MamaKnihomolka MamaKnihomolka komentáře u knih

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Třetí díl série Naturalista, který jsem dlouho odkládala i přes to, že mě předchozí díl Hračkář bavil na tento díl nebyly moc dobré ohlasy. Jako ostatní díly série má i tento originální obálku, která zaujme každého.
Theo. Je znát jak se jeho postava vyvinula. Z nesmělého a uťáplého vědce je sebevědomý vědec, který si stojí za svým. To mě baví.
Kniha má zajímavý, originální, občas děsivý námět a někdy až moc složité vědecké postupy – ne úplně všechny jsem zcela pochopila. Celé vyšetřování se totiž točí kolem virologie a podobných odvětví což uznejte – je v této době děsivé.
Jako co ten konec? Přiznám se, že jsem hledala další stránky. Musím mít další díl!

12.05.2021 4 z 5

Město knih Město knih Akram El-Bahay

Díky společnému čtení s Knihy Dobrovský jsem se dostala s této skvělé fantasy knize z pouštího města Mýtie, kde zloděj Sam chce změnit svůj život od základu a začne pracovat ve Městě knih, což se zdá být nudná práce hlídače, ale...
Originální příběh, který je zasazen do orientálního prostředí, pouště a knih. Kniha má delší kapitoly, což mi ze začátku vadilo, protože já mám radši kratší, ale ke konci kde bylo vše napínavé a samá akce mi to vůbec nevadilo a stránka letěla za stránkou.
Co je asi největší problém této knihy jsou postavy. Působili na mě nudně a skoro bez charakteru. Naopak musím vyzdvihnout popis prostředí a detailů. Občas jsem si přála být v knize s hrdiny. Tento žánr moc nečtu, ale tahle kniha mě pohltila a moc se těším na její pokračování.

25.02.2021 4 z 5

Cesta domů Cesta domů Sebastian Fitzek

Spolupráce s nakladatelstvím Anag, za kterou moc děkuji, protože tato kniha je vážně skvost. Pan Fitzek je můj oblíbený autor, kterého jsem objevila minulý rok a už jsem četla Terapii, Izolovaný a Balíček. Moc se těším až si pořídím Dárek, který se mi anotací moc líbí.
Obálka je snad nejoriginálnější, kterou jsem viděla. A obsah? Děsivý, místy nechutný a skvěle vymyšlený.
Kniha je čtivá tak, že mě příběh pohltil hned od začátku a nepustil do posledních stran. To, že má autor zvláštní fantazii a skvělé zápletky psychologických thrilerů každý ví, ale tentokrát se podle mě překonal. Domácí násilí, násilí na ženách, vraždy, sadismus a mnoho dalších negativních a hrůzných témat, na tom stojí tento příběh.
Linka, která vám dělá společnost po cestě domů je originálně zvolený základ příběhu a rozhodně za ji mlada ráda využila. Autor vás zatáhne do příběhu kde jen hadáte jako to může být, a když už se dovtípíte logické a smysluplné teorie tak vám ji vezme a roztrhá na kousky. A to mi dělá pořád...
Citlivější osoby se mějte na pozoru a nebo knihu radši nečtěte. Čím více se dostáváte ke konci tím víc překvapení a šoků se na vás valí a nepřestávají dokud nedočtete poslední stránku. Moc se mi líbil i doslov o knize a originální poděkování. Za mě je to nadprůměrný psychothriler, který vás nechá až do poslední stránky v napětí.

