los los komentáře u knih

Zpověď dítěte svého věku Zpověď dítěte svého věku Alfred de Musset

představuju si to asi tak, že se jednou Byronův Manfred, Goethův Werther a Chateaubriandův René sešli po pádu Napoleonova císařství v Paříži a nakazili Musseta "nemocí století" - a chudák Octavianus pak roupama neví, nad čím fňukat dřív: nejdřív ubližuje svým přátelům, pak sám sobě, kvůli nevěrné milence ho vážně zraní soupeř v souboji cti, hledá útěchu v pitkách a děvkách, vyrovnává se se smrtí otce, nakonec svou žárlivostí trápí milenku, až ji přenechá jinému milenci; mno, ve dvaceti letech jsme asi nebyli o moc chytřejší a vyrovnanější

15.01.2023 3 z 5

Jiná třída Jiná třída Joanne Harris

souhlasím se čtenářkou Agatha84 i dalšími: přes slibný námět nuda k ukousání, několikrát jsem během četby odolával pokušení knihu odložit

vyprávění přeskakuje z minulosti let 1981-1982 do přítomnosti roku 2005 líčených z perspektivy různých postav, v jejichž ich-formách, přezdívkách a jménech jsem se místy ztrácel; hlavní linii vede 66letý učitel latiny, zastánce starých pořádků a odpůrce modernizace školského systému, která je spojena s příchodem nového ředitele, bývalého problémového žáka; příběh nastiňuje příliš mnoho témat, z nichž jsem nedokázal vybrat nějaké poselství: homosexualita vs. náboženství, genderová problematika, majetkové rozdělení společnosti, sexuální zneužívání žáků učitelem, vydírání, staří vs. mladí, smrt rodičů, vraždy z pomsty a nenávisti, svízele dospívání, psychické poruchy, tradice a už zmíněná modernizace školství atd.

12.01.2023 2 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

vyprávění z pohledu Tea mne čtenářsky pohltilo, hovorová řeč se slangem i občasnými vulgarismy byla myslím k této části vzhledem k obsahu velmi vhodně zvolena, napětí s tajemstvím jsem si v ní udržel až do konce (snad že i pro mne byla v dětství atmosféra "nedělí odpoledne" v lecčems tíživá a stísňující), naopak obě pasáže rodičů mi přišly slabé, matčina nevěrohodná a otcova psychologicky plochá, zbytečně sentimentální a patetická - vlastně i zbytečná svou doslovností (stačí, když se čtenář zkraje druhé části dozví jméno prvního syna, a je doma)

jo, je to dobré čtení, pohltí a překvapí - třeba i nenásilně vloženými odkazy k naší nejbližší reálné minulosti jako 11. září, hospodářská krize 2009 nebo koronavirus s rouškami - ale ústřední témata pasivity a neschopnosti komunikace jsou přebita mnoha dalšími přespříliš negativními okolnostmi a událostmi, aniž by je vyvažovaly taky nějaké radosti a naděje (byť nenaplněné), takže celý příběh jedné rodiny působí jako encyklopedie katastrof

08.01.2023 3 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Dahl prostě umí napsat kvalitní moderní pohádku: originální nápad, který nevykrádá zavedené postavy a osvědčené motivy; dětský hrdina, s nímž se čtenář/posluchač může snadno ztotožnit nebo s ním soucítit; současný a známý (skutečný) svět s aktuálními reáliemi a zároveň jiný, paralelní, striktně oddělený tajemný, do nějž mohou vstoupit jen vyvolení; speciální jazyková rovina, jíž rozumí jen cílový čtenář (dítě); nevtíravě výchovný apel a dobrý příklad s poučením; napětí a v neposlední řadě vtip a zábava

líbí se mi, jak samozřejmě je vylíčena přirozená autorita anglické královny, moudré, chápavé, laskavé a spravedlivé - to není jako u nás v Čechách, kde snad stále v duchu nenávisti k habsburské dynastii líčíme panovníky jako zdegenerované idioty neschopné vládnout

samozřejmě skládám velkou úctu překladateli (jednou jsem se pokoušel o amatérský překlad historického slangu zapsaného foneticky a připadal jsem si jak Champollion nad Rosettskou deskou)

ovšem rozhodně nečtěte Obra Dobra dětem před spaním, protože touhle pohádkou je opravdu neuspíte - vyzkoušeno!

