markus223 komentáře u knih
Po té obří katastrofě na Thracian Primaris si říkáte jestli to něco v této knize překoná. A ono ne :-) Konec považuji za hodně odbytý, ale i tak je to kvalitní dílko byť je podle mě Xenos lepším počinem.
Po přečtení trojice Xenos, Malleus a Hereticus musím konstatovat, že mi Xenos přišla jako nejlepší z nich. U zbývajících dvou knih mi konce přišly značně uspěchané.
Očekával jsem úplně tupou akční řežbu ve světě WH40k (a tu jsem vlastně do určité míry i dostal), ale musím říct, že dějová linka je celkem promyšlená a má spoustu skvělých zvratů. Za mě určitě příjemné překvapení.
(SPOILER) Po přečtení je mi jasné, proč je tato kniha považována za jednu z nejlepších z celé série "Horus Heresy". Epická tragédie legie "Thousand Sons" a jejich primarchy Magnuse se čte jedním dechem. Jsme svědky těch vůbec nejdůležitějších událostí v celém 40K univerzu, a to "Council of Nikaea", jmenování Hora vojevůdcem na Ullanoru a zničení několika staletí Císařovi práce jeho vlastním synem. Postavy jsou skvěle vykreslené (obzvláště Ahriman mi přirostl k srdci) a Hvězdní vlci nejsou žádné karikatury vesmírných vikingů (tímto zdravím "Bitvu o propast"), ale hrůzu nahánějící Císařovo popravčí. Magnusova snaha zachránit svou legii před hrozivými mutacemi nakonec vede k její jisté zkáze. Celá kniha by se dala shrnout do jedné věty "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly".
Pokud to myslíte se světem Warhammeru 40k (či v tomto případě spíše 30k) vážně tak je přečtení tohoto díla naprostou povinností. Určitě se nenechte odradit počtem stran. :-)
Rozhodně lepší než "Sestup andělů" na který tahle kniha navazuje.
Tak nevím no, bylo to takové nemastné neslané. Akce je tu sice více než dost, ale abych byl upřímný, tak mi byl osud hlavních postav naprosto lhostejný. A ať dělám co dělám, stále si prostě nedokážu představit Astartes jak se v plné zbroji plíží někde ve stínech. :-D Zatím asi nejslabší kniha celé série.
Za sebe musím říct, že to byla pěkná sbírka povídek. Jako nejlepší hodnotím Krvavé hry a Hlas.
Skvělý úvod do obsáhlé (celkem 54 knih) série Horovi hereze, a to nepočítám sérii Siege of Terra. Kniha je zasazena do vrcholu Velké křížové výpravy, která má lidstvo sjednotit pod jedním praporem Pána Císaře Lidstva. Je to kniha plná naděje na lepší a zářnou budoucnost ve jménu Imperiální pravdy. Objevují se ale první trhliny a pochybnosti o pravdě, kterou Císař káže. Následky budou zničující.
(SPOILER) Tahle kniha je....jak to jenom říct......no prostě je jiná než ostatní. První dvě třetiny knihy to vlastně ani nevypadá jako příběh ze světa WH40k. Rytíři v brnění na koních putují temnými lesy Calibanu a zabíjejí nebezpečná monstra. Nakonec však dojde k setkání s Adeptus Astartes (a dokonce se na krátký okamžik objeví i Císař). Zatím jde asi o nejslabší knihu této série, ale nemůžu říct, že by byla vyloženě špatná.
Tak tohle byla velká paráda. Fulgrimovo postupné podléhání svodům chaosu a postupná degradace legie Císařových dětí se četla jedna báseň. Za mě plný počet a zatím nejlepší kniha v celé sérii.
Na tuhle knihu jsem se hodně těšil a nezklamala mě. Galeotti nás provede historií ozbrojených sil RF od krušných začátků v 90. letech až do počátku invaze na Ukrajinu v roce 2022. Skvěle jsou zde popsány reformy (či v mnoha případech spíše pouze pokusy o ně), kterými ruské ozbrojené síly za posledních 30 let prošly, aby byly během prvních dvaceti dní invaze na Ukrajinu prakticky spláchnuty do kanálu (jak to uvádí sám autor). Nechybí zde samozřejmě popis obou válek v Čečensku, krátké války v Gruzii, intervence v Sýrii, anexe Krymu, bojů na Donbase a v krátkosti i katastrofální invaze na Ukrajinu včetně ne moc pozitivního výhledu do budoucna. Velká část knihy se též zabývá jednotlivými složkami ozbrojených sil jako je pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, VDV, námořní pěchota, Specnaz nebo strategické raketové síly. Docela mě zamrzeli vcelku časté chyby v překladu či různé gramatické chyby, ale nic co by nějak zvlášť bránilo ve čtení.
