Metla Metla komentáře u knih

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Začínat číst sérii od šestého dílu není vyloženě ideální, čtenáři pak unikají různé souvislosti, detaily a navíc zakopne o spoilery týkající se předchozích knih. Navzdory těmto nepříznivým okolnostem jsem si "Řekni lituji" vychutnala skoro dokonale.
Hlavní postavou je psycholog Joe O´Loughlin, který je přizván k výslechu podezřelého z dvojnásobné vraždy. Jeho linie vyprávění se drží poměrně strohé, překvapivě odtažité ich formy v přítomném čase. Krátké věty, popisy pouze nejnutnější, kupodivu málo duševních pochodů. Vyšetřování vede k dalšímu, neméně brutálnímu zločinu. Tím pravým kořením románu pak je deník unesené dívky, dodávající knize patřičnou dávku emocí a napětí. Jak se postupně odhalovalo pozadí případu, měla jsem čím dál větší problémy odtrhnout se od příběhu plného lidských dramat a špíny v různých podobách.
Pominu-li vlastní chybu, tedy neznalost předchozích dílů (přičemž čtvrtý a pátý snad v češtině ještě ani nevyšly?!), mrzel mě akorát slabší finiš a několik dějových nití, co skončily ustřihnuty jaksi do nikam. Čtenář se zkrátka nedozví, jestli každý ze zdejších mrzkých charakterů zaplatí za své hříchy.
Plesknu sem spokojených až nadšených 80-85% a jdu shánět první tři části série.

22.02.2019 4 z 5

Dřímota Dřímota Jana Rečková

Tenká knížka se sympatickým formátem, jako stvořená do mého batůžku a tedy maximálně vhodná pro cestovaní. Příjemným bonusem k pevné vazbě je záložka.
Samotný obsah už tolik chvály nezaslouží. Pokud jste viděli japonský horor "Temná voda", bude vám zápletka "Dřímoty" hodně povědomá. Akorát místo jednoho městského bytu je terorizováno zlým duchem rovnou celé sídliště na izolovaném ostrově. Větší plocha, vyšší počet lidí... výrazně méně atmosféry. Vynechám spoilery, jen s rozpačitým odkašláním podotknu, že rádoby komplikovaný děj na můj vkus nepobral mnoho logiky a bohové ze stroje měli pernou šichtu.
Příběh je popisován z pohledů desítek postav, zmíním tedy akorát dvě nejdůležitější: devítiletá Ama, nadaná paranormálními schopnostmi, a Awan Bearly, to je ten klaďas, co rozpaluje lýtka všem ženám na ostrově, muže naplňuje závistí... a rovněž je nadán telepatií. Ono těch nadpřirozeně vnímavých lidí je vůbec nějak moc, všechny děti jsou vyloženě geniální a většina dospělých má roli zabedněných, hysterických idiotů (s výjimkou Awanových kámošů, to jsou samozřejmě rozumní sympaťáci). Nepřesvědčivé chování a otravná jasnozřivost silně devalvují psychologii postav. Jediný čtenář nezůstane na pochybách, které charaktery budou po zásluze odměněny ošklivou smrtí a kdo na plyšových jednorožcích odletí vstříc duhovým zítřkům.
Nezbývá, než si lehce zklamaně povzdechnout: kdyby byl příběh konzistentnější, myšlení dětí odpovídalo jejich věku a spisovatelka si odpustila finální kýčovitou kapitolu, kdyby, kdyby, kdyby...
Nenudila jsem se, nepovažuji těch 250 stran na sídlišti "Dřímota" za vyloženě promarněný čas, hodnotím proto lepším průměrem: 55%.

