Metla Metla komentáře u knih

Křídla snů Křídla snů George R. R. Martin

Když jsem "Křídla snů" četla jako šestnáctiletý krvelačný hormon, zdála se mi knížka hezká, ale bylo v ní na můj vkus málo akce (přesněji žádná), což mi v období hltání conanovek přišlo jako tučné mínus. S věkem se dostavila trpělivost, ochota, přímo potřeba užívat si i příběhy, kde prim hraje síla emocí, nikoliv množství probodnutých, zastřelených či jinak násilně eliminovaných padouchů. Návrat k románu po dlouhých letech tedy přinesl očekávaný výsledek: vychutnala jsem si životní cestu Maris, jejíž touha létat změnila svět. Leč ne každá změna přináší pouze dobro...
Uvítala bych hutnější atmosféru, podrobnější popis světa a tamní historie lidstva. Za pochybnou považuji volbu překladatelky ponechat místopisné názvy v angličtině, čeština mohla dodat více poetiky. Občas se informace a pocity zbytečně opakovaly, těmto pasážím by prospělo zestručnění. Kniha mě nevcucla úplně nadoraz, potenciál se mi jevil o chlup z ježibabí bradavice větší... jsem prostě protivná rejpalka.
Spolupráce G.R.R. Martina s Lisou Tuttle vynesla poklidně plachtící "Křídla snů" k souhvězdí Jižního kříže.

19.07.2019 4 z 5

Ohně z ráje Ohně z ráje Dan Simmons

Když se kniha objevila na pultech, jméno Simmons na obálce mě přimělo zajásat, leč mé nadšení vychladlo během čtení přebalu - navzdory žhavému tématu. Havaj, milenky miliardáře, božstva? Nic pro mě, ale když se naskytla příležitost román vypůjčit, nezaváhala jsem.
Při obracení stran jsem si v podstatě potvrdila své rozpačité dojmy z anotace: linie ze současnosti mě bavila tak napůl, zatímco deník z 19. století skoro vůbec. K žádné z hlavních postav jsem si nedokázala vytvořit pouto a většinu vedlejších jsem měla úplně v paži. Havajské mýty mě kdovíjak nezaujaly, děj byl na můj vkus příliš pošahaný - nadsázky s ohledem na tenhle fakt mohlo být klidně více, hororová složka beztak fungovala minimálně. Našlo se pár pasáží, ze kterých by bylo možné udělat nezapomenutelný, nervydrásající zážitek, pan spisovatel však bohužel nezatlačil na pilu, zůstal u bezzubého pižlání.
Knížku můžu doporučit každému, kdo by se rád nenáročnou formou dozvěděl něco o havajské mytologii. Jestli vás ovšem ta populárně naučná část o bozích moc nebere, atmosféra havajských ostrovů vás neláká a chcete si v první řadě hryzat nehty napětím, nebo naopak smíchy padat z gauče, raději pátrejte po jiném titulu.
"Ohně z ráje" hodnotím kladně pro jejich neobvyklost, mnoho podobných románů asi není, přesto bych byla raději, kdyby Simmons ubral na absurditě a přidal na emocích. Času tráveného ve společnosti této knihy nelituji, ale... 65% s ochotou za x let poskytnout druhou šanci.

17.07.2019 3 z 5

Klam Klam William Dietz

Čtvrtá část knižní série „Mass Effect“ je pouhým vycpávkovým dílem, ve kterém staří známí admirál Anderson a Kahlee Sandersová pátrají po dvojici z řetězu utržených mladých biotiků. Dozvíme se něco málo navíc o Záhadném, Kai Lengovi, Arii T'Loakové a jejich organizacích, ale žádná z informací nijak výrazně univerzum „Mass Effectu“ neobohatila. Naopak jsem zaznamenala několik matoucích detailů, popírajících poznatky ze hry i z předchozích knih (to by se Karpyshynovi asi nestalo). Také logiku občas popadly křeče, byť ne vyloženě mozek drtícím způsobem.
Většina knihy plyne navzdory akčním pasážím v nezáživném tempu, může však jít jen o můj subjektivní dojem: všechny charaktery jsem měla na háku. Když se autor v závěru uchýlil ke chvályhodné likvidaci části účinkujících, nevzbudilo to ve mně absolutně žádné emoce (maximálně úlevu, že je od nich pokoj), což je v přímém rozporu s mými herními zkušenostmi.
„Klam“ nepřinesl nic podstatného, Dietzovo fádní přešlapování na místě si ode mne vysloužilo tři průměrná zívnutí (dvě za pochybné kvality románu, třetí je poděkováním za nelítostné finále).

