los Online los komentáře u knih

Kletba podle Justiny Kletba podle Justiny Lydie Romanská

příběh se čte dobře, je vyprávěn důsledně chronologicky, neskáče se v čase, napětí je víceméně udrženo od začátku do konce, jednotlivé části se liší formálně, především se střídají vypravěči (omniscient, personální, méně věrohodný) a také styl/žánr (vzpomínky, rozhovor, rekapitulace, aluze do budoucnosti)

za umělecky i historicky překonaný v literatuře, filmu či dramatu, dnes opravdu neumětelský považuju postup, kdy autor nechává postavy nemotivovaně přeříkávat informace, které potřebuje čtenář/divák znát, aby pochopil děj = bohužel i Romanská ho často volí, a i té dořečenosti je někde nakumulováno příliš; na textu je hrozně poznat, že ho psala žena

osobně mi vadila ta hloupá duchařská vložka a apel na nezlomnost osudu (antická tragédie je už trochu pasé, ne?), pitomé pokusy o hluboká životní moudra, nešikovně zapracované reálie, nevěrohodné charaktery a motivace postav (zejména reakce mužů, nadto řezníků, na domnělého ducha, na nález kostry z roku 1866 - od té doby lidi prožili dvě světové války a viděli/nadělali tolik mrtvol..., takovou pověrčivost bych chápal u hloupých, nevzdělaných ženských)

dialektismy jsou zapojeny málo, ale vhodně; krátké kapitoly jako by korespondovaly s "krátkým jazykem" Ostraváků

05.01.2022 3 z 5

In Czechia We Don't Say: Co se v Česku říká trochu jinak In Czechia We Don't Say: Co se v Česku říká trochu jinak Jaroslav Salon

to je tak hloupé, trapné, primitivní a ubohé, že začínám chápat logiku cenzury

24.12.2021 odpad!

Veselá bída Veselá bída Václav Kahuda (p)

chtěl bych mít takovou slovní zásobu a k tomu dar obraznosti jako Kahuda - při čtení Veselé bídy jsem se cítil podobně, jako když jsem naživo poprvé uviděl Boschovo Peklo; celý text je megalomanským výčtem mistrně odpozorovaných a procítěných detailů každodenní reality průměrného českého člověka, katalogem morbidností a bizarností, nehygienickým popisem, který se díky abnormální synestezii, výstižnosti a kontextualizaci stává dějem; (nečekal jsem, že ještě někdy po Hugově líčení Paříže učtu víc jak 100 stran prostého popisu)

19.12.2021 5 z 5

Morový sloup Morový sloup Jaroslav Seifert

Morový sloup jsme četli ve škole "povinně" brzy po vydání, tehdy jsem veršům vůbec nerozuměl, později bohužel až moc dobře

13.12.2021 3 z 5

V hlavě V hlavě Gábina Pokorná

velmi věrohodně vylíčené jednání a myšlení schizofrenika

...a popisy a scény z filozofické fakulty UK jsou autobiografické, např. autorka se kolegovi za tu "horší dvojku" (kterou skutečně sama z oné zkoušky dostala) pomstila a celé jeho jméno (tedy bez posledního písmena v příjmení) uvedla v jiné pasáži knihy (zainteresovaní najdou a pochopí)

05.10.2021 3 z 5

Jak Anděla viděla anděla Jak Anděla viděla anděla Marie Poledňáková

netušil jsem, že existuje třetí díl "Vaška", s velkým očekáváním jsem začal číst a hrozně jsem se zklamal, několikrát jsem knihu chtěl dokonce odložit, jak mi vyprávění přišlo hloupé a překombinované, Poledňáková vykradla sebe sama a je to násilné, nevěrohodné, příliš šablonovité a vystavěné na efekt filmových gagů; úplně se vytratilo dříve tak pozorně zachycené reálné chování a uvažování dítěte, Poledňáková je nahradila obecnou představou dospělého, jak by mohlo dítě jednat - a to je zásadní rozdíl, vycházet z jednoho konkrétního případu (chlapec hledající otce) a pokoušet se o sociální kritiku společnosti (moderní podoby manželství a změna společenských norem po revoluci, které mají dopad na rodinu a výchovu dětí - jako zanedbávání dítěte, Koudelky, anebo pravý opak - extrémní závislost dcery na otci, Elektřin komplex, který zde, v případě Anděly, není blíže vysvětlen; na rozdíl od Vaškovy příchylnosti k otci u Anděly chybí motivace)

18.09.2021 odpad!

Chlap kousl psa: Lidé v roce 2021 Chlap kousl psa: Lidé v roce 2021 František Koukolík

k autorovi chovám obrovský respekt, takže mé hodnocení knihy je nekritické, ale domnívám se, že snad každého potěší jeho sloupky plné aktuálních perliček z prostředí vědy a výzkumu, inteligentního humoru i moudrého apelu

07.08.2021 4 z 5

Jeden život Jeden život Guy de Maupassant

děkuju čtenáři Elevant (níže) za poznámku o tetičce Lison, už dlouho si lámu hlavu, k čemu tam ta postava může být (čekal jsem nějakou retardaci v poslední třetině vyprávění, kde by hrála důležitou úlohu, nebo měla nějaké poslání, třeba jen symbolické, nebo jako apel ke čtenáři...), protože Maupassant nemá postavy a motivy "jen tak pro ozdobu"

příběh jsem zpočátku vnímal jako parodii sentimentální literatury (dobové červené knihovny), později kritiku společnosti a její hierarchie, nakonec jako zproblematizování tradičního modelu rodiny a ověřování morálních hodnot, v každém případě jsem si po delší době zase spravil chuť kvalitní četbou a román doporučuju všemi deseti