21.02.2019 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

"Nádraží Perdido" jsem četla před patnácti lety a v mé soukromé knižní hitparádě zaujímá stále poměrně výsadní postavení, zaslouží si tedy ode mě nějaké to slůvko. Šlo o mé první setkání s Chinou Miévillem a pamatuji si dodnes, jak okamžitě knížka přitáhla můj zrak a stovky okolních titulů přestaly existovat. Naprosto neznámý autor, o románu jsem věděla také prd, nepřečetla jsem si ani anotaci... Přesto mi stačil pohled a pochopila jsem, že "Nádraží Perdido" MUSÍM mít, byla jsem si jistá jeho výjimečností. Nikdy předtím (ani potom) jsem podobně silný "magnetismus" nezažila; snad se u tohoto titulu prostě sešla ta správná kombinace super obálky, tajemně působícího názvu i exoticky znějícího jména spisovatele, třeba to obsahovalo nějaký podprahový signál a měla jsem se ochránit slunečními brýlemi s vysokým UV filtrem a čepičkou z alobalu...
Ještě ten večer jsem se ponořila do rozmanitého a pro mě zcela nového, originálního světa; temného, plného zajímavých lidí i prapodivných bytostí; světa, ve kterém se plynule prolínala magie s vědou, tkáň se stroji, příroda s městem; světa, který přede mnou doslova ožil díky autorově bohaté fantazii (a samozřejmě kvalitnímu překladu). Atmosféra, sympatické postavy i jednotlivé dějové linie si mě podmanily; mix fantasy, sci-fi, hororu a steampunku mi padnul jak Popelce střevíček.
Z mého tehdejšího hlediska se jedná o jednu z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Netuším, nakolik se mi od té doby změnil vkus, třeba mé nadšení uvadne po druhém čtení. Ale dokud si "Nádraží Perdido" nezatoužím projít znovu, bude nadále trůnit vysoko v mém TOP10 žebříčku a při vzpomínce na ten skvělý literární zážitek nepřestanu blaženě slintat.

20.02.2019 5 z 5

Kalužiny modré krve Kalužiny modré krve Jaroslav Mostecký

Byla jsem zvědavá, co s brakovou sérií (jakou "Mark Stone" je a nemyslím to nijak pejorativně) dokáže udělat relativně dobrý spisovatel, nakoukla jsem tedy pod nevkusnou obálku "Kalužin modré krve". Několik úvodních stran mě navnadilo na obstojnou oddychovku - události na planetě Gatagéwa si udržují Mosteckého rukopis: nechybí moře, příšery a drsní muži, vzdorující osudu, je v tom cítit špetka charakteristické melancholie. Děj se bohužel brzy přesouvá na jinou planetu, k neznámé civilizaci lidí s modrou kůží... a padesátá stoneovka se zvrhává v chaotické dobrodružství, plné nezajímavých postav, špatně popsaných bojů, nudících intrik a plytkých dialogů.
Osobně mám pocit, že psaní tohoto rodokapsu vůbec autora nebavilo, vršil scény bez ladu a skladu, hlavně už to mít za sebou: žádná atmosféra, slabá akčně/detektivní zápletka, psychika postav nulová, zmatek - já jako čtenář jsem to chtěla mít rovněž za sebou. Dočíst mě nenutil zájem, nýbrž špatně uplatněná tvrdohlavost. Mizerné nejen na Mosteckého poměry, dokonce i v rámci této prostoduché série jsou "Kalužiny krve" slabota.

18.02.2019 2 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Vynucenou zastávku na cestě za Temnou věží vyplní Roland vyprávěním krvavé historky ze svého mládí. Westernová atmosféra, lehce detektivní zápletka, více než hororový nádech... a uvnitř této povídky další příběh o chlapci, který musí v krutém světě prokázat mnoho vůle a kuráže, zažije spoustu dobrodružství, zkrátka jde o napínavou pohádku, kde nechybí čarodějové, víly ani draci, tím nejhorším však jsou (jak to obvykle chodí) zlí lidé.
"Závan klíčovou dírkou" je čtení poněkud ponuré, přesto v sobě má určitou vlídnost, moudrost, vychutnala jsem si ten krátký návrat do podivného světa Temné věže - poděkuji čtyřmi hlubokými poklonami.