16.07.2019 3 z 5

Archa. Kniha první Archa. Kniha první Alastair Reynolds

Reynolds je prostě špička moderní space opery. Chcete se vydat ke hvězdám, nechat se fascinovat vizemi podivných civilizací a technologií vzdálené budoucnosti, aniž byste bloudili v nějakých obtížně pochopitelných transcendentních dimenzích? S tímto panem spisovatelem snad nemůžete šlápnout mimo.
Třetí díl "Odhaleného vesmíru" předpokládá znalost těch předcházejících, nelze jej číst samostatně. Zapomněli jste, co se dříve událo? Smůla, žádný souhrn se nekoná. Potkáme pár starých známých, seznámíme se i s několika novými charaktery: většinu jsem si oblíbila, občas jsem však měla problém porozumět jejich chování, některé činy poněkud postrádaly přesvědčivou motivaci.
Přiznávám, celá zápletka postavená na Zmarech, na vlastně nejasných záměrech tajemných strojů, mi připadala neuspokojivě podaná, přitažená za vlasy. Mnoho předpokladů, dohadů a teorií, na jejichž základě postavy jednají, přičemž já z pohledu (možná nepozorného) čtenáře neviděla dostatek důkazů hrozícího vyhlazení, tedy ani důvodů k panice.
"Archa" se mi netrefila do správného období, začetla jsem se snadno, bohužel jsem každý den vyšetřila jen pár minut při čištění zubů, případně před nočním vytuhnutím. Tato skutečnost + desítky stran hard sci-fi informací, vyvolávajících v mé lebce „bože, já jsem tak dutá“ efekt, měly vliv při konečném rozhodování: pátá hvězda zůstala těsně mimo dosah. Příště to určitě vyjde!

14.07.2019 4 z 5

Odveta Odveta Drew Karpyshyn

Literární rozšíření herního světa "Mass Effect" je s každým dílem lepší, „Odveta“ už předvádí dost slušné řemeslo. Jde o relativně volné pokračování „Vzestupu“, děj od začátku nasazuje ostré tempo, nikde nedělá zbytečné zastávky, nenudí. Zároveň mě však za celou dobu ani úplně nestrhnul, což může být do jisté míry dáno ne právě zajímavými hlavními hrdiny. Tedy těmi kladnými; záporáci (např. zabiják Kai Leng) a postavy rozporuplné (Grayson) do jisté míry vynahrazují nanicovaté charaktery admirála Andersona a vědkyně Kahlee Sandersové.
Zápletka o jednom experimentu společnosti Cerberus a jeho následcích není vyloženě blbá, přesto marně hledám důvod, proč by "Odvetu" měli číst jedinci neznalí herní série. Nemohou se v prostředí, událostech a vystupujících osobách pořádně orientovat, neznají souvislosti. Přijde mi to jako oblékat si podprdu, když nemáte prsa... nebo požírat z melounu jen pecky a nevychutnat si to podstatné okolo. Knihy jsou vítaným zpestřením RPG trilogie, zavedou fanouška zpět do oblíbeného vesmíru, doplní pár podrobností, ovšem samostatně asi příliš neobstojí.
Z pozice velmi zkušené velitelky Shepardové sem můžu preferovanou M-97 Viper vystřílet čtyři úhledné díry (75%). Jméno Shepard vám nic neříká a nevíte, co konkrétně si představit pod pojmem M-97 Viper? Odeberte z hodnocení 15-25%.

13.07.2019 4 z 5

Tudy přijde něco zlého Tudy přijde něco zlého Ray Bradbury (p)

Typický Bradbury - něco mezi poezií, filozofií a hororem. Melancholicky kouzelný, místy lehce mrazivý román o dospívání, o snech, o dobru i zlu, co je v každém z nás, o stáří, moudrosti a vnitřní síle, o lásce a přátelství. Bambilión velkých myšlenek na tak tenkou knihu.
Poutím se pokud možno vyhýbám, je mi v tom prostředí nepříjemně, což je můj osobní problém a neměl by mít vliv na hodnocení... jenže má, pátou hvězdu nechám v záloze. Pamatuji, jak mě "Tudy přijde něco zlého" před více než deseti lety silně oslovilo a zřejmě nastal čas tento klasický kus oprášit. Uvidíme, zda-li mi po takové době odhalí něco nového.

