Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Historky z psíšeří Historky z psíšeří Evan Dorkin

"Možná to děláme špatně."..."Ale kdepak! Už jako štěně mě dědeček učíval, že se má přesně o půlnoci třikrát hlasitě zavýt...pravda, den nato ho nechali uspat."

Jsou chlupatí a nebezpeční. Nejsou sice Kobra 11, ale blíží se tomu! Naši hafíci totiž za pomoci čaropsa řeší problémy ve své ulici. A že se nemůže v jejích rajonu dít nic zvláštního, dešivého nebo prapodivného? O tom si nechte zdát. A nebo raději ne. Mohla by to být nepříjemná noční můra.

♧♧♧

Jednotlivé příběhy byly úplně boží!:

1) Zakopaný pes 5☆
(Stejně jako strašidelné domy, jsou i strašidelné psí boudy. A je potřeba pomoct Jonášovi, aby se vyspal. Protože jeho majitelé si myslí, že má málo lásky. Když on by se prostě jenom rád vyspal..)

If there's something strange
In your neighborhood
Who you gonna call?
MOPSbusters!

To bylo vtipný, krutý, dojemný, (strašidelný) až jsem na konci nestačila s dechem. Jedna strašidelná bouda, banda psů, co to řeší. Vlastně úplně mimo. To se mi tedy muselo líbit už z principu!

2) Podržchvost 5☆
(Do města se scházejí černé kočky, aby za pomoci magického rituálu jejich majitelek vyvolaly bohyni Sachmetu a získaly její sílu.)

Jak může tuhle prekérku vyřešit banda psů? Vždyť mají kočičího kamaráda! Jeho změna na černou kočku, aby jako špión zapadl do davu při tajné misi byla skoro jako z M:I. A vyřešení a poučení bylo za všechny body hodnocení, možná i víc ;)

3) Neradno budit spícího psa 5☆
(Nenaštvěte kočku čarodějnice. Třeba se bude chtít pomstít. Tím, že vrátí na tenhle svět mrtvé psy, aby se vám pomstila. Ale trochu se to zvrhne.)

Pomsta se nejlépe podává za studena, ale...krev je přece vařící. Možná ne, když patří zombie psu! Začátek byl dojemný. Jak se pejsci umí postarat o další ze svého druhu. A potom toho zneužije jedna magická míca! Konec byl vážně krvavý. Jako fakt hodně. Nečíst po půlnoci!

4) Pes a jeho chlapec 5☆
(Parta najde špinavého chlapce v Kápově boudě. Co je zač? Kde se tady vzal? Je nebezpečný? Počáteční idyla se změní v boj o holý život.)

Ze začátku to bylo vážně dojemné. Jak se chlapec sžíval se smečkou. Ale každá sranda musí jednou skončit a když pejskové přijdou na to, kdo je chlapec ve skutečnosti ... doják na konci jako prase!

5) Nemusí pršet, jen když žáby 5☆
(Z nebe padají žáby. A jedna jí druhou. Ale začnou mizet i psi. A to není žádná sranda.)

Záporák byl v tomhle příběhu vskutku nechutný. Ne že bych někdy předtím měla žabí stehýnka a teď mě proto přešla chuť. (Tu jsem neměla ani předtím. Děkuji, prosím.) A na konci čeká pro hlídku velké překvapení! :)

6) Ztraceni 5☆
(Ztratila se štěňata. A jejich stopa vede do míst víc než děsivých.)

Tohle byl strašně děsivý příběh s použitím magie, na jehož konci to byl doják. Ano, někdy je vážně lepší, když se lidé nedozví, jak to bylo doopravdy...

7) Pár správných chlupů 5☆
(Když máte tušení, že je dávný nepřítel v nebezpečí, musíte pomoct. Je to vaše práce.)

Moc hezký! Tulák se vydá hledat Damiánu. (Tu číču, co na partu poslala zombie pejsky.) A je to cesta nebezpečná a napínavá. A že by měl někdo na konci možná rande? :O
Tohle bylo fakt dobrý!

8) Vykopaný muž 5☆
(Banda narazí na psa, který je na vodítku. Zmatený a jeho pán nikde, kromě kousku ruky na onom vodítku. A co jsou zač ty hlasy ze stoky, odkud zachránili Damiánu, které se nechtějí stále utišit?)

Hodně děsivý příběh, který je dost otevřený (budete se těšit na další knihu) v konci, a který vám vážně nedá oddechnout.

♧♧♧

Zaujala mě i celá vizuální stránka knihy, kdy části úvod s obsahem a tyráží jsou na jinak zpracovaném papíru než příběhy samotné.

A kresba byla taky hodně zajímavá. Celou knihu dělala Jill Thompson, takže vzhledově kniha drží pohromadě. A je to vážně dobrá kresba. Hlavně svým provedením. To zaujme na první pohled. Navíc mě vyloženě bavilo, jak se střídá krajina kolem, protože je děj rozložený na delší časové ose. A hlavně! Když to mělo být děsivé, vážně jsem se bála. Když to mělo být dojemné, kresba mě dojala.

(Skicář a obálky jsou povinností a zde udělaly taky radost.)

Tímto bych chtěla poděkovat vydavatelství Comics Centrum, které udělalo napatrnou chybu v tisku (obávám se, že jiný vydavatel by to v tichu přešel a ani se neomluvil) a posílali opravené kousky.
Ale víc bych chtěla poděkovat jednomu místnímu uživateli, že mi knihu dal, aby doma neměl dvě.

15.07.2020 5 z 5

Chraň mě před zlými muži Chraň mě před zlými muži Saul A. Lelchuk

"Somebody Help Me - Full Blow Rose"

Moc mě bavil úvod. A co Nikki dělá za práci. Někdo to dělat musí. Někdo musí chránit ženy před zlými muži. Jenže potom se to začalo dějově komplikovat a já četla něco trochu jiného, než jsem myslela, že budu v knize číst...

