lencin lencin komentáře u knih

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Je to výborná kniha. Odkazuje se na ruskou klasiku a bere si ji za vzor, ale současně je poznat,ze ji nenapsal ruský autor. Je v ní totiž příliš naděje a optimismu...

25.03.2018 5 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Výborné. Nemohla jsem se dočkat posledního dílu a jen těžko jsem se s Elenou a Linou loučila.

18.03.2018 5 z 5

Výborné. Zraje jako víno.

18.03.2018 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Výborné. Adolescence- objevování svých emocí i těl. Cesty Lenù a Liny se postupně rozdělují,ale pořád pro sebe zůstávají důležité.

03.03.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Líbila se mi. Úplně jiný vesmír, a přitom celá čtvrť je spíše mikrokosmem. Strašlivý don Achillo. Geniálnost přítelkyň a jejich spojitost. Hned jsem se musela pustit do druhého dílu...

03.03.2018 4 z 5

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaust Miloš Bondy

Mrazivé vzpomínky na koncentrační tábory, kterými autor prošel. Měl by si přečíst každý!!!

15.02.2018 4 z 5

Ptačí žena Ptačí žena Lenka Chalupová

Hezký příběh z Přerova

11.02.2018 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Zajímavé téma, celkem dobře zpracované. Příběhy matek, které přišly o děti, chytnou za srdce.

08.02.2018 4 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

(SPOILER) Miloučký a pozitivní příběh ze současné Anglie a Francie. Sára je 14letá dívka,která má koně a dědečka (Papy) a nic jí nechybí . Pak však dědeček dostane mrtvici,je v nemocnici upoután na lůžko a Sára se protlouká sama. Shodou okolností se dostane k rozvádějícím se manželům Natdhe a Macovi.
Dojalo mě to a dobře se to četlo, ale velká literatura to není. Ale u srdce to zahřálo,takže dobrý dojem trvá.

05.02.2018 3 z 5

Stoner Stoner John Williams

Poklidná, a přitom dramatická kniha o životě Williama Stonera. Milé a dojemné, hlavně tím neurčitým pocitem ztráty,smutku a míjení se.

03.02.2018 4 z 5

Neskonalá – příběh jedné lásky Neskonalá – příběh jedné lásky Michel Faber

Ach to je krásná kniha. Miluju prózu a k básničkám mám vztah komplikovaný,ale tohle mě dostalo. Je to vlastně první kniha básní, kterou jsem si pořídila domů. Koupila jsem si ji kvůli oblíbenému spisovateli a oblíbenému překladateli a ani trochu nelituju. Tak průzračně jasné, něžné a dojemné.
Kniha básní Michaela o jeho ženě Evě,která umírala na rakovinu. Doporučuji!!!

20.01.2018 5 z 5

Sběrná kniha Sběrná kniha Pavel Kosatík

Kniha rozhovorů. Její dokumenty mám ráda a bylo hezké se něco dozvědět i o ní. Zajímavé a lidské.

20.01.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Derivace Jirotky. Místy pobaví a neurazí,ale je to jako když dítě vypráví vtip, který má úspěch, a tak ho vypráví znovu a znovu.....
Saturnin je zpět a s ním i další oblíbení hrdinové-dědeček,teta Kateřina, Milouš,doktor Vlach, krásná slečna Barbora a navíc i nový,podnikavý strýc František.

20.01.2018 2 z 5

Jediná vzpomínka Flory Banksové Jediná vzpomínka Flory Banksové Emily Barr

Dojemné čtení. Když někomu moc chceme pomoci, můžeme mu tím někdy ještě víc ublížit.

11.01.2018 5 z 5

Modrá mezi nebem a vodou Modrá mezi nebem a vodou Susan Abulhawa

Příběh Palestiny druhé poloviny 20.století. Rozvětvená rodina donucená k útěku do Gazy. Nazmíja, Mahmúd, Marjam, Chálid,Núr a další.... Výborně napsané.

06.01.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Velmi zajímavé a poučné, ale také smutné. Doporučuji.

02.01.2018 5 z 5

Ladič Ladič Anna Vovsová

Příběh 20.století v Československu a Kanadě. Kdo udal Ludvíka, který chtěl emigrovat do ciziny?
Rok 2001. Ivan přijíždí z emigrace do Čech na oslavu osmdesátin své matky.
Dobrá kniha. O míjení se a o vytváření domněnek.

21.12.2017 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

(SPOILER) Román tatarské Rusky (ruské Tatarky?), ročník narození 1977, na motivy vlastního rodinného příběhu. Začíná ve 30.letech 20.století. Zulejka je muslimská žena a je zcela pod vlivem svého muže Murtazy a jeho matky - čarodějnice. Pak je ale její manžel zabit Rudými gardami a ona je odvezena daleko na Sibiř. Tam začíná její nový, v něčem i lepší život se synem Jusufem.
Výborně napsané a velmi přesvědčivé. Krásné a smutné. Osudy jedné ženy v soukolí dějin, i když zrovna jí vlastně teror a násilné přesídlení pomohli k lepšímu životu....

20.12.2017 5 z 5

Purity Purity Jonathan Franzen

Příběh Pip (Purity) Tylerové,její matky a otce. Hezké a dobře napsané. Hrdinové jsou barvitě vykreslení a jejich životní osudy jsou odkrývány jen velmi pomalu. Něco mi tam ale drhlo,například ty sexuální a masturbační scény mi připadaly místy nadbytečně zdůrazňované.

12.12.2017 4 z 5

Muzeum zkamenělin Muzeum zkamenělin Margaret Atwood

Příběh dvou manželských dvojic (Elisabeth+Nate, Lesja+William). Partneři se opustí a Nate začne žít s Lesjou. Všichni jsou v pasti a změna vlastně není možná.
Jsme zajatci svých stereotypů a ani výměna partnera nepomůže. Řešení v nedohlednu a konec nejistý a nejasný....

26.11.2017 5 z 5