LordSnape LordSnape komentáře u knih

Nikdykde (komiks) Nikdykde (komiks) Mike Carey

Vzhledem k tomu, že jsem předlohu zatím nečetl, nekonalo se u mě až takové zklamání. Nicméně mám jisté výtky, které mi čtení komiksu jaksi trochu kazily. Tou první jsou Fabryho zvolené barvy. Nejsem v tomto odvětví moc zběhlý, ale když jsem slyšel, že Fabry patří ke špičce kreslířů, očekával jsem zkrátka něco méně barevného a víc temného prostě, což by se k příběhu hodilo příhodněji. Takhle je z toho spíše knížka pro mládež. A jako druhá věc je, že z celé knihy je strašně cítit, jak se jedná o adaptaci rozsáhlejšího románu. Ty různé přeskoky v ději byly nanejvýše podivné a spěly ke konci, jako kdyby se muselo v redakci šetřit papírem. Chtělo to buď větší rozsah anebo více dílů. Takhle komiksová adaptace Nikdykde zůstala spíš jen u pokusu, který vyšel jen napůl...

03.10.2015 3 z 5

Vlk pod stromem Vlk pod stromem Mike Carey

Vlk pod stromem by se už narozdíl od Exodu dal nazvat vycpávkou, snad až na úvodní sešit Lilith, který prozrazuje určité věci ohledně národa Lilim. Teprve až tady jsem si vlastně uvědomil, jak je celá série taková duchovní, když se neustále obrací a upíná k příběhům z Bible a dalších náboženských spisů. Lucifera si tu člověk moc neužije, páč tu skoro nevystupuje. Nicméně podobně jako v Domech ticha zde Carey vycucává i severskou mytologii, a to v podobě vlka Fenrise, který se snaží poskvrnit strom Yggdrasil, který prorůstá všemi světy, což je vlastně další z následků odchodu Jahveho. Chtělo by to nějakou další vzpruhu do dalších dílů.

03.10.2015 3 z 5

Exodus Exodus Mike Carey

Úplně bych to nenazval vycpávkovým dílem, ale je pravda, že hlavní děj se posouvá opět o trochu pomaleji. Stěžejním bodem je Luciferovo rozhodnutí, že v jeho světě nesmí zůstat nikdo nesmrtelný. Příběh s titány, kteří zavětřili příležitost, když to Jahve (Bůh) zabalil byl fajn už jen proto, že i sám Jitřní kníže oblékne bojovou zbroj. Příběh klučiny co utíká před svým světem a narazí na snovače je hodný k zamyšlení. Elaine zde již není tím děckem jaké známe z předchozích dílů, čemuž napomohla i kresba, a Mazikeen po útrapách má na konci další rodinné setkání. Exodus rozhodně není špatný díl a do celé série dobře zapadá.

Domy ticha Domy ticha Mike Carey

Totální masakr a asi nejlepší Lucifer! Už při jiných dílech se mi líbilo, jak si Carey vypůjčuje ze všech různých mytologií, ale teprve tady to dostává ten správný říz. Objevuje se tu Hrimthursa, strážce nebeské lodi Naglfar a samotná cesta pro týrané duše mi připomínala příběh Odysea. Domy ticha navíc vynikají naprosto famózní kresbou a samotné počínání pana Lucifera je více než zřejmé, zvláště když hovoří o tom, jak nechal nalodit své všechny problémy, aby odpluly pryč. Mazikeen jako kapitánka je skvělá, u Gaudieho hlášek jsem se moc smál a vykreslení samotných Domů mi naopak nahánělo strach, což byl jistě účel. Bohužel poslední sešit, jenž kreslil novic David Hahn mi k celému konceptu vůbec nesedl, protože se tváří jako laciná Disneyovka, nicméně na samotném rozuzlení co s Elaine a Monou bude, to nic neubralo. Bravo, pane Carey!

Peklo Peklo Mike Carey

Při ohlédnutí zpět beru v podstatě Peklo jen za takový mezičlánek, kde se toho až tolik nestalo. Ale svou důležitost v celé sérii jistě má. Mazikeen tu potká svého bývalého manžela a prakticky mi ji bylo po celou dobu čtení líto. Lucifer se zas snaží dostát svým slibům a odškrtnout si ze svého dlouhého seznamu souboj s velitelem andělů Amenadielem, kterého já přezdívám jako "Držka". Susanoo-no-Mikoto kuje pikle a vše ostatní od poloviny knihy tak nějak pomalu plyne k dalšímu restu, jenž Lucifer plánuje splatit.