14.02.2021 5 z 5

Teorie mateřství Teorie mateřství Lucie Janauer

Díky spolupráci s autorkou jsem si mohla tuto skvělou knihu přečíst. Chci moc poděkovat protože mě vážně oslovila. V knize se pozastavujeme nad tématem pláče u miminek. O tématu, o kterém maminky moc nepřemýšlí, protože miminka prostě občas brečí, ale co když brečet vůbec nemusí?
Autorka začíná knihu svým vlastním příběhem čili porodem svého syna, kde popisuje své pocity a jak se k ní a k miminku chovali. Některý přístup sester je opravdu prazvláštní což potvrdím, některé mají prostě něco zajetého a nehodlají nic měnit a dopadá to tak, že na ženu moc tlačí nebo jsou takový hrr nedej bože nepříjemné.
Autorka vzala knihu opravdu od základů, od toho jak vznikl život a jak žili naši předci. Moc se mi líbilo porovnání šimpanze a miminka a já si říkala, sakra vždyť naše přístupy nejsou tak rozdílné. V kapitole o pláči autorka představuje jak dětský pláč není dobrý, pro rodiče ani dítě, ani okolí. Zajímavá věta k přemýšlení je "plačící děti nebo nevnímaví rodiče"? Se spaním a usínáním jsme dlouho bojovali až jsme to jednoho dne vzdali a řekli si abysme byli všichni v pohodě tak budeme spát spolu. A myslím, že by to tak mělo být.
To, že autorka zmiňuje, že za psychické poruchy jako ADHD, SIDS a podobné může pláč mě dost překvapilo a kroutila jsem jako zdravotník hlavou, ale po přečtení jsem si říkala, že na tom něco může být. O kapitole SIDS jsem jako porodní asistentka hodně přemýšlela a často se k ní vracela, prostě mi to vrtalo hlavou. S tím, že nejsou miminku naplněny jeho potřeby a proto umírá jsou zajímavé teorie.
Co se týče kapitoly života matky tak autorka začala tím co se se ženami v porodnici děje a jaký to má na ně vliv. Za studií jsem přišla do kontaktu s mnoha mě rovnými spolužačkami z různých koutů Česka a v některých porodnicích je vážně přístup příšerný. Já měla štěstí, že jsem měla praxi ve skvělé nemocnici kam se ženy rády vracejí. Vzpomněla jsem si na svůj vlastní porod a měla slzy na krajíčku, nebo jsem si vzpomněla i na ten klid a pocit štěstí když jsem byla součástí u porodů jiných a ten pohled na spokojenou maminku s miminkem v náručí.
Syn s námi spal cca od 3 měsíců s pár pokusy aby spal ve své postýlce a dál v postýlce u naší postele do 2,5 let a kojila jsem 20 měsíců. Ze začátku jsem syna nenosila, přiznám se, že jsem se bála, ale když byl větší a rostly mu zoubky nosila jsem ho (teda v nosítku), ale byl taky hodně kočárkový. Také jsme bojovali s pláčem hlavně večer, kdy jsme jen chodili a houpali v náručí, kapičky na prdíky občas pomáhaly.
Moc se mi líbil trefný sarkasmus. A to nemluvím o kočárku a rovné podložce, které dokázali autorku pěkně rozparádit. Hodně jsem po přečtení přemýšlela co jsem mohla dělat jinak když byl syn maličký. Každá máma by si ji měla přečíst a hlavně ta nastávající. Jsem zvědavá na další knihu, kterou ráda podpořím.

08.02.2021 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Dodatek ke knize Kroniky prachu, který je vážně povedený. Je to příjemné zpestření po přečtení úvodní knihy.
Kniha obsahuje bonusové kapitoly, ilustrace, dopisy, vysvětlení autorky proč se jmenuje kniha, tak jak se jmenuje nebo proč jsou takové postavy a jak na ně přišla. Autorka dodává vyloženě plán čtení knihy Kroniky prachu v listopadu , přesně kdy a kolik kapitol přečíst aby jste každý den přečetli to, co Animant prožije.
Je to vlastně jakési nahlédnutí do "zákulisí" Kronik prachu, díky kterým mám Elisu ještě radši. Pro milovníky Kronik prachu nutnost.

13.01.2021 5 z 5

Láska mého života Láska mého života Penelope Ward

Kniha kde najdete všechno co romantická kniha má mít. Zamilovanost, odlišnost, zradu, lámání srdce, smutek, znovunalezení důvěry apod.

Od autorky jsem četla Hříšné dopisy, na kterých spolupracovala také s Vi Keeland, a která se mi moc líbila.

Příběh se odehrává v Palm Beach před deseti lety, což je cca půlka knihy a v současnosti, kterou vypráví Raven a Gavin. Poslední dobou pomalu každá kniha je psána ze dvou pohledů hlavních hrdinů. Je možné, že je to shoda okolností, že na ně narážím, ale vůbec mi to nevadí. Je dobré znát oba pohledy na věc, ale musí se to umět a Penelope to umí skvěle.

Moc se mi líbila společenská odlišnost hlavních postav, kde je vidět, že peníze nejsou všechno. Velká pozitivní změna je taky, že se role vyměnily a není žena jen ta chudinka, která má zlomené srdce , i když tady je to asi oboustranné.

