Lubošovo Lubošovo komentáře u knih

Velmi povedené. Obvykle by mi vadily zasněné pasáže, které tvoří jakési "předěly" v textu, sem se to ale naprosto hodilo. Autorka převyprávěla malířčin život a dokázala zůstat objektivní, i když u spousty událostí musela hodně improvizovat. Klobouk dolů.

26.05.2022 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Bál jsem se pokračování Příběhu služebnice, aby to nebyla jen nastavovaná kaše, jak to u prequelů a sequelů bývá. Margater Atwoodová ale dokázala, že je skvělá vyprávěčka a po pár kapitolách, které potřebujete pro zorientování v ději, jsem byl lapen a nemohl jsem přestat číst. Opravdu vřele doporučuji.

25.03.2022 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Na Baladě o ptácích a hadech oceňuji, že čtenářům objasňuje, jak se z hodného chlapce Coriolana stal chladnokrevný prezident Snow, ale tím moje slova chvály končí. Kdyby se vynechaly sáhodlouhé popisy detailů, zůstal by z knihy velmi krátký příběh, kde dojde snad jen k pěti překvapivým zvratům. V porovnání s původní trilogií je to opravdu slabý odvar. Navíc je děj hodně propleten romantickou linkou, která možná osloví mladé slečny, ale mně přišla natolik kýčovitá, že mám pocit, že si ji autorka snad vypůjčila z dívčích románků z 19. století. Tohle se bohužel opravdu nepovedlo.

05.11.2021 2 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Je skoro k nevíře, že takhle útlá knížka se stala předlohou hned dvou skvělých českých filmů. Tleskám.

13.10.2021 4 z 5

Ač jsem velkým fanouškem audioknih, tohle je jedno z mála děl, kterým audioverze uškodila. Načtení slavnými herci ubralo na autentičnosti a bez fotografií text ztrácí kouzlo. Po prolistování knihy v knihkupectví mě opravdu zamrzelo, že jsem knihu nečetl, ale poslouchal.

27.09.2021 2 z 5

Mám pocit, že tohle pokračování bylo opravdu napsáno jen za účelem vyždímání peněz, které se z příběhu Christiane ještě vyždímat daly. Literární úroveň je mizerná a zajímavých informací se čtenář dozví opravdu pomálu.

21.09.2021 2 z 5

Memento Memento Radek John

Syrové, napínavé, děsivě věrohodné.

21.09.2021 5 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Připadá mi, že tahle série ztratila svoje kouzlo. První tři knihy byly skvělé, ale pak se to nějak zvrtlo. Údolí dostalo tři hvězdičky s odřenýma ušima. Jako by se Minier snažil napodobovat Keplera a nutil se přitvrdit v násilných scénách a šokovat neuvěřitelným rozuzlením. Další díly už asi zkoušet nebudu.

03.05.2021 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tuhle hru jsem četl několikrát a pokaždé jsem v ní našel trochu něco jiného. Podle mě jedna z Čapkových nejlepších.

13.01.2021 5 z 5

Děsivé, otevřené, šokující!!!

06.01.2023 4 z 5

Wim Hof – Ledový muž Wim Hof – Ledový muž Wim Hof

Možná mi něco uniklo, ale mě tahle kniha přišla jako "brožurka" nabádající čtenáře k tomu, aby si koupil autorův výcvik pod vedením někoho z jeho "oddaných". Krom návodu, jak se otužovat, a dechových cvičení jsem v textu našel hlavně spoustu samochvály. Tak nevím, čím si Wim Hof získal tolik příznivců?!

07.12.2022 2 z 5

Od téhle publikace jsem toho moc nečekal. Popravdě jsem myslel, že to bude "učebnicové" převyprávění zásadních událostí evropských dějin. Nicméně pan Ouředník se k tomu postavil úplně jinak. Z historie 20. století "vyzobal" ty nejpoutavějších události a poskládal je do (většinou) tématických celků. Celkově z toho vyšel řetězec zajímavostí, který vás pobaví i poučí. Jednu hvězdičku ubírám za to, že mi malinko vadilo skákání v čase. Není to chyba, ale bylo by to o fous lepší, kdyby to autor nedělal tak často.

31.10.2022 4 z 5

Moje první setkání s autorem a po přečtení mám dost smíšené pocity. Kniha je doslova "natřískaná" zajímavými informacemi, ale autor tak moc skáče v čase i v geografii, že jsem po chvíli ztrácel nit a měl jsem dojem, že pan Bárta se nechal unést a zapisuje řady volných asociací. Možná jsou knihy tohoto autora určeny výhradně pro akademické pracovníky a "prostý čtenář" v té zdánlivé džungli souvislostí velmi snadno zabloudí. Vzhledem k tomu, že autor v úvodu napsal, že tuto knihu se pokusil pojmout více srozumitelně pro laiky, asi nemá smysl, abych zkoušel jeho další tituly. Klobouk dolů před těmi, kdo chápou všechny konotace a vazby.

13.01.2022 3 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Skvěle vyladěné spojení dokonalých veršů s originálními kresbami. 100 %

07.01.2021 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Pokud vám uhranul fenomén Osvětimi, tenhle skutečný příběh rozhodně nevynechejte!

02.09.2024 5 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Literárně skvost, obsahově děs. Chvílemi se mi zvedal žaludek.

13.01.2024 3 z 5

Jak si dělat chytré poznámky Jak si dělat chytré poznámky Sönke Ahrens

Autor neustále vychvaluje metodu zettelkasten, ale v podstatě nevysvětlí, jak tahle metoda funguje. Pár zajímavých tipů se v textu objevilo, ale nejsem si jistý jestli opravdu stály za prokousání se spoustou "omáčky" kolem.

20.03.2023 2 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Přiznám se, že zatím mi zcela unikají souvislosti. Mám koupené ještě dva díly, tak snad to časem docvakne. :)

13.03.2023 3 z 5

Hořím Hořím Simona Bagarová

Naprosto skvělá kniha!!!

06.01.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Hned na začátku podotýkám, že nejsem autorčina cílová skupina. Podle mě Marissa Meyer píše pro dospívající lidi, hlavně dívky. Přesto mě kniha bavila a chválím, jak se spisovatelce podařilo z klasického příběhu vyždímat opravdu maximum, aniž by mu ublížila. Velká pochvala. Jediným zklamáním bylo, že kniha má otevřený konec. Až po dočtení jsem zjistil, že se jedná o první díl ze série. Moje chyba. :-)

19.12.2022 4 z 5