Šla jsem do knihy s očekáváním něčeho jiného. A potom mě vlastně to vyšetřování samotné bavilo 50/50. Ale bavilo mě dozvědět se něco o Nikki. Je to dobře napsaná postava. Navíc je sympaticky zdefomovaná svojí prací v knihkupectví (alespoň se u ní lépe vysvětlí autorova vlastní sečtělost, kterou vložil své postavě) a Nikki to ukazuje často (škoda že v reálu to v tomhle odvětví většinou tak nefunguje). A jsem moc ráda, že se sledování Karen trochu otočilo. (Přesto celá pointa za mě trochu překombinovaná.) Protože já myslela, že tuhle práci nebere. Že "není typické soukromé očko" z anotace a bere případy pouze určitého typu pro ženy, viz úvod, minulost a název knihy.

Nejsem si úplně jistá, zda mi vyhovovaly pasáže u cvokaře. Hlavně kvůli tomu přepadení. To má být nový standard? Někdo chce moje peníze, já mu je nedám a bráním se, tak mám psychickej problém? Já to vidím jako Nikki. Psychickej problém bych měla spíš post, kdybych mu ty peníze dala. Tak proč nevyužít toho, že vím, jak na to? Udělat to jen její Rómeo, tak to je úplně jiná situace.

Zaujala mě především tato pasáž ze strany 127:
"Nejsem sebedestruktivní. A nejsem psychopatka. Svět je plný lidí, kteří potřebují pomoc."
"A vy se tedy domníváte, že jim tu pomoc musíte poskytnout právě vy."
"Domnívám se, že někdo by jim pomoct měl."

Možná proto jsem na konci přidala ještě jednu hvězdu. Žijeme ve světě, kde má dost mužů problémy s ženami. A když jsou sebevědomé a samostatné, tak jsou vadné. Možná se jim to z dálky líbí, doma to ale nechtěj, tak to aby se postarali tedy oni...ne vždy se oni postarat umí.

Ale čtivý to bylo. Protože od druhé poloviny je to jedna velká řežba a to mě bavilo. Nebudu lhát, jsem na girl power a když se parchantum kouskají ošíšky, hned mi to zlepší den :)

PS: dejte mi druhý díl a možná dám pět hvězd. Teď ale zatim ne...

12.07.2020 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

"This is War - Caliban"

Vzhledem k prvnímu dílu jsem z dvojky měla strach. Ono je ve vesmíru ještě něco ho Holden nestihl dodrbat, aby to dál drbal ve dvojce? (Pardon, ale tuhle větu jsem si nemohla odpustit.)

Autoři tentokrát rozjeli víc linií postav a za mě to bylo dobře. Přestože bych teorericky mohla začít prskat, že je to stejné jako první díl (kdo četl chápe). Opět zde máme víc linií, kde se cosi děje každému z nich a oni neví, o co jde v celku, zatímco čtenář si to v hlavě skládá, a potom se všichni (postupně) sejdou. Problém je v tom, že je to opět pekelně dobře napsané! Jenom mě moc nebavila linka Avasaralily. (Ale zase je to doplnění informací z první knihy z jiného úhlu a poměrně brzo se její linka spojí s linkou Bobbie, která jí v podstatě dělá osobní asistenku místo "bum bum" poměrně dlouho...od které jsem čekala trochu něco jiného vzhledem k úvodu...příště?) Všichni ostatní jsou v pohodě, jenom tahle baba mě prudila. Jasně, politikaření tam musí být, ale ona byla zároveň strašně nesympatická. Pokud to byl záměr, povedlo se na jedničku s hvězdičkou.

Přesto musím smutně zkonstatovat, že mi zde chyběl ten prvek "poměřování pindíku", protože jedny koule z těch původních z prvního dílu zde chyběly. (Prostě je dali až moc brzo dohromady, no, to jde většinou všechno hned brzo do kopru, když plánujete sérii o hodně dílech, protože teď bych Naomi nejraději jednu vrazila, aby se probrala. A celá její postava najednou byla značně rušivý prvek.)

Něco mi k blaženosti chybělo v jedničce a tady též. No, uvidíme, čím mě borci spisovatelští překvapí příště...
(Jinak opět to samé, co minule. Posledních sto stran bylo zbytečně ukecaných a nevadilo by mi jemně osekaní.)

PS: četla jsem správně a jediný, kdo v tomhle díle mluvilsprostě byla důchodka? :D :O

PS2: poslední stránka knihy je nejlepší, ale...nebuďme předem zbytečně nadšení. Pád na držku té stromu bolí víc, než když na něj nevylezete vůbec...

11.07.2020 4 z 5

Zkoušky Zkoušky Vicente Segrelles

Tenhle, třetí, díl je zvláštní. Na prvním místě je vizuální obraz. Jenže tentokrát je to hodně akční (dobře hodně akční) podívaná. A celkový děj pokulhává (což je v rámci série, kde je děj vedlejší, zvláštní tvrzení, já vím...), přesto jsem se bavila. Moc hezkých 70 stran :)

09.07.2020 5 z 5

Tajemná formule Tajemná formule Vicente Segrelles

Stejně dokonalá vizuální krása jako první díl.

Forma zde vítězí nad obsahem, ale to mi vůbec nevadí. Nejlepší častí je "to za dějem". Autor je expert na zbraně a tady to využil :)

09.07.2020 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

"Sullen Girl - Fiona Apple" ... něco z roku 1996, že?

Zajímavý příběh o začínajícím novináři, který je sice zatím jenom "holka pro všechno", přestože je normální zaměstnanec, mě zaujal hned od začátku. Není to tím pádem klasická detektivka. Přeci jenom Marek Vráz není policajt. Zmizela dívka, a on má jakýsi pocit, že by se do toho měl pustit a zjistit, co se stalo...

Opět, čtivé. Navíc nás příběh odehrávající se v roce 1996 vtáhne do té doby hezky se vším všudy.