11.07.2019 4 z 5

Vzestup Vzestup Drew Karpyshyn

„Vzestup“, to docela sedí: proti předchozímu „Zjevení“ vnímám krok vzhůru. Děj navazuje na předchozí události jen velmi volně, zápletka není tolik military, ubylo akce, ovšem postavy už nejsou hrubě načrtnutými obrysy, jejich osobnosti se dočkaly vítaného psychického prohloubení.
Opět se setkáme s Kahlee Sandersovou, která dohlíží na projekt rozvíjející lidské telekinetické schopnosti. Jedno z dětí v akademii výrazně vybočuje z normálu a právě o osud tohoto výjimečného děvčete je veden boj. Síť intrik kolem malé Gillian rozplétají její učitelé a otec holčičky, muž plný rozporů - nájemný zabiják Paul Grayson, si musí ujasnit, na čí straně vlastně stojí.
Určité scény především v druhé polovině románu působily poněkud zkratkovitě a jaksi halabala poslepované. Také život kvarianské Migrační flotily mohl být propracován trochu detailněji, potenciál tohoto námětu je bohatší.
Příběh jsem si užila lépe než v úvodním dílu (předtím třetí hvězda v hodnocení skomírala, nyní svým jasem téměř rozsvítila čtvrté sluníčko), stále je však vhodné brát na vědomí, že bez znalosti herní série „Mass Effect“ musí být zážitek notně okleštěný. Asi jako prohlížet si fotky neznámých lidí ze super dovolené, kde jste vůbec nebyli.
Jsem zvědavá, s čím přijde pokračování a jestli udrží stoupající kvalitu.

10.07.2019 3 z 5

Zjevení Zjevení Drew Karpyshyn

Hned v úvodu si kopnu do překladu názvu, protože "Zjevení" zní sice hezky, ale v příběhu se nikdo a nic nezjevuje, tudíž je to ze tří možností nabídnutých Google překladačem ta nejhorší. "Objev" je významem podstatně přesnější.
Pro hráče oblíbené RPG "Mass Effect" je kniha mdlým prologem. Děj se věnuje převážně postavě poručíka Andersona, což je prostě klaďas, o mnoho víc se o něm vlastně nedozvíme. Ještě hůř dopadla vědkyně Kahlee Sandersová - plytká jak psí loužička na linoleu. Jedině na mimozemském padouchovi si dal autor jakž-takž záležet, duševní pochody této postavy bylo možné sledovat a do jisté míry chápat.
Karpyshyn neprojevil kdovíjakou představivost, co se týká technologií budoucnosti: zmíním například popis "speciálně" zastíněných reflektorů vozidla, aby bylo nenápadné při pronásledování - proč emzáci s civilizačním náskokem nedisponují nějakou formou nočního vidění?
V závěru se pak klasicky navršily chyby v matrixu (ve smyslu nepravděpodobných náhod ve prospěch kladných hrdinů), další důvod strhávat procenta.
Pro čtenáře hrou nepolíbené je tato průměrná military sci-fi nejspíš ztráta času, pro zasvěcené hráče trochu zklamání (pro mě určitě), světelné roky zaostávající za výbornou herní předlohou. Dám sérii druhou šanci - tentokrát s očekáváním na nižším levelu.

09.07.2019 3 z 5

Dítě Skály Dítě Skály Petra Neomillnerová

Koupila jsem tuhle knížku ségře pod stromeček a nejspíš jsem jí způsobila ošklivý šok. Musela se popasovat s autorčiným útržkovitým stylem, s postavami, které vzbuzují antipatie a s událostmi, co zvedají pajšl. V "Dítěti skály" najdeme jen minimum osob neznásilněných, zato maximum násilníků. Dravci a oběti, prakticky nic mezi tím.
Mám s tvorbou Petry Neomillnerové dostatek zkušeností, abych zhruba věděla, do čeho lezu, přesto jsem se první polovinou románu prokousávala docela s obtížemi, než jsem si zvykla a příběh mě začal zajímat.
Čert vem očekávanou špínu, kéž by však ze mne nějaký charakter (nebo scéna) vyždímal více emocí. Palce jsem nedržela, slza neukápla, i tak to na čtyři urousané, vachrlaté hvězdy stačí.

