los Online los komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

jen bych opisoval z hodnocení čtenářek níže (lenicetopolice a vila_z_lesa), tolik logických lapsů od první do poslední stránky - škoda mluvit, kdy už konečně všichni rádobyspisovatelé pochopí, že heuristika k napsání historického románu nestačí

13.05.2021 1 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

tvorba Petry Soukupové mi připomíná černou a bílou pentalogii Vladimíra Párala, nejen tématem problematiky intimních a rodinných vztahů, ale i promyšlenou, méně tradiční až experimentální formou díla; tento dvoudílný román se skládá z kratičkých kapitol, které by mohly každá figurovat jako samostatné črty, krátké výjevy ze života, obrazy špatně fungujících lidských vztahů: stejně jako Páral i Soukupová vlastně stále píše jedno a to samé = o beznaději vyprázdněných stereotypů, o nudě všednosti pouze vegetících osob, které nedokážou najít smysl své existence v ničem jiném než v uspokojování primitivních tužeb (zábava, sex, jídlo, odpočinek - vizte že žádná z postav nemá žádný takový přesah)

05.05.2021 3 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

příliš hysterických, zechtěných či rozmazlených ženských postav (oproti nevýrazným, plochým mužským postavám), depresivní mi vyprávění nepřišlo, prostě líčení běžného života, jen ten konec kapku literárnější; díky stále se zkracujícím kapitolám a rychlejšímu střihu obrazů jsem udržel čtenářskou pozornost, je to opravdu spíš "ženské" čtení

oceňuju vtipnou paralelu drůbežárny/masokombinátu se světem povrchních a hloupých ženských, drben, jejich předstíraného kamarádství

10.02.2021 2 z 5

Havran a jiné básně (14 básní) Havran a jiné básně (14 básní) Edgar Allan Poe

Nezvalův překlad "víckrát ne" je daleko havranovitější než Vrchlického "nikdy víc" = stačí dvě slova, aby představila celou esenci dané básnické školy

27.01.2021

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

autorka věrohodně zachytila obsedantně kompulzivní jednání doprovázející různé psychické poruchy

12.01.2021 3 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

každá věková hranice (sex, sňatek, drogy, řidičák atd.) je v dané kultuře nastavená univerzálně, uměle, nikdy nemůže přihlížet k individuu a obsáhnout výjimky z obou pólů; etická měřítka jsou vždycky diskutabilní: opravdu lze nějak určit/změřit, že jedinec je pro něco zralý? zneužívání dospělého není zrůdné? atd.
přes všechny nedostatky Tampy, které tu jsou zmíněny, vyzdvihuju její klad - evidentně svým tématem dovede vyvolat diskuzi o morálních měřítkách

31.12.2020 3 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

skvělé a neméně poutavé pokračování Mikailových dobrodružství, tentokrát v islámském světě; s každou další stránkou jsem si víc a víc přál, aby Giulia zemřela hodně ošklivou, zdlouhavou a nehygienickou smrtí

13.12.2020 5 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

laskavé a místy i smutné ohlédnutí po lidech a místech, co už dávno nejsou

13.11.2020 4 z 5

Jak Krtek ke kalhotkám přišel Jak Krtek ke kalhotkám přišel Eduard Petiška

děda mi ji četl znovu a znovu a znovu...

12.11.2020 5 z 5

Povídky Povídky Jan Zábrana

škoda těch nedokončených textů, Zábranovy pointy jsou fakt silné; a ten přebohatý jazyk v tolika rovinách a ta atmosféra (z té buzerantské pasáže v Psovodu Geržovi se mi dělalo zle)

11.10.2020 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

nejedná se o román, jak tvrdí anotace, spíše útržkovité postřehy a deníkové zápisky, o baletu a 90. letech se čtenář moc nedozví, jde spíše o zpověď náctileté ublížené dívky, literatura to není

20.06.2020 2 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

s radostí jsem se začetl, ale na scéně mám Cimrmany přece jen radši (před lety jsem vystál šílenou frontu na lístky a pak viděl hru s Weiglem v roli Husa, toho mám nejradši, dej mu Cimrman "české nebe")

10.04.2020 4 z 5

Slovník českých synonym Slovník českých synonym Karel Pala

výborný pomocník, když vám během psaní diplomky dojdou na desáté stránce vhodná slovesa...

26.01.2020 5 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

jak říkala naše profesorka literatury (dej jí pámbu nebe): nepiš o nesmrtelnosti chrousta, když nic nevíš o chroustovi = autor je jistě věhlasný iuris utriusque doctor a zjevně dbal na poctivou heuristiku, pak bych z jeho pera uvítal detailní esej o středověkém právu; ale když nic nevím o psychologii středověkého člověka, jeho každodennosti a vůbec středověkém společenském kontextu, tak nebudu psát román z 14. století

15.01.2020 1 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

velká inspirace (překrad?) Orwellem, velmi poutavé téma, ale zoufale nudně napsané, příběh zachraňuje jen otevřený konec a originální a trefný "historický" dodatek z konference konané v daleké budoucnosti

21.12.2019 3 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

nic objevného, bez nápadu, všechny pointy jsou předvídatelné - takových povídek jsou tisíce

09.12.2019 2 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

ne, neoslovilo mě to; kromě mizerné korektury redaktorka ponechala i jazykové veletoče typu "jít si nechat vzít" a v příběhu zůstalo mnoho logických lapsů, zejména časových (čas vyprávění si na mnoha místech vysloveně odporuje), ale i v reáliích třeba hned na začátku = příběh je zasazen do 50. let, v roce 1957 si Irving v Anglii prohlíží oblíbené knihy svého dospívání - "Spalovače" a "Mundstocka" - ty ale vyšly u nás v roce 1967 a 1963; chápu, že autorka jmenuje skutečné knihy reálných autorů, které (kteří) jsou spojené/i s homosexualitou, a tím dovedně předznamenává hlavní téma svého románu, oceňuju i literární kvalitu prvotiny, ale na druhou stranu takových knih je tucty; nepochopil jsem motivaci pro jinojazyčné názvy jednotlivých kapitol (kromě toho, že autorka studuje hispanistiku)

02.12.2019 2 z 5

Teorie podivnosti Teorie podivnosti Pavla Horáková

ten konec mě teda nas... - se mi vůbec nelíbil: teď si budou všechny ženský myslet, že vesmír se rozpíná proto, aby jim vyhladil celulitidu

26.11.2019 2 z 5

Solar Solar Ian McEwan

na rozdíl od většiny čtenářů zde jsem nadšen, nedokázal jsem se od vyprávění odtrhnout; sympaticky nesympatický hrdina - a tak lidský... jsem přesvědčen, že by se podobně jako on zachovala většina osob na jeho místě

06.09.2019 4 z 5

také vytáčím všechny známé i rodinu svým minimalismem, ale věřte mi, že je to opravdu osvobozující (a také se snadněji a rychle kdykoli přestěhujete)

12.06.2019 5 z 5