05.08.2021 4 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

typicky mcewanovská aluze na Joyceova Odyssea, do puntíku, teda vlastně na vteřinu

02.08.2021 3 z 5

Biologie v pěti lekcích: Co je život? Biologie v pěti lekcích: Co je život? Paul Nurse

jednoduchý, shrnující výklad, určený spíše začátečníkům, v pěti okruzích (buňka, gen, evoluce přírodním výběrem, biochemické procesy a informace) přibližuje, co lze považovat za živou entitu

25.07.2021 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

atraktivní a momentálně velmi aktuální téma (i na naší domácí scéně), ale amatérsky napsané (znovu a znovu: psaní nerovná se literatura a ne každý, kdo píše, je hned spisovatel - analogicky: jsem elektrikář, když nahodím vypadlé pojistky?) a mizerně přeložené + autorčino prohlášení v předmluvě mě o to víc utvrzuje v přesvědčení, že kniha je produktem terapeutického psaní, a patrně proto nejen jejím prvním, ale zároveň i posledním "dílem" - porovnávat Vanessu s Lolitou je urážkou Nabokova

02.07.2021 1 z 5

Medúza Medúza Jarmila Loukotková

před 25 lety jsem Medúzu znechuceně odložil po pár stránkách a přešel na Odměnu, letos mě kvůli pandemii zavřené knihovny a vybrané knihobudky donutily hrábnout hluboko do rodinné knihovny a vyplavala zase Medúza, no, zpočátku jsem se ošíval, ale nechtěl jsem ji zahodit podruhé, až jsem si zvykl a četl docela se zaujetím jako vývojový / výchovný román o hloupé a povrchní kurvičce z maloměsta, ale ten závěr mě tak nakrknul... prostě tomu nerozumím, co chtěla autorka vyjádřit, proč vyprávění takhle nelogicky utnula, tolik nedokončených dějových linií, nedotažený symbol medúzy... nechápu, závěr prostě zkazil vše

09.06.2021 2 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

velmi čtivý příběh o sběratelské obsesi, jíž postižený obětuje doslova vše, co jeho okolí považuje za smysl a cíl života

24.05.2021 3 z 5

Medvídek Pú (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Medvídek Pú mne v dětství minul podobně jako Alenka v říši divů atd. (tehdy nebyla na pořadu dne tvorba autorů ze západní strany zeměkoule) a dnes už tomu nerozumím

05.05.2021 1 z 5

Samoživitelka Samoživitelka Karla Kubíková

nečekaně čtivé, překvapivý závěr (pozoruhodné, jak každá generace hájí svou revoluci)

15.04.2021 3 z 5

Z Čech do Vídně: Životní vzpomínky kováře Josefa Pšeničky Z Čech do Vídně: Životní vzpomínky kováře Josefa Pšeničky Josef Pšenička

bilingvilní diplomatická edice, která se snaží přiblížit autentičnosti rukopisu sazbou psacím písmem (což může někomu působit obtíže v plynulosti četby), takové a podobné ego-dokumenty mají nejen své osobité kouzlo, ale lze z nich skutečně načerpat mnoho pozoruhodných reálií a dobových souvislostí

13.03.2021 3 z 5

Svědkyně zítřka Svědkyně zítřka Mike Ashley

promyšleně sestavená antologie SF, ale především oceňuju komentáře a vysvětlivky k českému vydání, které mi přinesly více informací a celkově jasnější přehled než medailony autorek doplněné editorem za jednotlivé povídky;

jak si jinak nevšímám grafického doprovodu textu a vizuální podoby knihy vůbec, tak v tomto případě přiznávám, že mě "temné" ladění svazku a tematické ilustrace opravdu potěšily, doporučuju

05.02.2021 5 z 5

Anti-Gide, nebo-li, Optimismus bez pověr a ilusí Anti-Gide, nebo-li, Optimismus bez pověr a ilusí Stanislav Kostka Neumann

kniha by se rovněž mohla nazývat Anti-Peroutka, četl jsem ji jako historický pramen v návaznosti na Gideův esej; čekal jsem konkrétní a fakty (byť třeba zkreslenými) podloženou polemiku, ale Neumann se jí chtě nechtě vyhýbá a teoretizuje v dobově příznačné ideologické množině dehonestovaných pojmů jako trockismus, měšťáctví, intelektuál, individualismus, demokracie, svoboda atd.

24.01.2021 3 z 5

Stručné dějiny stvoření: Věda a hledání počátku života Stručné dějiny stvoření: Věda a hledání počátku života Bill Mesler

velmi čtivý a laikovi přizpůsobený výklad o významných objevech v dějinách biologie a biochemie od starověku po nejbližší současnost a o soupeření a ověřování hypotéz, jak vznikl život na Zemi

někdy se autoři až moc soustřeďují na kuriózní příběhy ze života vědců a upřednostňují především angloamerické a francouzské dějiny

určitě vyzkouším "recept na myš"

10.01.2021 4 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

příběh mě úplně pohltil, autor detailně a působivě zachycuje vnitřní svět postav a jeho postupnou proměnu; věčná škoda, že tento Weilův román je tak málo známý

04.01.2021 5 z 5