08.07.2019 4 z 5

Mágové Mágové Lev Grossman

Trvalo mi čtyři týdny profunět úvodní stovkou stran - dost dlouhá doba, aby i můj dinosauří mozeček pochopil, že zřejmě neexistuje důvod, proč v četbě "Mágů" pokračovat. Chyběly mi postavy, s jakými bych se mohla ztotožnit, postrádala jsem hutnější atmosféru, více nadsázky, výraznější dějovou linii. Být román kratší, možná bych se při své tvrdohlavosti dotlačila do finiše a třeba bych se časem přestala větami prodírat jak bahnem vypuštěného rybníka se spásnými břehy v nedohlednu. Nezjistím, jestli příběh obsahuje onen vytoužený zlom, odmítám totiž absolvovat dalších 300 stran s nejistým výsledkem. Vždyť mám tři (_!_) jiných knih, které pravděpodobně nebudu konzumovat tak vlažně a bez chuti.
Nepodezírala bych paní Rečkovou ze špatného překladu, "Mágové" prostě nebyli napsáni pro mou maličkost. Komu vlastně tenhle nezáživný špalek doporučit? Netuším, snad odpůrcům Harryho Pottera.
Odpustím si hodnocení; za pronuděnou první čtvrtinu bych sem mohla bouchnout štempl mírného podprůměru.

06.07.2019

Stíny minulosti Stíny minulosti Brandon Sanderson

„Poselství práva“ bylo fajn oddechovkou, ve které jsme se seznámili s novými hrdiny a modernějším prostředím. „Stíny minulosti“ plynule navazují dalším příběhem, nic však nevysvětlují, předpokládají znalost světa, historie, postav i fungování schopností. Tentokrát kdosi (nebo cosi?) usiluje o život vrchních představitelů města a rozvrat Elendelu, proto Wax Ladrian musí odložit přípravy na svatbu a zahryznout se do případu – hezky tvrdě po svém, jak oficiální zástupci práva nemohou. Nechybí Wayne v roli komického pomocníka, strážník Marasi s její snahou začlenit se do policejního sboru a připojí se několik (staro)nových zajímavých charakterů.
Sanderson doladil psychologii postav, každá z dějových linií má trochu jiný tón: s Waynem je větší sranda, Marasi drnká na strunu emancipace, Wax je zkrátka odhodlaný buldozer – bylo tomu tak už v předchozím díle, ale teď je na vše kladen větší důraz.
Akčně detektivní zápletka má své slabší i silnější momenty, některými zvraty autor nepřekvapil - a učinil hrdiny poněkud natvrdlými. Nicméně závěrečný tragický obrat mi docela zaimponoval a mohl by přinést energii do pokračování.
Dostatek zábavy i námětů k přemýšlení, pořád mi z této rovnice vychází pěkných +/-75% za nadprůměrnou krmnou fantasy se steampunkovým nádechem.
P.S.: Mám drobnou výhradu k překladu. Od upjaté dámy z vyšší společnosti bych čekala spisovnou mluvu, nikoliv pražskej žargon buranů z ulice.

05.07.2019 4 z 5

Poselství práva Poselství práva Brandon Sanderson

Sanderson, jak ho máme rádi: se sympatickými postavami, zajímavě fungujícím systémem magie (ani po čtvrté mě nenudila a překvapila novými možnostmi), atraktivním prostředím ala „Londýn v 19. století“ a detektivně-akční oddechovou zápletkou. Negativa by se také našla: občasné kulhání logiky, v závěru se o jeviště rozpleskl bůh ze stroje a příliš nepotěší ani skutečnost, že nejde o samostatnou knihu s uzavřeným dějem.
Četbu bez znalosti předchozích dílů série "Mistborn" nelze doporučit, nezasvěcený čtenář by tápal v zákonitostech allomancie, feruchemie a dalších detailech z autorova rozmanitého světa.
Sanderson mě pořád baví, přesto „Poselství práva“ nepatří mezi jeho nejsilnější knihy. 75%