17.02.2019 4 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Velmi vyrovnaná povídková sbírka, která mi (nepřekvapivě) potvrdila spisovatelské kvality Joe Hilla. Ten chlap má hlavu plnou zajímavých až absurdních nápadů a umí je zručně převést do vět. Akorát jsem chvílemi (ne příliš často) měla pocit, že překladatel není tak stoprocentně zdatný, mohl místy zvolit vhodnější výrazy či obraty. Redakce bohužel nebyla dostatečně pečlivá, zvláště v druhé polovině knihy se namnožily překlepy.
Každá povídka má ode mě svůj krátký komentář, zmíním tedy jen určitou podobnost hrdinů většiny těchto příběhů: bývají to mladí muži/chlapci, psychicky rozervaní, outsideři paběrkující na okraji společnosti. V tomto směru má slavnější tatík rozmanitější a psychicky vypiplanější portfolio charakterů. Na druhou stranu Joe Hill netrpí zbytečnou ukecaností, nebojí se zpracovávat i naprosto bláznivá témata a nenašla jsem v této sbírce vyloženě slabý kus. Nejvíce na mě zapůsobila "Dobrovolná internace" (95%), nejméně "20th Century Ghost" (60%) a název knihy bych označila jako zavádějící, protože zdaleka ne každý z těchto "strašidelných příběhů" se alespoň otřel o horor. Každopádně zvedám spokojeně celé čtyři palce; emotivně mám puzení vyčarovat i pátý - za zvláštní atmosféru, originalitu a odvahu jít si vlastní cestou, bourat zažitá klišé.

16.02.2019 4 z 5

Ema a lesní zvířátka Ema a lesní zvířátka Daniela Nováková

Ideální četba pro malé milovníky přírody. Příběh o děvčátku, co se vydalo samo do lesa poznávat zvířátka, proložený několika jednoduchými kvízy. Ema si popovídá třeba s jezevcem, dozví se, že nemá dělat kravál, zjistí něco například o užovkách, mravencích, o zvířecích stopách, stromech a jejich listech, o květinách, získá nějaké informace od sovy... Byla jsem předem napružená, jestli tvůrci zkusí předškolákům nakecat, jak je v pohodě motat se kolem včelích úlů, případně porozprávět s medvědem. Čekalo mě milé překvapení: Ema projevila pud sebezáchovy a žádný přátelský potlach s potenciálně nebezpečnými tvory se nekonal. V závěru se objeví varovně vztyčený prst, když vyplašená dívenka po setmění spěchá domů.
Knížka je vcelku bohatě a roztomile (nikoliv kýčovitě) ilustrovaná, příjemná, poučná, ideální pro věk 3 - 6 let, s dcerkou jsme si ji obě pěkně užily a nerady výtisk vracely do knihovny. Taková zkrácená soft verze Kingovy "Holčičky, která měla ráda Toma Gordona" :-). Za mě spokojené čtyři hvězdy a jako obvykle přidám jednu za moji zvídavou cácorku. 90%

15.02.2019 5 z 5

Bláznivé zvířecí příhody Bláznivé zvířecí příhody Vlasta Blumentrittová

Komiksové anekdotky v rozsahu jedné až dvou stran, většinou pouze rádobyvtipné, bez pořádné pointy. Výtvarný styl mě také neuchvátil, ba ani moje ratolest nebyla z obrázků tradičně rozzářená. Za mě dvě kostrbaté hvězdičky, plus jedna lehce zmatená za dcerku. Tuhle knížku si z knihovny pravděpodobně znovu nezapůjčíme. 50%

15.02.2019 3 z 5

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Zajímá vás, jak vypadají nové kanceláře Jednotky pro vyšetřování neobvyklých zločinů? Posuďte sami:
„Deset vybalovaných přepravek, devět otevřených krabic, osm zvonících telefonů, sedm remcajících zaměstnanců, šest psacích stolů v různém stadiu chaosu, pět rozbitých židlí, čtyři rozpracované případy, tři dělníci bušící kladivy, dva kolabující počítače a kočka zamčená v registratuře, od které nikdo neměl klíč.“
Přestěhováním experimentálního policejního útvaru se zkrátka nic výrazněji nezměnilo.