Vyprávěno je klasicky, jak je u autora běžné. Jeho hlavní postava v první osobě, ostatní ve třetí. Čili se dozvíme spoustu věcí, které neví Vráz, a řešení celé hádanky je tak mnohem komplexnější. Protože se dozvíme i dost i o samotném vyšetřování policie. Trochu z jiného pohledu, než jsme od autora už zvyklý. Navíc je to psané nejspíš hodně, hodně s odstupem. (Potom pochopíte proč.) A to mě baví.

A na konci, když dojde k přiznání viny...no. Co dodat...

06.07.2020 5 z 5

Patříš mi Patříš mi Mark Tilbury

Už po první stránce jsem měla strach, co jsem si to zase půjčila. Proč? Je tam napsáno tohle: "Cassie si naivně myslela, že se ji snad chystá požádat o ruku. Už spolu chodili přes rok a své šestnácté narozeniny měla ostavit ani ne za měsíc." A fakra, fakra, to se odehrává v téhle části jihu jehož mentalitu nechápu? Ne, počkat! Dyk se to odehrává v Anglii! Tam maj bejt normální lidi. (Ta úvodní hádka kvůli puse, v šestnácti(!) byla epická!) Čekala jsem, kdy po něm v slzách hodí prstenem cudnosti.

Potom se to sice rozjede. Ale celá kniha se tak nějak zbytečně natahuje. Tohle není zajímavá vata, to je nudná vata. Škoda. Že je kniha sprostá mi nevadilo. Jenom mi to občas přišlo dost na sílu. Asi aby se autor přiblížil svojim čtenářům (?). Číst tohle v patnácti, hltám to jako blázen. A možná mě i z knihy mrazí. Teď reaguji jinak. Zkrátit tak o sto stran, byla by pro mě kniha mnohem snesitelnější.

Fakt, že mi kniha přišla během čtení anotace jako vykrádačka Kříďáka, jenž je obyčejnou vykrádačkou To, byla jsem trochu skeptická. Ale chtěla jsem Patříš mi dát šanci. Ale, fakra, fakra, autor mi to vážně vůbec neusnadňoval!

Jenom škoda, že dost komentářů zde vyzradí dost věcí z knihy. Nebýt toho, možná bych měla alespoň prvek překvapení a dala bych dvě hvězdy. Takhle dám jednu a jdu zapálit svíčku za ten strom, který položil život, aby tohle mohlo jít do prodeje...

A moc mi nesedl způsob vyprávění, který byl hodně zvláštní. Ne strohý, ale až tak moc odosobněný. Což je fajn, když to tak používá vypravěč třeba v první osobě, ale tady to způsobilo nula emocí a nula pochopení z mojí strany.

A neustále opakující se stejný vzorec hovorů mezi postavama mě taky štval. Ke konci jsem si připadala, že mi iq spadlo na jejich úroveň. (Přestože mě většinou nemá dlouho kam padat a je na dně hodně rychle. Ale tohle bylo peklo!).

PS: Hele, já nemám nic proti "těm, kterým imaginární kamarád říká, jak mají přemýšlet a jednat", ale Kieranovi myšlenky byly spíš jako po vymytí mozku, a to už bylo přes čáru, tak snad je i teď ve svém životě šťastný a dál se fanaticky mlátí ;)
(Viz to hned na začátku, co si udělal, o tom jeho stará přece musí vědět. a je s tím v pohodě. Taky to dělá? Taky krví pouští ven to špatný, aby před bohem byla čistá? Tímhle ateisty nepřesvědčíte, že je bůh cajk kámoš...)

SPOILER Ale oceňuji závěr a jak to bylo s Cassie. Pokud vás kniha začne během čtení nudit, přeskočit na epilog...

05.07.2020 1 z 5

Věční hrdinové Věční hrdinové Geoff Johns

"Awake - Tantric"

Počkat na tuhle knihu se vyplatilo. Protože nemůžu říct, že se na první pohled neděje to, co už jsme viděli v jiných variacích od jiných autorů. Ale tohle napsal Geoff Johns. Možná proto je tahle série i nadále stejně dobrá. Že nepředal pochodeň.

Takže...syndikát. A hezky od začátku. Bylo fajn pozorovat vznik alternativní ligy. A co je dovedlo právě na tohle místo. Kde jsme je poznali. My čtenáři. A fakt to bylo skvělý! Jako, nikam se nepoposuneme, to souhlas s kolegou fvalkem, ale...občas jsou ty dobré věci právě o tomhle. Když vás baví to šlapání na místě. A nebo jsem schovívavá, protože mám za sebou dnes už jeden lehce neuspokojivý komiks. Ale když jsem knihu zavřela, zavřela jsem jí s dobrým pocitem.

("Buď nejsilnějším že všech, Kal-Ele...nebo nebuď vůbec"..."Je to všechno tvoje vina, Jor-Ele."..."Sklapni a chcípni.")

Trochu jiný odchod z Kryptonu než ho známe, že? Jak člověk...teda emzák...na svět přijde, tak tady tvoří dějiny? Úvod s Ultramanem byl úžasný. Hlavně ta epická bitka. (Ani jeho příchod není zničen vazbou tak moc, krásná dvojstránka!)

("Jsem Thomas Wayne Junior. Nejbohatší kluk v Gothamu.")

Zrod Owlmana za to stál. Co se stalo v té uličce? A jak se to stalo? Zajímavé...včetně Dicka Graysona. Největší slabiny každého, ať už toho dobrého nebo zlého Wayna. Protože tady se začne péct hodně zajímavý dort, když se dozvíme, o co Owlmanovi jde ve skutečnosti. (Proto si vybrali zrovna Nightwinga a minule mu udělali, co udělali? Aby Owlman mohl ten dort péct právě s ním? Dobrý nápad, spíš pouze domněnka, tak uvidíme, jak to dál bude.) Ale aby to vyšlo, že? Většinou vyjde ten úplně nejjednodušší plán, ne tak komplikované konspirace...

("Klidně zničím celý tenhle svět. Pokud mi to umožní něco cítit. Proto jsem souhlasil, že se připojím k těm, kteří ho chtějí ovládnout.")