03.07.2019 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Kdykoliv začínám s novou knihou, podvoluji se momentální náladě: mám chuť na knihu akční, případně atmosférickou, chci poznat technologie budoucnosti, nebo se nechat okouzlit fantasy, někdy jsou mé požadavky i specifičtější. Před několika dny se mi zachtělo sledovat, jak nacisté dostanou nakopáno, ovšem pozor: bez obvyklých nakopávačů - žádné hrdé mávání americkými či sovětskými vlajkami. Volba padla na „Pevnost“, tajemnou stavbu v rumunských horách, kterou pro její strategickou pozici obsadila německá posádka. A probudila něco zlého, krvežíznivého (hádejte, můžete jednou;-)).
Zhruba 40% románu děj šlapal jakž-takž dle mojí objednávky, tudíž si nehodlám stěžovat na předvídatelnost. Dostala jsem, co jsem chtěla, chcípající agresory a jejich rostoucí paniku, avšak vyvolat mrazení se u této otrlé čtenářky nezdařilo, to bych musela louskat e-knihu někde v temném hradním sklepení, na odlehlé samotě a podobně.
Uvítala bych trochu méně černobílé postavy, třeba z důstojníka SS vznikla úplná karikatura: musel být nejen předpisově blond, modrooký, krutý, surový, bezohledný kariérista (potud v pořádku), ale také chamtivý, zákeřný, hloupý a extrémně zbabělý - chraň bůh, aby nějaká stránka jeho osobnosti byla lidsky normální. Naopak židovka Magda je krásná, inteligentní, hodná, obětavá, oddaná, pracovitá, šlechetná, talentovaná, milující, statečná, vzor ctností. Nebudu malicherná, přinejmenším dva charaktery se vyhnuly klišé čistého dobra čelícího ryzímu zlu.
Hororová vybíjená vykolejila z mých představ, když autor přihodil něco navíc. Fuj, růžovou knihovnu s červenými plochami. Rázem jsem zařadila žabkovitou rychlost: tokají - hop na další stranu, pořád tokají - hop na další stranu, šukají - hop, ještě šukají - hop, furt šukají - hop a už se zase něco děje, zpět k plynulé četbě. Otravné mi přišly také neustálé pochyby, kdy se hrdinové stali očitými svědky všemožných hrůz a přece z nich nepřestávají padat fráze jako „to není možné, tomu nevěřím, to je absurdní“. V závěru by pomohlo vynechat poslední dvě strany z říše pohádek.
Co se mě týká, v „Pevnosti“ vše jelo na dvě třetiny výkonu, takže příběh oznámkuji na přiléhavě ďábelských 66,6%.

02.07.2019 3 z 5

Utrpení neviňátek Utrpení neviňátek John Saul

Při psaní tohoto komentáře prchlivost cloumala mým majestátem, důvody jsem líčila na konkrétních případech a navzdory výraznému varování před spoilery neunikla loužička mé žluči smazání. Tak tedy znovu a méně adresně (plnou verzi si můžete přečíst třeba na databázi detektivek a thrillerů Pitaval.cz).

Tohle je mé (pravděpodobně) první i poslední setkání s Johnem Saulem. Brzy mi začalo být jasné, že tento spisovatel neumí pracovat s psychikou postav jako Stephen King, nedokáže fascinovat podivnem jako Clive Barker, nemá neotřelé nápady jako Joe Hill a dokonce není ani tak průměrný řemeslník jako Dean Koontz.
Příběhu o dávném zločinu a rodinné kletbě nelze upřít jistou dávku atmosféry, popis prostředí je dostatečný a zdánlivá klišé autor rozdrtil s nelítostnou brutalitou. V čem naopak naprosto selhal, to jsou postavy a jejich nevěrohodné chování, rovněž tragické výpadky v logice. Snažím se zohlednit, že román vznikl před čtyřiceti lety, ale četla jsem i starší knihy, kde osoby reagovaly přiměřeně situaci. Tady jsou všichni nepochopitelně vlažní, když mají být hysteričtí, a krve by se v nich nedořezal kvůli trivialit (dcera přišla domů špinavá od bláta, proboha!!!). V tomhle románu zkrátka nic nefunguje, jak by mělo.
Zvláštní zmínku zasluhují nesmírně nudné, zdlouhavé, šroubované, banální až otravné dialogy a já si musím horko těžko připomínat, proč dávám dvě hvězdičky: solidní atmosféra, nekompromisní bourání klišé. 40% s utrženýma ušima a sbohem, Mr. Saul.