Z válečné divadelní scény se přesuneme do současných londýnských stok. Nejsem si jistá, co o mé osobnosti svědčí, když dávám přednost temným, páchnoucím, slizkým, podzemním prostorám před kulturními zážitky s jejich noblesou a pozlátkem. Ale za psychiatrem s tím nepolezu.
Ke dvojici detektivů přibyla třetí hlavní postava - samotný Londýn. Město, jeho historie, proměny a různá lidská dramata, to vše jako prudká voda v potrubí neodbytně hučí na pozadí právě vyšetřovaných případů. Záhadná smrt staré dámy v koupelně domu na Balaklava Street vzbudí Bryantovu pozornost, zatímco May sleduje podezřelou činnost svého známého. Potkáme se s množstvím vedlejších charakterů, členů JVNZ, se svědky i podezřelými a nesmí chybět ani Arthurovy obskurní známosti z podivínských kruhů.

Chcete vědět, jak je na tom svérázný detektiv Bryant s moderní technikou?
„Snažil jsem se ti zavolat, ale tvůj mobil byl nedostupný."
"Namočil se mi, tak jsem ho zkusil usušit v Janicině sendvičovači. Ty dva přístroje se nějak - spekly - do jednoho zařízení, zajímavého jako nová elektronická životní forma, ale naprosto nevhodného pro komunikaci.“

Ani tentokrát nečekejte přímočaré vyšetřování; hledání stop a jejich interpretace připomíná spíše bloudění v labyrintu londýnské kanalizace. Spousta tápání, slepých odboček, nebezpečí a náhodných objevů. V určitém okamžiku vraha nejspíš odhadnete, ovšem motivace a některé okolnosti mě úplně nepřesvědčily, finále potom obnáší mnoho stran vysvětlování, uvádění událostí na pravou míru. Osobně preferuji postupnější dávkování informací, než v závěru otevřít stavidla souvětí ve stylu „stalo se tohle a seběhlo se to takhle“, aby čtenář viděl kompletní obraz místo původních nesourodých fragmentů.

"Podívejte, jsem promočený a zmrzlý, otrávil jsem se záchodovými splašky z celého severního Londýna, nejspíš jsem spolkl kus chcíplé kočky, a pořád nemůžu pochopit, jak tohle všechno souvisí s naším případem."

Druhé setkání s Bryantem a Mayem bylo opět velmi sympatické, plné záhad, humoru, napětí i zajímavých postřehů, přesto mi k dokonalosti stále něco chybí. Také nesouzním s autorovým světonázorem: dotyčný sice se smutnými povzdechy popisuje negativa kosmopolitního velkoměsta, kde spolu válčí cizojazyčné gangy a stává se z něj žumpa přetékající zločinem, ovšem nadále nelegální migraci podporuje - navzdory zmíněným nepříjemným jevům a možným rizikům. Jsem holt konzerva, deportovala bych z vlasti každého, kdo je pro svou novou domovinu přítěží, vždyť vlastních recidivistů máme nadbytek.

14.02.2019 4 z 5

Tři kruté příběhy Tři kruté příběhy Jakub D. Kočí

"Tři kruté příběhy", tři diametrálně odlišné povídky.
Úvodní "Rudovous: Vábení dračího srdce" je z Conanova světa, byť z jiné doby a hlavním hrdinou není proslulý Cimmeřan. Přečetla jsem polovinu, zjistila, že se nebavím a zbytek jsem dorazila víceméně žabím stylem - hopsáním přes odstavce v marné naději, zda se mysl někde neuchytí: **.