Trochu mě zklamalo to, že jsem se nedozvěděla jak svůj "problém" Gavin vlastně vyřešil, což mě hodně zajímalo. Jediné co mě maličko vadilo byly delší kapitoly. Já mám radši kratší.

27.12.2020 4 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Miluju knihy z lékařského prostředí a jak poznáte v této, práce ve zdravotnictví není snadná, ani o Vánocích. Autor pomocí deníkových zápisků seznamuje čtenáře a působením lékaře převážně na porodnickém oddělení po dobu 7 Vánoc. Jelikož jsem z oboru tak jsem ráda, že jsem se dozvěděla jak to chodí i v porodnicích v Anglii.

Text je čtivý díky tomu, že deníkové zápisky jsou krátké. Líbí se mi autorova upřímnost, vtipnost a sarkasmus, který používá, protože jak se dozvíte tak práce nejen lékařů je stresující, smutná a často na úkor osobního života. Zvlášť u jednoho zápisu mi bylo hodně smutno.

Adam píše tak jak to vážně je, nevěší vám bulíky na nos jak je přivádění nového života na svět skvělé. ( Ano samozřejmě je, ale člověk je nejšťastnější když už to má za sebou a je co nejčistší, jak z pohledu zdravotníků tak z pohledu rodičky, o tom všem něco vím.)

Úžasné jsou i bohaté ilustrace, které text skvěle doplňují. Těším se až se pustím do další jeho knihy Bude to bolet, doktore?

15.12.2020 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Úžasný a nápaditý příběh ve verších o kostlivci z Halloweenska, který nechtěl jen strašit a tak ukradl Vánoce.

Musím vyzdvihnout skvělý překlad a úžasné ilustrace, nad kterými jsem strávila dvakrát delší dobu než samotným čtením. Jsem nesmírně ráda, že zdobí mou knihovnu a konečně jsem si ji pořídila.

Co se týče samotného autora,tak ho miluju. Miluju jeho filmy a teď už i knihy. Je to jedinečný a originální člověk, který se jen tak nerodí. Výborný autor, režisér, básník, ilustrátor s neuvěřitelnou fantazií.

Je to taková povedená vánoční jednohubka, kterou bych se nebála přečíst i dítěti.

30.11.2020 5 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

Vtipná a poutavá kniha už od prvních stran i když jsem si myslela, že příběh bude úplně jiný. I když vzhledem k sociálním problémům Lucy příběh nabyl temnější stránky, protože se hlavní hrdinka snaží vyrovnávat se svou agorafobií a úzkostí, která začala už v jejím mladí když ji dorazí dopis od dlouholetého kamaráda na dopisování Griffina, ve kterém se dozví jak moc je děsná.

Příběh je psán z pohledu dvou hlavních postav Lucy i Griffina. V knize se objevuje i docela praštěný doktor a blázen do ptáků, který pomáhá Luce s jejími strachy. Musím říct, že se mi málokdy stává, že bych si oblíbila všechny postavy, ale tady mají postavy tak skvělé charaktery, že to jinak ani nešlo. Chvílemi jsem Griffina litovala víc než Lucu a překvapilo mě v jakém prostředí se sám Griffin pohybuje.

Text je velmi čtivý hlavně díky, dopisům a textovkám, které si Luca s Griffinem vyměňují. Název knihy je vážně trefný, protože chvílemi jsem zůstávala jen koukat co všechno si v dopisech psali.

Vlastně víte jak to skončí, ale tady mi to vážně nevadilo. Miluju když se díky knize můžu něco dozvědět a jsem ráda, že vím více o tom co prožívají lidé s agorafobií a úzkostmi a jaký to má dopad na jejich život.

Na konci knihy odkaz na píseň pro Lucu mě velmi potěšil. Byla jsem z ní na měkko. Dokázali byste někomu koho jste nikdy neviděli slepě věřit kdyby vás o to požádal? Už jste někomu slepě věřili?

25.11.2020 5 z 5

Láska a kozy na venkově Láska a kozy na venkově Victoria Brownlee

Druhý díl ze série Láska a sýr, kde se Elly vysněná Paříž promění v kozí farmu. Přišlo mi vhod, že autorka lehce shrnula co všechno se odehrálo v prvním díle.
Trochu mě mrzí, že se tento díl tolik netočí kolem sýra a vína. Ano kolem Sergeova kozího sýra ano, ale ani ten nebyl dost popsaný. Jako je to jasné když Ella otěhotněla, ale mrzelo mě to.
Tímhle dílem se mi Ella dost zprotivila. Přišla mi chvílemi sobecká. Stále lpěla na rekonstrukci domu, ale přitom se dá rekonstruovat i bez velkých peněz, nebo aspoň zútulnit. A hned by měla vyřešený i problém s nudou. Dál mě štvala její neupřímnost a zatajování. A završila to ke konci tím, že sotva porodila hned si dala Sushi, šampaňské a sýry. To se ve Francii nekojí nebo co? Vím, že někteří nad tím mávnete rukou, ale mě tohle vadí.
Za mě druhý díl vycházet nemusel.

