MartaPear MartaPear komentáře u knih

Ztracený svět Ztracený svět Josef Augusta

Všechny Augustovy pravěké knihy jsem četla v hlubokém dávnověku a od té doby čekaly v knihovně na mého osmiletého prasynovce, se kterým jsem je teď četla znovu. A na rozdíl od mého dětství jsme si nyní navíc hráli s figurkami všech těch ještěrů, plazů a ptáků, jejichž jména si chlapec pamatuje už několik let, zatímco pro mě jsou to prostě "dinosauři". Přesto jsem ty knihy četla se skoro stejným zaujetím jako tenkrát a už se těším, až je budu tak za pět let číst ještě jednou s vlastním vnukem, který už teď ty potvory zná taky.

26.01.2024 5 z 5

Série C-L Série C-L Eduard Fiker

Perfektní klasická detektivka, byť z r. 1952, ale socialistické móresy se tu celkem nevyskytují, jde jen o hledání pachatele a motivu.

17.01.2024 5 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Velmi plastický a mnohovrstevný román, detektivka, horor (?) z doby asanace židovské čtvrti v Praze, krásně popsaná každodenní i celková atmosféra různých společenských vrstev i doby a k tomu kriminální zápletka. skvělé čtení, i když určitě to není oddechovka.

14.01.2024 5 z 5

Spousta postav a osudů, ale na rozdíl od podobně "bohatě obsazených" knih jsem neměla problém s orientací, kdo je kdo a proč jedná tak, jak jedná. Myslím, že se autorka snažila o objektivní pohled jak na Čechy, tak Němce, protože život ani lidé nejsou černobílí. Byly to drsné časy a ne neuvěřitelné, co jsou lidé schopni si provádět. Jsem ráda, že jsem to nezažila a doufám, že nezažiju nic podobného. Většinu knížek si půjčuji z knihovny, ale tuhle jsem si - po přečtení - koupila.

28.12.2023 5 z 5

Černá lilie Černá lilie Vlastimil Vondruška

Tentokrát mě pan Vondruška neoslovil, spíš přímo zklamal. Překombinované a navíc děsná nezapamatovatelná jména. Autor už to "seká jako Baťa cvičky", několik posledních knih bylo podle jednoho "mustru", hlavně aby byl dostatečný počet stránek...

28.12.2023 2 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Velice zapeklité a rafinované, kam ta Agáta chodila na ty nápady... Příjemné počtení!

24.01.2024 4 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Báječné pohlazení na duši! Naprosto souhlasím s anotací... Kniha se opravdu nečte, ale prožívá a nasává všemi smysly. Jen s jedním nesouhlasím - na straně 77 Marie píše o Renatce, že byla v sedmdesátých letech z první generace holčiček, jejichž maminky začaly chodit do práce rovnoprávně jako muži. Autorku omlouvá její věk, ale tohle potkalo už i maminky v letech šedesátých a padesátých! Kdy už půlroční děti musely do kolektivních zařízení, aby ty maminky mohly pracovat....

17.01.2024 5 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Velmi zajímavý a celkem čtivý příběh o prolínání osudů židovské rodiny z Německa od r. 1938 do současnosti v USA.

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Osm krátkých povídek současných autorů na téma tajených přání, pocitů, myšlenek, úmyslů a jejich případná realizace se čte velmi dobře a ještě pobaví.

14.01.2024 4 z 5

Holčička, kterou tam nechali Holčička, kterou tam nechali Roxanne Veletzos

Drsný popis toho, co se dělo a leckde nejspíš děje pořád... O 2. světové, o hrdinských činech vojáků a práci politiků se píše a mluví a točí filmy pořád, ale o takovýchto příbězích se moc nemluví. Přitom jejich síla tkví právě v přiblížení osudu jednotlivých lidí. (Doporučuji také knihu Světlo po válce od Anity Abriel.)

28.12.2023 5 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Stejnojmenný film považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy viděla - nejméně už tak asi 15x a kniha je asi předloha. Při jejím čtení jsem každý odstavec, každou situaci viděla v duchu obrazem. A k tomu také filmové lokace na Kuklově a okolí. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček:-)

24.01.2024 5 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Stará dobrá Agáta!

24.01.2024 4 z 5

Nihilista na balkonu Nihilista na balkonu Petr Holý

Fiktivní, bohužel ale tvrdě realistické vyprávění o současnosti, resp. jak u nás funguje byrokracie, státní úřady apod. Skvělé čtení!

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

No, Vondruškova velkovýroba, která se dobře čte třeba na dovolené nebo ve vlaku, ale v hlavě neutkvěje..

14.01.2024 2 z 5

Užívej života! Užívej života! Halina Pawlowská

Mikropovídečky, aforismy, "moudra", přísloví apod. o různých oblastech života, velmi (!) vtipné a smála jsem se naplno, nahlas a slzy smíchu jsem nestačila utírat. Ale některé "rady" stály za zamyšlení! Některé stránky jsem si ofotila a sestříhala si z jednotlivých citátů nástěnku, která mě každé ráno pozitivně naladí! Halino, děkuji!

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Současná Amerika, dějově přehledné, zápletka tak akorát spletitá, nejdřív to vypadalo na červenou knihovnu, ale nakonec docela příjemné počtení i s těmi happy endy

14.01.2024 4 z 5

Advent Advent Gunnar Gunnarsson

Příběh osamělého islandského pastevce zachraňujícího před Vánoci ovce před vánicí a umrznutím je velice poetický, lidský a hlavně zasáhne emoce!

03.01.2024 5 z 5

Můj rok 1958 Můj rok 1958 Jarmila Frejtichová

Nenápadný, ale důležitý rok pro naší rodinu. Souhlasím:-) Moc se mi líbí tato idea sesbírat nejdůležitější a nejzajímavější momenty z každého roku. Samozřejmě je to subjektivní pohled autorů, ale i tak je to velice přínosné, důvod ke vzpomínání, zamyšlené, porovnávání se současností a případně i se vzpomínkami starších příbuzných. Někdy jsem docela nevěřícně zírala, resp. četla, co se všechno v té době dělo nebo naopak nedělo... A děkuji za současnost, ať je jaká je!

17.04.2024

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

No, nevím, co si mám myslet... Nejspíš to, že je autor placený od množství písmenek... Tématem je to možná zajímavé, ale číst se to nedalo. Stránky přebytečného textu jsem postupně přeskakovala a myslím, že jsem o nic nepřišla.

05.04.2024 1 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

P.S. k předchozí recenzi: Už vím, kterou autorku určitě při výběru další četby vynechám!

01.02.2024 1 z 5