Grid a jeho myšlenky mě mrazily. A co bylo dál. To bylo taky dobrý.

Johnny Quick a Atomica, to vyměnění rolí bylo vážně vtipné...že vybrali zrovna tuhle dvojku mojich oblíbených padouchů :O

(Teď další členové. Zde je to už kratší vyprávění na pár stránek. Takže jenom kratší postřehy...)

Power Ring - Abin Sur je pořádná sketa :D

Jinak mě bavilo hezky zakomponované (a kdyby kniha měla sloužit jenom k odhalení, je mi to jedno, jsem zvědavá, zda se to na konci knihy dozvím, držte mi palce) držení Adusareka. To je indiánsky. Ten, jenž sedí na židli a nikdo nezná jeho identitu.

Závěrečná bitva byla moc dobrá a jsem ráda, že tam dali celý příběh Victorových "křehkých pomocníčků".

A kdo se dostal na konec knihy, ví, jestli jsme se identitu Adusareka dozvěděli nebo ne. (Což jsem tak předpokládala.) Ale jestli se opět bude vydavatel takhle flákat s vydáním dalšího dílu, tak mu nakopu kvůli konci: "Ááaaaaaaááá!"

02.07.2020 5 z 5

Šestka Šestka Jody Houser

"The Lion And The Wolf - Thrice"

Když už víte, co čeho jdete, tak je pro vás hodnocení Šestky snazší. (Tákhle jsem si představovala, že začne můj komentář ke knize. Jenže potom jsem jí otevřela a četla...)

Udělala jsem si kafe, začala číst, dopila kafe, skončila jsem čtení, ve stejnou dobu. A ne, nedočítala jsem s ledovou kávou...

Není to špatný komiks, taky to není špatný příběh. Ale...je to něco, co by se klidně dalo dát do pár minutového flashbacku do seriálu. (Temný experiment jsem ještě nečetla, ale když jsou mezi námi lidé, kteří jsou schopni si v cooboo koupit Dc ikony a potom si to samé koupit v crew, tak tohle je menší zlo, protože to není úplně to samé jako Temný experiment.)

Takže Šestka. A její poznání a její experiment. Příběh je to prostinký, tentokrát vážně nemohu hodnotit jako must have podobně jako u Druhé strany, ta totiž přinesla alespoň něco. Ostatní postavy komiksu?

Jedné je odpuštěno až moc jednoduše.
Dvojčata, to finálové rozhodnutí skoro nevysvětlené.
Experimenty, v podstatě skoro žádné.
Proč? Protože nebyl čas a prostor.
I v komiksech se o postavách a jejich motivacích dozvím. Tady ani ťuk.

Jeden by řekl, že se tedy vyřadí alespoň s kresbou. Ale ani to se nestalo. Je prostě obyčejná. Čistá, jasná, dává smysl, ale je obyčejná. Nejkrásnější věcí je tedy obálka a předely. (Na těch dělali jiní lidé než ilustator knihy samotné.) Co mě ovšem zaskočilo, byl fakt, že se jde až moc na sílu "bude tam El, lidi z toho budou hotový". Zmínku o ní chápu, ale věnovat jí dvě velké kresby? Pardon, To už bylo moc. To si raději přečtu jenom něco o ní.

Tohle mělo být o Šestce. Ale bylo to tak napůl. Vlastně tady je všechno tak napůl. A to je škoda. Kniha mi přijde prostě odfláknutá. Jistě, je to " jenom merch", ale i ten musí mít určitou úroveň. Naštěstí kniha stála jenom dvě stovky, víc by byla krádež.

PS: ale v jeden okamžik jsem se pobavila. Ta zmínka v knihovně o Carrie. Možná kdyby to tam bylo jako flashback, protože Francine nakonec na ples šla, dám o hvězdu víc ;)

02.07.2020 3 z 5

Rémi Rémi Martin Goffa

"Welcome To The Black Parade - My Chemical Romance"

Kniha mě překvapila. Asi hlavně proto, že jsem přesně nevěděla, co očekávat. Anotace mi vážně moc nepomohla. Ale po dočtení chápu, proč má zde kniha tak málo hodnocení. Rozhodně není pro každého.

Od autora mám rozečtého Mika Syrového. A právě v téhle série jsem se setkala u některých z knih (kdo četl, ví, o které kousky jde) s komentáři, že se autor moc plácá v pocitech. Všechno strašně okecává. No...tak přesně těmhle čtenářům se tahle kniha vážně nebude líbit!

Ano, v některých pasážích může kniha působit, jako když si autor postavil před sebe situaci a rozepsal se o tom, jak by to vyřešil on. To jsem zde našla v komentářích a částečně s tím souhlasím. Jenže každý román by měl být výpovědí autora a toho, jak se cítí on a podle toho píše. (Nebo se nechá ovlivnit tím, co se podle něj bude líp prodávat, ale to už jsme trochu jinde...) Nebo co by v dané situaci dělal. (Možná takhle lidi přemýšlí, protože Goffu poznali přes detektivní příběhy. A obávám se, že kdyby přesně tohle napsal zahraniční autor, tak je kniha mnohem víc čtěnější a některé mladší čtenářky z toho budu vydřený, když jím jejich oblíbené blogerky napíšou, že mají vydržet do konce, protože není nic lepšího než hype blogerek a influecerek, že?)

"Přes to všechno, co jsem těm lidem včera udělal, nejsem špatný člověk. Věřte mi to. Určitě nejsem o nic horší než většina z vás."

Rozdělení vyprávění příběhu prospělo a pomohlo mi Rémiho pořádně pochopit. Proč všechno to. Jeho cestu. Proč potřeboval až tak silný impulz, aby dodržel svůj slib.

Jenom...je to trochu náročnější kniha, která není detektivkou. Nejděte do toho s tím. Potom budete akorát rozmrzelý. Protože některý z myšlenek byly fakt hluboký. Protože ten prvek "někoho jsem zabil" je tam jenom katalyzátor (plus ten druhý, který je důvodem mé domněnky z předchozího odstavce) pro cestu, na kterou se měl Rémi vydat už dávno. A já to přiznám. Mě vážně nezáleželo na tom, zda by šel do vězení. Ale zda dojde na konec cesty. Došel? Co se cestou stalo? V knize...

