katasokolov katasokolov komentáře u knih

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

Kniha zaměřující se na pošahanost dnešního světa, kdy se na nás valí přehršle naprosto rozličných témat najednou. Přestože chápu, proč byla forma textu taková jaká byla, nic to nemění na faktu, že mi k srdci zrovna nepřirostla.
Hlavní postavu poznáváme skrze její myšlenkové pochody a posty, které sdílí se svou internetovou komunitou, přičemž přeskakuje od takových bizarností jako, jak nejlépe zachytit moment, kdy odchází z menstruujícího těla krev či správné velikosti vibrátoru k námětům týkajících se společensko-politického úpadku Ameriky a světovým environmentálním otázkám. Druhá část knihy se zaměřuje na sestru hlavní hrdinky příběhu a na otázku potratů, zdraví matky a vrozené vady plodu.
Autorka nám ukazuje rozpolcenost dnešních lidí, kteří jsou den za dnem masírováni nejrůznějšími zprávami všeho druhu z celé zeměkoule. Styl psaní tomu dodává ten rozměr, ale všechno je až tak vyhnané do extrému, že mi to ve výsledku přišlo jako úplný nesmysl a blábol. Současnost je vážně doba postavená na extrémních emocích a činech.
Je mi líto, že musím danou knihu hodnotit takto, ale celý čtecí proces jsem vážně protrpěla a z knihy si neodnesla naprosto nic…..ve výsledku mi přišlo, že si autorka hodně usnadnila práci a naskládala na sebe pár svých básnických textů, a to naprosto bez ladu a skladu a úplné finále knihy završila tak, aby co nejvíce emočně zapůsobilo na čtenáře.

30.04.2022 1 z 5

Včelár z Aleppa Včelár z Aleppa Christy Lefteri

Kvůli tématu dávám nakonec tři hvězdy, bohužel se mi ale tento hojně vychvalovaný autorčin počin nelíbil. Do čtení se mi vůbec nechtělo, a proto jsem knihu, přestože nemá mnoho stran, četla na mě opravdu dlouhou dobu.
Sledování cesty Nuriho a jeho manželky za svobodou bylo psané vleklým stylem a vydolovalo to ze mě velmi málo emocí, což je u takovéhoto typu knihy jednoznačně špatně. Na můj vkus tam bylo také mnoho tlachání o včelaření, a to na úkor nějaké zásadnější dějové linky - ano, je tam poselství a jakási alegorie odkazující na přerod do nového života, ale celou knihu se prakticky vůbec nic neděje. Čekala jsem vícero pohovorů s azylovými úředníky a podrobnější popisy celého procesu, když autorka čerpala z vlastní zkušenosti dobrovolnice v utečeneckém táboře. Možná také více o samotné politické situaci v Sýrii.
Suma sumárum: téma slibující velkou emocionální Roller coaster se změnilo v několika set stránkovou nezáživnou nudu, což je nesmírná škoda. Autorčin styl psaní se mi bohužel nelíbí a pravděpodobně v budoucnu již její knihy vyhledávat nebudu.

Ale ať jen nekritizuji, tak chci vyzdvihnout krásnou obálku a velmi pěkné vizuální zpracování knihy.

02.03.2022 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Nejprve jsem viděla seriál a to velice zvláštní “přátelství” Eleny a Lily mě dost zaujalo (vzájemné pouto přes závist, ale i obdiv, které chovaly jedna k druhé)! Rovněž se mi líbil popis jedné malé italské čtvrti druhé poloviny dvacátého století, kde se střetávaly a prolínaly dennodenně různé lidské osudy, jejich životní plány vs. žitá realita, lásky, strasti, ideologie, víra a veškeré sociální interakce na tom malém italském plácku kdesi ve vnitrozemí Neapole.
Kniha je psaná stylem, který mi sedl a velice se mi líbil. Oproti seriálu zde ale není ba ani chlup navíc. Čekala jsem nějaké hlubší ponoření do smýšlení hlavních hrdinek, toho se mi ale nedostalo. Někdo tady psal, že nevěděl, která ze dvou ústředních postav je mu více nesympatická. Mně ani tak nevadily Elena a Lila, jako mi strašně vadil Nino …. A naprosto nechápu Eleninu obsesi tímto životem znuděným a nadřazeným floutkem, který si myslel, že pojal veškeré vědění světa a jako takový jen on může všemu rozumět a vše komentovat…
Příběh mě nicméně zaujal a plánuji celou sérii dočíst a doufám, že se na televizní obrazovky vrátí i třetí řada seriálu.

