Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Láska pod mostem Láska pod mostem Josef Hanzlík

Verše temnějšího zabarvení a podmanivých obrazů.

Variace XIX

Kočí kope jámu koni
kočár pocestnému
Slepice pohřbívá hrách

Nový hrob kope hrob starému hrobu
fialové klíčky žlutým bramborám
dusivý pláč zahrabává stesk

Plamen odzvání svíčce
svíčka sklepní tmě
sklepní tma dětství

Slunce pochovává ryby s rybníkem
ranní výkřik zahazuje hlínou noční úzkost
nůž slouží mši za pšeničný chléb

Někdo se s něčím rozloučil
Někdo nad něčím zlomil kříž

Mrtví pohřbili mrtvé
živí pohřbívají živé

08.07.2022 4 z 5

Katolické přechodové rituály v českých zemích v "dlouhém" 19. století Katolické přechodové rituály v českých zemích v "dlouhém" 19. století Hana Stoklasová

Srozumitelně psané přehledné shrnutí a přiblížení vývoje rituálů odehrávajících se zejména kolem narození, sňatku a a smrti. Vhodné pro všeobecné povědomí o církevním pojetí základních obřadů.

07.07.2022 4 z 5

Člověk příjmením Žena Člověk příjmením Žena Stanislava Bumbová

Náměty povídek jsou rozmanité a nápadité, pointy občas očekávané, jindy trochu překvapivé. Ve slohu se odráží spisovatelská nevyzrálost autorky, vadí i silnější moralistní tendence.

04.07.2022 3 z 5

Maminka, tatínek a já Maminka, tatínek a já Boris Dočekal

Dětství a rodiče s odstupem času ve vzpomínkách zalévá slunce na modrém nebi s ozdobou několika bílých mráčků, ve které se proměnily bývalé neshody. Pohodu, klid a úsměv přináší i tato kniha, evokující vlastní dětství a rodiče po letech též zalité sluncem na obloze s putujícími beránky.

27.06.2022 5 z 5

Zaříkávání živých Zaříkávání živých Karel Šiktanc

Očarující naléhavost zaříkávače poutá pozornost až do závěru, po němž se kouzlo vytrácí jen zvolna.
Jednoho dne jsme prodali dětské oči a koupili si
brýle, od těch čas už svůj prostor zřetězení známe,
chodíme po něm s bravurou i poslepu a našim dětem
to imponuje, taky by chtěly užuž prodat oči, neboť
nesmějí vědět, že jsme nešťastní…

24.06.2022 4 z 5

Tovární komíny: Pády ikon průmyslového věku Tovární komíny: Pády ikon průmyslového věku Michal Horáček

Kniha nejen pro komínové nadšence. Laik se dozví spoustu podrobností o stavbách i likvidacích komínů. Pokochá se fotografiemi, na kterých i průmyslové objekty působí esteticky. Ocení pohotovost fotografů při zachycení okamžiků demolic. Zamyslí se nad proměnami prostředí, jejichž symbolem může být právě obyčejný tovární komín.

23.06.2022 5 z 5

Berounsko a jeho Židé Berounsko a jeho Židé kolektiv autorů

Do knížky se podařilo vměstnat skoro neuvěřitelné množství informací o historii židovského osídlení Berounska, významných jednotlivcích i rodinách, synagogách, školách a hřbitovech, protižidovských bouřích, transportech. K tomu množství doprovodných snímků. Velmi působivá je portrétní galerie v závěru.
Vytknout lze jen trochu rušivě působící stylistický nesoulad kapitol jednotlivých autorů.

21.06.2022 4 z 5

Zimohrádek Zimohrádek Ivan Wernisch

Je toto poezie? Tato otázka se vkrádá na mysl velmi urputně při četbě první poloviny, ze které se vyloupne jeden zdařilý veršík:
Tázal jsem se, proč máš křížek. „Věříš?“
Pověsilas ho na krk mně a řeklas „tobě ne“.
Bylo by však chybou odkládat knížku předčasně. Náhle tenká nitka zájmu sílí, slova získávají na přitažlivosti a nálada se proměňuje.

16.06.2022 2 z 5

Odpustit můžeme, zapomenout nesmíme Odpustit můžeme, zapomenout nesmíme Táňa Klimešová

Běžné i výjimečné okamžiky života na venkovském hospodářství, narušené válečnými konflikty a společenskými změnami. Vzpomínky pana Vaňka jsou psány prostým jazykem, bez umělých příkras. Korespondence ukazuje smutný závěr života muže, který zůstává sám se svou pravdou. Příběh dobře ilustruje dobu a události našich dějin, na které by se opravdu zapomenout nemělo.

13.06.2022 4 z 5

Babičky na bigbítu: Společenský život na moravském venkově pozdního socialismu Babičky na bigbítu: Společenský život na moravském venkově pozdního socialismu Oto Polouček

Studii zkoumající každodennost doby nepříliš vzdálené snad ocení autorovi vrstevníci. Pro ty, kdo v ní žili, nic objevného nepřináší.

09.06.2022 2 z 5

Mariánský sloup: V souvislostech víry a ducha Mariánský sloup: V souvislostech víry a ducha Stanislav Přibyl

Kniha připomíná turistického průvodce, obrazově pěkně vyvedeného, leč obsahově klouzajícího po povrchu. Vrší zajímavosti, bez větší snahy o propojení a vysvětlení. U popisů budov a předmětů to nevadí. Stěžejní události, kterými je dění kolem svržení sloupu a povolovací řízení na stavbu nového, by si však zasloužily více prostoru. Osobně mi přijde dost podivné stavět v 21. století mariánský sloup. Pokud však katolická církev nutně potřebovala do hojně navštěvovaného veřejného prostoru umístit sochu s náboženskou tématikou, mohla nechat zhotovit památník na sloup v moderním pojetí. Dalším generacím by tak přenechala dílo umělecky hodnotné, na rozdíl od současné napodobeniny barokní sochy. I když, kdo ví, za takových 100, 200 let bude i ona považována za historickou památku. Pokud tedy nedojde k reinkarnaci Franty Sauera.