01.01.2023 4 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

s povídkami Němcové mám prostě problém, na 50. léta jsou ukrutně sentimentální a šablonovité, Němcová je vynikající v satiře a ironii, ale když má vymyslet příběh a vést děj, vychází z toho stále táž variace na sebe sama ve světě, jaký by ho chtěla mít - V zámku a v podzámčí je toho typický příklad: první kapitola vynikající kritikou soudobé společnosti s nápaditě vystavěným prostorem, druhá začne dobře rozvíjet příběh se sociálním tématem - a pak bum, zase jsme v pohádce, kde jsou chudí vždy dobří a spravedliví, a proto odměněni, zatímco bohatí se ze své zkaženosti vyléčí, po trestu sami prozřou a napraví se (paní Skočdopolová), a ti zlí od základu budou všichni potrestáni (madam Sára, Jaques); samozřejmě nechybí čistá, pokorná a krásná panna (Klárka), kterou všichni okolo trápí, ale když projde všemi zkouškami, provdá se za stejně krásného, hodného a moudrého mladíka, vzájemně se až do smrti milují a napravené panstvo jim věnuje spoustu užitečných věcí a zajistí vyplácení doživotní renty; a nesmím zapomenout na nemanželské dítě (Emil), které je s láskou přijato napravenou macechou, a úžasně chytrého, slušného a pokorného sirotka (zde taky výjimečně chlapec, Vojtěch), o nějž je taktéž doživotně postaráno

07.12.2022 2 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

tedy odkud a jakými cestami se tahle knížka mého dětství objevila v knihobudce, to mi hlava nebere; na vzornou Marušku Orlovovou se pořád pamatuju (právě tou příkladností mi trochu vadila), takže to u mě vždy vyhrál Čuk a Gek

čtu tady v komentářích, že podle knihy byl natočen film, to je mi překvapení, neviděl jsem ho určitě ani česky, ani v originále, moje vydání (asi 1956) bylo doplněno perokresbami, žádné fotografie z filmu v knize určitě nebyly

04.11.2022 3 z 5

Hračkář Hračkář Liam Pieper

dotklo se mě amatérské parazitování na holokaustu, které nemůže omluvit ani fikce (zhlédnout Schindlerův seznam nenahradí rešerše), a čtenářsky otrávily logické lapsy (naprosté hovadiny) a psychologická nevěrohodnost úplně všech postav v obou dějových liniích

neodvažuju se hádat, je-li to hloupost autora, nebo překladatelky, ale patrně si dotyčný vůbec neuvědomuje význam slov, přirovnání a metafor, která používá, např. v Osvětimi, že "židovský vězeň je pro doktora Mengeleho dar od boha"

SPOILER: scéna, během níž se Dieter "proměňuje" v Arkadije a pak uniká s kufrem zlata z koncentráku, je tak hollywoodsky efektní a přitažená za vlasy, že by ji nevymyslel ani MacGyver

20.08.2022 1 z 5

Totál Balkán Totál Balkán Blanka Čechová

Čechová s cynickým nadhledem, upřímnou sebereflexí a myslím že i s náležitým impaktem odhaluje velmi bolavé kontroverze a vážná témata (politická, národní, hospodářská, kulturní), šikovně ukazuje, že i o vraždění a nenávisti, o skandální korupci a absurdnosti byrokracie lze psát vtipně a nápaditě

doporučuju každému pro vystřízlivění z naivity a dobrého "humanitárního" pocitu

20.07.2022 4 z 5

Neviditelná města Neviditelná města Italo Calvino

božínku, to je tak ... tak sémiologické!

