los Online los komentáře u knih

Bulšit: O žvanění v organizacích, médiích, politice a ve vědě Bulšit: O žvanění v organizacích, médiích, politice a ve vědě František Koukolík

popularizovaný úvod (nebo lépe pohled z ptačí perspektivy) do teorie poznávání a schopnosti rozeznávat fakta v různých oblastech běžného života (reklama, politika, média a věda)

výklad, kterému porozumí každý, i dítě

vědecká gramotnost s kritickou analýzou by měly být samozřejmou součástí školních osnov od prvního stupně základních škol

10.04.2022 3 z 5

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

znalost ruského bájesloví, pohádek, skazů a bylin nutná, věk minimálně 40+ pro historický kontext, a pak je čtenářský zážitek jistý; mladší čtenáře či neznalé východoslovanského folkloru odkazuji spíše k zde již několikrát zmiňovanému Prachettovi (obsahem i stylem je myslím tomuto dílku bratří Strugackých nejblíže)

25.03.2022 3 z 5

Neříkej autista, to se nehodí Neříkej autista, to se nehodí Natalie Ficencová

čekal jsem populárně naučné pojednání o autismu, nikoli další self-terapeutický deníček, takové psaní má zůstat na blogu, když už má kdokoli potřebu věnovat sám sobě tolik pozornosti; jedná se o velmi subjektivně nahlíženou, nekritickou výpověď o sobě samé (autorku si pamatuju jako studentku z UK, a když se kolem sebe rozhlížím, jsme tu jeden "neurodiverzní" vedle druhého)

28.01.2022 1 z 5

Galantní poezie Galantní poezie Radovan Krátký

Ta vaše ručka z nás všech raby činí
roztomilými podněty.
Je jako mikroskop,
jenž skýtá dobrodiní,
že s ním lze zvětšit různé předměty.

(Jo, takhle bych chtěl umět překládat.)

05.07.2021 4 z 5

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

nádhera, ten hořkosladký, melancholický pocit z dloooouhého, přirozeného, bezbolestného zanikání

netradiční nezapomenutelné symbolické detaily (kanárek, licousy, kapička na špičce nosu císaře pána...)

28.05.2021 4 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Franz Kafka + Agatha Christie = Leo Perutz

poeticky vyprávěné židovské anekdoty s jemnou dávkou ironie a tunou fatalismu

09.03.2021 4 z 5

Přehled teorií osobnosti Přehled teorií osobnosti Victor J. Drapela

díky Drapelovi jsem zvládl přípravu ke zkoušce v rekordním čase, jasný výklad, přehledně uspořádaný, ale i čtivý, doporučuju

23.02.2021 4 z 5

Velká obrázková knížka o zvířatech Velká obrázková knížka o zvířatech Milena Lukešová

znal jsem ji zpaměti a přes slabý papír obkresloval obrázky

12.11.2020 5 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

všichni jsme Zbabělci, i když v každém věku trochu jinak...

Škvorecký mistrně vystihl charaktery

11.11.2020 3 z 5

Dobývání nebe Dobývání nebe Paolo Giordano

už jsem se nemohl dočkat vydání a jsem nadmíru spokojen, hlubší, propracovanější a bolavější více než Osamělost prvočísel, autor vyzrál, doporučuju

22.09.2020 5 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

skutečně, jak se píše v anotaci, už od prvních stránek mi naskočila Hellerova Hlava XXII a tohoto čtenářského dojmu jsem se nezbavil až do konce

při čtení jsem si potvrdil, že nejvíc škody lékař napáchá, když se pacienta pokouší léčit - sám stále doufám, že první lékař, který se mne dotkne, bude až patolog

jen ještě výtku k překladu, který trpí všemi nemocemi 90. let, snad při budoucím vydání nakladatelství investuje do nového, moderního překladu, protože stávající se sice jakžtakž vyrovnává s hovorovou angličtinou, ale těch logických kiksů, nepochopených obratů, ztracených narážek, idiomů...