30.06.2019 2 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Sakra. Opět se nemohu připojit k nadšeným výkřikům ani k tichému nekritickému zbožňování. Trvalo relativně dlouho, než jsem se prokousala vrstvami popelem zasypaného světa „Hrdiny věků“. Sanderson odkryl karty a seznámil čtenáře s mocnými silami, na kterých je příběh postaven. No proč ne, ta základní ideologie v sobě má víc logiky než spousta uznávaných náboženství naší prý osvícené doby.
Hlavní hrdinové, známí z předchozích dílů, čelí blížícímu se konci střídavě v depresích či s nadějí a vírou. V podstatě se pere každý sám s vlastními problémy, odehrávají se čím dál monumentálnější bitvy (osobně mi více vyhovovaly decentnější souboje jednotlivců z úvodního Mistborna) a většina postav pod tlakem událostí prochází změnou.
Podobně jako u druhé části mě bohužel ani jeden z charakterů nezaujal natolik, abych zuřivě držela palce, případně štkala nad úmrtím. Také k hořkosladkému finále mám námitky, nicméně neutlumily zvědavost, kam Sanderson posune reálie Mistbornů v dalších knihách. Navzdory mému brblání totiž převládají klady: originalita, týkající se především promyšleného fungování magie (tam zůstaly mezery k dovysvětlení), temná atmosféra a poutavý literární styl. 70% P.S.: Talpressu tentokrát uteklo víc překlepů, než je u tohoto vydavatelství zvykem.

29.06.2019 4 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Únos dítěte: pro rodiče noční můra, pro tvůrce knih a filmů emotivně úderné téma. Fiona Barton se nesnížila k nadměrnému ždímání citů, s dějem nikam nespěchá, informace z ní lezou jak z chlupaté deky. Dlouhou dobu ponechává čtenáře v nejistotě, zda jsme svědky snahy usvědčit pedofilního násilníka, nebo sledujeme justiční a mediální štvanici na člověka sice nepříjemného, ale přece jen nevinného v souvislosti s daným zločinem.
Příběh se podle potřeby přesouvá mezi osobami, kterých se zmizení dvouletého děvčátka nějakým způsobem dotklo. Máme zde detektiva, co si případ pustil až příliš k tělu, schopnou reportérku a její lov na sólokapra, občas odskočíme k matce. Nejvíce prostoru dostává linie z pohledu manželky hlavního podezřelého, autorka tuto osobnost odhaluje po vrstvách, loupe její duši jako cibuli. Člověk by si nad poddajnou ženuškou Jean snad i zabrečel, spíše z frustrace než ze soucitu.
Jakpak "Vdovu" ocejchuji - tři, čtyři? Literární řemeslo vystřihla paní spisovatelka slušné, trpěliví potápěči do psychických hlubin si přijdou na své, mám ovšem námitky vůči několika chatrným dějovým berličkám. Nebudu přísná, tato prvotina si dle mého názoru zaslouží trochu shovívavosti. 70%

28.06.2019 4 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

Je mi líto, nemůžu se připojit k nadšení většiny komentujících a hodnotících čtenářů. Druhý "Mistborn" mi přišel rozplizlý, příliš dlouho přešlapující na stejném místě. Konečně se sice dozvíme něco víc o Bezednosti, Prameni povýšení a podobných klíčových záležitostech Sandersonova světa, ovšem tři čtvrtiny knihy trčíme v obleženém městě, kde hlavní hrdinové řeší své schopnosti/nes­chopnosti, pochyby a srdeční záležitosti. Veškerá politika a strategie klouzala po povrchu, nepůsobila promyšleně a realisticky, čekala jsem více intrik a méně naivity.
K hlavní hrdince Vin jsem v sobě stále nedokázala rozdmýchat opravdové sympatie (ani mě kdovíjak neiritovala), totéž platí pro idealistu Elenda. Další z důležitých postav je feruchemik Sazed, pro mě osoba (jakož i celá linie) nejnudnější, přestože prodělala nejpřekvapivější vývoj. Ostatní členové Kelsierovy party byli odsunuti do pozadí – všechny ty schopné allomanty zcela zastínila superžena Vin, stali se prakticky zbytečnými. Z vlažných emocí mě dokázala vytrhnout pouze rázná mentorka Tindwyl a vyšší porci zvědavosti vzbuzovala kandra OreSeur.
Přes množství subjektivních výhrad je „Pramen povýšení“ čtivou fantasy, jen by potřeboval místy přišmrncnout Sapkowskim a Abercrombiem. Mé lehce rozpačitě pokašlávající dojmy ukazují na 70%, což je sice slušné, ale u Sandersona jsem si zvykla na lepší standard.

