Kverulant Kverulant komentáře u knih

Literatura měla velké štěstí, když kdysi dva novináři objevili mladistvou narkomanku, která ve svém věku zvládla velmi upřímně mluvit o svém dětství a drogách a vznikl z toho nepříjemný knižní výlet do světa, o kterém jsme nevěděli, nechtěli nebo nechceme nic vědět. Po letech přichází s další autorkou pokračování, kde se dozvídáme o dopadu popularity na Christianin život a její další příhody, opět vyprávěné velmi upřímně a přestože už to část čtenářů nebude tak emočně drtit, protože hrdinka je dospělá a dospělých lidí naše civilizace už tolik nelituje, stejně je to silná autobiografie, doplňující občas původní příběh a ukazující nám některá místa z jiného pohledu, než obvykle máme. Nezahrnuje kompletní souvislý život po první knize, jednotlivé kapitoly jsou z různých fází, autorka vypráví často mikropříběhy neznámých lidí a u části tragických momentů se opět nedočkáme spravedlnosti nebo vyústění (podobně jako v první knize), ale to mi nevadilo. I život "neznačkových lidí" nevěnujících se literatuře bývá fascinující, CF se propletla punkovou scénou v Hamburku, vypráví o zákoutích Berlína, řeckých ostrovech nebo útrapách s mateřstvím a sociálkou. Výtečná je epizoda o pobytu v Zurichu, kde se z doplňujícího textu čtenář dozví divoká fakta o boji Švýcarska s drogami, naopak dramaturgicky zvláštní je paranoidně znějící kapitola o pocitu sledování cizími lidmi, která může vyznít jako feťákova paranoia nebo nepříjemný pocit nesoukromí ze sledování příliš dotěrnými médii toužícími po senzaci nebo protidrogovou policií. Od vydání knihy už zdá se C.F. s médii nekomunikuje, ale snad se někdy najde další novinář, kterému dá šanci napsat další update.

31.10.2023 5 z 5

Rozmarná léta Rozmarná léta Jiří Menzel

Menzel měl zajímavý život a uměl o něm dobře psát. Kniha vás spolehlivě uvede do společenského klimatu 50-80. let, fanoušci zákulisí Barrandova v ní najdou nové neuvěřitelné příhody o praktikách komunistické kulturní mašinérie a milovníci Menzelových filmů najdou dostatek informací o vzniku a natáčení, i o osobních přátelstvích režiséra s herci a spisovatelem Hrabalem, i o jeho divadelních a zahraničních aktivitách. Zamrzí trochu zrychlující se tempo pamětí v 80. letech. V závěru knihy pak Menzel v pár větách nastřeluje, o čem v porevolučních letech by se dalo psát a je škoda, že pokračování pamětí zřejmě nedopsal, protože by bylo hrozně zajímavé sledovat upřímně popsanou slabší éru jeho kariéry v kapitalistickém prostředí. I když nebyl můj nejoblíbenější český režisér, mám k němu po přečtení knihy velký respekt.

09.03.2021 5 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Špičková sonda do skrytých životů manželských párů - ve své době to musela být pecka (i filmová adaptace zůstává neobvykle svěží). Současník dnes možná úplně nepochopí soudobé souvislosti typu proč Marta jako žena v domácnosti prožívá kariérní neúspěch svého manžela jako svůj vlastní nebo že dítě bývalo symbolem úspěchu manželství.

05.01.2020 5 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

Velmi vtipná divadelní hra založená na hraní s vypravováním, s divácky vděčnými postavami, které si navzájem vyprávění hodnotí a mění. Hodně podařené dílko bavícího se Kundery, potěší i předmluva autora.

05.01.2020 5 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Mapa a území nepostrádá klasické kvality děl od MH - je tu mocná nekýčovitá romantika, láska a smrt, moderní svět, který autor umí velmi dobře zanalyzovat a ukázat nám postřehy, které jsme si možná neuvědomovali; pohled na smysl života svého hrdiny. Celé je to zabaleno do nenápadného baziliščího humoru a sarkasmu, se kterým nás po pravidelném bombardování smutkem a depkou z uvědomění situace hrdiny a jeho světa dočasně utišuje. Obvyklé analýzy uměleckých děl tu tentokrát prezentuje postavou samotářského spisovatele, kterou pozvedl úroveň meta humoru svých knih na vyšší stupeň. Píše se často, že je tohle jiný MH, ale mě to přišlo na úplně stejné úrovni, jen tam vzhledem k příběhu ubylo orgií.