10.09.2020 3 z 5

Platforma Platforma Michel Houellebecq

nesmlouvavá kritika západního evropanství a drsný závěr, který vyvolává spoustu otázek

07.06.2020 4 z 5

Početnice Početnice Gustav Kníže

no jo, je to ona! moje početnice!

24.02.2020 5 z 5

Mrchopěvci Mrchopěvci Jan Křesadlo (p)

skvěle napsáno, mám rád cynického vypravěče, v době vydání musely popisované obrazy působit jistě odporně, dnes aby si dal autor pozor na žalobu LGBT komunity, o menšinách nemluvě; v každém případě ojedinělý přístup k problematice udržení si cti v totalitě (jihočeské přísloví: chudý člověk si nemůže dovolit být čestný)

07.02.2020 4 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

povrchní, namátkový přehled dobových trendů, bohužel bez koncepce a ověřování faktů, zdrojů apod.

nejednou jsem se podivil nad výběrem "osobností", které mají reprezentovat určitou vymezenou oblast (móda, reklama, technologie, stravování atd.), a pozastavil nad jejich vzpomínkovým komentářem

05.02.2020 odpad!

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

poutavé líčení prostředí, povah a zvyků našich sousedů, originální postřehy, hned bych jel taky, milá a zábavná oddechovka, doporučuju

pečlivá a promyšlená grafická úprava knihy kontrastuje s odbytou redakcí textu = děsivé chyby už na první stránce, a to kromě odpovědné redaktorky měla prý kniha ještě tři další korektorky!
dámy, korektura se jednak provádí i po sazbě, jednak v době digitální je téměř nepřípustné ponechat v textu dittografie!

25.01.2020 3 z 5

Proměněné sny Proměněné sny Petra Dvořáková

dlouho po přečtení knihy jsem o těchto intimních zpovědích přemýšlel, ale ani v jedné jsem nenalezl víru/přesvědčení v existenci boha/Boha, nýbrž víru jako sugesci nebo náhražku chybějících sociálních vazeb; všechny příběhy spojuje nějaká psychická odlišnost jedince, ať už způsobená biologicky nebo zapříčiněná prostředím (většinou ponížení v dětství), slabost, kterou okolí krutě zneužívá a trestá; postižení nejsou schopni dospět a sami za sebe převzít odpovědnost a pak hledají náhražku "otcovské/rodičovské" autority, která by je v životě vedla, v těchto případech ji supluje jejich představa boha na nebesích; prakticky ji pak hledají v církvi, která jim onen kýžený řád a režim spíše vnutí, než nabídne (překvapilo mne, že ve všech popisovaných případech se církev projevuje jako instituce, která už tak poničeného jedince dobije a ještě více poníží)

zajímalo by mne, co se s těmi lidmi děje dnes, jak se dále vyvíjejí jejich osudy

16.12.2019 3 z 5

Budu vůbec někdy dost dobrá? Budu vůbec někdy dost dobrá? Karyl McBride

uf, původně jsem chtěl jen prolistovat, ale pak jsem se začetl - a nabyl dojmu, jako by autorka seděla u nás doma a popisovala ženské tří čtyř generací - sakra, proč ta kniha nevyšla před 20 lety? teprve teď mi docvaklo spoustu věcí, které se okolo mne děly a dějí = určitě doporučuji všem, koho téma narcistických matek a jejich dcer zajímá, poučí i muže!

27.10.2019 5 z 5

Noci, po nichž nepřichází ráno Noci, po nichž nepřichází ráno J. H. Krchovský (p)

ach život je tak trapný bože / jak uprdnutí do soulože

15.11.2018 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

příběh křivého obvinění, které zničilo osud jednotlivce/rodin, umocněný bezprávím spáchaným na lidstvu v bojích i zázemí za světové války

09.09.2018 4 z 5