marlowe marlowe komentáře u knih

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Kingův Mercedes nás šokuje nevídaným startem (z 0 na 100 za 2 sekundy) a následnou bravurní, bezchybnou jízdou – ještě hodnou chvíli po polovině závodu nechává autor své soupeře daleko za obzorem. (Těch prvních šedesát procent knížky je krystalicky čistá detektivka – a paráda přenáramná: 110%!) Jenže potom (jak bývá u Mistra bohužel zvykem) Kingovy nohy na pedálech ztěžknout (např. vstup bláznivé Holly mezi hlavní protagonisty – její postavě jsem nevěřil ani "dobrýtro"), motor se začne zadírat, objevují se první řidičské kiksy (třeba ta zcela neprofesionální berlička se "záměnou klobouku") – no a cílová rovinka už je definitivním fiaskem ("Sice riskujeme životy stovek dětí, ale policii raději nic říkat nebudeme!!!"). Šachovnicový praporek se zvedá a náš otřískaný meďour dojíždí někde vprostřed závodního pole, navíc s proraženou pneumatickou a urvaným nárazníkem.
Suma sumárum: Další promarněná příležitost.

Kolikrát jsem tohle už s Kingem zažil? Brilantní expozice, skvělé rozehrání příběhu – a následně nepovedená, logice se vzpírající koncovka.
Měl jsem chuť vytáhnout z mošničky jen 3 hvězdy, protože by si je Stephen za to závěrečné šlendriánství zasloužil, ale vzhledem k tomu, že – navzdory výhradám – zůstává pořád skvělým vypravěčem (a přes to nejde vlak), posouvám hodnotící rafičku na 70%.

09.10.2019 4 z 5

Vražda v dívčí garsoniéře Vražda v dívčí garsoniéře Petr Bým

Pár poznámek, které mně při čtení naskočily v hlavě – a které jsem si průběžně naškrábl na papír:

1) Příliš, příliš, PŘÍLIŠ mnoho slov!!!
2) Cílem by nemělo být „rozlití do šířky“, nýbrž „ponoření do hloubky“!
3) Neschopnost oddělit zrno od plev.
4) Ulpívání na nepodstatnostech, což vede k zahlušení podstatného.
5) Neschopnost převést otisk všední reality (provozní řeči, vysvětlující pasáže, historické pozadí postav apod.) do hutné, umělecké zkratky.

Na jednom místě románu autor popisuje unavující, nekonečný výslech zadrženého – a píše: „Z lepkavých pout monotónního monologu bez interpunkce se nadporučík Štrégl vymanil až po dalších dvaceti minutách.“
A podobně, jako chudák nadporučík, jsem se při čtení knihy cítil i já.

25.09.2019 2 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

Nakonec se z toho vyklubala docela solidní partie.
Zatímco zahájení bylo naprosto excelentní a hodné obdivu, ustrnula střední hra v problematické statičnosti, kdy se figurky po šachovnici pohybovaly jen malátně a občas jakoby uprostřed pohybu dokonce usínaly (proto ta jedna hvězdička dolů), ale koncovka už zase brilantní, s nečekanými výměnami figur a překvapivým matem.
Fred Vargas dokáže být hodně jiná – a to jí sluší!

24.09.2019 4 z 5

Muž naruby Muž naruby Fred Vargas (p)

Hodně zajímavá detektivka, která (souhlasím s Kap66) byla příjemným osvěžením v té záplavě současných "pořád stejných" krimi-thrillerů, které už mi nějak začínají lízt krkem. Dobrý příběh, logické vyústění, vlídný humor, zajímavé postavy, francouzský venkov – a mírně upozaděný Adamsberg jako třešnička na dortu. Spokojenost. Okamžitě se pouštím do dalšího dílu.

