Lele61 Lele61 komentáře u knih

Povídky o ženách Povídky o ženách * antologie

Soubor celkem 11 povídek na téma ženy od známějších (Viewegh, Pawlowská, Pekárková, Kantůrková) i méně známých (Dousková, Koubská, Nosková) autorek i autorů. Žena z různých pohledů a v různých situacích. Zajímavá je převaha zúčastněných žen spisovatelek oproti mužům v poměru 9:2. Jako obvykle v takovéto antologii jsou zde dílka zdařilejší a vtipná, pak taková průměrně dobrá a potom ta slabší. Bohužel celek mě nějak zvlášť nezaujal, žádná velká pecka se rozhodně nekonala a vracet se k této knížce v budoucnu už nehodlám. Když to číst nebudete, tak o nic závratného určitě nepřijdete.

16.09.2023 3 z 5

Jak blbá, tak široká Jak blbá, tak široká Halina Pawlowská

Halina nám zde předkládá nějaký svůj soubor krátkých postřehů a rad. Něco je sice celkem vtipné, ale něco dalšího zase jen docela málo. Domnívám se, že knížku asi prodává zejména notoricky známé jméno Halina Pawlowská. Celkově to není nic zvláštního. Když si to nepřečtete, tak opravdu o nic nepřijdete. Stejně po přečtení brzy zapomenete, o čem to vlastně bylo.

28.08.2023 3 z 5

Hosté z planety lidí Hosté z planety lidí * antologie

Po "Vesmírných diplomatech" jde o další antologii sestavenou editorem Karlem Blažkem. Obsahuje tentokrát celkem 19 sci-fi povídek českých autorů. Jak už to u podobných antologii bývá obvyklé sešly se zde námětově velmi různorodé povídky, které mají také různou literární kvalitu. Z těch dobrých bych jmenoval povídku Mstitel Milana Vernera, mezi ty málo povedené potom naopak patří podle mého názoru povídka Favoritka Nadi Marečkové. Celková úroveň je asi tak srovnatelná jako u antologie "Vesmírní diplomaté". Hodnotím tedy jako nadprůměr.

23.08.2023 4 z 5

Mráz přichází z Hradu Mráz přichází z Hradu Michal Viewegh

Knížka je deklarovaná jako volné pokračování Mafie v Praze (a je zhruba na stejné úrovni). Opravdu velké množství různých postav a postaviček vytváří svého druhu společensko-politické panoptikum. Kombinuje a propojuje se reálná skutečnost a čistá fikce, autor hodně pracuje s nadsázkou. Kratičké kapitoly zvyšují čtivost a přehlednost. Viewegh místy ukazuje, že když skutečně chce, psát dovede a také dobře ví, co na čtenáře platí. Napsal ale už lepší věci (a také bohužel pár horších). Celkově průměr, vracet se k tomu určitě nebudu.

13.08.2023 3 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Dnes už klasické dílo lehce erotické literatury. Sedm žen a tři mladí muži si vypráví celkem deset dnů každý den deset příběhů. Je to tedy suma sumarum sto příběhů vyprávěných pro odlehčení v kostele v italské Florencii, která byla zasažená morovou epidemii. Jak už to tak bývá některé z nich jsou lepší a zajímavější, jiné zase naopak horší. Celkově mi z toho vychází průměr.

10.08.2023 3 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Nejen v době svého vzniku, ale ještě docela dlouho potom, vzbudila knížka značný rozruch, byla velmi kontroverzní a prezentovaná až na hranici porna z důvodu realistického popisu erotických scén. Tento příběh poněkud frustrované ženy Connie je nejen o vášni a lásce, ale přináší i otevřenou kritiku tehdejšího společenského uspořádání. Román se nečte lehce, je komplikovaný, ale charakteristiky jednotlivých postav jsou velmi dobře vykreslené.