09.12.2021 4 z 5

Limea Limea Lin Rina

O vymanění se ze zavedeného zkostnatělého systému, o překonání strachu z neznámého, o spolupráci, o víře v sebe sama, o lásce, o sounáležitosti a pospolitosti, o tomhle všem je tato, nutno podotknout, velmi krásně vizuálně zpracovaná kniha.
Lin Rinu jsem zaregistrovala minulý rok s jejími Kronikami prachu a kdo by si nezamiloval pana Reeda a Animant, že ? :)
Tato kniha mi sice přišla trochu slabší, ale přesto mě zaujala. Pomalou romantiku Rina prostě umí!!
Dokonce jsem si díky tématu příběhu vzpomněla na několik filmů, které už jsem dávno neviděla a měla si je chuť připomenout - Nový svět, Pocahontas, Tristan a Isolda, Se slovníkem v posteli….:)
Za zmínku taky stojí velmi originální pojetí poděkování autorky na konci příběhu ….

14.11.2021 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Tahle kniha sází spíše na velmi explicitní popisy erotických scén, než na cokoliv jiného (kdo čekal něco z Kmotra bude zklamán, neb v této knize bohužel bližší fungování Costa nostra nenajdete). V popředí máme mladého mafiánského bosse, což je, řekněme si, trošku jiné, než známe u jiných děl podobného typu. Únos ženy svých snů už ale zdaleka tolik originální v knižním prostředí není.
Málokdy se mi stává, že bych si více oblíbila postavy vedlejší, ale v tomto případě tomu tak bylo a milejší, než ústřední dvojice mi rozhodně byli Domenico a Olga.
Co se týká filmového zpracování, tak musím říct, že se mi líbilo více, než kniha. Hlavní postava Laura tam byla mnohem sympatičtější a Massimo ne tak úchylný a míň chlápkem, co musí být pouze po jeho. Byť bylo ve filmu pár scén i postav z knihy vynecháno, tak to ničemu nevadilo.
Na druhý díl se ale i přes všechny výtky chystám a to jak na knižní, tak na filmové zpracování.

23.10.2021 3 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Harlana Cobena jsem poprvé zaregistrovala díky netflixovskému seriálu Nevina, který byl vážně výborný!! Vzápětí jsem si pustila Cizince a zkoušela jsem i Temné lesy (polská produkce mě ale bohužel neoslovila a tak jsem si řekla, že možná dozrál čas i na knižní předlohy).

Autor píše skvěle. Text se čte prakticky sám a je v něm vážně zdařile nakombinován humor s napětím. Coben si ta hlavní rozuzlení nechává až na samotný konec příběhu a tak to má být. Byť mi některé věci v příběhu trochu haprovaly, tak ale musím uznat, že jsem se při čtení ani chvilku nenudila a už teď plánuji další knihy tohoto spisovatele na svůj čtecí seznam.

Rozhodně doporučuji autorovu tvorbu a stejnou měrou i seriálová zpracování jeho děl!!!!!!!

03.10.2021 4 z 5

Studie ohně Studie ohně Maria V. Snyder

Třetí pokračování Studie jedu bylo celkem ucházející, byť k tomu mám dost výhrad.
Jeleně zůstali mnozí nepřátelé z předchozího dílu a přibyli jí i nějací noví. Valeka bylo v tomto díle, oproti předchozímu, víc, což je rozhodně plus !!
Ovšem některé pasáže knihy byly zdlouhavé a kolikrát zmatené, nevím, jestli je to překladem, ale několikrát jsem musela části knihy číst znovu, abych pochopila jejich plný význam ;).
Na konci knihy byl celkem pěkný zvrat a Jelena i její přátelé jsou zajímavé postavy, takže na další díl se určitě chystám. Jen doufám, že tam bude víc akce a víc Valeka ;).

25.09.2021 3 z 5

Nevinný záskok Nevinný záskok Lizzy Dent

Takový příběh přesně na letní dovču o záměně identity, přátelství, lásce, rodinných dramatech, ale i sršící humorem a samozřejmě plný vinných produktů.

V knize je krásně popsáno prostředí hotelu, kam se naše hlavní hrdinka vydává pracovat jako someliérka za svou kamarádku. Ach to Skotsko ….Inverness, ostrov Skye, Fort William, Fraserové…no nepřipomíná vám to taky Cizinku? :) I když Fort Williamu by se asi ti zmínění Fraserové měli vyhýbat :D.