Viva lo strutturalismo! Viva Umberto Eco!

dosaďte si za každé "město" lingvistický význam termínu "znak" (případně jazyk, text, slovo atp.) a jste doma, doslova

...není jazyka, který by neklamal...
...vzpomínka se rozplynula, když nebylo slov, která by ji zafixovala...

12.07.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

na mě moc romantické a patetické, ale se sympatií k autorovi, že nechal přežít rybáře

18.06.2022 3 z 5

Druhý strom pohádek z celého světa Druhý strom pohádek z celého světa Jan Vladislav

dvanáct mandelů pohádek, které zná jen málokdo (černošské, indiánské, albánské, chilské, papuánské, korsické, vietnamské, alatajské...), navíc nádherný poetický jazyk a "nevšední, šedesátkové" ilustrace; pamatuju, jak mi děda četl pohádku, proč má zajíc prasklý pysk, jak myši válčily s komáry, jak zvířata dostala ocasy, jak vznikl Měsíc, o dobré, lepší a nejlepší výmluvě...

škoda že jsme doma neměli taky první svazek

08.06.2022 5 z 5

Antropocén Antropocén David Storch

shoduju se s čtenáři níže (zejména Apo73): velmi inspirativní a poučná četba, kolektivní monografie propojuje různé názory různých odborníků na enviromentální problematiku; inovativní je i pokus o grafické zpracování textu (např. horizontální členění textu propojováním tematických odkazů napříč studiemi/autory a prokládání studií samostatnými výkladovými hesly k vybraným fenoménům + obrazový doprovod, grafy), super rozsáhlý soupis odborné literatury a zdrojů;
od kolektivní monografie bych ovšem čekal vyšší koherenci kapitol, toto je spíše velký sborník samostatných studií (autoři evidentně psali bez znalosti obsahu prací spoluautorů, a editoři se pak nesnažili texty stylově sjednotit; několik studií vzniklo přepracováním textů už existujících, např. Komárek) = autorské styly a zvolené žánry jsou velmi odlišné, od populárně naučného po odborný, od esejistického po stroze informativní, od slovníkového hesla po případovou studii atd.;
jen ty filozofické mě fakt nebavily (povětšinou opisují z Latoura); úvodní studii, pokoušející se o vymezení termínu antropocén, bych z knihy nejradši vypustil (málem jsem ji kvůli ní odložil), nicneříkající bláboly

13.05.2022 4 z 5

Vesmír, Země, člověk a my děti Vesmír, Země, člověk a my děti Vítězslav Kocourek

pamatuju, jak jsem ji ve třetí třídě přečetl a nabyl dojmu, že víc vědění už na světě být nemůže

07.05.2022 5 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

s Kunderovými romány to mám tak, jako když otevřu pytlík se slanými oříšky: čtu a čtu a nejde přestat, i když je člověku už těžko a možná ho rozbolí žlučník, musím dorazit až do konce, až zůstane jen štiplavá pachuť na horním patru a špatné svědomí

22.03.2022 4 z 5

Antagonista Antagonista Sebastián Jahič (p)

zaujalo mne originální téma, pojednání sice není vyvážené a mohlo by být dvěma samostatnými studiemi (první polovina je výklad literárněvědný, druhá sociologický a politologický, přičemž jejich spojení je spíše nahodilé, v závěru chybí syntéza), ale je velmi podnětné a nutí k promýšlení problematiky multikulturalismu, omnipluralismu, globalizace apod.

nesrovnávám se s názory autora zejména v tématu budoucnost technologií (člověk-stroj, umělá inteligence) a jeho argumenty k nastolení omnipluralitní Evropy mi přijdou dost utopické

KATASTROFÁLNÍ JAZYKOVÁ/TEXTOVÁ ÚROVEŇ KNIHY = od začátku až do konce jsem si nebyl jist, v jakém "jazyku" to vlastně čtu; nenašel jsem v tiráži překladatele, pouze korektora (co si to šlehnul?), chyby od diakritiky a interpunkce, pravopisu, po nesmyslné slovesné vazby, mnohdy komické (v nadpisu i v obsahu se opakuje "útek z ráje" = útěk), evidentně knihu před vydáním četl jen Google překladač a Word kontrola pravopisu

ZÁVĚREČNÁ TEZE
Člověk žádné hodnoty nemá a mít nechce; jediné, co žádá, je zbavit se zodpovědnosti a necítit žádné další utrpení.

