ceny Wendy Northcutt

Tak trošku náborová knížka České pojišťovny. Mnohé pobaví, byť jde o černý humor, téměř pravidelně ten nejčernější. Každého z vás, i ty zdánlivě nepoučitelné poučí, že není tak těžké stát se čekatelem na další příběh v podobné knížce. Vždyť sáhněte si do svědomí, a zavzpomínejte. Zejména pak vy starší, poučení životem a především řadou vlastních chyb a omylů, které často jen náhodou dopadly více méně dobře. A vy mladší, čtěte a poučte se. Toto jsou chyby, z nichž některé právě vás, nebo některého z vašich blízkých v budoucnosti možná čekají. Proto se snažte podobných experimentů raději vyvarovat. Knížka spíše pro silné povahy, tedy nic pro mne.
Jinak Darwinovy ceny samy o sobě jsou výborný nápad, vždyť stačí se jen trochu pečlivěji rozhlédnout kolem sebe, adeptů čekatelů je habaděj, a v genofondu lidstva je zatraceně moc toho co by potřebovalo vylepšit.

14.01.2023 2 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Beru knížky, jednu za druhou, tak jak leží na hromádce. Odkládám stranou pouze ty, o kterých se domnívám, že by mne nezaujaly, nebo se z nich zdá čpět pesimizmus. Na tuto konkrétně se už příliš nepamatuji. Jenom vím, že byla jako detektivka opravdu dobrá. Velice mne zaujal i popis života židovské komunity všeobecně, a v USA zvláště. Jako úvodní seznámení to ale vůbec nebylo špatné. Hodnotit budu až po dočtení, jsem ale přesvědčen, že bude spíše vyšší.

29.01.2021

Noc na Arnwaysu Noc na Arnwaysu Eduard Fiker

(SPOILER) Čerstvý dnešní přírůstek 2021. Brož ze 60.let, přesto v dobrém stavu. Klasik české detektivky je zárukou příjemného zážitku. Zatím spokojenost. Předpokládám, že po dočtení by mohla jedna další hvězdička knížce přibýt.
Knížka vůbec není špatná, spíše s ohledem na to, že věci se začínají dít až v poslední čtvrtině knihy, zůstávám u třech hvězdiček. Pravidelně se mi stává, že po dočtení knihy cítím potřebu vrátit se přibližně o třicet stránek a přečíst si je znovu. Stalo se mi to i u této knihy. Považuji to za zápor, který v mém případě její hodnocení, někdy i velmi výrazně snižuje.

01.01.2021 3 z 5

Dějiny nizozemské a vlámské literatury Dějiny nizozemské a vlámské literatury Wilken Engelbrecht

Prozatím dávám základní, střední hodnocení - tři hvězdy. Od knihy si slibuji informace nejen co do národních literatur obou těchto zemí, ale i co do jejich obyvatel. Prozatím jsou mé dojmy jen ty nejlepší, ale netroufám si dávat po stručném seznámení s titulem hned to nejvyšší hodnocení, a pak postupně ubírat. Všem zájemcům o literaturu v tomto jazyku mohu jenom doporučit návštěvu některého z knihkupectví, které jsou součástí tohoto nakladatelství. Cena této nádherné publikace byla v mém případě vpravdě symbolická, jinak bych nebyl měl možnost si její zakoupení zvláště v současné době dovolit.
Mé současné dojmy z této knihy jsou zatím jenom ty nejlepší.

13.12.2020 3 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Cesta slepých ptáků / Runa rider I.,II. Ludvík Souček

Jen krůček od Verneovek, a jaký krásný příběh. Celou tuto sérii jsem prostě miloval.

11.12.2020 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Asi nejlepší široce známá poválečná detektivka, která mimo vlastní zápletky současnému čtenáři názorně ilustruje i každodenní život obyvatel na samém počátku padesátých let. Současně ukazuje jak se odlišují tehdejší možnosti a přístupy vyšetřujících orgánů. Jde o dílo sice poměrně dokonalé, ale upřímně do značné míry nesympatické.

21.11.2020 4 z 5

Strategie bohů - Osmý div světa Strategie bohů - Osmý div světa Erich von Däniken

Bible vyznavačů boje za zkoumání naší skutečné historie, alternativám k uznávaným, oficiálně jedině správným verzím. Vynikající, nelze než doporučit.

04.11.2020 5 z 5

Pokání bratra Cadfaela Pokání bratra Cadfaela Ellis Peters (p)

Pro mne knihy této série znamenají více, nežli tvorba Agáty Christie.

Cesta do Istanbulu Cesta do Istanbulu Mika Waltari

Vynikající zpráva o Evropě, a především i době jako takové.

