ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Ty boty musím mít! Ty boty musím mít! Paola Jacobbi

Pro pobavení dobré, dokonce i nějaká ta nová informace ke mně přišla. Ale moc toho neočekávejte.

01.12.2015 3 z 5

Řeka vypráví Řeka vypráví Masudži Ibuse

Bohužel musím říci, že tato knížka, na kterou jsem se tolik těšila, byla pro mě spíše zklamáním. Nejlepší se mi zdála Řeka, zajímavá - v kontextu našich tradic - byla Vodnická rebelie. Také Zloději wasabi nebyli špatní. Ale to bude asi tak všechno. Škoda.

30.11.2015 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

K pokračování Poslední aristokratky jsem po zklamání z konce prvního dílu přistupovala velmi opatrně. Byla jsem ovšem mile překvapená, i Aristokratka ve varu by si ode mne vysloužila poctivé 4*, kdyby se tak moc neopírala do hlavní nefiktivní postavy, totiž do knížete Schwarzenberga. Rozumějte, nevadí mi, že si z něj autor trochu utahuje, vadí mi, že se zaměřil jen na něj. Přitom šlechticů tu máme dost a dost. Kdyby si vzal na paškál ještě alespoň jednoho nebo dva, bylo by to o něčem jiném. Takhle jsem musela jinak pěknou knížku, plnící účel svého vzniku vskutku dobře, ohodnotit o stupeň níže.

24.11.2015 3 z 5

Hlubinné vrty Hlubinné vrty Jan Heller

Zajímavá knížka z oboru biblistiky, která proniká hluboko do svých témat, a přesto o nich mluví jasně, srozumitelně a poutavě.

19.11.2015 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Neotřelé. Roztomilé, vtipné, okouzlující. Když přijde ten správný čas. Mám takový pocit, že k francouzské literatuře to svébytné kouzlo, které není pro každého, prostě patří. Musíte na něj mít chuť, musíte na něj mít náladu. A pak je to skvělé. Jak by ale přišlo v nevhodnou chvíli, veškerý dobrý dojem by byl okamžitě pryč. Jsem moc ráda, že se mi Čtenář z vlaku v 6.27 dostal do ruky v ten správný čas. Zůstává v mé knihovně, abych se k němu jednou zase vrátila.

16.11.2015 4 z 5

Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel Radovan Krátký

Nápad to byl více než dobrý a ilustrace se také moc povedly, ale vaz této knížce - alespoň pro mě - zlomila stylistická nevyváženost a častá a místy až agresivní poplatnost době vzniku. Číst dětem z ní nebudu.

10.11.2015 3 z 5

Hermeneutika židovské Bible a Starého zákona Hermeneutika židovské Bible a Starého zákona Günter Stemberger

Po dočtení této knihy začínám nabývat dojmu, že zahraniční biblistická literatura je a bude pro mě hodně těžkým oříškem. Opět jsem měla pocit, že výklad je zkratkovitý, a tudíž zmatený, že občas neobsahuje nadpisem stanovené téma. Chybělo mi také doplnění o nějaké české nebo česky vydané práce, které by s touto knihou souvisely. Přesto mi něco knížka dala a možná, že kdybych měla v této oblasti více zkušeností, dala by i víc.

10.11.2015 3 z 5

Vedlejší pokoje Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Překrásný milostný příběh, který si jasně našel cestu na příčku mých nejoblíbenějších knih. Rozhodně jsem ho nečetla naposledy a ostatním čtenářům ho vřele doporučuji. Klenot současné české literatury!

04.11.2015 5 z 5

Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize Čteme? Obyvatelé České republiky a jejich vztah ke knize Jiří Trávníček

Knížka, která by si dost možná zasloužila plný počet. Jen kdyby se její aktuálnost tak rychle nepropadala do hlubin historie.

03.11.2015 4 z 5

Co vyznáváme? - rozhovor nad křesťanským krédem mezi E. Drewermannem a E. Biserem Co vyznáváme? - rozhovor nad křesťanským krédem mezi E. Drewermannem a E. Biserem Eugen Drewermann

Než jsem se dostala k některým pasážím, které jsou mi důvěrně známé díky zpracovávání bakalářské práce, nebyla jsem si jistá, jestli nám náhodou rozmlouvající nepředkládají litry nic neříkající a opakující se omáčky. A jestli vůbec mluví k tématu. Pravděpodobně jsem se mýlila, ale proč mluvili tak složitě? Vždyť zrovna Eugena Drewermanna Stopy spásy jsou tak krásně prosté a jasné a tolik toho řeknou!

30.10.2015 2 z 5

Stopy spásy Stopy spásy Eugen Drewermann

Knížka plná zajímavých podnětů, přičemž některé jsou v těchto dnech velmi aktuální. Ne se všemi jsem ovšem souhlasila.