V celku jsem s knihou spokojená. Líbil se mi příběh i postavy. Jediné, co mi trošičku kazilo požitek ze čtení, byly až moc časté popisy denních menu a párování vín. Ano, vím, že je to součástí příběhu a autorka pracovala v pohostinství, ale bylo toho moc a možná někdy i na úkor nějaké větší akce, jestli víte, jak to myslím :).

Oblíbené postavy: Irene, James a Bill. Jinak Irene má přesně můj styl v oblékání :D. No a Jamese jsem si zase představovala jako kuchaře Gabriela z Emily in Paris a Bill je zase pravý Skot!

Má to super obálku i námět a rozhodně si tuto knížku užijete na vaší, jistě zasloužené, dovolené.! Ale v rámci podobného žánru u mě přeci jen vyhrává Letní sázka, která byla o kapku lepší ….

08.08.2021 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Ó můj bože !!! To je asi nejvýstižnější věta , kterou bych popsala tuto knihu :-D. Sedmileté dítě, které je přesvědčené o tom, že se musí zbavit své matky, aby pomohlo tatínkovi. Ty popisy emocí jak malé Hanny, tak její matky jsou brilantní !! Hanna od duševního týrání matky přechází k fyzickému a matčina proměna citů k vlastní dceři doznává velkých změn. Konec je otevřený a připravený pro případné pokračování a já bych se mu ani nebránila, protože bych tenhle příběh chtěla dočíst až do úplného konce …

Nedoporučuji číst matkám a budoucím matkám !!;) Vězte, že po tomto příkladu byste si to mateřství pravděpodobně rozmyslely :-D…

Jinak tohle na filmovém plátně by nemuselo být špatný. Cítím z toho vibe jako z filmu Sirotek.

30.07.2021 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Dočteno. Z téhle knihy mám celkem dost rozporuplné pocity. První polovina se mi líbila hodně. Druhá už bohužel o poznání méně.
Hlavní postava Ifemelu popisuje neduhy, které stravují jak její rodnou zemi Nigérii (chudoba, vzdělávací systém, konflikty, korupce, politika), tak její adoptivní domov Ameriku (americké pokrytectví a superkorektnost, ale i otázka rasy, kterou předtím v Africe neměla potřebu vnímat ani řešit). Za tímto účelem si také zakládá blog, který z počátku působí jako nestranný vhled do života v USA (otevřená zpověď neamerické černošky o rase, konfliktech, kultuře, školství, společnosti, předsudcích, ale i kosmetických přípravcích a vlasech), postupem času ale Ifemelin blog mění rétoriku a stává se pouze jakýmsi jednostranným návodem jak se chovat k Afroameričanům, což bylo dosti zklamáním!
Ifemelu mi byla zpočátku velmi sympatická, to se ale bohužel s přibývajícími stránkami změnilo. Opět se z ní stala taková ta knižní postava, která vlastně neví kam patří a co chce, a to i po svém návratu do Nigérie.
Do knihy je zakomponována i milostná linka, kde vztah mezi Ifemelu a Obinzem prochází od počáteční zamilovanosti, přes plnohodnotný vztah, rozkol, odcizení, až po hledání cesty zpět k sobě.
Sympatické postavy: Obinze, jeho matka a Dike.
Sečteno podtrženo: Kniha byla rozhodně zajímavá a podnětná. Nicméně se nejednalo o takový knižní kousek, kde byste nutně potřebovali vědět, co bude dál, proto se mi také kniha nečetla tak dobře a tak rychle, jako je tomu třeba u některých jiných.

23.05.2021 3 z 5

Ke čtení scénáře Fantastických zvířat 2 jsem si rovnou dala i filmík. V knize jsou krom přepisu scénáře i krásné ilustrace a samozřejmě nechybí ani krásná obálka ️. Musím říct, že skvěle vybrali představitele bratrů Scamanderových️. Jinak Mlok a jeho hrabáci jsou prostě srdcovka!!