Pachuť podprůměru neměla zůstat na patře dlouho, jak jsem si byla jistá. A "Vyrovnání" nezklamalo. Fenomén "Star Treku" se mě dotknul jen okrajově, ale příběhy Jana Hlávky si skvěle užívám a tento nebyl výjimkou. Zajímavé postavy, dobrá zápletka - patřičně krutá, přirozené dialogy, nechyběl ani myšlenkový přesah. Vysoký nadprůměr s dumáním nad pátou hvězdou: **** a půl.

Závěrečná povídka "[PrintScreen] Osvícené myši" mě zpočátku zaujala. Nakoukneme do života betatestera RPG hry, na své si přijdou milovníci chatu a komiksů, neztratí se příznivci LARPů ani hráči airsoftu. Odlehčená hravost mi docela vyhovovala, jakmile však děj vjel na výhybku směr (SPOILER ALERT!!!) špióni, zlé agentury o třech písmenech, počítačová kriminalita a tak dále, byla to studená sprcha. Zchromlá logika, celkem zmatený popis, divný závěr a nakonec ta povídka ani není krutá. Zůstal slabší průměr : ** .

Kvůli Hlávkově "Vyrovnání" se vyplatí knížečku sehnat, zbytek je bohužel slabota - něco jako umístit originál Michelangelova Davida mezi dvojici sádrových trpaslíků.

13.02.2019 3 z 5

Cestami bohů - Rokhorm z Aron 2 Cestami bohů - Rokhorm z Aron 2 Piotr Witold Lech

Komu se líbila první povídková sbírka „Rokhorm z ARON“, ten nemůže být pokračováním zklamán. Akorát na úvod připravil vydavatel čtenáři malý podraz, protože příběh „Bratři“ se nachází už v předchozí knížce. Horské štíty, sníh a kvílení větru nahradila jezera a mírnější krajinný ráz vedlejšího království, jinak se však mnoho nezměnilo. Povídky jsou snad ještě pochmurnější; ukazují především to špatné, co v lidech klíčí, a Rokhormova snaha konat dobro málokdy vede k očekávaným výsledkům.
Lech není Sapkowski, nedočkáme se úsměvného nadhledu, nepočteme si v jiskřivých dialozích, nedozvíme se o intrikách oficiálních i neoficiálních vládců království… Ale nahlédnout na převážně smutné osudy a malá velká trápení prostých lidí také může být zajímavé, pro mě určitě. „Rokhorma z ARON“ bych doporučila například příznivcům O.S. Carda: minimum akce, spousta bolesti a poměrně pečlivé ponoření do lidských duší a charakterů, jen politika a optimismus chybí. "Cestami bohů" jsem si vykračovala s podobně kladnými pocity, jako u dřívějších příběhů (možná i malinko lepšími). Není důvod hodnotit jinak, než opět čtyřmi hvězdami, zahalenými v mlhách melancholie.

12.02.2019 4 z 5

Rokhorm z Aron Rokhorm z Aron Piotr Witold Lech

Úspěch Sapkowskiho u českých čtenářů pootevřel vydavatelská dvířka dalším polským autorům. Mezi první patřil P.W. Lech a jím stvořený hrdina Rokhorm, mnich, kterému cestu k plnému zasvěcení magickému řádu ARON překazilo zlovolné božstvo, tkadlec lidských osudů HEXY. Rokhormovi tedy zůstalo souzeno potloukat se světem a snažit se pomáhat ostatním lidem v jejich neštěstí. V omezené míře si může na pomoc přivolávat síly domovského chrámu, často však na řešení problémů zůstává sám. Ne vždy je úspěšný, ne vždy lze jeho činy a jejich následky označit jednoznačně za správné. Ze všech povídek doslova trčí ostré vrcholky hor a kvílí vichřice, atmosféra bývá melancholická, což je z mého hlediska silným pozitivem knížky.
Zaujala invokační magie i reálie daného světa: třeba chrámy jednotlivých božstev - detailněji se podíváme jen k "tibetským" mnichům ARON a sovím válečníkům YROE, druidové fungují coby záskok křesťanských fanatiků, schopných rozpoutávat hony na čarodějnice... a pak jsou tady prostí měšťané i vesničané a jejich "drobná" trápení. Vítala jsem, jak se jednotlivé příběhy zabývají obyčejnými lidmi, místo tradičních her o osud světa (či alespoň království). Naopak slabinou bývá vysvětlování událostí ve variantě pro blbé, příliš po lopatě, pointy nejsou po literární stránce zrovna vybroušené.
Úvod "Rokhorma z ARON" působí průměrně, první povídka "HEXY" je pouhým nesmělým rozjezdem, poté už následují silnější kousky. Nejvíce mě oslovili "Bratři" a "Zaklení snů". V průběhu patnácti let jsem knížku četla dvakrát, v obou případech pozitivní dojmy hravě převážily těch pár much, posedávajících na několika málo nedokonalých stránkách. 75%