PS: moc se mi libily ilustrace a obálka. Sedly tomu jako prdel na hrnec!

01.07.2020 5 z 5

Nový světový řád Nový světový řád Robert Kirkman

"GATES OF PARADISE - While She Sleeps"

Dnes to bude kratší. Kdo četl, chápe proč...

Souhlasím s tím, že uzavření linky (a trápení) Michonne bylo ztěžejní linkou. A že naše banda narazí na další lidi...no, beru celý díl jako prostředek, aby spolu dali řeč Rick a slečna Pamela. Protože je jasné, že tohle nemůže dopadnout dobře. Když každý z nich svět vidí jinam. V tomhle případě jsem "Team Rick" a doufám, že ho neopustí moc přátel. Tentokrát tam byla velká a hluboká lidská linka, čili to napíšu na rovinu. V tomhle díle se toho moc nestane. Ale jako prolog k dalšímu dílu to funguje perfektně.

29.06.2020 5 z 5

Náhradník Náhradník Nicole Lundrigan

"Strange Days - The Doors"

Naprosto děsivě dokonalá kniha, ze které mě mrazilo. Přesto jsem si její čtení užívala. A rozhodně vznáším protest vůči tomu na obálce. "Rafinovaný psychologický thriller, který svou atmosférou evokuje Dívku ve vlaku." Aha. Kde? Až na tenhle marketingový úlet, jsem byla nadšená, čili bych opravila: "Rafinovaný psychologický thriller." Spíš bych trochu šla (kdy už) do té Gillian Flynn, protože autorka nádherně zvládla popsat krásu i v těch hnusných věcech. Což je za mě dar, který každý autor nezvládne. (Píše člověk, kterému se moc líbila Vosí továrna, čili je třeba mě brát s rezervou mé vlastní optiky.) Ty scény s Knoflíkem byly...nemám slov...když už od začátku víte, že...

"Přece když si člověk zakryje oči, tak odpudivá scéna zmizí, no ne?"

Příběh je vyprávěn ve dvou linkách. (Já osobně nechápu, proč je v rámci anotace zmíněná pouze jedna. Potom je docela těžké tady něco omylem neprozradit!) Jedna linka je vyprávěna v první osobě. O dospívání chlapce s jeho malou sestřičkou, o kterou se stará, protože matka je věčně "jinde" a otec je taky většinou taky "jinde", než se dostane "na ono místo", kde mě vážně mrazilo. Ano, bohužel jsou i takové rodiny. Druhá linka je o Warrenovi, který na dvorku najde oběšenou svojí studentku, ale důkazy říkají, že si tam nepomohla sama, je vyprávěna ve třetí osobě.

Zda je to z důvodu oddělení linek (kapitoly se pravidelně střídají a nejsou uvozeny jménem vypravěče) nebo něco úplně jiného, na to si budete muset chvilku počkat, ale řeknu vám jedno. Když jsem se tam v knize dostala, byla jsem lehce v šoku. Nejde o to, že jsem si nepotvrdila hned svou první teorii, jak to je. Protože autorka něco naznačila a celou dobu se snažila tak bravurně odvádět mojí pozornost dalšími a dalšími informacemi, drobnostmi, které mě utvrzovaly v tom, že to tak vážně je. A že jsem na konci koukala a zavřela se slovy: "Geniální! Proč se knize nedostalo větší pozornosti?!" I bez hloupého natahování a zbytečného komplikování. Dobře vystavěný a ještě lépe napsaný psychologický román. Opět se mi vydavatel trefil do noty příběhem, který na první pohled působí nenápádně...

PS: asi se úplně neshodnu s ostatními, že jsou v knize pouze negativní a divné charaktery. Na mě to tak nepůsobilo...

29.06.2020 5 z 5

Krutý osud Krutý osud Dan Simmons

"No Hard Feelings - Saliva"

Tentokrát jsem stejnou chybu neudělala. Hned jsem se po dočtení druhého dílu pustila do třetího (přestože tentokrát nebylo na čtení tolik času.) A že mě hned zamrazilo! Úvod opět kulervoucí (nežná pohlaví tento výraz omluví, ale pokud vám vadí jen toto slovo, čtěte komentář ke špatné knize a nedoporučuji též knihu, potažmo celou sérii, vůbec číst) a hned ve mě úplně zatrnulo. Ale...

Uf, Joe je ok, ale naše milá slečna Peg není ok. A to je jenom začátek. A jestli to doteď bylo komplikovaný a nebezpečný, skoro mě nenapadá jak potom pojmenovat třetí díl...

Vsuvka ohledně obálek. Ke Krutému osudu se mi líbila nejvíc. Asi proto, že byla zelená a ten obrázek na ní vynikl nejlépe, a protože průstřely po kulce v sobě mají cosi magického. (Dneska melu jednu kravinu lepší než druhou, co? :D...)

Všechno jde tak, jak má jít, a jak jsme zvyklý. Proč se ale u třetího dílu nemohu zbavit dojmu, že si to zde Simmons u mě natahuje už tak trochu na sílu? A zbytečně moc kombinuje? (I přes nesporné kvality dílu.) Přesně jak řekla Rigby: "...snažíš se vyřešit úplně všechno!".

Joe je Joe, Simmons je Simmons a oba mi dali, co jsem čekala. Ale tenhle díl 4 a půl hvězdy. Prostě ta pachuť, že právě tohle bylo navíc, to trochu srazila.

Přesto musím říct: "Bravurní série." kvůli dvou prvním dílům, které byly na 4277383%.

27.06.2020 5 z 5

Zaslíbená Země Nezemě 1 Zaslíbená Země Nezemě 1 Kaiu Širai

"One Of Us - New Politics"

Vážně nevím, proč jsem se téhle série tak bála, protože je vážně dobrá. A přestože se jedná o malé děti, oni zase až tak malé nejsou a možná ani už děti.