24.04.2021 5 z 5

Víno a čáry Víno a čáry Luanne G. Smith

Tak za mě jedno velké doporučení pro ty, kteří mají, stejně jako já, rádi čarodějné příběhy, no a když se k tomu přidá ještě další vášeň jako víno, tak je to jasné ❣️. Už samotný začátek mě krásné vtáhnul do příběhu, u kterého jsem si vzpomněla třeba na knihu a film Practical Magic. Takže, pokud se chcete ponořit do světa magie, vinařství, krásné francouzské přírody, tajemství, kleteb, zrady, pomsty, ambicí a lásky, tak se směle do téhle jednohubky pusťte.! Rozhodně se těším na další pokračování osudů Eleny a jejího hledání rodinného odkazu, pravé lásky a toho nejlepšího vína❣️.

12.04.2021 4 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Nejprve chci říct, že jsem moc ráda, že takové knihy pro mladé čtenáře vznikají a byť už nejsem úplně cílová skupina, tak i já jsem byla příběhem naprosto pohlcená, no a doslov mě samozřejmě opět rozbrečel a dojal. V knize se skrývá příběh pevného přátelství napříč generacemi, které dokázalo vzdorovat zlovůli lidí a režimů. Knihu rozhodně doporučuji, a pokud jste ještě neviděli skvělý seriál o černobylské havárii z minulého roku, tak to koukejte rychle napravit ! No a na pozitivnější notu- krásně je v knize popsán Leningrad/dnes opět Petrohrad, kam se chci podívat už od dob, kdy jsem četla Měděného jezdce. No a nakonec sem chci přidat trefné pasáže z knihy a závěrečného poděkování, které se stoprocentně hodí i do dnešní ne tak pozitivní doby: “Jsme na zemi, abychom k sobě byli vlídní.”a “Ze všeho nejvíc jsem vděčná za psaní jako takové, že mi poskytlo světlo v době temna.” - já bych si tu druhou větu přepsala na “Děkuji za všechny literární skvosty, které mě drží nad vodou i v této době ;).”

04.04.2021 4 z 5

Příliv Příliv Lucie Schánělová

V rámci žánru je kniha opravdu povedená. Moc se mi líbilo prostředí prosluněné Kalifornie a surfařské komunity (to už jsem si oblíbila třeba ve filmu Bod zlomu - ta starší verze nebo třeba sérii Animal Kingdom). Kniha byla čtivá a hlavní hrdina byl směsicí Hardina z After a prezidenta z Americké královny, prozatím ne až tolik zvrácený, i když našlápnuto má slušně :D. Myslím, že už někde byla zmíněna převážně spisovná mluva hlavní hrdinky, která se občas do daného prostředí moc nehodila, ale nejednalo se až o tolik rušivý prvek. Obálka je krásná , jen ta malá písmenka uvnitř by to chtělo příště trochu poladit :). Jo a soundtrack na konci je top.

14.03.2021 4 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Zapata píše hodně čtivě a i tahle knížka se tak v podstatě četla sama. Kulti byl ale o dost lepší, tady to bylo takové dějově chudší a musím říct, že už mě celkem i lezly na nervy ty vtípky o hov..ch. Co se mi ale naopak líbilo, byl vztah hlavní hrdinky a jejího bratra. Dost sympatické mi bylo i to, že si Gaby vybrala pro studium ne příliš perspektivní obor, a že dlouho sama ani neměla ponětí , co vlastně v životě chce dělat. Jako další plus vidím to, že autorka několikrát zmínila i postavy ze svých předcházejících knih - viz. Kulti a pak ještě jeden pornoherec (jinak, jak ho tam hlavní postava knihy opěvovala, tak jsem si řekla, že si ho teda vygooglim jo a nakonec z toho vylezlo, že se jedná o další autorčinu knižní postavu - no dostala mě teda :-D). Cute momenty tam nakonec taky byly a jednou jsme tady neměly hate-to-love, ale byla to přátelská romance jako třeba ve Varieté, a to bylo vlastně celkem fajn. Jsem zvědavá na Lukova.

08.02.2021 3 z 5

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Palčivá otázka kolektivní viny Němců na holocaustu. Dost zajímavá kniha, která formou příběhu mladé překladatelky vypráví o prvním čistě německém procesu s nacistickými pohlaváry, kteří se podíleli na smrti mnoha tisíců Židů v táborech Osvětim a Březinka. Snaha vypořádat se s minulostí a dosáhnout alespoň nějaké spravedlnosti za mnohé ztracené životy, o tom je tato kniha. Pokud by někoho tohle téma zaujalo, tak můžu doporučit film Dluh, který pojednává o zjednání spravedlnosti ze strany státu Izrael. Výborná kniha je také Předčítač, doporučit můžu i film. Skvělá pasáž z knihy: Jaschinsky se odvrátil od okna: “Útěchu. Dnes chtějí, abychom je utěšovali.”