21.10.2015 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Před lety jsem četla Deník kastelána a ten mi vůbec nesedl. Proto jsem ignorovala další autorovy knihy. Nicméně maminka si chtěla Aristokratku přečíst. Takže jsem ji v knihovně vypůjčila, a když už byla doma, a když si ji maminka celkem pochvalovala, tak jsem po ní sáhla taky.
K odpočinku je Poslední aristokratka jako stvořená. Bohužel, neunikly mi opakující se motivy (například vycpaný mazlíček zde a v Deníku kastelána) a ke konci, s proměnou hraběte v sysla a s nástupem prozaců, začalo dílko poměrně rychle ztrácet dech. Rozhodnutí dát o jednu hvězdičku méně pak padlo v samotném závěru, který ohlásil, že z Kostky se stává doupě závisláků.
Druhý díl mě díky na konci udané cestě a při mé zkušenosti s českým humorem děsí už dopředu, ale zkusím to. Stejně si ho maminka chce přečíst :-)

18.10.2015 4 z 5

Hebrejská bible a dějiny Hebrejská bible a dějiny Rolf Rendtorff

Rozhodně zajímavá publikace, která přináší množství informací, které byly zpracovány na základech literárněhistorického bádání a polemik jednotlivých názorů (výkladů) vědců. Nicméně já osobně jsem měla pocit, že mi něco stále uniká, jako by kniha navazovala na nějakou předešlou autorovu práci. Problém však spíše bude v tom, že k plnému chápání knihy je zřejmě zapotřebí být důvěrně seznámen také s Biblí (v tomto případě zejména se Starým zákonem), to jest, mít ji alespoň jednou přečtenou. Dost možná by také nebylo na škodu, mít Bibli při čtení u sebe.
Množství další podpůrné literatury jsem zpočátku vítala, než jsem zjistila, že se jedná zejména o německy psané publikace, které navíc zatím nejsou (kromě knihy od A. Jepsena) do češtiny přeložené. Na druhou stranu, překladatel si dal práci s výpisem několika málo knih, které o tématu napsali čeští a slovenští autoři.
Není to jednoduché čtení a ani zcela perfektní odborná práce (učebnice - jak je naznačeno samotným autorem knihy), ale je dobře, že se v českém překladu tento text objevil a že jednou za čas vychází nové vydání. Už proto, že odborných knih z oboru biblistiky je u nás poměrně málo.

13.10.2015 4 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

David Levithan mě nezklamal. Miluji, jak si za svá bere ta nejrůznější témata, která navíc pokaždé zpracuje trošku jinak. Ta různorodost nemusí každému vyhovovat, ale já jsem naprosto spokojená, obzvlášť tehdy, když vím, že dílo bude kvalitně zpracováno.
Líbali jsme se je opravdu dobrá kniha, která možná má pár nedostatků, ty ovšem lze snadno přehlédnout. Ačkoliv je to primárně kniha pro mládež, myslím, že mnohé by mohla dát také dospělým, ať už jsou to zástupci moderních či starých názorů. Obzvláště té druhé skupině by citlivost a přesnost, se kterými bylo téma pojato, mohly pomoci pochopit. I kdyby jen částečně.
Víc knih od Davida Levithana!

12.10.2015 5 z 5

Pradějiny Pradějiny Jiří Beneš

Výborný nápad, který byl kvalitně zpracován. Člověk by si málem přál, aby se autoři pustili do pokračování a aby nakonec postupně rozebrali celou Bibli. To by ovšem bylo přání velmi sobecké, protože v případě vyslyšení by autoři do konce svých životů už asi nic jiného ne(u)dělali. Pradějiny jsou - alespoň pro mě - jedním ze základních pramenů při studiu biblistiky, a to i když zpracovávají jen malou část Písma. Možná pro to, že ta část, kterou zrovna potřebuji, tu je rozebrána hned ve čtyřech kapitolách :-).

06.10.2015 5 z 5

Můj bratr dým Můj bratr dým Ota B. Kraus

Po Osvětimské knihovnici, která mě naprosto vtáhla do sebe, je mi útlá knížka Můj bratr dým velkým zklamáním. Ačkoliv s náročnější literaturou problém nemám (a ani bych jako člověk z oboru mít neměla), tady jsem se občas ztrácela v ději a postavy se mi leckdy navzájem překryly. Text často osciloval mezi stylem důvěrným a odosobněným, místy pokulhával kvalitativně. Nic pro mě. Ale nějakou tu výpovědní hodnotu knížka má, to se jí nedá upřít.

04.10.2015 3 z 5

Podvečerní děkování Podvečerní děkování Jan Heller

Nejpodnětnější částí knihy jsou zřejmě vzpomínky Jana Hellera na jeho život, ale i ostatní části, zejména část s texty, čtenáře, zajímajícího se o Hellerův život a dílo, potěší.

02.10.2015 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Knížka, která mě naprosto dostala a po níž už nikdy nebudu taková, jaká jsem byla doteď. Doporučovala bych do povinné četby!

17.09.2015 5 z 5

O svobodě a náboženství O svobodě a náboženství Jonathan Sacks

Útlá knížka, která dá svému čtenáři mnohem více, než on sám očekává. Zamrzí, že u nás nevyšly další autorovy knihy, ráda bych z nich načerpala jejich moudrost.

06.09.2015 5 z 5

Na konec světa Na konec světa Kristina Carlson

Geniální! Podle mě tady nejde tolik o příběh a jeho vyznění, jako o formu. Totiž, u Zahradníka pana Darwina jsem poznamenala, že se mi líbí, jak autorka přiblížila čtenáři tak náročnou literární formu, jakou psali své knihy James Joyce nebo Marcel Proust. Tady mám pocit, že autorka jednoduše přiblížila jinou náročnou formu: vícevrstevnatý text. Opět nemůžu jinak, než tleskat, a dodat, že pokud by se někdy stala ta pohroma, a já učila, před opravdu náročnými texty tohoto typu bych dala žákům/studentům přečíst úryvky z této knihy.

20.08.2015 5 z 5