11.02.2019 4 z 5

Tvář v okně Tvář v okně * antologie

Knížku jsem vzala za pár šušní k jiným titulům, ale nebyl to dobrý kauf - postrádala jsem totiž informaci, že se jedná o horory pro nezletilé čtenáře. Všechny příběhy bez výjimky jsou velmi naivní, nevěrohodné, co se týká průběhu událostí i chování jedinců, s mizernou či nulovou psychologií postav (ať už se jedná o dětské hrdiny či dospělé přicmrndávače). Naštěstí je knížka tenká, texty jednoduché, není nad čím přemýšlet, k tomu velká písmena, kupodivu bez ilustrací, za pár hodin jsem vše měla za sebou. Nechám "Tvář v okně" dekádu ležet v zadních řadách knihovny a třeba ty horůrky jednou docení má ratolest.
Čtenáři ve věku +/- 12 let mohou klidně ignorovat mnou připlácnutý (pod)průměr a začíst se. Neměli by však brát vážně nápis na zadní obálce: "Nečtěte za tmy - příliš strašidelné!", správně to má být: "Nečtěte za tmy - neuvidíte na písmenka!"

10.02.2019 2 z 5

Mamutí kniha humoristické fantasy Mamutí kniha humoristické fantasy Mike Ashley

Sbírka více či méně humoristických fantasy povídek kolísavé kvality. Většina se pohybuje stěží v mírném nadprůměru a vysublimovaly z interiéru mé lebky brzy po přečtení. To bohužel není případ kousku "O čtyřech dítkách cestujících kolem světa", jakkoliv bych na onen surrealistický, snad omylem zařazený blábol ráda zapomněla (vysloužil si samostatný komentář). Do opačného spektra, tedy mezi příběhy mimořádně povedené, patří Pratchettův "Trollí most", "Shoggothův staropramen" od Gaimana, "Nepřístojnost v Blaboll´s clubu" od MacIntyrea a několik málo dalších povídek, co mě dokázaly opravdu rozesmát či alespoň vyvolat trvalejší úsměv na rtech.
Očekávala jsem od téhle sbírky větší nápor na bránici, ale dojmy jsou 10 let staré, třeba bych v současné době našla vtipu víc (nebo taky ne).