05.08.2023 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Vynikající specialista na symboly Robert Langdon je přivolán na scénu k vyřešení tajemného případu rituální vraždy. Napínavý a spletitý děj je umístěn do atraktivního prostředí Vatikánu. Celý příběh má kvalitní nápad, zajímavou zápletku i příslušnou atmosféru. Tato knížka Dana Browna se dočkala také úspěšného filmového zpracování.

01.07.2023 4 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Jedna z těch lepších Vieweghových knížek dobře známá hlavně z úspěšného filmového zpracování. Film byl v tomto případě lepší než román samotný. Ale žádná velká kvalitativní katastrofa to není, číst se to v pohodě dá a jsou tam i některé dobré vtipné momenty. Dle mého názoru takový průměr.

17.04.2023 3 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Hailey tak, jak ho všichni dobře známe, tentokrát na malém "výletě" do nemocničního prostředí. Tento autor má svůj snadno rozpoznatelný, charakteristický a zcela nezaměnitelný styl, který je z velké části založený na detailní znalosti prostředí, o kterém píše. Když k tomu přidáme napětí, děj, který má spád a přesné vykreslení charakterů postav, tak získáme skutečně perfektní koktejl. Čtenář se prostě ani na chvíli nenudí :-)

17.04.2023 5 z 5

Typické krátké postřehy a komentáře, čili Fulghum tak, jak ho dobře známé. Vtipné, psané s jemnou ironii a přitom hluboce pravdivé. Tohoto autora já zkrátka můžu a pevně doufám, že se mi jen tak neomrzí :-)

16.04.2023 4 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Předesílám, že tato knížka se ke mně dostala pouze ze zvědavosti z knihobudky, kde chudák ležela opuštěná (teď už chápu proč). Jinak bych si ji samozřejmě zcela určitě nekoupil. Co k tomu vlastně napsat: snad pouze to, že "autorka" očividně vůbec psát neumí, což zase úplně jasně dokázala v těchto 12 povídkách ve formě nějakého deníčku hlavní hrdinky Karly. Je to tak nějak na úrovni nepříliš povedené slohové práce žákyně základní školy. Znovu žasnu nad tím, co všechno se u nás dá knižně vydat! Takže "spisovatelka" Nesvadbová již nikdy více a knížka samozřejmě opět skončí v knihobudce (kde bude asi hodně těžko hledat nového majitele). Nedoporučuji číst, je to naprostá ztráta času!

11.05.2024 odpad!

Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Náš film: Kapitoly z dějin (1896 - 1945) Luboš Bartošek

Výborná knížka pro získání základního přehledu o české kinematografii od jejich samotných začátků, přes éru němého filmu až po mluvený film do roku 1945. Autor je zkušeným filmovým historikem a tato rozsáhlá a velmi užitečná publikace je plná kvalitních a podrobných informací. Knížka obsahuje celou řadu fotografii a je také doplněna o jmenný rejstřík a rejstřík filmů. Doporučuji nejen filmovým fanouškům.

05.05.2024 4 z 5

Fantasy & Science Fiction 1997/06 Fantasy & Science Fiction 1997/06 * antologie

Další číslo magazínu získané před nedávném z knihobudky. Opět jako obvykle obsahuje pestrou směs povídek. Některé jsou výborné, jiné průměrné a další zase poněkud slabší. Z těch výborných uvádím zejména: Ray Bradbury "Nabídka". Mezi vydařené patří také povídka: John Crowley "Pryč". Spíše průměrný je humoristický příběh: Reginald Bretnor "Tetin let". Na opačném konci mezi méně povedené patří kratičká povídka: John Morressy "Dvě bajky". Celek je potom určitě nadprůměrný

24.04.2024 4 z 5

Křehké zboží Křehké zboží Zdeněk Zapletal

Moje druhá knížka od Zdeňka Zapletala a opět zdařilá. Velmi čtivě napsaný román tentokrát ze sportovního prostředí. Děj se točí kolem náhodného setkání dvou přátel po mnoha letech. Oba mají poněkud rozdílné osudy a právě se snaží změnit svůj způsob života. Knížka o hledání štěstí a lásky a zároveň také o postupném uvědomování si hranice vlastních možností stojí za přečtení.

