los los komentáře u knih

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

sedí mi jazykový humor, i když dvojka (Divnější planeta) je snad ještě lepší

teď provedu "pojezdové sání nášlapné textilie" a pak jdu ven a "nechám se poškodit hvězdou"

22.09.2023 3 z 5

Oči nemlčí Oči nemlčí Roy Jacobsen

koukám, že z celé Jacobsenovy tetralogie je tento třetí díl hodnocen jako nejslabší, a já si to nemyslím: snad že děj je z izolovaného ostrova v nezměrném oceánu přesazen do vnitrozemí Norska? ale téma izolace zůstává, jen v jiné podobě, v podobě izolace jedince

na mapě Ingridina putování je odkrývána nedávná politická minulost válčících států, konkrétní příběhy malých zapomenutých lidí jednajících a nucených jednat ve vypjatých situacích, otázky viny, zbabělosti i hrdinství, paměti a nenávisti, nacionalismu i pomsty... snaha vyrovnat se s minulostí, na kterou chceme raději zapomenout, za kterou se stydíme...

hlavní téma bohužel nedokážu plně pochopit a procítit, což neznamená, že mne nezaujalo, obsahem i způsobem podání, můžu si ale dál klást otázku, co proboha vždycky vede ženu-matku, aby pátrala po ztraceném otci svého dítěte a snažila se, i za cenu nemalých obětí, i při ohrožení života, znovu získat jeho lásku?

16.09.2023 5 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

oproti archetypálnímu bezčasí Ostrova je Bílý oceán antropomorfizován asi nejtypičtější vlastností člověka = zabíjet jiné svého druhu; paralelně k tomuto posunu se vyvíjí i postava Ingrid: z distance dětství dorůstá do výhradní role aktivně, byť často okolnostmi vynuceně jednající milenky a matky

Bílý oceán je symbolem přírodních jevů i kulturních dějů, které přesahují sílu i chápání jedince, avšak nebrání mu ve snaze přežít

16.09.2023 5 z 5

Babinec Babinec Zdeněk Šmíd

útěšné čtení zejména pro učitele

prokletím knihy je rok vzniku a vydání - školství patří k jedné z prvních oblastí, kde je změna režimu ihned patrná - přesto však vždy a v každé době zůstává mnoho procesů a vztahů konstantních (vlezdoprdelismus, protekce, bossing, byrokracie a lidská blbost)

"ústní zkoušení je pochybný rituál, nepřirozená forma komunikace mezi vyučujícím a žákem, během níž ten z nich, který to ví, dělá, že to neví, zatímco ten, který to opravdu neví, předstírá, že to ví"

29.08.2023 3 z 5

Autoatlas ČSSR Autoatlas ČSSR kolektiv autorů

taky se tohoto stařičkého autoatlasu, který v zimě vlhnul a v létě zase šisoval v našem trabantu, nedokážu zbavit, i když jsou to dnes už jen "mapy neexistujících světů"

13.08.2023 5 z 5

Deník 2038. Díl 1 Deník 2038. Díl 1 Josef Konrad Lewhardt (p)

moc bych si přál, aby tato kniha byla co nevidět vydána kompletně (toto je první díl trilogie) a ve velkém nákladu a aby se dostala do top ten bestsellers, protože to je nové, aktualizované Orwellovo 1984

kniha má formálně i graficky podobu elektronického záznamníku (asi něco jako tablet), spíš než klasický deník je to školní pracovní sešit, do nějž si 14letá dívka denně ukládá poznámky z přednášek, stahuje výukové materiály a nahrává domácí úkoly; děj je zasazen do Evropy (podle nenápadných narážek na islám a původ originálu asi do Německa) a demaskuje naši velmi blízkou budoucnost (rok 2038), dalo by se říct, že už vlastně jednu z možných přítomností, prostřednictvím dívčiných komentářů a úvah, když se snaží pochopit učivo (marně) a obstát v testech (rovněž marně)

naše budoucí společnost není totiž hierarchizovaná jen podle výše majetku, nýbrž také podle inteligence, tzn. kastuje se na tu část lidstva, která si v různé míře nechala upravit mozek pomocí čipů, a část primitivní, neupravenou, která se po letech, co bylo ve škole zakázáno memorování a zavedena škola hrou, nedokáže naučit a pochopit vůbec nic

autorka Šimona Löwensteinová (pod pseudonymem Josef Konrád Lewhardt) vložila už do prvního dílu velmi obratně, promyšleně a detailně hlavní pravidla nového, alternativního světa, která ale trefně polemizují se současnými, především etickými otázkami = prostě tu najdete všechno: vícepočetná a různopohlavní rodina, ekologie a záchrana planety (popírače klimatu odstranit nebo převychovat? kuřáky značkovat nebo zakázat?), různá náboženství, politika, globalizace, multikulturalita, LGBTQ+, bi/transgender a jiná další pohlaví, feminismus, GMO, klonování, eugenika a eutanazie, morální strava a vegetariánství (vegan, bio, halal, košer...), volební právo pro zvířata a pro mentálně retardované, výchova a vzdělávání, korektní mluva a vyjadřování (zde velký zádoplác autorce a překladatelce v jedné osobě, jak si poradila se všemi obraty jako humáňata - ne děti, potomka a potomek, ženské rodičovství - ne mateřství...), stále znovu a znovu upravovaná pravidla pravopisu (zjednodušená až k nesrozumitelnosti, ale stejně málokdo umí číst a psát) a sjednocování číselných a početních soustav (desítková, šedesátková... hodiny, dny, měsíce, 10 změn času: raně podzimní - plně zimní - jarní - pozdně letní čas atd.) atd. atd. atd.