Kdykoli jsem za posledních 40 let někde něco četl o vlcích, vždycky jsem si vzpomněl na výjimečný Batailleův román Vánoční stromek. Odteď se mi nejspíš vybaví i vlci z Mercantouru…

14.09.2019 5 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Škoda, že Nela Rywiková upřednostnila formu před obsahem. Jazyk: 5*, zápletka, příběh, detektivní linka: 2*. Na jedné straně pečlivá práce se stavbou vět a s detailními popisy (formální stránce autorka věnuje velkou pozornost), na straně druhé, bohužel, špatně zvládnutá (až odbytá) výstavba příběhu, kde konečný dojem kazí mnoho nelogičností, nepřehlédnutelných švů a zbytečně rozplizlých (zcela nedůležitých) odboček, které unavují a nebaví. Takže musím zopakovat ten úvodní povzdech: Škoda!

30.08.2019 3 z 5

Whisky s ledem Whisky s ledem J. A. Konrath

Docela povedená a poměrně i dobře napsaná detektivka!
Přesto jednu hvězdičku ubírám.
Důvody?
Policistka Jack Danielsová je ze stejného vrhu, jako major Oldřiška Milnerová z Deště Sáry Saudkové: sympatické děvče od rány, které nefňuká a rozhodně si od nikoho nenechává okopávat kotníky. Ano, takhle má vypadat kladný hrdina. Přesto si nemohu odpustit výtku: někdy se mi zdálo, že to předváděné "ženské chlapáctví" je až moc chtěné a tu a tam překlopené až někam do sektoru "mírně za hranou".
Co mi ovšem vadilo podstatně více, byl autorův alibistický prvoplánový kupecký kalkul: "když přihodím popis několika nechutností (to přece lidi fascinuje, ne?), prodám o pár tisícovek výtisků více"! Myslím si, že tlačit na pilu lidské záliby ve zvrácenostech pan Konrath vůbec neměl zapotřebí, protože příběh sám o sobě je natolik silný a nosný, že by sklidil uznání i bez zaživa uřezávaných stydkých pysků, stejně jako bez znásilňování ještě živých obětí do prořízlé díry v břiše! (To snad ne, chlape! Co chceš vymyslet příště?)
Takže sorry, Josephe Andrewe – JEN 80%.

28.08.2019 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Kdybych to měl říci natvrdo: Přečtěte si začátek, následně přeskočte celou první půlku knížky (až do okamžiku, kdy lodě dorazí k Saturnu – o nic rozhodně nepřijdete) – a potom už si to užívejte až do konce.
Je to jako kdyby v derby Sparta – Slávia první poločas na hřišti místo hráčů pobíhal zmatený správce stadionu a narychlo ještě dosekával trávník, umísťoval rohové praporky a dolajnovával čáry. O to víc vás pak bude bavit druhý poločas s opravdovými fotbalisty.
Příběh je daleko více o lidech, než o mimozemšťanech – a třešničkou na dortu je skvělý doslov.
Za tu první (užvaněnou) půlku 2*, za druhou 5*, takže průměr 3,5*, ale protože mě knížka nakonec HODNĚ bavila, zůstanu u vysoce nadprůměrných 80%! A dovolím si knihu i doporučit, protože autoři vnášejí do otřepaného modelu "setkání lidí s mimozemšťany" zcela nové prvky (nebudu prozrazovat).
(Podobnost s Marťanem bych vůbec neřešil, protože tam žádná není.)

16.08.2019 4 z 5

Studená sprcha Studená sprcha Jaroslav Velinský

Je to stejné jako ve škole: Na nejnadanějšího žáka mívá pan učitel největší nároky. Možná pana Velinského peskuju víc, než ostatní, ale když oni ti premianti (vědomi si svého premiantství) na svoje nadání někdy hřeší až moc…

První polovina knihy je hodně mizerná, autor vaří z vody docela nepokrytě a bez uzardění a někdy to vážně vypadá, že mu vůbec chybí plán, jak vést zápletku dál. Až ve druhé půli, od návštěvy Filmového klubu, se vyprávění najednou docela solidně rozjede, jenže ten konec, ne nepodobný parodii na dobrodružné příběhy, znovu všechno pošle do kytek. Propast mezi ZPŮSOBEM, jakým je příběh vyprávěn (neodolatelný Otův šarm a lehkost jazyka a stylu) a ÚROVNÍ samotného příběhu (tedy tím, O ČEM je vyprávěno) je tady asi největší ze všech osmnácti dílů série, které jsem zatím přečetl.