Slabikář návštěvníků památek Slabikář návštěvníků památek Jaroslav Herout

Nezbytná, stručná příručka. Nejlépe číst stále do kola, nejlépe každoročně.

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Krásné, pro mne trochu nevěrohodné. Píše se mi to jen těžce, o to lépe se ale četlo.

01.11.2020 3 z 5

Povolání pro ženu nevhodné Povolání pro ženu nevhodné P. D. James (p)

Netypicky začnu hodnocením. Oblíbená kniha, autorka, i detektivové. Za mne pět hvězdiček. Hlavně začátek mne dostal. Ten byl za šest hvězd. Stejně tak Cordelia, i její zaměstnavatel. Příběh tak za 3 až 4, mnohé momenty za 5 i více. Některé okamžiky a motivy mi vadily, přesto na ní nikdy nezapomenu. Teď jsem dočetl druhou knihu této série, a teprve při psaní tohoto komentáře jsem zjistil, že autorka už žádnou třetí, další knihu Cordelii bohužel nevěnovala. Jsem z toho docela smutný. Její postava mi přirostla k srdci a považuji ji i jinak za velmi nadějnou. Jen mohu doufat, že některý z dobrých současných nebo budoucích autorů se hlavních rysů této postavy chytí, a postaví na tom vlastní konstrukci. Dokonce mne napadlo, že by stálo za to napsat přímo k této sérii i mínusové díly, tedy ty, které by této knize předcházely. (Povšiml jsem si, že například právě u Star Wars k podobnému pokusu došlo. Jako milovník klasické sci-fi nejsem přesto žádným jejich velkým fanouškem. Je faktem, že s mínusovými díly bývá někdy problém, nemívají naději zaujmout tak, jako základní dílo série. Přesto bych něco podobného považoval za důstojné rozloučení se sérií i jejími hlavními hrdiny.)

31.10.2020 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Komentář k vydání které vydal v roce 2012 Knižní klub:
Opravdu dobrá, užitečná kniha. Jen se příliš dobře nečte právě v těchto dnech, byť máme, přinejmenším všichni kolem mne, dojem, že jsme z nejhoršího již venku. Kéž by tomu tak bylo, a snad tomu nakonec opravdu tak i bude. Typické post-apo, byť tentokrát trošku jinak, řekl bych realističtěji. Kniha velice poučná. Nečte se dobře. Bohatě nám stačí současné problémy, byť často jenom tušené. Zatím většinu z nás na štěstí spíše míjejí.
Prvních 100, možná až 200 stránek přečteno slovo od slova. Pak už jsem šel po stránkách, později po deseti stránkách. Problémy jiného typu vás, když řešíte ty současné, tak trochu nechávají chladnými, byť si velice dobře uvědomujete jejich aktuálnost. Posledních 100, ale možná jen 50 stránek opět čteno poctivě, řádku za řádkou.
Kniha by si zasloužila všech pět hvězd. Jen nedokážu dát čemukoliv tohoto typu to maximální ocenění. Dám čtyři. Příliš si vážím knih, které vás dají do pořádku, zahladí šrámy, abych tak řekl, téměř vás opraví, a vy jste zase schopni fungovat na 100%.
Tato kniha vás spíše zburcuje. Seznámí vás s tím jak bude svět vypadat, až se dostaví nějaký bod zlomu. Samozřejmě pravděpodobně nebude takový, jaký je popisován v této knize. Skutečnost přesto bude mít řadu shodných, nebo přinejmenším podobných prvků. Možná za deset, ale možná také až za 1000 let. Každá společnost prochází mnoha peripetiemi. Nevyhne se tomu žádná, proto asi bohužel ani ta naše. Jenom je potřeba se připravit, a počítat s tím, že to může přijít kdykoliv. Nejspíše se nikdo z nás s ničím podobným za svého života nesetká. Pravděpodobně to odnesou spíše až někteří z potomků.
Obvykle se snažím, ke každému komentáři vložit stručnou citaci odstavce, který mne něčím zaujal. Možná se někdy k tomuto komentáři vrátím, a ukázku doplním.
Teď tedy jenom citát, který na samotném konci knihy předchází doslovu, a který hovoří za všechno:
"Podstatná otázka není, JESTLI se to stane, ale KDY se to stane."
(Eugene Habiger, generál USAF ve výslužbě bývalý velitel Velitelství strategických sil USA - květen 2002.)

Paradoxně právě čtu paralelně - na střídačku - Lemův Deník nalezený ve vaně, a velice mne zaujaly jevy, na které narážím v současné době jak v obou těchto knihách, tak i v současné společnosti.

12.05.2020