Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Písně z Lesbu Písně z Lesbu Sapfó

Slova písní mají jinou sílu s melodií, v doprovodu hudebního nástroje, v atmosféře místa a v pěvcově originálním provedení. O toto vše je čtenář ochuzen. Dochované torzo veršů nestačí k tomu, aby se dostatečně vcítil do duše básnířky. Přesto je patrná nostalgie po mládí a kráse, ve svatebních písních pak i nedočkavá radost rušená tlumenými obavami. Velice zdařilá je grafická úprava knížky. Umístit zlomky poezie na útržky či střepy byl výborný nápad. Ilustrace pomáhají čtenáři přenést se do antického světa, ve kterém žili lidé stejní jako dnes. "... nejzpupnější jsou ti, jimž se dostává přespříliš poct."

17.09.2015 4 z 5

Tereza Nováková Tereza Nováková Irena Štěpánová

Výborně zpracovaný životopis bohatě doplněný výňatky z rodinné korespondence. Je až obdivuhodné, co všechno Teréza Nováková zvládla v náročném veřejném i nelehkém soukromém životě. Hlavní hrdinkou knihy není nepřístupná, na piedestalu stojící spisovatelka z učebnic, ale živoucí, občas lidsky chybující bytost. Na ten piedestal však patřící.

17.08.2015 5 z 5

Nemodlenec Nemodlenec Karolina Světlá (p)

Takřka hororové scény, drama lásky, teologicko-filosofické úvahy, duchařina, psychologické vykreslení postav, sociální tématika, náběh na červenou knihovnu. Kdyby byl příběh převeden do současného jazyka, mohl by patřit mezi bestsellery.

09.08.2015 4 z 5

Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Praha–Vinohrady, Čáslavská 15 Erika Härtl Coccolini

Tato kniha stojí za přečtení, neboť je to jeden z mála pohledů na konec války tzv. z druhé strany. Autorka není historička, její výklad dějin i česko-německo-židovských vztahů je dost diskutabilní, ale protože není tím stěžejním, co kniha nabízí, není třeba se nad ním příliš pozastavovat. Hlavní je příběh obyčejné rodiny českých Němců, která se stala jednou z obětí vyrovnávání poválečných účtů. V této souvislosti nelze s ohledem na příkoří způsobené za okupace mnoha lidem nikoho odsuzovat, lze pouze vyjádřit účast všem, kteří bez viny trpěli, a to na obou stranách. Nejcennějším svědectvím je vylíčení prostředí tábora na Hagiboru a osudy vysídlenců v Německu. Zveřejnění těchto vzpomínek jistě pro autorku nebylo jednoduché, ale zaslouží si za ně poděkování.

23.06.2015 3 z 5

Brána osudu Brána osudu Agatha Christie

Ne všechno, co autoři napíší, by mělo být vydáno. Nedovedu si představit nakladatele, který by tento příběh vydal, kdyby ho napsal někdo jiný. Agatha Christie je však brána jako dobrá prodejní značka (zaslouženě) a má spoustu nadšených čtenářů, kteří si koupí vše, co od ní vyjde. Ovšem hrozí nebezpečí, že ti z nových generací čtenářů, kterým jako první kniha z pera slavné autorky detektivních románů přijde do ruky právě Brána osudu, nebudou mít chuť číst její další tvorbu. Což je škoda, neboť ta je na kvalitativně zcela jiné úrovni.

02.05.2015 1 z 5

Pes ve městě Pes ve městě Veronika Hájková

Očekávala jsem jen veselé psí historky, ale potěšilo mne, že knížka je hlavně autorčiným optimistickým pohledem na rodinu, blízké, přátele a lidi, se kterými se setkává. Do situací, které hrdinka prožívá, se může dostat každý. Nejde o nic dramatického, vlastně popisuje běžný život, a to lehce a vtipně. Je to příjemné oddechové čtení nejen pro milovníky psů.

15.09.2014 4 z 5

Neviditelné fronty Neviditelné fronty Viktor Farkas

"... z čeho pochází slovo "privatizovat"? ... Pochází z latinského privare, což znamená "oloupit, připravit někoho o něco". Tato věta zcela vystihuje autorův pohled na privatizaci. Po přečtení knihy nezbývá, než s ním souhlasit. Snad si ji přečtou také lidé usilující například o privatizaci České pošty. Zkušenosti ze stejné akce v Rakousku jsou dost varující. Ani další témata však nemohou nikoho nechat v klidu. Je to dost deprimující četba, ale člověk si alespoň uvědomí souvislosti událostí, které jsou sdělovacími prostředky komentovány zcela jinak, či jim není vůbec věnována pozornost. Vadí mi autorův poněkud neuspořádaný styl psaní, ale informační hodnotu díla pokládám za důležitější.