13.08.2019 3 z 5

Dívky nalehko Dívky nalehko Iva Procházková

"Kdo komu ukřivdil?" ptá se jeden z policistů v závěru příběhu.
A přesně o tomhle celá kniha je: O vzájemných křivdách. Každý někomu ukřivdil nebo se cítil být ukřivděn, nepřehledný propletenec bolístek, příkoří a ublížení. Jakoby Iva Procházková zabloudila do krajiny detektivek Michaely Klevisové – nípáníčko, nípání. Škoda, první díl byl o poznání lepší. Čistší.

03.08.2019 3 z 5

Mocnější než meč: Historické detektivky Mocnější než meč: Historické detektivky * antologie

Tuhle antologii bych sám od sebe asi neotevřel, ale nabídl mi ji kamarád a tak jsem si řekl: Proč ne…? A nakonec z toho byla docela zajímavá zkušenost…

Především jsem se utvrdil v přesvědčení, že i sebelépe vymyšlená zápletka – není-li umocněna nějakou NADSTAVBOU (třeba nezaměnitelným stylem vyprávění, zapamatovatelnými postavami, psychologickou věrohodností apod.) – zůstává jen sterilní konstrukcí, šarádou bez života. Proto mě např. neoslovil příběh o detektivu Leonardu da Vincim (Theodore Mathieson), ani o bratru Athelstanovi (Paul Harding) – ty skutečně ničím víc než strohým popisem zápletky nebyly, a nebavil mě ani případ sestry Fidelmy (Peter Tremayne), kde jsem vnímal jen slova a slova, ale pod kůži se mi autor nedostal.
Jako průměrné hodnotím i příběhy ze starého Říma – jenže v tomto případě to je spíš můj osobní problém, než problém autorů – Řím jako takový mě zkrátka nikdy netáhl.
Za vrchol sbírky považuji (jak se dalo čekat) dva autory, Roberta van Gulika s jeho soudcem Ti a pak Elis Petersovou a jejího bratra Cadfaela – to byly velmi povedené kousky.
Sečteno a podtrženo – 60%.

27.07.2019 3 z 5

Samá voda Samá voda Ludvík Souček

Ano, okaté nedostatky knihy můžeme ospravedlnit dejme tomu začátečnickým hledáním cesty – ale na druhou stranu nesmíme zapomenout, že autorovi bylo v době psaní románu už 37 let a omlouvat tenhle jeho literární nedodělek "začátečnictvím" by mohlo vyznít lehce alibisticky.

Tenhle řiďounký a za vlasy notně přitažený příběh, točící se kolem záškodnické diverzní bandy, je spíchnut opravdu hodně amatérsky. Zapojení "soudruha doktora" Vlčka do pátrání je násilné a nevěrohodné a zápletka se povážlivě viklá na slaměných nohách. A celé to horlivé a prorežimně okaté "soudruhování" („…Musím vlastně ještě všem vysvětlit,“ končil předsedající soudruh, „proč vůbec byl zde přítomný soudruh doktor Vlček… atd.) přesahuje rámec únosnosti. Osobně si myslím, že v roce 1963 už autoři nemuseli na pilu stranické servility tlačit až takovou silou – tuhá padesátá léta byla v té době už přece minulostí. (Možné vysvětlení: Ludvík Souček to v šedesátých letech dotáhl nejenom na Ministerstvo obrany, ale i na stranický Olymp, tedy do samotného ÚV KSČ.)

Nicméně ty tři hvězdičky (s odřenýma ušima) si dovolím nadělit – možná kvůli určitému nostalgickému vztahu k autorovi…

23.07.2019 3 z 5

Ženy a lži Ženy a lži Naďa Horáková

Fatální přešlap, který jsem zatím ještě nerozdýchal.

