KarolinaFifth KarolinaFifth komentáře u knih

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Je to bulvárek, ale bavil mě.

Vina Vina Ferdinand Von Schirach

Nejdřív se mi to zdálo dot upachtěné, nakonec jsem ale naskočila do spisovatelova rytmu, do povídek se "položila" a užila si je. Pak jsem se vrátila na začátek, první čtyři si přečetla znovu a užila si je právě až napodruhé. Těžko říct, která mi připadala nejlepší. Svým poselstvím nejspíše ta osmá. Ale nechci nikoho ovlivnit, tak si nechám pro sebe proč. :-)

Vôňa kvetov noci Vôňa kvetov noci Leïla Slimani

Skvělé. Skvělý jazyk, skvělé myšlenkové pochody, umění zachytit okamžik do slov. Myslím, že Slimani je právem označována za jednu z nejlepších spisovatelek dneška. Rozhodně má co nabídnout. Její úvahy jsou skvělé!

Já, Lukrecie Já, Lukrecie Hans Schlag

Ona je to asi ze všeho nejvíc červená knihovna. A dobové reálie jsou dosti pokroucené, přesto mě ten román velmi bavil, s hrdinkou, která byla veskrze prolezlá zlem, jsem soucítila a fandila ji.

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Nevím, proč si to dělám. Už z názvu a obálky lze vytušit, že mě text bude týrat. Snažila jsem se. Opravdu jsem se hodně snažila, ale před koncem jsem knihu znechuceně odhodila.

14.07.2023

Markýz hledá ženu Markýz hledá ženu Ella Quinn

Připadalo mi to dosti prostoduché.

14.07.2023 odpad!

Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Skvělá samota – Putování Pacifickou hřebenovkou Tim Voors

Pacifická hřebenovka je snad větší klišé, než pouť do Santiaga. Nicméně tahle kniha je velmi syrová i poetická zároveň. Díky tomu mixu, kdy je vše "tak akorát", se kniha dá číst. Je vydařená.

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Těžký osud, silné přátelství, nepoddajná doba. Text je velmi čtivý, komplexní, postavy se někdy chovají zvláštně, ale tím pádem i nepředvídatelně, což hodnotím kladně. V anotaci je použito slovo strhující a já můžu s čistým svědomím říct, že román tomu to slovu dostál.

14.07.2023 5 z 5

Opium a hůl Opium a hůl Mulúd Mammerí (p)

Zajímavý pohled na zemi, o níž toho příliš nevím. Hezky popsané situace, poutavý jazyk i děj, který postupně graduje. Doporučuji.

14.07.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nezapomenutelné postavy i celý děj.

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Lehké a svižné letní čtení.

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Je to tvrdé, těžké čtení, ale ze všeho nejdůležitější je na této knize dobrá místní znalost, a to nejen zvyklostí. Bylo to pro mě jako sledovat napínavý film. Skvělé.

Bouřlivé ticho Bouřlivé ticho Raynor Winn

Je to krásné. Forma je v tomto případě silnější než děj, ale není to na škodu.

11.07.2023 5 z 5

Země těch druhých: Válka, válka, válka Země těch druhých: Válka, válka, válka Leïla Slimani

Skvěle napsané, velmi citlivě. Považuji tuto knihu za jednu z nejdůležitějších ve svém žánru.

22.06.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Tohle bylo pohlazením pro mojí dušičku bažící po kvalitní literatuře. Skvělé popisy, chování postav zcela logické, vyobrazení přírody dechberoucí a bez jakési uelpenosti. Skvělé.

22.06.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Zda nepravděpodobností, dá se sice argumentovat tím, že je to pohádka, ale v tom případě jí chybí poetično, určitá vznešenost. Tohle je přisprostlý text pro masy, které se rozplývají nad jakousi subtilností, kterou já ale v textu nevidím. Nevadí mi číst oddychovou literaturu, občas ji pro svou potěchu vyhledává. Kde zpívají raci se ale tváří jako něco výjimečného. A výjimečné to taky je, v hlouposti podání, ve volbě jazykových prostředků a takto bych mohla pokračovat...

22.06.2023 1 z 5

Poezie není žvýkačka Poezie není žvýkačka * antologie

Skvělý výbor!

21.06.2023 5 z 5

Rybářská chata Rybářská chata Stein Torleif Bjella

Originální příběh. Děkuji.

05.06.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Román se nečetl snadno, ale jednoznačne v současné literatuře vyniká. Postavy nejsou tupé, díky slovům skutečně žijí. Téma knihy je silné. Nejde o žádnou pózu, je to krystalicky čistá literatura bez manýr.

05.06.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Trochu plitké, ne moc dobře zpracované.

05.06.2023 2 z 5