Božská komedie Božská komedie Mike Carey

Když to vezmu zpětně, tak právě Božská komedie je tím přelomem, kde se vše láme a začíná do sebe zapadat. Dokonce i ty meziakty o kentaurech mě moc bavily. Jak naznačil kolega Kapis, tak kresba je hlavně ve vedení dvojice Gross a Kelly, ale to nevadí. Každá postava má nějaký problém a úděl. Malá Elaine, která zjistí kdo vlastně je, zasáhne do Luciferova života tak, že bych to nečekal, Jill, ovládána Basanos plnící pomalinku jejich vůli, Mazikeen srovnávající se s novou tváří a Luciferův druhý pád v závěrečné mega bitce. Objevuje se tu dokonce i moje nejoblíbenější postava ze všech - Smrt a ještě novinka v podobě padlého cheruba Gaudieho. Nikdy by mě nenapadlo, kam až Lucifer bude schopný zajít a kolik zmatku nadělá jeden "nevinný" kosmos, který se teprve začal obydlovat...

Flirtování se zatracenými Flirtování se zatracenými Mike Carey

Na to, že je dle anotace Lucifer již penzionovaný, tak má docela velké plány. A rozhodně tím nemyslím sběratelství nebo zahradničení. Fascinuje mě, jak moc se Carey do toho obul a jak velkolepě rozjel jednotlivé nitky příběhů, které určitě v budoucích dílech budou mít nějaký význam. Líbilo se mi vykreslení pekla, jeho mechanismů, mocenských bojů a útrap soužících nebohé duše. Lucifer v roli boha? Nový vesmír? To jsou jen další věci, které mě nepřestávají na téhle sérii fascinovat. Není to lepší kniha jak předchozí Děti a monstra, ale drží si už naštěstí svoji vysokou úroveň.

Děti a monstra Děti a monstra Mike Carey

Po první knize s Luciferem v hlavní roli jsem byl trochu na rozpacích. Hledal jsem si k němu dlouho cestu a snažil se porozumět jeho záměrům. Je to prostě hajzl a tak se k němu musí i přistupovat. Nicméně v pokračování je vše už na svém místě. Jakoby se v té odštěpné sérii po Sandmanovi cosi probudilo. Sám jitřní kníže už mi nebyl tak nesympatický a jeho cesty už mi nejsou tak nesympatické. Výborné na téhle knize je, že vás nenechá ani vydechnout a pořád se zde něco děje. Příběh o tom, jak si Lucifer jde "vyzvednout" svá křídla je výborný. Navíc se zde přetrhne řetěz držící balíček karet Basanos, které určitě nadělaj v universu pěknou paseku. Mazikeen, má nejoblíbenější postava, hlídající bránu proti beztvarým společně s andělskou armádní jízdou je jednoznačný vrchol celé knihy a mně nezbývá než nasázet plnou palbu.

Shledání Shledání Alan Moore

No, abych byl u přímný, tak si myslím, že Bažináč měl prostě skončit předchozím dílem. Další sešity jsou prostě jen trapná nadstavba i když s hezkou kresbou. Příběhy z vesmíru a jiných světů o ničem ve kterých je už hodně znát, že je nepsal Moore... Jsem rád, že série skončila, protože už se nemá dle mě kam posunout. Škoda jen, že to neukončili se ctí.

V prach se obrátíš V prach se obrátíš Alan Moore

Tenhle díl Bažináče má takový trochu humanitní podtext, protože celá ta kauza hraje do noty proti uskupením, které si zakládají na uniformitě a bojují proti odlišnosti. Nicméně to, že Abby utekla do Gothamu, kde se pak objevil i Batman či Lex Luthor ze Supermana mi prostě nevonělo. Nicméně vše vynahrazuje skvělá kresba ukazující Bažináčovu zuřivost a jeho síly včetně konce o kterém jsem původně myslel, že je koncem definitivním.

Hejno vran Hejno vran Alan Moore

Velmi dobré pokračování. Bažináč se konečně dozví před čím stojí a John Constantine vybalí své karty na stůl. Poněkud ve mně zanechal rozpaky Sněm stromů, ale konec i přes větší množství fantastických postav ze všech možných koutů galaxie je dost epický. Nejvíc se mi líbil Spectre.

13.09.2015 4 z 5

Marshall McLuhan a virtualita Marshall McLuhan a virtualita Christopher Horrocks

Je to takové plácání prázdné slámy. McLuhana to nijak nerozvíjí a max. to utřídí některé jeho myšlenky. Jinak je tato mini knížečka, která vypadá jak stať z internetu nebo časopisu, (přednášky?) - spíše taková zbytečnost a to i přes stáří původní knihy, kterou McLuhan napsal v 60. letech.