10.11.2020 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Do pajzlu to bylo úžožůžotastický!
První díl ze série Nesnáším pohádkov a můj druhý pořádný komiks v životě.
Už při výběru mě hrozně moc oslovila obálka komiksu a ty ilustrace uvnitř. Snad patnáct minut jsem se kolikrát jen kochala dvojstranou. Nejvýstižnější jsou asi tyto slova : Originální, vtipné a ironické.
Co se týče říše, tak bych hrozně ráda viděla mapu celého Pohádkova, protože Las Houbas, Les Zhouby, Pole křiku, Brána marnovosti a další jsou skvělé. A to nemluvím o zombie faunech, flekorožcích a dalších příšerkách.
Podle mě je to skvělý na odreagování a proložení četby. Chápu, že se to někomu nelíbí a přijde mu to trapný, proto si myslím,že pokud někdo nemá smysl pro humor a alespoň trochu zvrácený myšlenky tak se mu to nemůže líbit.

19.10.2020 5 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Na úvod musím říct, že tato novinka naprosto ovládla celý bookstagram. Anotace a obálka mě hned oslovily. Nad koupí jsem neváhala.
Tato kniha vyzařuje skvělou ponurou, záhadnou a tajuplnou atmosféru. Naprosto se hodí k sychravému a chladnému podzimnímu počasí. Také musím zmínit, že se mi moc líbilo originální prostředí zapomenuté vesnice, kde lidé mají své rituály, řády, Bohy a strašáky.
Často se zmiňuje, že děj je moc uspěchaný a vše je hrozně moc rychlé. Mě to přišlo naprosto vyhovující a naopak to, jak se děj rychle vyvíjí jen zdůrazňuje naléhavost situace v příběhu.
Na konci mě bohužel chybělo nějaké vysvětlení, čekala jsem , že se dozvím víc o minulosti ztracených dětí. A zaskočila mě určitá nesrovnalost, kterou jsem musela číst víckrát jestli to dobře chápu. Nemůžu vysvětlit tak jak bych chtěla, protože nechci spoilerovat. Kniha mě tak nalákala, že jsem prostě čekala víc. Možná, že kdyby se tolik nevychvalovala tak by se mi líbila mnohem víc.

04.10.2020 3 z 5

Cítit znovu Cítit znovu Mona Kasten

Tento díl mě rozhodně bavil nejvíc, možná jsem si ho i zamilovala. Originální nápad se sázkou a změnou. Všechny postavy byly tak propracované, že jsem se Sawyer i Issacem soucítila a litovala jejich osudy. A musím říct, že bych se zachovala přesně jako Sawyer, kord po tom co si prožila.
Moc se těším na čtvrtý díl.

30.09.2020 5 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Co se týče obálky tak stejně jako Dopisy ztraceným je dokonalá. Miluju jednoduchost a u téhle knihy se vážně rozplývám. Na čtivosti přidávají SMS a e-maily, bez kterých by tato kniha nemohla existovat. Autorka použila moderní koníčky a nástrahy dnešních mladistvých jako je YouTube, online hry, seznamování přes internet a kyberšikanu což se mi moc líbí.
Stejně jako v Dopisech ztraceným tak i tady mají hlavní postavy Rev a Emma temná tajemství. V knize má obrovské slovo nedůvěra a uzavřenost.
Jelikož jsem zapomněla jména hlavních postav Dopisů ztraceným byla jsem příjemně překvapená, že se v příběhu ocitají i Declan a Juliet. Miluju když se postavy z minulých dílů objevují i v dílech následujících a jsou s postavami propojené.
Nemůžu stoprocentně říct, že tato kniha byla lepší než předešlé Dopisy ztraceným, protože každá kniha je naprosto jiná a pojednává o jiných problémech, ale rozhodně na mě působila silněji než Dopisy ztraceným. Při četbě se mi mnohokrát svíralo srdce a bylo mi úzko.