doporučuju: KONTROVERZNÍ a úžasně AKTUÁLNÍ

06.08.2023 5 z 5

Tajemství těla Tajemství těla Daniel M. Davis

laikovi přístupné a jednoduše vyložené nové poznatky z oboru buněčné biologie, reflektující už stav poznání po covidu (i když přímo o viru se zde nepíše), s důrazem právě na ty aktuální posuny, například: nanoskopie, IVF, CRISPR, průtoková cytometrie, monoklonální protilátky, projekt Human Cell Atlas, fMRI, optogenetika a TMS, mikrobiom, systémová biologie a 4P medicína

inspirativní počtení, s "korektním" diskursem jsem se jakžtakž smířil, ale přece jen bych ubral té omáčky okolo (k výkladu nepotřebuju dojemné osobní příběhy ze života vědců)

24.07.2023 4 z 5

O gravitaci O gravitaci Anthony Zee

podnětem k sepsání knihy O gravitaci byla detekce gravitačních vln 11. února 2016, neboť se tím otevírá možnost zcela zásadně změnit dosavadní způsoby poznávání a uvažování o světě a vesmíru: doposud lidstvo zkoumalo časoprostor prostřednictvím světla (tok fotonů), snad tedy bude výzkum moci alternovat i výzkum toku gravitonů - Anthony Zee proto stručně shrnuje základní poznatky o gravitační a elektromagnetické síle, proměny hypotéz v průběhu staletí i současné otázky

na rozdíl od většiny popularizátorů vědy Zee neustále významně pomrkává po čtenáři a snaží se ho přesvědčit, že vzorečky jsou sexy, takže z někdy až triviálního výkladu náramně rychle přeskočí do výpočtů (českého čtenáře možná zaskočí jiný způsob zápisu rovnic a veličin, než na jaký byl ve škole zvyklý)

SPOILER: gravitace neexistuje!

14.07.2023 3 z 5

Mirákl Mirákl Josef Škvorecký

doháním svůj čtenářský rest starý bezmála čtvrt století a doporučuju Mirákl všem "mírně pokročilým"

conradovská metoda psaní s asociativním navazováním epizod, trefná jazyková charakteristika postav, zpochybnění tradičních symbolů národa, víry, politiky (holubice, hvězda), intertextualita a metaliteratura a především pak propojování a variování "zázraků" (čihošťský 1949 a pražskojarní 1968) s racionalitou a dedukcí detektivního žánru, zdůrazněného v podtitulu románu

prostě vynikající čtení, už jen to Škvoreckého umění grotesky vložené do tragédie (vstupní kapitoly s důvodem Dannyho pohlavní abstinence nebo průběh kosteleckých maturit na dívčí sociální škole)

"Kde je hranice mezi pevnou vírou a tvrdohlavostí?"

05.07.2023 4 z 5

Vlastníci Vlastníci Jiří Havelka

a pak že nejde napsat satiru bez nadsázky...

kdo tvrdí, že se nepozná aspoň v jednom charakteru, ten buď kecá, nebo se nikdy nepokoušel domluvit se skupinou lidí různorodých zájmů

25.06.2023 4 z 5

Jak na tvůrčí psaní Jak na tvůrčí psaní Eva Musilová

umění se nedá naučit, není to dovednost (jak tvrdí autorka), nelze jej redukovat na soubor návodů a rad; nejde vygenerovat žádná soustava pouček a pravidel, pomocí nichž vyrobíme umění, ať se paní Musilová snaží jak chce (už jen anotace této příručky je soubor odpudivých klišé)

21.06.2023 odpad!

Hubička Hubička Karolina Světlá (p)

není podstatné, jestli toho či onoho hejska a paličáka morálně napravuje Evička, Sylva nebo Vendulka, líbí se mi, že Světlá umí do sentimentálního a často i šablonovitého příběhu vložit názorový konflikt, při jehož řešení i současný čtenář musí váhat, na čí straně zrovna stát

a jestli Světlá psala Hubičku podle skutečného příběhu, který jí vypravovali lidé z Ještědska, říkám si potutelně, jestli opravdu mluvili o "hubičce"

27.05.2023 3 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

výborný beletrizovaný životaběh vyprávěný očima dítěte ze sociálně slabé irské komunity, "bildungsromán" s humornou až cynickou nadsázkou a šťastným koncem

děkuju čtenářce Koka, že mi vysvětlila význam názvu románu, jehož symboliku jsem nedokázal rozklíčovat (popel, protože Anděla byla silná kuřačka)