21.03.2024 4 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Lem zde opět uvádí na scénu už dobře známou postavu Iljona Tichého jako vyprávěče. Představuje nám tentokrát zápisky z jeho deníků. Obrovská spousta velmi originálních nápadů (jak je u Lema zvykem), pořádná dávka specifického až absurdního humoru a častý filozoficky přesah vybízející k hlubšímu zamyšlení - to jsou hlavní přednosti tohoto polského autora. Knížka stojí za přečtení.

08.03.2024 4 z 5

Pouť Pouť Pavel Frýbort

Pavel Frýbor tak, jak ho všichni velmi dobře známe z jeho předchozích knížek. Tentokrát jde o román s kriminální zápletkou z prostředí typického maloměsta, líčící příběh hlavního hrdiny ambiciózního mladého muže Petra, který se snaží za každou cenu v životě prosadit. Celkově průměr.

01.11.2023 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Starší docela zajímavá a jednoduchá sci-fi klasika H.G.Wellse o mladém vědci Griffinovi, který objeví tajemství neviditelností a zároveň je i vyzkouší přímo na své osobě. Možná to není úplně nejlepší autorovo dílo, ale vzhledem k tomu kdy bylo napsané, určitě není špatné.

27.10.2023 3 z 5

Polská ruleta Polská ruleta Pavel Weigel

Velmi zajímavá a také různorodá antologie 17 polských povídek editora Pavla Weigla. Je to takový reprezentativní průřez toho nejlepšího, co polská sci-fi a fantasy nabízí. Představuje jak autory všeobecně známé (Andrzej Sapkowski, Ewa Białołęcka nebo Andrzej Pilipiuk), tak i méně známá jména. Celkově je knížka nadprůměrná a stojí za přečtení. K nejlepším povídkám patří "Autobahn nach Poznaň" (Andrzej Ziemiański), "Battle Dust" (Andrzej Sapkowski) a "Hrudník plný andělů" (Andrzej Zimniak).

15.10.2023 4 z 5

Bůh s tančícími ústy Bůh s tančícími ústy Otomar Dvořák

Knížka obsahuje celkem 3 povídky autora, které lze nejlépe charakterizovat jako mysteriózní, možná i lehce na hranici hororu. Spojujícím prvkem je nejen skutečnost, že děj každé z nich se odehrává v nějakém exotickém prostředí, ale také fakt, že jde vždy o souboj s domorodou temnou magií a různými démony. Charakteristická je jednoduchá stavba jednotlivých povídek a nekomplikovaná zápletka. Nejlepší z nich je ta prostřední Mano Kanaka, ostatní jsou o třídu slabší. Celek sice rozhodně nijak nenadchne, ale ani neurazí. Vracet se k tomu ale nemám v úmyslu.

26.09.2023 3 z 5

Kyberiáda (12 povídek) Kyberiáda (12 povídek) Stanisław Lem

Stanisław Lem je otec zakladatel a velký klasik polské sci-fi literatury. V Kyberiádě nám představuje soubor 12 povídek, který je vzájemně propojen dvojici hlavních hrdinů konstruktéry a neúnavnými vesmírnými cestovateli Trurlem a Klapaciusem. Ti nás na svých jednotlivých výpravách provázejí různými fiktivními kosmickými civilizacemi robotů, kteří se už osvobodili z nadvlády svých tvůrců. Ze strany autora nás čeká spousta humoristických až groteskních nápadů, jemná ironie a také nadsázka a celková parodie. Jde o takové humorně pojaté varování před příliš jednostranným rozvojem technické civilizace a námět pro naše zamyšlení. Sbírka určitě patří k tomu lepšímu, co Lem napsal a stojí za přečtení.

10.09.2023 4 z 5