29.09.2020 5 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Když se mi naskytla možnost si tuto knihu přečíst, nezaváhala jsem ani minutu. Autora sleduji na jeho fb stránce i jsem viděla rozhovor s ním. Nejen, že je to sympaťák, ví o čem mluví a jsem ráda za tuto knihu, která by měla být jako povinná četba pro každého.
Jako zdravotnici mě toto téma velmi zajímá, ale v knize nenajdete jen první pomoc jako v nějaké příručce. Zjistíte jak určité zranění poznat a jak si s ním poradit. Knihu ozvláštnily příhody samotného autora nebo jeho známých i rozhovory s hasičem, dispečerkou, lékaři a mnoha dalšími. Ilustrace jsou také velmi povedené a originální.
Jak už jsem psala. Jsem zdravotník, ale na mateřské a lidé prostě zapomínají a tak to je a bude. Díky této knize, jsem si mnoho věcí oživila a mnoho věcí lépe zapamatovala, také díky tomu, že text autor píše tak, jak mu pusa narostla. Teď se cítím zase v obraze a jistější. Jelikož bydlím se seniory jsem ráda, že vím jak poznat cévní mozkovou příhodu nebo zlomený krček jak říká sám autor od futer. Rozhodně si ji pořídím i v papírové podobě, budu se k ní vracet a všude doporučovat. Takže... PŘEČTĚTE SI JI!
P.S.: Všichni si do svých chytrých mobilů kromě Goodreads, Booxy a čteček a her nainstalujete i aplikaci Záchranka. Já už ji taky mám.

22.09.2020 5 z 5

Matka v krizi Matka v krizi Simona Monyová (p)

Od autorky je to má pátá kniha a opět nezklamala. Vtipné, trefné oddechové.
Ač je kniha tenká, tak děj nemá hluchá místa a stále se v knize něco děje. Hlavní hrdinka mi občas přišla ufňukaná, přišlo mi, že neví co chce a furt si stěžuje.

03.09.2020 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Druhý díl ze série Začít znovu, který byl stejně jako první díl sladký jako cumel, ale bohužel mě nebavil tolik jako první díl s Allie a Kadenem.
Potěšilo mě, že se v knize objevuje celá parta a hlášky Kadena mě nepřestaly bavit. Přišlo mi, že Spencer si zažil horší věci než Dawn, která mi chvílemi přišla příšerně ufňukaná. Celkově jsem Spencera litovala a víc s ním soucítila. A ty jeho košile...
Rozhodně se těším na třetí díl se Sawyer, kterou jsem si tímto dílem oblíbila.

27.08.2020 4 z 5

Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Kristina Hlaváčková

Výhra přímo od autorky s věnováním, za co ještě jednou děkuji.
Bohužel kniha na mě už obálkou moc nezapůsobila a za břicho jsem se tedy taky nepopadala. I když jestli se vážně tohle autorce dělo tak ji upřímně lituji. Bavily mě její zážitky z Austrálie a Aljašky. Nedělalo mě problém nedočíst historku a některé mi vtipné nepřišly vůbec.

15.08.2020 2 z 5

Šéf Šéf Vi Keeland

Typ knihy, u které prostě víte jak to dopadne. Jen čekáte na kolikáté stránce si to poprvé rozdají. I tak se mi líbil i příběh za věčnou touhou a sexuálními narážkami.
Kniha je velmi čtivá a autorka vytvořila silně sympatické postavy. Pro mě je to odpočinková kniha, od které víte co čekat.

03.08.2020 3 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

Na tuto knihu jsem se velmi těšila a musím říct, že začátek pro mě byl hodně chaotický. Vůbec jsem se nemohla zorientovat, ale jen co jsem si všechno poskládala tak se mi děj rozhodně začal líbit a byla jsem zvědavá jak se to všechno vyřeší.
Hlavní hrdinku Jassmin jsem hrozně litovala. Byla vlastně dvě osoby v jedné a to bylo dost děsivý.
Celou dobu mi na těch všech událostech něco smrdělo a bylo jasné, že to všechno nebude jen tak. Jako mámu mě tížila představa, že by mi někdo unesl dítě a já x let nevěděla co se s ním stálo. Ke konci mě kniha chytla a nepustila a i mě konec dojal. Jediné co mi moc nesedělo byly údajné výlety Leny a Hannah.

26.07.2020 4 z 5