Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Koukám se okolo Koukám se okolo Ivanka Devátá

Nejen že se Ivanka Devátá umí pozorně koukat kolem sebe, ale viděné se jí daří mile a vtipně okomentovat.

20.05.2024 4 z 5

Tajemství Tajemství Pavel Kohout

Autor si se čtenářem pěkně pohrává, když nechává jednající osoby v anonymitě. K tématu pomoci Indiánům – kdyby měl člověk předem domýšlet, co by svými (nejen dobrými) skutky mohl napáchat, raději nebude konat nic. A když Indiánovi nepomůže, může být popotahován za neposkytnutí pomoci.

09.05.2024 4 z 5

Moje paličaté IQ Moje paličaté IQ Stanislav Rudolf

Pěkná připomínka života na sklonku socialismu a v počátcích 90. let minulého století, kdy se do podnikání pouštěli i různí podnikavci bez skrupulí.

25.03.2024 4 z 5

Nepláče, zpívá Nepláče, zpívá Amélie Sarn-Cantin

Studené, nehezké čtení, zahalené v oblacích cigaretového dýmu a neřešeného traumatu. Pokud se člověk necítí dost silný, aby řekl neřádovi pravdu do očí (v bdělém stavu), měl by ho vytěsnit z mysli a zcela se od něj odpoutat. Jinak si zbytečně dál ničí svůj život.

21.03.2024 2 z 5

Nitranská brána smrti Nitranská brána smrti Vlastimil Vondruška

Pěkně spletitý příběh. Vypustit několik pátračů různými směry je těžší na koordinaci, ale děj tím získává spád a svižné tempo.

04.03.2024 4 z 5

O lásce O lásce Anton Pavlovič Čechov

Silná návnada v podobě první povídky. Kdo se chytí na udičku společně s karasem, dočte až do konce v očekávání dalších soust. Ta už nejsou tak úžasně lahodná, ale pořád se jedná o kvalitní krmi.

02.02.2024 4 z 5

Doteky osudu Doteky osudu Roman Cílek

Povídky zdají se být poněkud odbyté. Chybí jim napětí, s propracováním psychologie postav se autor také nezdržoval.

01.02.2024 2 z 5

Drazí zesnulí Drazí zesnulí Evelyn Waugh

K tématu i národnosti hlavních postav by se hodil anglický humor. Škoda pohřbených dobrých nápadů.

15.01.2024 2 z 5

Kluk ze Žižkova - Jiří Krampol jak ho znáte i neznáte Kluk ze Žižkova - Jiří Krampol jak ho znáte i neznáte Jiří Polák

Rozhovorům chybí jiskra, některé otázky jsou zbytečně nátlakové.

03.01.2024 3 z 5

Ďáblův klíč Ďáblův klíč Otomar Dvořák

Jestli autorovým záměrem bylo umístit v příběhu všechna možná strašidla a podivné bytosti, tak se mu to podařilo. Nejsem si však jista, že to příběhu prospělo.

02.01.2024 2 z 5

Pastýřka Pastýřka Janet White

Sen státi se pastevcem ovcí asi moc lidí nemá. Nevím, zda kniha přispěje k rozšíření jejich počtu po zjištění, co všechno tato práce obnáší. Určitě je však inspirací pro každého, kdo chce jít za svým cílem i přes nepohodlí a překážky. I tak může vypadat správná cesta ke spokojenému životu.

22.12.2023 5 z 5

Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948) Chudá Praha: Lidé - Místa - Instituce (1781-1948) Jana Viktorínová

Smutné je, že pokud by chtěl někdo sepsat knihu Chudá Praha dnes, našel by také hodně materiálu.

22.12.2023 5 z 5

Nebožtík na rynku Nebožtík na rynku Miloň Čepelka

Pasáže ze současnosti jsou čtivé, živé a vzbuzují velké očekávání, jak se autor z nastavené situace vymotá. Vzpomínání na hříchy mládí oproti tomu působí upachtěně a nudně.

04.12.2023 3 z 5

Podivná vražda na knížecím dvorci Podivná vražda na knížecím dvorci Jiří Bílek

Líčení spletitých bojů o knížecí stolec je chytře vkomponované do detektivky. Velice silně působí morální ponaučení, kterého se hlavnímu hrdinovi dostalo v souvislosti s Marií.

04.12.2023 4 z 5

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

Pěkný psychologický román. Hodně zajímavá je linka manželka – milenka/manželka – milenka.

01.12.2023 4 z 5

Holé a trapné dýchání Holé a trapné dýchání Luděk Sobota

Luděk Sobota je mnohem lepší komik, než pisatel vlastního životopisu. Naštěstí kniha obsahuje i zábavné texty pro vystoupení, které přispívají ke zlepšení celkového dojmu.

27.11.2023 3 z 5

Opouštím ostrov Opouštím ostrov Tomáš Zástěra

Čtení pro dobrou náladu, ideální do autobusu na cestu do práce. Kapitoly jsou krátké a většina historek pobaví, Klívie dojme.

13.11.2023 4 z 5

První terapie První terapie Anna Fodorova

Psychoterapeuta zajímá, co si myslí pacient. Zde je skvělá příležitost dozvědět se, co si myslí psychoterapeut. A navíc i základní pravidla výkonu této profese. Člověk nikdy neví, kdy se mu to může hodit.

03.11.2023 4 z 5

Idioti 21. století Idioti 21. století Vesna Evans - Tvrtković

S nadsázkou lze říci, že autorka zkouší, kolik se najde idiotů, kteří si tuto knížku koupí, přečtou a budou z ní nadšeni. Hlavní hrdina se vyznačuje podivnými myšlenkovými pochody. Děj nepřináší nic zajímavého, vtipného, napínavého či poučného. Text je stylisticky podprůměrný.

31.10.2023 1 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Poučné pro všechny, kteří chtějí někam uniknout a dosud si zachovali zdravý rozum. Ústav pro senilní osoby evidentně není dobrým řešením. I přes autobusovou zastávku na zahradě je to totiž konečná.

27.10.2023 5 z 5