Klady: Česká autorka! Proto ta jedna hvězdička.
Zápory: Všechno ostatní!

Už vlastní začátek, kdy je mladý kriminalista vyslán inkognito do základní školy vyšetřovat vraždu (coby suplent za zavražděnou učitelku), aby se "infiltroval" do pedagogického sboru, ale místo toho tráví všechen čas učením nezvedené mládeže a věčnými dozory na chodbách a v jídelně, mě měl varovat, ale já bloud četl dál – i přes to, že se na scéně vzápětí objevil další "inkognito-policista", který měl tak trochu hlídat toho prvního… Že nevěříte? Já také nevěřil!
Vyšetřování probíhá prakticky jen formou večerních hovorů v obýváku kamarádky (učitelky), která policistu odhalila hned vteřinu poté, co do školy nastoupil – a podle toho to také vypadá. Napsal jsem si dvě stránky poznámek, co v knize bylo špatně (stylistická bezradnost, slepenec neuvěřitelně NE-uvěřitelných psychologických motivací, změť podivných, nezajímavých postav, posuny ve vyšetřování jen díky totálním náhodám – viz třeba "stříbrný knoflík" – atd.), ale nakonec jsem na nějaký hlubší rozbor rezignoval. Dle mého velmi špatná kniha – howgh!

21.07.2019 1 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

S Pavlem Kohoutem jsem měl odjakživa problém. Hrála v tom roli nějaká divná chemie či co, prostě (jak už to někdy bývá) jsme si nesedli… Ale Hvězdná hodina vrahů byla paráda! Jak vlastní detektivní příběh, který to s přehledem a o pár koňských délek natírá téměř celé současné české krimi-produkci, tak nesmírně povedená linie historická i psychologická (český – ale i německý – člověk tváří v tvář dějinným zlomům). Doporučuji všem.
A malá poznámečka na okraj: Je zajímavé, že na příjmení "Čech" narážím celý život, ale se jménem "Morava" jsem se setkal poprvé.

21.07.2019 5 z 5

Tichý svět Nicholase Quinna Tichý svět Nicholase Quinna Colin Dexter

Natěšen skvělým seriálem Endeavour, který musí pohladit po duši každého milovníka retro-detektivek, jsem se vrátil po letech k Morseovské sérii Colina Dextera – a vůbec jsem nebyl zklamán. Pár výtek k příběhu bych možná měl, ale všudypřítomný neinvazivní humor, plný jemného sarkasmu a ironie, přebijí všechno kartou nejvyšší (dvojka Morse – Lewis je naprosto neodolatelná!) a tak s plným vědomím zůstávám u pěti hvězdiček!

21.07.2019 5 z 5

Pustá duše Pustá duše Dan Simmons

Nejspíš se jedná o pozoruhodnou knihu, byť její "pozoruhodnost" spíše jaksi implicitně tuším, než abych ji dokázal vnímat svými smysly.
"Gail jde z toho všeho hlava kolem," říká autor na kterémsi místě – a já musím dodat, že MNĚ z toho šla "hlava kolem" prakticky pořád.
Občasné nadšení z četby se pravidelně prolínalo s poměrně častým pocitem neuchopitelnosti, dechberoucí kapitolky se střídaly s pasážemi, kde jsem váhal, jestli jsem opravdu tak natvrdlý, anebo jestli ze mě nedovzdělaného nedouka dělá autor záměrně a s plným vědomím.
Nemyslím si, že bych si knihu někdy v budoucnu přečetl ještě jednou (i když nikdy neříkej nikdy) – nicméně těch pět hvězdiček ji dám, protože… (viz začátek komentáře).