Trochu mě udivily nějaké úlety v překladu typu špatný český název Houellebecqova debutu nebo překládat název novin Le Parisien doslova do češtiny - proboha snad není český čtenář takový debil.

22.08.2019 5 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Sympaticky hororová povídka ze zaklínačova života, s vyústěním příběhu podobným předloze. Autoři převedli Geraltův svět do komiksu sympaticky. Chyběl mi sice Sapkowskiho styl psaní a dialogů, který samozřejmě při převodu do obrazu musel padnout, ale bavilo mě to.

27.02.2019 4 z 5

Třetí díl už po slabším zážitku z erotické leč detektivně nudné dvojky nepřekvapí fušováním do žánru bondovek, neboť těžko říct, do kterého jiného románu by se tento souboj dvou titánů dal zařadit. V komiksovém zpracování bez zbytečných nudných pasáží především v prostřední části by to bylo jistě snesitelnější. Je to lepší než dvojka, ale jednička je kvalitou míle daleko.

13.11.2015 3 z 5

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Další výborný díl série, autor píše stále líp a velmi dobře zasazuje příběhy do historického vývoje ve Výmarské republice, čímž se mu daří s naskakujícími letopočty zvyšovat tísnivou společenskou atmosféru. Tentokrát se vyšetřování neodehrává jen v Berlíně a vyšetřování vraždy přivádí Gereona Ratha do Východního Pruska a čtenáři se seznámí s dobovými poměry v Mazurech.

23.12.2023 5 z 5

Batman Mikea Mignoly Batman Mikea Mignoly Mike Mignola

Nejdůležitější na této kompilaci je Zkáza jenž postihla Gotham, což je autorské cvičení, jak přivést do alternativního Gothamu před válkou lovecraftovské božstvo a přidělit role všem známým v této situaci. Je to fajn a místy nápadité, velmi pomáhá kresba, ale fanoušky Hellboye a čtenáře Lovecrafta a jeho epigonů zas tak moc nepřekvapí. Zbytek sbírky mě nijak nepřekvapil.

14.10.2023 3 z 5

Tichý zabiják Tichý zabiják Volker Kutscher

Tento díl se točí okolo vzniku filmů a děj tedy zabrousí i do slavných studií Babelsberg. Společenské dění je tentokrát v pozadí kromě Rathovy bokovky pro tehdejšího primátora. Upřímně - kdybych neměl tak rád město Berlín a seriál Babylon Berlin, což mi usnadňuje hodně představivosti při čtení, hodnotil bych o hvězdičku míň. Detektivka z meziválečného Berlína je příjemná (a díky novému zvířecímu společníkovi i odlehčená), ale není to nářez typu Nesbo. Udivilo mě, že podobně jako u předchozího dílu překlad občas nepochopitelně používá české názvy míst typu Slezské náměstí, což je opravdu šílený opruz.

31.01.2023 4 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Velmi zdařilý pesimistický horor, brnkající na všechny možné fóbie točící se okolo mořského světa. Autor je opravdu génius a ví, jak přikládat do kotle. Černobílá kresba výborně navozuje depresivní stísněnou atmosféru a snadno jsem jsem vcítil do situace postav, kde jsem si s husí kůží neodbytně představoval všudypřítomný zápach rybiny a rozkladu. Jen tak dál.

06.07.2022 5 z 5

Batman: Bílý rytíř Batman: Bílý rytíř Sean Murphy (p)

Po všech společenských stránkách dobře promyšlený, dospělý příběh, prozkoumávající jak vztah Batmana a Jokera, tak i legálnost Batmana v gothamském systému. Události v něm probíhající často ukážou známé postavy v jiném světle a někdy je i donutí pod tíhou situace změnit názor. Už se těším na pokračování.

19.06.2022 5 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

K Berserku jsem se dostal s vědomím, že jde o legendární mangu, která ovlivnila styl herního designéra Hidetaku Mijazakiho ze společnosti From Software a hry jako série Dark Souls nebo Elden Ring obsahují spousta odkazů na ní. A jako fanoušek her jsem si rychle připadal jako doma - obří meč, přetvářející se příšery při boji, pochmurná atmosféra nenávratného rozkladu společnosti. Kresba a styl se mi zatím velmi líbí.