21.08.2014 4 z 5

Aristokratky Aristokratky Stanislava Pecková

Jednotlivé kapitoly knihy by se lépe uplatnily jako články ve společenském magazínu. Je to vcelku povrchně zapsané vyprávění bez hlubšího vhledu do života a názorů žen, o nichž autorka píše. Historii šlechtických rodů se věnuje jen okrajově, bez důkladnějšího studia odborné literatury. Dobrý nápad, kterým téma knihy určitě je, zpracováním přišel vniveč.

29.05.2014 1 z 5

Byly jsme tam taky Byly jsme tam taky Dagmar Šimková

Svědectví o životě v extrémním prostředí věznic v padesátých a šedesátých letech minulého století. I krátkodobý pobyt v takových podmínkách musí zanechat na psychice člověka následky. Paní Šimkové se možná právě díky její "drzosti a vzpurnosti" podařilo nenechat se zlomit a tuto nelehkou etapu překonat tak, že byla schopna své vzpomínky sepsat a předat je veřejnosti. Vyprávění je to živé, barvité a místy dost drsné. Že jde o vzpomínky a nikoliv román, dokládá mírná časová a místní nepřehlednost.

06.04.2014 3 z 5

Ladění Ladění František Halas

Sbírka obsahuje šest částí, každá má trochu jiné ladění. Moc pěkné jsou básničky pro děti v oddíle Do usínání ... . Lehce hravé s vtipem. Z ostatních některé osloví více, některé méně. Veršík hodný zaznamenání: "Slza je voda co je sama".

14.01.2014 4 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

S překvapením jsem si uvědomila, jak některé výrobky zmizely z obchodů, aniž jsem si toho povšimla. Kniha je dobrou připomínkou. Pochvalu si autor zaslouží také za zaznamenání historie některých podniků a jejich majitelů od dob předválečných až do současnosti. Textu by mohlo více, určitě by nebyl na závadu větší rozsah knihy. Nebo druhý díl.

30.12.2013 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Děj má spád a několik rovnocenných linií, které jsou vedeny přehledně a v návaznosti. Zdařilé vykreslení místa dějů. Zajímavé charaktery postav. Žádná nudná místa. Originální nápady. Bez drastických scén. Správná míra napětí. Spousta koček. Je to jedna z nejlepších současných českých detektivek, které jsem v poslední době četla.

26.10.2013 4 z 5

Jak se dělá kniha Jak se dělá kniha Vladimír Pistorius

Po přečtení mám dojem, že je jednodušší knihu napsat, než vyrobit. Souhrnné informace o tom, co je pro vydání knihy důležité a nutné, ocení hlavně ten, kdo se chystá vydat své dílko vlastním nákladem. V každém případě je to zajímavý pohled do vydavatelského zákulisí.

28.08.2013 4 z 5

Velká kniha židovských anekdot Velká kniha židovských anekdot Eduard Světlík

Kdo má tento nezaměnitelný druh humoru rád, rozhodně nebude zklamán. Doporučuji k přečtení.

06.08.2013 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Po tolika brutálních scénách potřebuje rohypnol na usnutí i čtenář.

30.09.2024 4 z 5

Blb na zahrádce Blb na zahrádce René Melichar

Téměř každá situace v sobě skrývá semínko, ze kterého lze vypěstovat veselou historku. Nadšený zahrádkář amatér se rád pochlubí vším, co mu vyrostlo. Včetně plevelu. Mistr zahradník však na výstavu posílá jen výpěstky kultivované a pečlivě vybrané.

11.09.2024 1 z 5

Proti srsti Proti srsti Klára Mandausová

Prostinký příběh, zábavný jako Milunin designový nábytek. Děj je předvídatelný, několik pěkných nápadů se rozmělní opakováním. Situaci nezachrání ani zprvu nadějná Macour, jejíž rejstřík projevů se záhy ukáže jako dost omezený.

11.07.2024 2 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Hospodský úvod spíše svádí k odložení knihy než k natěšení čtenáře. To se změní, jakmile se začne vyšetřovat. Děj se zamotává a o překvapení není nouze.

21.06.2024 4 z 5

Královražda na Křivoklátě Královražda na Křivoklátě Vlastimil Vondruška

Příběh je jako vždy spletitý, mrtvol skoro přespříliš. Zaujme posun myšlení u Oldřicha a Oty, kteří si začínají uvědomovat svůj věk.

19.06.2024 3 z 5

Pod jabloní Pod jabloní Jindřiška Ptáčková

Příjemná letní detektivka. Děj není nervy drásající, celkem svižně se odvíjí a zbyl i prostor pro detailnější vystižení postav.

17.06.2024 4 z 5