Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Sever a Jih - 1. díl Sever a Jih - 1. díl John Jakes

První díl Severu a Jihu je určitě krásně napsaný, napínavý a odpovídá - skoro - své seriálové verzi a docela realisticky John Jakes vystihnul atmosféru Severu a Jihu v období před Americkou občanskou válku, v této knize v období zhruba 1842 - 1852. Autor dává všem postavám docela velký prostor. I když samozřejmě jsou zde dvě hlavní postavy a to: George Hazard a Orry Main. Oba charaktery jsou skvěle napsány. To samé se dá říci o jejich femme fatale, na druhou stranu však dle mého názoru dostává postava Madeline o hodně méně prostoru, než tomu bylo v seriálu. Jediné, co bych Jakesovi jemně vytknul je to, že na rozdíl od seriálu, který moc nestranil ani jedné straně, tak Jakes jemně fandí Severu, ale to není nijak dramatické a od druhé části této knihy to už ani není de facto vidět. Pět hvězd i za skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

25.07.2021 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Pět hvězd a nový pohled na ruské dějiny.

29.06.2021 5 z 5

Dějiny Byzance Dějiny Byzance Růžena Dostálová

Skvělá kniha, která vznikla díky skvělé týmové práci našich byzantologů, či spíše odborníků na Římskou říši na východě. Je to skvělá monografie o historii a kultuře Byzantské říše od jejích počátků do jejího smutného konce.

29.06.2021 5 z 5

Krve po kolena: Solferino 1859 – zlom ve válkách o sjednocení Itálie Krve po kolena: Solferino 1859 – zlom ve válkách o sjednocení Itálie Luboš Taraba

Luboš Taraba je skvělý autor literatury faktu. V historii je velice precizní a přesný, což dokazuje i tato jeho kniha. V ní krásně a poutavě popisuje politická jednání tehdejší doby ve sporu o Lombarsko-benátsko a poté samotnou válku v roce 1859. Velice jsem si tu knihu užil. A asi už nadosmrti si budu pamatovat hraběnku Virginii Oldoini di Castiglione, jednu z příčin této války.

02.07.2020 5 z 5

Besídka bývalých žáků zvláštní školy Besídka bývalých žáků zvláštní školy Miloslav Šimek

Opět krásná knížka povídek Šimka, Grossmanna a také s přispěním Jiřího Krampola, který se touto knihou stal také spisovatelem humoristické prózy.

10.05.2020 5 z 5

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Vysoké očekávání. Nenaplněné ambice. Kniha, která vznikla, ale rozhodně vzniknout neměla. Jde vidět, že Harris se v tomto díle jaksi unavil a už se mu nechce psát další příběhy doktora Lectera, a sám nejspíš uznává jen svou původní trilogii. To samé si myslím já. Hannibal je konec příběhu o doktoru Hannibalu Lecterovi.

27.03.2020 3 z 5

Vražda se zárukou Vražda se zárukou Josef Škvorecký

Doktor Pivoňka je vedle poručíka Borůvky má nejoblíbenější postava detektiva v podání Josefa Škvoreckého. Tady ve svém druhém případu vyšetřuje vraždu československého důstojníka a mladé herečky z Barrandova. Zaplétá se do politiky. Skvělé seriálové zpracování Jana Smyczka.

27.03.2020 5 z 5

Vražda pro štěstí Vražda pro štěstí Josef Škvorecký

Doktor Pivoňka je vedle poručíka Borůvky má nejoblíbenější postava detektiva v podání Josefa Škvoreckého. Tady ve svém prvním případu vyšetřuje vraždu jednoho ze svých nejlepších přátel. Skvělé seriálové zpracování Jana Smyczka.

27.03.2020 5 z 5

Presidentův vězeň Presidentův vězeň Vladimír Škutina

Smutné životní události pana Škutiny podané humorně a s velkou dávkou ironii.

26.03.2020 5 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Krásný příklad válečné prózy.

26.03.2020 5 z 5

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Moje první přečtená knížku. Knížka mého dětství. Poprvé jsem si četl ve svých pěti letech asi.

21.03.2020 5 z 5

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

Velice povedená hra Járy Cimrmana. Nejlepší hlášky:
„My víme co děláme – Český národ je prosíravý.“
„Jak je krásné vidět svou rodinu...takhle hluboko pod sebou.“
„Poslyšte, doktore Žábo, já jsem znal nějakýho inženýra Pulce. Nejste vy jeho otec?“
„Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří!“

17.03.2020 5 z 5

Švestka Švestka Zdeněk Svěrák

Jedině Jára Cimrman (Svěrák a Smoljak) mohli napsat hru o tom, jak staří dědci chtějí obrat švestku. Nezapomenutelný Smoljak jako Hájek. Nejlepší hlášky:
"Dovolíte, abych vám potřásl pravicí?!"
„Vystoupil Nastoupil.“
"Milý Kamile, předem mého telegramu přijmi srdečný pozdrav ze sousední stanice. Jinýmu bych žebřík půjčil, ale Hájkovi naser!"
„Poživační samci...tak hezky už mi dlouho nikdo neřekl.“
„Koš se plní lanem.“
„Lana, cepíny, závory,...závory!!!“

17.03.2020 5 z 5

Cimrman v říši hudby Cimrman v říši hudby Zdeněk Svěrák

Velice atypická hra Járy Cimrmana. Krásná hudba. Nejlepší árie:
"Plukovník Colonel v bílých šortkách"
"Ich bin Ingenieur Wagner und diese Maschine ist Diffuseur"
"Chytré hlavičky, zlaté ručičky, to jsou čeští inženýři."
Nezapomenutelný Svěrákův taneček.

17.03.2020 4 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Klasika českého humoru. Povídky Šimka a Grossmanna jsou jedny z nejlepších, ba ty nejlepší, politických satir.

16.03.2020 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Docela pěkná knížka. I když Hrabal má určitě lepší díla.

16.03.2020 5 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Na Pohádce o Raškovi jde vidět, že Ota Pavel byl sportovním novinářem. Raškovi vítězství zde krásně popsal ve formě pohádky.

15.03.2020 5 z 5

Morový sloup Morový sloup Jaroslav Seifert

Krásná Seifertova poezie. Navíc tak hluboká, připomínající sovětskou okupaci roku 1968 a bezprostřední dobu po tom.

15.03.2020 5 z 5

Doktor Živago Doktor Živago Boris Leonidovič Pasternak

Nádherná kniha, stejně jako film. Největší Pasternakovo dílo.

07.12.2019 4 z 5

Krásný soubor knih od Solženicyna. Vynikající Souostroví Gulag.

07.12.2019 4 z 5