20.03.2022 4 z 5

Velká kniha komiksů #1 Velká kniha komiksů #1 Vlastislav Toman

škoda jen, že se nedá vrátit i to napětí, než vyjde a jestli seženu nové číslo ABC!

11.02.2022 4 z 5

Vysněná smrt Vysněná smrt Leena Krohn

originální hlavní postava = anestezioložka trpící insomnií (ovšem škoda, že tento motiv není nijak zvlášť v textu rozvíjen)

mnoho motivů ponechává autorka na čtenářově interpretaci a domýšlení

lituju, že mi chybí hlubší znalost současné severské literatury a celkový kontext, abych rozpoznal skryté narážky, odkazy a souvislosti

v každém případě doporučuju Vysněnou smrt každému, kdo chce u knihy přemýšlet a třeba i upravit/doplnit své názory/poznatky nejen o umělé inteligenci či transhumanismu, ale vůbec o současné společnosti, ve vedlejších liniích vyprávění Krohnová otevírá i velmi náročné otázky, jako je třeba poslání moderního umění v souvislosti s násilím atd.

05.02.2022 3 z 5

Kočár do Vídně Kočár do Vídně Jan Procházka

geniální dílo ve všech rovinách (jazyk, atmosféra, gradovaná pointa...), už mnoho let na mne četba tak mocně nezapůsobila!

žádný sentiment, žádné potoky krve, žádná šaráda a heroická literatura, ale syrový, autentický, realistický obraz milosti i krutosti člověka

mistrovské umění zkratky, v níž se kondenzuje vše, ba víc než v mnohém válečném románu o tisíci stranách; mezi Kristou a Hansem probíhá dramatický dialog, i když jsou to vlastně dva monology, postavy nerozumí významu slov toho druhého, reagují instinktivně, pudově, a přesto citově

velmi se mi líbil i Kachyňův film, v knižní předloze je však myslím lépe vysvětlen důvod, proč Krista ve vrcholném okamžiku, k němuž se celou dobu chystala, Hanse sekerou neudeří

01.02.2022 5 z 5

Amáliina nehybnost Amáliina nehybnost Kateřina Rudčenková

kdyby tohle napsal muž, budu si myslet, jaký že to není zasmrádlý šovinista, a po několika nejnovějších prózách českých spisovatelek, které píší na téma "zhýčkaná pindulína ve středním věku, která neví, co sama se sebou a co by ještě roupama", prostě nedokážu pochopit, že ve dvacátých letech jednadvacátého století trpí ženy představou, že jsou ve třiceti čtyřiceti letech svobodné a bezdětné, foukají si bolístky a donekonečna rozebírají s psychoterapeutem "traumata" z dětství, zblbnou co chvíli do nějaké alternativy, resp. létají do Japonska a hledají tam co? dalšího boha alias dalšího chlapa, který je nejdřív pořádně ošuká a po nějakém čase se dobrovolně stane bohem-otcem a taky po rodičích převezme úkol o ně pečovat a pěstovat je v blahobytu, aby mohly dál z nudy dolovat nová traumata; proč tyhle káči tedy nenalézají smysl života ve svém zaměstnání? o redaktorské práci se románová Amálie nevyjadřuje vůbec, anebo jen negativně, odmítavě (nepůjdu dnes do práce); nepochopil jsem poslání prózy a chci doufat, že tohle není trefná charakteristika generace Husákových dětí

22.01.2022 2 z 5

Noc, v níž se pořádají medvědí hony na zajíce: Filosofický původ jazykové komiky Noc, v níž se pořádají medvědí hony na zajíce: Filosofický původ jazykové komiky Vojtěch Kolman

poutavý výklad jazykové komiky prizmatem klasické filozofie a formální logiky ve čtyřech částech: Já - Svět - Bytí - Jazyk

31.12.2021 4 z 5