11.01.2021 3 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Začnu asi tím, že se mi tahle kniha od Tudor, ze všech zatím u nás vydaných tří, líbila nejvíc ! Je na ní vidět, že se autorka někam posunula a dala do toho víc sebe (a ne třeba Kinga, jako tomu bylo u Jámy). Kniha se zabývá palčivými tématy ztráty, pomsty a vykoupení. Hlavní zápletka se točí okolo Gabriela, kterému lupič zabije ženu a dcerku. Hlavní protagonista ale nevěří, že je jeho dcerka Izzy mrtvá a všude ji hledá, a to i po třech letech od její “údajné” smrti. Ovšem nebyla by to klasická Tudor, aby tam v samém závěru knihy nepropašovala nějaké to tajemno a nadpřirozeno‼️ Délka knihy i krátké kapitoly byly super. Pokud chcete vědět čemu se některé pasáže a části tohoto dílka podobají, tak tady je výčet filmů, televizních sérií a knih, na které jsem si při čtení vzpomněla: film Fractured, kniha Devátý spolek, film Contratiempo, film Na křídlech vážky a ten samotný závěr byl jako z Věřte nevěřte (taky jste tak rádi hádali, jestli byl daný příběh pravdou, nebo výmyslem a taky Vám přišlo, že ty nejméně uvěřitelné příběhy byly skoro vždycky pravdivé ?). “Jestliže však dojde k ublížení, musíš dát život za život, oko za oko, zub za zub. (Exodus 21:23-24).” Co všechno je člověk ochoten udělat a obětovat při svém tažení za spravedlností ???

29.12.2020 4 z 5

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

Kniha mě vůbec nebavila, bohužel. Film je ale opravdu skvostný!!!

12.11.2020 2 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

Pecka!! Tak tohle jsem vůbec nečekala, upřímně. Četla jsem první tři knihy autorčiny předchozí série Skleněný trůn a až tak mě to teda nebralo (jako svět měla vymyšlený do detailu i postavy byly zajímavé, ale prostě to bylo tak rozvleklé a některé části úplně bez akce, že jsem neměla zatím potřebu číst dál). Tahle knížka je, dámy a pánové, úplně jiná káva !! Opět tu máme spoustu různých bytostí, které jsou naskládané vedle sebe v Půlměsíčním městě a samozřejmě vznikají různá tření a tahanice o moc [v dalších dílech pravděpodobně zamíříme za hranice města a podíváme se na celou republiku]. Hlavní postavy jsou skvěle popsané a já jsem jich zbožňovala hned několik, což už se mi dlouho nestalo .. Mým oblíbencem je ale Ruhn, jsem ráda, že i autorčiným.! V knize je opravdu všechno - silné pouto přátelství, láska, odvěký boj, pomsta, touha po svobodě a hledání svého místa v životě i ve společnosti ... Na to, že je to young adult je to celkem drsňácky popsané, ale na to už jsem zvyklá třeba z Nikdynoc. Některé podobné prvky můžeme najít třeba v seriálech Carnival Row a AHS: Coven [7 wonders] nebo filmu Zulu (2013). Je to prostě skvělá fantasy zasazená do moderního hávu a já žrala každou vteřinu!! Při čtení posledních kapitol jsem fakt měla na krajíčku a epilog je skvělé pozváni na další díl !! Jo a taky se tam vyskytovala skvělá zvířátka :D.
Bryce a Danika forever!!
“S láskou je všechno možné.”
“Máme spolu něco rozdělaného, Quinlanová.”

14.10.2020 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Je to už pár let, co jsem knihu četla, ale pořád si ten příběh pamatuju! Tohle opravdu není lehká četba, a pokud je někdo citlivější čtenář, tak by se do ní vůbec neměl pouštět !! To samozřejmě ale nic nemění na hodnotě knihy!! Najdete v ní toho opravdu hodně - od popisu měnících se rodinných vztahů, zakázané lásky, závisti, kolaborace s nepřítelem, hrdinství, snahy o nápravy křivd, odpuštění a končící rozhřešením... Jinak viděla jsem i filmovou verzi a ta se nese v hodně podobném duchu jako kniha. Takže taky doporučuji !! Velkým plusem knihy je i popis historie Pobaltí.

30.09.2020 5 z 5