08.03.2023 3 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

jak píší mahdal, Mufka či sgjoli níže: slibné téma i prostředí, ale vyprávěno tak nějak bez šťávy; hned na začátku mne zaujala vize-vzpomínka na lesní přízrak, jenže pak se to celé zvrhne v další z mnoha přecitlivělých fňukání "je mi čtyřicet, nikdo mě nemá rád a nevím, co se sebou" ve verzi "jsem neúspěšná spisovatelka a nevím, o čem psát"; tajemno je vyvoláváno uměle a nakonec vyšumí doztracena, protože z mysteriózna se vyklube zase jen ta lidská zloba a nenávist

26.02.2023 2 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

jelikož jsem viděl několik filmových zpracování, nebylo pro mne čtení napínavé, ale aspoň jsem se zaměřil na popisy a francouzské vtipkování o Angličanech

19.02.2023 3 z 5

La calle Neruda La calle Neruda Jan Křesadlo (p)

čtenářka Alef už podala vyčerpávající komentář, takže se připojuji k nadšení z vynikající politické satiry, kterou v české literatuře umí jen málo spisovatelů, Křesadlo perlí v nadsázce, nápadech a absurditách, šikovně střídá styly a jazykové roviny, nenechá čtenáře vydechnout a nutí ho odhalovat další a další aluze, alegorie a karikatury; českou povahu a domácí poměry před listopadem vystihl s mimořádnou trefou (poslední kapitolka byla připsána po revoluci, takže místo Nerudovky bylo nutné přesunout dav prozřelých na Národku)

nejvíc mne rozesmála studie profesora Bulánka o motivu prdele v barokním umění (popis vzniku osnovy této práce je nelítostně přesný)

04.02.2023 3 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

s ohledem na básnickou licenci v podstatě soubor Hrabalových reflexí a vzpomínek na Boudníka, jeho osobnost, život a tvorbu

kamarádství s Boudníkem a Bondym Hrabalovi závidím, ale upřímně - bydlet bych s nimi nechtěl

04.02.2023 3 z 5

Záhada života Záhada života Nick Lane

podobně jako u Laneovy knihy Kyslík si i u Záhady života kladu otázku, koho autor předpokládá jako cílového čtenáře: své pojednání o prokaryotních (archea, bakterie) a eukaryotních buňkách z perspektivy biochemie a evoluce sám označuje za popularizační, ale předkládá velmi podrobný a velmi nudný odborný výklad, v němž se bez detailní znalosti buněčného dýchání, meiózy, membránového potenciálu či ATP syntázi stěží laik zorientuje; a naopak studenti přírodních věd najdou zase lepší, tj. srozumitelnější výklad ve svých učebnicích

Lane ovšem na začátku nepřichází s ničím novým, spíš dobrušuje už dlouho objevený diamant (za devatero sopkami a devatero moři v hlubokém sopouchu se bakteriální endosymbiont v hostitelské archei stal mitochondrií), a v posledních kapitolách nabízí zatím experimentálně neověřené a nálezy nepotvrzené hypotézy (v hlubině oceánu jsme našli jeden !!! mikroorganismus s ribozomem v jádru)

29.01.2023 3 z 5

Nebe, peklo, ráj Nebe, peklo, ráj Zdena Salivarová

nerozklíčoval jsem logiku uspořádání souborného vydání z roku 1991: volil bych spíš chronologické řazení, protože povídky z šedesátých let se proti těm z osmdesátých výrazně liší, nejen atmosférou či námětem, ale i zřetelnou "nevypsaností" autorky

povídky La Strada, Pánská jízda či Tma jsou přímou reakcí na Kunderovy Směšné lásky, ty se mi líbily víc, nicméně v krátké próze mi Salivarová přijde čtivější než Škvorecký, i když oba shodně zapojují hodně autobiografických (a stále stejných) motivů a naivního protagonistu, který se cítí outsiderem

na Kunderu reaguje jistě i Salivarové povídka Pas de trois ze sedmdesátých let, stojí na pointě ponížení muže, který jako ženatý vede paralelně tři tajné poměry, přijde mi dost anekdotická, předvídatelná a schematická, to Kundera využil v Žertu průjem daleko lépe, tragikomicky

25.01.2023 3 z 5

Zpověď dítěte svého věku Zpověď dítěte svého věku Alfred de Musset

představuju si to asi tak, že se jednou Byronův Manfred, Goethův Werther a Chateaubriandův René sešli po pádu Napoleonova císařství v Paříži a nakazili Musseta "nemocí století" - a chudák Octavianus pak roupama neví, nad čím fňukat dřív: nejdřív ubližuje svým přátelům, pak sám sobě, kvůli nevěrné milence ho vážně zraní soupeř v souboji cti, hledá útěchu v pitkách a děvkách, vyrovnává se se smrtí otce, nakonec svou žárlivostí trápí milenku, až ji přenechá jinému milenci; mno, ve dvaceti letech jsme asi nebyli o moc chytřejší a vyrovnanější

15.01.2023 3 z 5