Emma žije v sirotčinci. Je jich tam hodně. Mamá má za svojí mámu, protože je k nim hodná. Jenže jejich učební metody trochu připomínají vymývání mozku a vytetovaná čísla na krku (hned mi blikl seriál Temný anděl a čárové kódy) nejsou úplně normální, plus ta všechna pravidla!

Nevím, zda bylo psané primárně pro mládež, ale tady si najde své každý, protože se řeší závažné otázky úplně pro každého.

Komu mám věřit? Té, která nás vychovala a milovala? Byla to všechno lež?
Co je venku? Je venku něco, co je v rámci nebezpečí větší než to tady?
Máme sedět na zadku než na nás přijde řada?
Máme to říct ostaním a utéct sami? Ale co oni?
Jsou v to sami, nebo je podobných dětí jinde víc?

Takže jo, příběh se rozjíždí a je mi jasné, že to bude ještě vostrý. Moc děkuji časopisu Pevnost (viz záložka Zajímavosti), že jsem zjistila, že se není čeho bát a v klidu sérii okusit. Bylo to sice jablíčko hořkosladké, ale neskutečně dobré!

Moc se mi líbila kresba. Je čistá, přehledná a zajímavá. Navíc je hezky vyvedeno, pokud se vzpomíná, představy, když si děti něco domýšlí nebo se jim něco honí hlavou. "Přehnané emoce" patřící k žánru jsou taky dobře provedené. Právě kvůli tomu, jak je kresba čistá a přehledná.

Navíc v druhé polovině přijde zvrat, který jsem fakt nečekala a vy budete s odpověďmi na svoje otázky zase úplně na začátku. Protože konec je pecka!!!

PS: není magické, že isbn knihy obsahuje čísla "666"? Ty démoni byly skvělý!!!

27.06.2020 5 z 5

Království tvé: Kniha druhá Království tvé: Kniha druhá Mark Waid

Knihu jsem četla v prvním vydání a komentář tady mám, ale četla jsem knihu půjčenou z knihovny. Ale když jsem ten klenot chtěla mít, nešla sehnat. Za rozumnou cenu, tedy myslím. Dokonce jsem si komiks objednala v originálu. Nevím, kolika hranicemi a kolika kontrolami kniha prošla, ale dvakrát jsem objednala přes amazon. No, asi měli problém s originálním názvem, protože ani jednou mi kniha domů z ostrovů nedorazila. Udělalo mi tedy radost, že kniha vyjde znovu. Co mi neudělalo radost, bylo rozdělení na dvě části. Tak úplně jsem nevěděla, kde to chce vydavatel udělat. A to ještě nebudu mluvit o tom, že jsem si koupila první knihu a ta druhá...no, do naší trafiky nedorazila. Takže jsem se smířila s tím, že je to moje prokletá kniha. No, stačila dovolená v jižních čechách (jo, ta na které jsem přečetla kolik knih, protože celý týden, kromě jednoho dne, prochcal), a tam jsem sehnala druhý díl!!!!

Moje hodnocení příběhu, který u nás napoprvé vyšel v jedné knize, zde:

Tentokrát starší příběh nebyl tak špatný. Vlastně mě svou naivitou neskutečně rozesmál. Humor jak z druhé třídy :O

25.06.2020 5 z 5

Království tvé: Kniha první Království tvé: Kniha první Mark Waid

Moje hodnocení příběhu, který u nás napoprvé vyšel v jedné knize, zde:

Ano, Království tvé je inteligentní příběh, ne pro každého, který trpí (v tomto vydání) rozdělením na dva díly. Jsou věci, které trpí rozdělením, pokud jsou psány jako jeden, popřípadě vycházely původně po dešitech, ale to je něco jiného. A Království tvé je jednou z oněch věcí. Já osobně to vidím jenom jako rozdělení kvůli penězům, protože sice druhá kniha vyšla po dvou týdnech, ale knihy se daly sehnat současně s dílem prvním. (Pajdon, nejsem zase až tak naivní.)

Soustředila bych se dnes tedy na druhý příběh. Což je trapná nuda na pár stránkách, s příšernou kresbou. Vážně jsem ráda, že žiju, kde žila. Spektre není špatná postava. Ale je to tak prapodivně nakreslené. Až to děsí :(

25.06.2020 5 z 5

Kruté mrazy Kruté mrazy Dan Simmons

"Another Day, Another Vendetta - Hatebreed"

Hned první kapitola vás dostane! (A pokud ne, nevadí. Podstatné totiž je, že dostala mě. A to vážně hodně! Zase!) Pokud jste náhodou nečetli první díl, hned budete vědět, s čím máte to dočinění. Zamyšlení s dětským štítem bylo prostě na jedničku! Protože když po vás jdou chlapy, který znáte z lochu, chcete vědět, kdo je poslal. I kdyby se vám ta odpověď neměla líbit. (Hned jsem zadoufala, aby ta linka za to stát.) Což je vtipné, protože se tak dozví něco z minulosti, kvůli čemu šel do vězení. Jak Joe s informací naloží? No, doufala jsem, že jediným možným způsobem. Krásně ve svém stylu...

Ale vypadá to, že bude mít Joe i práci. Jako opravdovou, ne tu, kterou hlásí té kurátorské vyzvědačce. Cold case, který zase tak cold nebude, protože podle zoufalého otce, kterému před dvaceti lety zabil jeho dceru, není vrah mrtvý a vesele si ve svém koníčku pokračuje. (Zde je vážně vtipné popsán život Hansela, takže čtenář hned na začátku knihy ví, že je sériový vrah. Přeci jen, tahle série není o zjišťování zda je někdo sériový vrah nebo ne, a podobných věcí.) Protože já hned otevřela pusu: "$@^@^@&, uděláte si, $@^@^?! Chápu správně, co teď dělá za práci?! (Než to autor napsal na plnou hubu.) To je možný jenom v Americe!" MOŽNÁ MALÝ MOŽNÝ SPOILER VE ZBYTKU ODSTAVCE Ale hned dávalo víc smysl, proč tam je i tahle linka...o to je vtipnější, že pro čtenáře je jeho linka psaná jako "Hansel řekl..." a jeho současnou identitou ho oslovují ostatní. Tohle pojetí bylo příjemným osvětlením (a navíc byl vážně skvělá postava)...a zároveň bylo děsivé, co ze své pozice může udělat a že tentokrát nebude stačit "Bang, bang" a Joeova zbraň...nebo? Koukala jsem!