09.02.2019 3 z 5

Ve stínu Zehyrů Ve stínu Zehyrů Jiří Grim

Au... "Ve stínu Zehyrů" aneb žehlička mozkových závitů. Nerada srážím něčí nadšení a úsilí, ale odmítám na téhle (zřejmě) dítětem napsané knize hledat cokoliv pozitivního, abych ze sebe vypotila pofidérní útěchu ve formě pochvaly bezvýznamného detailu (jako třeba: prolog se dal číst bez pocitu fyzické nevolnosti). Čekala jsem podprůměr, ovšem tohle pro mě bylo hluboko pod hranicí snesitelnosti a nedočetla jsem, na to si příliš vážím svého času. Stylistika otřesná, plno hrubek, dialogy zoufalé... Zápletka a její podání nestačí ani jako scénář k budgetové RPG hře vyvíjené na stařičké DX486 kdesi v dalekém Bhútánu. Dětem do 10 let věku by se to možná (?) mohlo líbit, nicméně existuje spousta, spousta, SPOUSTA povedenějších dětských fantasy knížek - a především podstatně kvalitnějších. Tudy vážně ne, nakonec je na "Stínech Zehyrů" nejlepší ta slaboučká obálka.
Autorovu "recenzi" svého díla radši ani nebudu komentovat, upřímně jsem se u ní pobavila. Urputná snaha knížku prodat nechybí, soudnost a zdravá sebekritika bohužel naprosto absentuje. Nehodnotím s ohledem na množství protrpěných stránek. Kdyby ano, byla by to jedna soucitná hvězdička za fakt, že existují horší činnosti než psát a na vlastní náklady vydávat mizerné příběhy.

07.02.2019

Zavřená kniha Zavřená kniha Gilbert Adair

Některé anotace jsou vážně mor, skuteční zabijáci představivosti, dedukce a samostatného myšlení. Pokud někdo není schopen sesmolit k dílu upoutávku, aniž by hned na obálce vyzvracel vše podstatné z obsahu, měl by se podobné práci vyhýbat a nekur... neprostituovat čtenářům zážitek. Takže vřele neděkuji Mladé frontě za české vydání „Zavřené knihy“ z roku 2007, které už po prvním pohledu pod název neponechává ani špetku nejistoty ohledně průběhu děje. To se může spisovatel marně snažit třeba do zblbnutí, aby přicházela více či méně překvapivá odhalení a atmosféra postupně houstla, požadovaný efekt se nedostaví.
Přirovnání Gilberta Adaira k Stephenu Kingovi je prostý reklamní trik, možná i záměr britského autora. Hlavní postava je spisovatel, po autonehodě odkázaný na pomoc druhých a jmenuje se Paul (vzpomínáte na Paula Sheldona v "Misery"?) Tím však podobnost končí. V „Zavřené knize“ se formou dialogů nemnoha osob rozehrává komorní psychologické drama, postrádající rafinovanost. Do značné míry to může být „zásluha“ anotace, bohužel mi příběh neposkytl žádný moment, kdy bych si řekla “tak to mě nenapadlo.“ Charaktery si neoblíbíte; jeden je sebestředný, samolibý fouňa, druhý úlisný had. V pořádku, dělat z nich sympaťáky nebyl záměr. Věrohodnost poněkud podkopává chování Paula: můžu uvěřit tomu, že se po ztrátě zraku odstřihnul od osobního kontaktu s lidmi (až na nezbytnou hospodyni), ale rezignovat také na telefon, rádio, rozhlas, televizi, zkrátka jakékoliv informace... pochybuji. Co by slepec v domě na samotě celé ty roky prováděl, dřepěl v tichu a srkal čaj o páté? A s jeho historií neměl vůbec nárok být ve finále překvapený. Ani já jsem nebyla.
Kvalitě knihy kdovíjak nesvědčí úryvky z Paulova chystaného románu, vyznačující se přemírou kostrbatého pidlofilozofování a minimem zajímavých úvah. Přičemž nepotěší, pokud si to jednou přečtete přerušovaně při diktování a vzápětí najatý pomocník John vše zopakuje v souvislém bloku, jelikož Adair čtenáře zjevně považuje za prosťáčky, kteří napoprvé nemohli plně pochopit a docenit hloubku jeho génia.
Z daného tématu se dalo vytěžit víc a lépe, tři slabší hvězdy jsou přiměřené. Nic to však nemění na faktu, že české vydání z roku 2007 podkopalo autorovo úsilí hned ze startu, 3x fuj necitlivé redakci.