07.06.2022 2 z 5

Tak to bylo tehdy a tam Tak to bylo tehdy a tam Bohuslav Andrš

Vzpomínky nejsou valně literárně zpracovány, ale dobře ukazují život i smrt vojáka polem bojujícího, posledního v hierarchii, prvního ve frontové linii.

06.06.2022 4 z 5

Náruč maminčina Náruč maminčina Josef Věromír Pleva

Úsměvná i dojemná návštěva bezelstně čistého dětského světa. Čas strávený s touto útlou knížkou je velmi příjemný.

02.06.2022 5 z 5

Řekla jsem NE tyranovi Řekla jsem NE tyranovi Eva Hurychová

Paní Evě se určitě píšou lépe písničky, než zpověď o nevydařeném vztahu. Přesto mají její deníkové záznamy velký emocionální náboj. Tyrani si neomylně najdou slabšího jedince, který je na nich nějak závislý (doma i v zaměstnání) a užívají si, že ho můžou deptat. Jedinou obranou je ohradit se hned proti tomu, co mi vadí, nebo urychleně utéci. Příběh paní Evy je dost varovný. Ukazuje, že léty se situace v žádném případě sama nezlepší.

30.05.2022 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Posbírat články z blogu a shrnout je do knihy není moc dobrý nápad. Od jednotlivých textů občas publikovaných na internetu člověk nečeká nic světoborného. Na rozdíl od tištěné knihy, u které by měly zafungovat určité nakladatelské kontrolní mechanismy zamezující tomu, aby vznikl knižní propadák nevalné kvality. Nakladateli však v tomto případě byly evidentně bližší očekávané příjmy z prodeje dílka církevní mediální hvězdy, než její spisovatelské renomé. Stylizace do pubertální dívky v líčení trablů s garderobou dost dobře nesouzní s nabádavými poučkami a citáty z bible. Líbila se mi fotografie zachycující farářku přednášející na synodě. Myslím, že jsem při čtení měla občas stejný výraz, jako pánové sedící v jejím okolí.

26.05.2022 2 z 5

Cizí tvář v mém zrcadle Cizí tvář v mém zrcadle Ilona Borská

Záchrana vlastního života za cenu ztráty vlastního života? Velká sázka do loterie a pouze pro silné osobnosti. Doufejme, že se s něčím podobným budeme ještě dlouho setkávat jen ve sci-fi literatuře. Tento příběh je dostatečně varující, i když má zdánlivě dobrý konec.

25.05.2022 4 z 5

Sbohem a šáteček Sbohem a šáteček Vítězslav Nezval

Výstižné verše, které v mysli vyvolají zážitky z Francie a připomenou atmosféru navštívených míst. Ovšem návrat má také své kouzlo.
Sbohem mé modravé dálky
Skřípe a klukovsky píská
Zastavil u školy
Kdosi se ve vlaku hádá
průvodčí nadává
Proč ze mne najednou padá
můj hněv a únava?

24.05.2022 4 z 5

Padělatel Adolfo Kaminsky Padělatel Adolfo Kaminsky Sarah Kaminsky

Pan Kaminski měl nesporně velké nadání pro chemii. Padělatelství se pro něj stalo velkou výzvou a možná i posedlostí, kterou si ovšem vždy řádně ideologicky odůvodnil. Šlo přece jen o nelegální činnost. Zdá se téměř neuvěřitelné, že ji vykonával v nezanedbatelném rozsahu po několik desetiletí pro různé skupiny a nebyl prozrazen, pronásledován, či lákán ke spolupráci různými tajnými službami. Bylo od něj férové nakonec v knize zveřejnit své odběratele? Škoda, že dcera pana Kaminského nepřizvala ke psaní někoho, kdo by jí příběh pomohl lépe zpracovat.

23.05.2022 3 z 5

Elegie z Duina Elegie z Duina Rainer Maria Rilke

Neuchopitelný mnohomluv za skleněnou stěnou neproniknutelnosti. Jedná se o emočně sterilní výplod básníkova ducha, nebo výsledek překladatelova pojetí?
Je divné nepřát si přání, je divné
uvidět náhle prostorem těkat,
co mívalo vazby. Ono být mrtev
je svízel a sháňka, než nakonec
přece jen cítíš kus věčna. – Jen živí
se mýlí, dokud tu dělají rozdíl.
Andělé (říká se) nevědí často,
jestli jsou u nich nebo již u mrtvých.
Bezčasý proud smílá oběma sférami
veškeré věky, aby je přehlušil v obou.

18.05.2022 2 z 5

Malý testament Malý testament François Villon

Závěrečné pojednání Jarmily Loukotkové o básníkově životě a úskalích překladu posouvá výše hodnotu sbírky. Srozumitelnost jednotlivých odkazů se rozptýlila v čase a prostoru.
Že z nóbl rodiny je muž,
má arciť nárok na více;
vydědil ho Duch svatý už,
Duchem je chudý velice.
I vedu ho co dědice
své knihy Chytrým napověz—
jí zbystří každá palice,
tak snad i tenhle soudní pes.

17.05.2022 4 z 5