Jo, a taky se na Joa nalepí dva fízlové, který chtějí strášně moc řešit smrt svého podplatného kolegy z minulé knihy, ve které je Joe (překvapivě) nevinně. Škoda, že pro ně je snadnější myslet si opak. Navíc když...v knize.

("Takže teď tu budem sedět na prdeli a čekat?"..."Na prdeli budeš sedět jen ty. Já budu sedět na zadku."...tahle dvojka, Brubaker a Mayers mě fakt bavila...o nich bych si klidně ráda přečetla z druhé strany. Jako z té policejní.)

Velký mafiózo, krvózo, kulkózo a brutózo mejdan pokračuje. Už od začátku autor hraje s odkrytejma kartama. Řekne nám o postavách, co potřebujeme vědět, co potřebuje on, si nechá pro sebe, a potom rozjede krvavou řežbu.

Tentokrát mě pobavil Simmons opět dokonalým moudrem ohledně nekonečných detektivních sériích.
"Tak proč to pořád čteš?"
"Pořád doufám, že dostane rozum a tu krávu i toho čokla odkrouhne."

Což mi připomnělo, že bych měla pokračovat v sérii Jack Reacher, až moc krutým stylem :D

Co mě překvapilo, byl fakt, jak je kniha oproti prvnímu dílu jiná. Tempem, vyprávěním. Dvojka je vlastně v hlavní linii pokračováním jedničky, ale má úplně jinou dinamiku. A není to tím, že už víme, kdo Joe je. (Osobně si tipuju, že to pořádně nebudeme vědět ani po třetím dílu. A myslím, že by mi to ani nevadilo.)

22.06.2020 5 z 5

Organická oprátka Organická oprátka Vilém Koubek

"Bernandín - Horkýže Slíže"

Jo, jo, hned jsem si musela pustit Bernandína, protože tohle je ještě větší magorárna než Čepel entropie, takže se to hodilo. Během čtení se to ale obrátilo. A Bernandín dával větší smysl než Organická oprátka.

Problém je v tom, že jsem už po pár kapitolách nevěděla, zda dočtu. A moc mě to mrzelo, protože předchozí knihu autora jsem četla s nadšením. Tady jsem se neustále myšlenkama chtěla vrátit na rozcestí, zda jsem si nespletla cestu. Chtěla jsem jít "humorná magorárna s tunou nechutné akce", ale měla jsem obavy, že jsem špatně zabočila, protože jsem šla "magorárna, kterou jsem nepobrala." A moc mě to mrzí, protože jsme se na knihu moc těšila :(

S knihou jsem se prala. Kde je ten humor, který jsem si u autora tolik oblíbila? Kde je ta lehkost předchozího čtení? (Tu vystřídala radost, že jsou kapitoly krátké, čili to knihu opticky prodlouží, a vlastně čtení zkrátí.) Kniha si určitě najde své věrné čtenáře, ale já to tentokrát nebudu. Což mě mrzí :( ale obálka je nádherná!

20.06.2020 3 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

ABY BYLO JASNO, KOMU SE MŮJ KOMENTÁŘ NELÍBÍ, AŤ SI ČTE NĚCO JINÉHO, SPOILER ALE ZAČÍNÁ AŽ V ČÁSTI, KDE JSEM HO SLOVEM SPOILER OZNAČILA, TEDY V POSLEDNÍM ODSTAVCI.

PŘESTO VAROVÁNÍ. MŮŽE OBSAHOVAT PASÁŽE, KTERÉ FANATICKÝM FANYNKÁM ASI ZABRNKAJÍ NA NERVY, PROTO PŘEDEM VARUJI. V TOM PŘÍPADĚ NEČTĚTE!

Kolem téhle knihy byl děsnej hype strašně dlouho předtím, než vyšla. Ještě ani neměla vydavatele a už jí sem natěšené fanynky vkládaly. Protože co je na goodreads je kniha!

Takže tahle malá mrcha, Lenka.Vílka, se nemohla dočkat, až si tohle přečte. Až sem napíše něco "milého". Vyšlo mi to tak půl na půl. Nakonec se ukázalo, že příběh je (částečně) jediná dobrá věc v téhle knize. Tedy, teoreticky, podle anotace. Ta mě zaujala. Sice jsem si nedokázala představit, co má autorka v úmyslu, když to není "jednorázovka", ale série. Přesto ve výsledku zpracování děje a charakterů postav stojí za prd. A aby jste si nemysleli, že jsem jenom trubka, která si řekla, že naštve právě všechny ty natěšené fanynky, a chce jenom hejtovat, trochu si to rozebereme. Protože já knihu protrpěla do poslední stránky.

(A nejde jenom o to, že dost lidí razí filosofii "Co vzniklo na wattpadu, mělo by zůstat na wattpadu.", nepatřím do téhle kategorie čtenářů. Respektuju, že se mění místa, kde vydavatelé hledají autory, protože doba jde dál a pokrok nezastavíš. Sice to nechápu a zdá se mi to na hlavu, ale respektuju to.)

Kniha začíná zvláštně. Jak by začínala každá harlekýnka, kterou bych si mohla koupit v trafice. A celkově ty věty typu: "Ouhy ej..." zakončené vykřičníkem. Víte, co myslím. Ten tón, kdy prosťáček dírou v plotě pozoruje holku ve vodě. Naštěstí se potom přidá trochu fantasy a tajemna, ale stále je tam na mě až moc toho prvku, který nemám ráda u historických knih, kde jde víc o lásku než o historii. Což beru, je to pro mladý holky, ale na mě to bylo strašně naivní a hloupý. Prostě jako fan fiction.