13.09.2015 3 z 5

Kniha u které jsem ani nedýchal! Jsem rád, že se Demick nedržela jen faktů a strohých popisů, které si vyslechla, ale celé povídání zabalilo do několika příběhů ze kterých se tají dech. Vůbec nejsilnější postavy pro mě byly paní Songová a doktorka Kimová. To, jak se dá z naprosto oddané služebnice, která věří všemu, co režim hlásá stát samostatná bytost a lékařka, která chtěla zachraňovat životy, aby pak zjiístila, že jen o pár kilometrů dál v Číně má lepší jídlo i pes, je naprosto děsivé a strhující. Hladomor, naprostá oddanost a nesvoboda. Naposled jsem byl takto silně zasažen u knihy Oheň pod sněhem.

P.S. Před pár dny jsem viděl rozhovor s mladou koreanistkou (Špitálníkovou), která v KLDR nedávno byla na studijním pobytu a povídala, jak již hladomor vymizel a země se trošku posunuje tím, že třeba režim povoluje ženám podnikání a jak se i staví, ale to nic nemění na tom, jak zločinný klan to tam vede a jaké podmínky tam i přesto stále panují.

13.09.2015 5 z 5

Japonsko za zrcadlem Japonsko za zrcadlem Alan Macfarlane

Jelikož o japonské kultuře něco vím, některé věci pro mě nebyly překvapením. Macfarlane má takový pomalejší rozjezd a používá podle mě až často ty přiblblé příměry o Alence a zrcadlu, ale postupně nabývá kniha na zajímavosti a člověk se dozví o japonském smýšlení první poslední. Trošku místy drhnul ten náhled sociologa, ale dá se na něj zvyknout. Vůbec nejzajímavěhší pro mě byla kapitola ohledně víry a zenu, která víceméně reprezentuje navenek celé japonské hodnoty, které jsou jak jinak pro nás naprosto ojedinělé a cizí.

Ďábel vchází do dveří Ďábel vchází do dveří Mike Carey

Lucifer mi není cizí, páč mám již za sebou celou ságu o Sandmanovi. Tam se mi líbil a přišel mi fajn. Tady je to poněkud horší. Lucifer jako postava a tahoun celého komiksu mi už nepřijde tak zajímavý a tak charismaticky. Vypočítavost, chladný odstup a intriky jsou jeho krédo a jak postupně prochází jednotlivými patáliemi, sleduje vlastně jen ty svoje záměry. Atraktivní postavou je pro mě Mazikeen a tak doufám, že se o ní postupně dozvím více. V průběhu čtení mi přišlo, že se Carey snaží hodně filosofovat podobně jako Gaiman, ale většina oněch výřečností vyzní zkrátka do prázdna. Ďábel vchází do dveří je určitě zajímavý počin, ale beru jej jen jako pouhý úvod do série od které očekávám, že kvalitativně bude růst a nabere na zajímavosti a spádu.

Město kamene Město kamene Jason Lutes

Nikdy bych nevěřil, že budu číst komiks z historického Německa se zajímavými postavami a typicky evropskou kresbou právě od Američana. Lutes se do toho pořádně obul a výsledek je parádní. Vůbec politický konflikt na pozadí s problémy a nejednoduchými životy všech postav dělá z Berlína poutavou historickou sondu.

Otčina Otčina Nina Bunjevac

Zajímavý komiks o tom, jak to vypadalo v tehdejší Jugoslávii. Nicméně je to podle mě až příliš osobní. Třeba u Persepolis mi to nevadilo, protože jsem se dokázal vcítit do jednotlivých rodinných přílušníků i postav, ale u Otčiny se mi to nepovedlo. Působilo to na mě jako útržky z deníku v kreslené podobě.

Liga výjimečných II Liga výjimečných II Alan Moore

První díl byl lepší a zajímavější. Zápletky jednotlivých postav mi přišly divné a dalo by se i říci, že se toho až příliš moc neděje. Navíc příběh prostě ukradený z Války světů mi vadil a není to tím, že bych původní knižní podobu také nemusel...

Batman: Návrat temného rytíře Batman: Návrat temného rytíře Frank Miller

Batman se vrátil a je pomalejší a ošklivější. Na komiksu se mi líbilo ztvárnění Gothamu a již zavřených zločinců z minulosti, kteří se nyní před očima obyvatel tvářili jako jehňátka, co prostě uklouzli, ale to je tak vše. Když navíc na konci přilétl i Superman přišlo mi to celé už hodně směšné a někde na pomezí frašky.

Chyba (komiks) Chyba (komiks) Marek Šindelka

Původní román jsem nečetl, ale po dočtení komiksu se na něj chystám, protože námět se mi líbil a je vážně zajímavý. Kresba mi připomínala Aloise Nebela od Jaromíra 99, ale moc se mi k příběhu nehodila a byla docela v hrubých rysech = málo detailní, a to si dle mě takové téma moc nezasloužilo.