05.07.2019 5 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Stephen King kdesi napsal: To, co je za dveřmi nebo co číhá na vrcholu schodiště, nikdy není tak děsivé jako samotné dveře nebo schody.
Ve Zhubni, bohužel, kráčíme po schodech (s lehce zatajeným dechem) jen zhruba první polovinu knihy. Potom najednou stojíme nahoře na podestě, dveře se otevřou a příběh rázem ztrácí své kouzlo. Přestane být zajímavý – a naopak se stane natolik předvídatelným, že velice rychle odhadneme, jak to všechno skončí. Upřímně, celá ta linka Ginelliho je tak nenápaditá, prvoplánová, "nekingovská" a prosta jakékoli invence, že bych nejraději ještě jednu hvězdičku Mistrovi ubral. Ale neuberu, první půlka románu si to nezaslouží!

04.07.2019 3 z 5

C... jako corpus delicti C... jako corpus delicti Sue Grafton

Před třemi lety jsem "áčku" i "béčku" s lehkým skřípěním zubů nadělil ušmudlané tři hvězdy, dal autorce nakládačku a zařekl se, že do dalších dílů už nejdu. Jenže ono se ne nadarmo říká: nikdy neříkej nikdy!
Své dávné předsevzetí jsem zkrátka přehodnotil a "céčko" si střihnul jako takové malé osvěžení do současných veder.
Návod k použití je jasný: položit se do příběhu a nechat se jím unášet, nebrat zápletku a hrdinčino vyšetřování příliš vážně a nevyšilovat z dlouhých popisů – ať už budov, zahrad, interiérů, šatů či hrdinčiných každodenních povozních činností (…vstala jsem, osprchovala se, vyčistila si zuby, oblékla se, uvařila si kávu atd., atd.). Potom si četbu můžete užít – zvláště, když zjistíte, že autorka má smysl pro humor a nestydí se za to.
Tady jeden příklad za všechny:
Po návratu do auta jsem pohledem do zpětného zrcátka zkontrolovala, jestli nemám mezi zuby klíčky vojtěšky, protože nerada při hovoru s lidmi vypadám, jako když jsem se zrovna vrátila z pastvy.
Takže nakonec solidních 80%.

27.06.2019 4 z 5

Odysseus a hvězdy Odysseus a hvězdy Ota Hofman

Po dlouhé době jsem si znovu přečetl tohle poetické dětské scifíčko – a kupodivu jsem zjistil, že těch více než 40 let síle příběhu nijak neuškodilo.
Navíc byl Ota Hofman velmistrem zkratky – a já, když můžu, vždycky dám přednost stručnosti a možnosti „kreativně si domyslet“ než dneska tak oblíbenému „žvanivému obžerství“ a „kultu vycpávkové vaty“.
Odysseus a hvězdy je nádherná knížka – víc netřeba dodávat.
Tak teď si ještě (také po letech) znovu pustit film…
A pak si možná zopakovat něco dalšího od pana Hofmana – třeba Králíky ve vysoké trávě (knížku i film)…

23.06.2019 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Za mne VELKÉ ZKLAMÁNÍ! Nejspíš proto, že mu předcházelo VELKÉ OČEKÁVÁNÍ! Chvílemi nečekaně zajímavé a snad i "hluboké", většinou však nudné, skoro bych řekl bezradné, povrchní, tápající… Vlastně jsem s textem bojoval od samého začátku a ani teď, po dočtení, nevím, co si mám o knize myslet. Svrbění "jak to bude dál" přetrvává, ale chuť do dalšího čtení chybí.

21.05.2019 3 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Možná bych za jiných okolností byl za Strýčka Skrblíka a dal i čtyři hvězdičky (pár chloupků jsem v té polévce přece jenom našel), ale protože jsem Krutou hru četl paralelně s Robothamovým Štvancem, který mi trvale zvedal mandle svojí "smrtelnou vážností", neváhám ani vteřinu a Joe Kurtzovi těch poctivých pět hvězd na klopu přilípnu. Protože Dan Simmons (na rozdíl od Robothama) mě přenáramně bavil. Žádné nípání se v zanícených beďarech, nýbrž parádní přímočarý tah na branku bez sebemenší snahy dokazovat sám sobě i ostatním, jak hlubokomyslný jsem autor. Doporučuji – a do dalších dílů jdu určitě!

21.05.2019 5 z 5