27.06.2019 4 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Popelem zasypávaná Finální říše je bezútěšné a drsné místo pro život. Především pro skaaty, nejnižší a zdaleka nejpočetnější vrstvu obyvatel, otročících pro božského Pána Vládce a šlechtu. Existují však lidé, kteří chtějí změnit svět a právě mezi ně osud zavede mladičkou Vin. Osobně jsem s dotyčnou umíněnou osůbkou, jíž je věnováno nejvíce prostoru, trochu zápasila. Zato jsem si oblíbila jejího mentora Kelsiera a zbytek bandy, co bojuje proti zažitým pořádkům.
Jako drobný zápor bych uvedla opadnutí tempa ve střední třetině románu, kde se navršil přebytek holčičích starostí (jaké šaty si mám vybrat na ples? miluje mě? miluji já jeho? achich ouvej). Jinak děj nezpomaluje z poklusu, v závěru uhání jako splašený a přes uzavřenost ponechává mnoho potenciálu do dalších dílů.
Sanderson mě zatím nikdy vyloženě nezklamal, dokáže čtenáře snadno vcucnout do příběhu a utíkám k jeho tvorbě pokaždé, když potřebuji jednoduchost s příchutí originality. "Finální říše" mě neokouzlila intenzitou "Vyjednavače", proto "jen" čtyři naleštěné hvězdy, ovšem pokračování si určitě nenechám ujít.

26.06.2019 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

K titulu mě dovedla Čtenářská výzva, hodnocení mých oblíbených "databázistů" povzbudila očekávání a tak jsem se těšila na poznávání jiné kultury v jiné době. Kanun - soubor zákonů, podle kterých se řídili albánští horalé, nabídl dostatek zajímavých až nepochopitelně krutých zvyklostí. Nebudu se o nich rozepisovat, ať nekazím objevování dalším čtenářům. Záležitosti cti holt bývají v mnoha zemích krvavé dodnes.
Nemíním si hrát na intelektuála a rovnou přiznám, jak těžce slova pronikala do mé mysli. Téma je silné, atmosféra správně pochmurná, leč s formou této novely jsem se bohužel minula: hojnost opakujících se myšlenek, divně se chovajících lidí a nahozených motivů mizejících do ztracena. Nebýt "Krvavý duben" milosrdně krátký, mrskla bych na něj bobek nejpozději v páté kapitole.
Mimochodem, nastal nějaký tragický kolaps v tiskárně, nebo měl autor obálky potřebu sdělit, že je gay? Pokud existuje důvod, proč dát teskný obsah knihy do kontrastu s pouťovým, cukrovou vatou poblitým přebalem, já ho neodhalila.

24.06.2019 3 z 5

Krtkův týden Krtkův týden Michal Černík

Nechtějte po mně, abych se dojímala nad tím, jak bouře s kroupami zplanýrovala Krtkovi záhonky. To je karma, dacane! A hned jak dopíšu komentář, vezmu lopatu, sesbírám produkty své ovčandy, třeba najdu i nějaký kočičí, a všechno nasypu do těch čerstvých hromádek hlíny, co nám na zahradě přes noc zase vyrostly. Já vím, superodolný prevíte, že tě to nepřiměje odstěhovat se za plot - danou strategii jsem uplatnila za poslední roky opakovaně a zcela zbytečně, ale tebe ten smrad jistě nepotěší a já si užiju trochu škodolibé radosti. Možná se budu i zvrhle pochechtávat, až ti ty nálože napěchuji do chodbiček. Muaha-hááá!
Milerovo leporelko jako vždy krásně ilustrované, k tomu jednoduché verše, prostě oblíbená klasika nejen pro malé děti.

24.06.2019 4 z 5