(SPOILER) Vynikající čistokrevná military sci-fi. Autorova inspirace filmem Vetřelci z roku 1986 je více než jasná. Je tu desátník Hicks, vojín Drake, počítač jménem Matka, vzdálená kolonie, která přestala komunikovat a dokonce je tu i zmínka o jakési ztracené válečné lodi jménem Sulaco. :-) Začátek je vlastně film Vetřelci převedený do knižní podoby, ale později si příběh jde tak trochu vlastní cestou. Vadí to? Ani náhodou. Akčních pasáží je tu mraky a jsou skvěle napsané. S ohledem na to, že se mariňácká četa skládá ze 37 vojáků, si k naprosté většině z nich žádný vztah nevytvoříte (možná až na Hickse a pár dalších) a to stejné platí o kolonistech (až na jednu výjimku).
Musím říct, že tohle se četlo jedna báseň. Jako zaměstnanec jednoho z tzv. korporátů jsem jsem se do kůže hlavního hrdiny celkem snadno vžil (byť tedy musím přiznat, že jsem nikdy nezažil nic tak extrémního, co je v knize popisováno). Z knihy je zcela jasně patrná kritika EU a obecně konzumní společnosti, ze které se vytratilo jakékoliv lidství. Při čtení má člověk takový divný pocit, že by něco podobného mohlo klidně během pár let nastat.
Nějak nechápu proč je autor často označovaný jako fašista (a tato kniha jako fašistická) a čím je celé dílo vlastně tak kontroverzní. Myšlenky, které Robert A. Heinlein předkládá jsou rozhodně zajímavé a stojí za zamyšlení. Kdybych nevěděl, že kniha vyšla už v roce 1959, tak bych si snad i myslel, že vyšla nedávno. Samozřejmě se nelze vyhnout srovnání s filmem. Kniha je oproti filmu daleko méně akční. Akce zde vlastně nehraje moc významnou roli. Je zde hodně filosofování a snad půlku knihy zabírá popis základního výcviku hlavního hrdiny a jeho následné snažení stát se důstojníkem. Žádná vyloženě akční jízda se zde nekoná, ale to mi upřímně vůbec nevadilo. Hned po přečtení jsem dal Hvězdné pěchotě čtyři hvězdy, ale po pár dnech se mi to nějak rozleželo v hlavě a musel jsem jich nakonec dát pět.
Taková průměrná možná mírně nadprůměrná military sci-fi. Nic co by mě vyloženě vystřelilo na Měsíc, ale taky žádný propadák.
Taková poklidná "explorační" sci-fi. Žádné boje s cizí rasou, žádná krev a tuny mrtvol. Pouze cizí plavidlo, které vstoupilo do Sluneční soustavy a lidé snažící se v omezeném čase zjistit o návštěvníkovi z jiné galaxie co nejvíc.
Kvalitní protiválečné dílo. I když se tato kniha považuje za zakladatele subžánru military sci-fi, tak zde vlastně o boj až tolik nejde. Tedy, ne že by ho tu bylo málo to ne. Moc se mi líbil ten nápad s kolapsarovými skoky a dilatací času. Po každém tažení, které subjektivně trvá pár měsíců se hrdina vrací zpět, aby zjistil, že na Zemi mezitím uplynuly roky, dekády nebo celá staletí a jeho rodina či přátelé buď hodně zestárli nebo jsou dávno mrtví. Nicméně válka s Tauřany i přesto trvá celé tisíciletí a hlavní hrdina už ani neví za co vlastně bojuje neboť Země, kterou znal už dávno neexistuje. To ale vojenské mašinérii nebrání, aby ho i nadále posílala na další sebevražedné mise.
Na to, že to má skoro 450 stránek jsem tu slupnul jako jednohubku. Hned od začátku jsem se nemohl od knihy odtrhnout a to mi vydrželo až do poslední stránky. Je to prostě parádně napsaný sci-fi horor, který chytí a nepustí.
Je vidět, že autor je velký fanda videoher a hlavně české PC hry ArmA 3, protože celý příběh je vlastně stejný jako v kampani pro jednoho hráče výše zmíněné vojenské simulace. Ale četlo se to dobře, rychle to odsýpalo, akce je tam více než dost. Občas to bylo proloženo nějakou vtipnou hláškou a hlavní postava je vcelku sympaťák. Pokud nejste military fanda, tak si dejte jednu hvězdičku dolu.
(SPOILER) Naprostá pecka!! Nemohl jsem knihu odložit a přečetl jsem jí asi za 3 dny. Člověk se toho také dost dozví o vesmíru, fyzice, chemii a biologii. Samozřejmě nebudu předstírat, že jsem všem těm vědeckým popisům rozuměl, to ani náhodou. :-) Příběhová linka je prostě skvělá a Rockyho jsem si zamiloval. Je to snad nejsympatičtější mimozemšťan vůbec (kam se hrabe Alf nebo E.T.). Hlavní hrdina a Rocky jsou tak odlišní a přeci jsou si zároveň tak podobní. Za pochvalu určitě stojí i konec.