Ale tři věci mě mrzeli moc.
Věk hrdinky: neustále opakování, že je dítě. V sedmnácti není dítě. Natož v tomhle žánru. A neustále jí to předhazovat jako argument? To nebylo správný.
Romantika: tohle někomu přijde romantické? Já bych brala tu cestu sbližování, kdyby cesta nevedla tam, kam vedla. Protože, co víc dostane holku, než to, že její nový manžel miluje jinou? Hmmm...co asi tak. Už vím! Když jí pojedou spolu zachránit! Na předpokládaném trojúhelník tohoto typu není nic romantického. Protože když to dopadne špatně (tedy pro manželku asi dobře), tak bude vděčná? Že se stala cenou útěchy?
Popis světa: cestou poznáme hodně světů. Ano, jsou popsány. Ale tak nějak povrchně. Za mě to bylo málo a to je škoda. Možná kdyby se autorka víc soustředila na jednu věc. Což je v knize časté. Ve spoustě věcech. Chtěla tam toho mít moc, ale za mě byla chyba to narvat do jednoho dílu.

Nevím, jak moc se upravoval text do téhle podoby. A přestože to je autorky první kniha, četla jsem už lepší a propracovanější prvotiny. A nebudeme si lhát, nebylo tam nic, co by mě překvapilo. Mám zrovna za sebou ještě jednu knihu z podobného ranku, takže to není tím, že nejsem otevřená žánru. Jenom to ve mě nevyvovalo žádné emoce.

Četla jsem ebook, takže nemohu plně ohodnotit zpracování obálky. Zda se leskla nebo ne, hloubka toho, jak byla embosovaná (v tomhle preferuju "čím víc, tím líp"), ale mohu hodnotit ilustrace v knize. Neumím kreslit. Ve škole jsem s tím měla velké problémy, ale to neznamená, že nemohu mít názor na kresbu (stejně jako mohu mít názor na text, přestože nejsem spisovatel). Bylo to strašný. Sorry.

S knihou jsem strávila skoro dva týdny, a byla ráda za výplň jinými knihami, vážně se mi to dost táhlo. Protože nejde o to, že mi nesedlo, co jsem dostala. Autorka něco slíbila a to já potom nedostala. Proti YA fantasy nic nemám. Ale já dostala YA, na které bobek fantasy hodila sýkorka, ale mě byl slíben bobek fantasy od vokavky. (Pokud víte, jaký je mezi těmi ptáky rozdíl, chápete příměr.)

Jenom by si ty české autorky měly uvědomit, že je občas lepší nepsat stejný kraviny jako jejich "zahraniční konkurence". Co znamená "měla vlasy připomínající měsíc v nejtemnější noci"? Jak si to mám představit, když o tom světě vůbec nic nevím a nemohu si to převest ani do toho našeho? (Když doslovný popis oné barvy byl až na konci knihy.) Já se potom o tom světě sice něco dozvím. Ale proč je mi při prvním popisu postavy podsunováno něco, co si jako čtenář neumím představit?

SPOILER NA ZÁVĚR
Bohužel knihu musím shrnout do slova cesta tam a zase zpátky, aby si postavy uvědomily, že touží po někom jiném, než na začátku knihy, a aby to nevypadalo jako ona harlekýnka, je tam daný jakýsi fantasy prvek. Ale jak to všechno skáče jednu chvilku tam a zpátky, nevěřila jsem těm postavám. Pokud bych jim měla věřit, musela by být jedna změna za jednu knihu, ne za deset kapitol. A mezitím děj, skutečný děj. Ne jako tady, kde je děj vlastně vatou, která posouvá postavy na určité místo, aby tam zase udělali změnu a všechno obrátili. A ta, kvůli které to všechno bylo, se vlastně ukázala jako největší lhářka, aby ta telenovela mohla pokračovat v dalším díle. Jestli vám to stačí, vpořádku. Hele, já proti červené knihovně v zásadně nic nemám. Pokud ty ostatní dějové věci jsou aspoň k něčemu. Tady byly k ničemu.

19.06.2020

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

"Hold Me - Weezer"

Jedna z knih, která mi na poličce ležela až moc dlouho. Ano, jde o to, že mám ráda pohádky, a pokud je retelling vážně dobře napsaný, ne pro děti o pár let starší než původní látky, jdu do toho!

Dala jsem pět hvězd. S vědomím, že nelze srovnávat s ostaníma pětkama. Protože pokud bych měla být zlá, dám hvězdu jednu, protože na jednu stranu je to vlastně o ničem, na druhou stranu o všem. Ale od sté stránky jsem četla s přiblblým usměvem na tváři a užívala si příběh.

Jeden by racionálním pohledem řekl, že je to celé blbost a já mu to nebudu brát. Ale teď je retelling touhle formou strašně populární a je hezké, že se snaží autoři knih být kreativní. A tady autorka byla.

DÁLE SPOILER OHLEDNĚ KONCE, PŘESTOŽE O NĚM PSÁT NEBUDU, ALE JENOM PRO JISTOTU

Za mě byl konec naprosto v pořádku. Nic mi v něm nechybělo. Právě naopak, docela mi vadil epilog, který by v knize za mě ani nemusel být. Stejně jako mě v erotických románem ruší epilog o tom, že chlapák je najendou měkouš, protože jeho slepička vyseděla vajíčka. Konec je krásný, plný emocí a uvědomění toho, co se v jejich životech odehrálo. V pohádce vám taky po finálním polibku taky řeknou jenom: "Žili šťastně až do smrti." a vynechají to, že on spí v ponožkách a ona není čiperka a ráda si přispí.

Jo, ještě k těm pěti hvězdám. Dala bych čtyři, ale líbilo se mi zapojení dalšího námětu.

18.06.2020 5 z 5