12.04.2022 4 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Čekal jsem od sovětské reimaginace Supermana nějak víc, obzvláště u první části ze tří, která se odehrává v historických reáliích. Komiks se samozřejmě s ohledem i na mladší čtenáře nepouští do hlubších teorií, jak Superman vychován v zemědělském družstvu podlehl komunismu, jak jeho "režim" dokázal být prosperující nebo čím Luthor nakopl ekonomiku, a je to škoda. Nejzábavnější jsou postavy a prostředí DC překlopené do alternativní DC reality (Batman v ušance!), nové životní příležitosti třeba pro Lexe Luthora, přesto jsem ale měl z celku průměrný dojem.

03.03.2022 3 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Je to příběh, který trochu dospělejším dětem pomůže pochopit čas, proč na ně jejich rodiče nemají čas a cpou je do škol a koníčků, aby na ně čekala skvělá kariéra a prachy. Michael Ende se svou bohatou představivostí rozjíždí zdánlivě obyčejnou pohádku, aby nám podobně jako v nezapomenutelném Nekonečném příběhu vypověděl o tom, co ho u západní civilizace trápilo v sedmdesátých letech (a je to poplatné i dnes). Vůbec ne špatné vyprávění o souboji nevinnosti a přátelství s kapitalismem a produktivitou, přečteno jedním dechem. Dá se ale vůbec něco dělat se šedými pány s jejich doutníky?

07.09.2021 4 z 5

Frank Frank Jason Aaron

Pojetí Punishera od Jasona Aarona se od Gartha Ennise liší tím, že Ennis je lepší spisovatel a některé díly jeho série Punishera Maxe mě svou literární kvalitou ohromily. Jason Aaron je taky dobrej (a úplně nejlepší je tam, kde si může vytvořit svůj vlastní rybníček, jako se sérií Skalpy, ne když přebírá dlouhou ustálenou ságu), ale část Ennisových fandů může zklamat tím, že své figurky zločinců tady píše jako sociopaty, ve kterých už něco dávno umřelo a to, co v nich zůstalo, je velký násilný mlýnek na maso, který se točí, protože mu nedělá radost nic jiného - a v tomhle díle vlastně Punisher přemýšlí (a zjistí), zda se s vyjímkou motivace od nich od mrtvých kriminálníků moc neliší. Podobně jako u různých verzí Batmanů to beru jako nezávislou sérii a bavím se nad nihilistickým humorem a ultranásilím, tentokrát ale Frankův soupeř je spíš on sám a chybí eso jako Kingpin nebo Bullseye z předchozích dílů.

09.07.2021 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Mám rád příběhy Čechů, kteří odešli do cizí země a dokázali se tam prosadit (pokud možno ne kriminální činností nebo půjčováním peněz) a tento knižní rozhovor moje očekávání naplnil dvojnásobně. Etzler mě zaujal už dřív svými názory a postřehy v různých článcích a jeho životní příběh je neméně zajímavý (a po tom všem českém fňukání a servilnosti Číně nebo Rusku nesmírně osvěžující). Čtenář se dozví hodně informací ze zákulisí zpravodajství, o zaměstnání novináře v profi prostředí, postřehů o mentalitě národů a obtížném skloubení soukromí s náročným posláním. Velmi inspirující počtení.

24.08.2020 5 z 5

Život na cestě: autobiografie Život na cestě: autobiografie Oliver Sacks

Žádnou z knih Olivera Sackse jsem před touhle nečetl, ale po seznámení s jeho autobiografií mám chuť si je přečíst všechny. Sacks prožil velmi bohatý život lékaře a vědce a ke všemu dokázal o svém životě a bádání psát velmi čtivě, ať už vzpomíná na svou rodinu, pacienty, další vyjímečné lidi, se kterými se setkával nebo se zabývá nějakým výzkumem. Ke konci už se toho dělo méně a jako závěr by snad bylo lepší jeho rozloučení v New York Times, ale i tak se to četlo samo. Určitě bude zajímavé přečíst si i nějaký pohled na Sackse zvenčí.

20.09.2019 5 z 5

Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Ekhö: Zrcadlový svět 1 a 2 Christophe Arleston

Hezká kresba a dráždivá imaginace, občas dobrý absurdní humor. Hlavní hrdinka je příšerně nesympatická, když z ní zrovna nemluví někdo jiný. Chudák nedobrovolný parťák Jurij je zase často za blbce.

25.06.2019 3 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Hlavní hrdina analyzuje svůj život ve světě, ve kterém už nedokáže být šťastný a asi to od určitého věku čeká každého. MH servíruje klasický mix hluboké deprese, smutku, romantické naděje vyprávěný s patřičným sarkasmem a černohumurnými postřehy a nechybí samozřejmě zábavné prasárny. Autor drží svojí tradiční úroveň.

22.06.2019 4 z 5