06.02.2019 3 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

"Vzpomínám si, že jsem v té době také věřil, že detailista je zubní lékař a že kurva je hodně vysoká žena. Zkurvysyn se potom výborně hodil na basketbalistu. Když je vám šest, tak vám většina losovacích míčků prostě ještě poletuje po osudí."

Jak naznačuje malá ukázka, nečekejte od knihy suché poučky o tvorbě literárních děl, ani nabubřelou samochválu nesmírně úspěšného autora bestsellerů. Nějaké rady sice dostanete, především se však jedná o sympatickou autobiografii, ve které čtenář nakoukne do pestrého života slavného spisovatele a mimochodem se dozví různé zajímavosti a postupy ohledně psaní beletrie (snad i použitelné). Epizodky ze svého dětství, dospívání, nelehké autorské začátky i závislost na drogách a alkoholu popisuje King nesmírně poutavě, přitom nevtíravě – přesně tím osobním stylem (s citem pro detail a lehkým nadhledem), díky kterému si lze postavy jeho knih tak snadno zamilovat či nenávidět.
"O psaní" je příjemná záležitost určená v první řadě příznivcům Stephena Kinga a začínajícím spisovatelům, ovšem věřím, že má potenciál oslovit mnohem širší publikum. Tedy v překladatelsky nezpraseném pozdějším vydání.

05.02.2019 4 z 5

Sestra Alice Sestra Alice Robert Reed

Poslední dobou jsem četla knihy tématicky relativně všední, a když se naskytla příležitost vyslat svou mysl na delší cestu, nezaváhala jsem. Zamířila jsem se "Sestrou Alicí", přesněji s jejím mladým příbuzným Ordem, milióny let do budoucnosti a má představivost dostala zabrat, jak už dlouho ne.
Členové tisíce Rodin, elity lidstva dohlížející na Mír, nemají mnoho společného s lidmi, jak je známe dnes. Jsou to bez nadsázky bohové s neomezenými možnostmi. Sanchexové jsou převážně bojovníci, Nuyenové manipulátoři, Chamberlainové terraformátoři, každý z klanů má své silnější stránky, všichni jsou ovšem prakticky nesmrtelní a mohou se svým tělem i myslí podniknout zřejmě cokoliv. Vklouznout do jiné osoby a ovládnout ji? Maličkost. Řítit se vesmírem v podobě vesmírné lodi? Žádný problém. Rozdělit svou osobnost a umístit různé součásti do různých koutů galaxie? Proč ne. Tvořit planety, případně je ničit? Stačí skoro jen lusknout prsty. Takto všemocné bytosti zákonitě hledají výzvy, což se může ošklivě zvrhnout. Na Orda, chlapce z rodu Chamberlainů (pouze padesátiletého v době, kdy jej poznáme) je uvaleno břímě pochopit podstatu provinění starších experimentátorů a pokusit se napravit jejich tragickou chybu.
Střídá se prostor, čas, fyzická forma aktérů, je vhodné se přinejmenším rámcově orientovat v termínech jako Dysonova sféra, Planckova konstanta, mikron sem, boson tam... Zkrátka nečekejte jednoduchou četbu, Reed klade obrovské nároky na imaginaci, snahu porozumět, nedává čtenáři vůbec nic zadarmo: jeho megalomanské vize mě nutily přemýšlet jinak, než jsem zvyklá.
A nebudu předstírat, že jsem vše pochopila. Ne, polovinu času jsem byla fascinovaná a zbylou polovinu naprosto zmatená. Prvních sto stran jsem zhltla na posezení, potom jsem dalších sto tápala, následující stovku stran jsem podlehla iluzi (hurá, začínám tomu rozumět!) a v závěrečné čtvrtině jsem přemítala, zda si z nás pan spisovatel nedělá hýždě. To rozhazování božských figurek po šachovnici vesmíru mi najednou začalo připadat samoúčelné, každý si nabíral schopnosti, loajalitu a náladu podle aktuální potřeby, tahali se králíci z klobouku a ctihodní kmeti s milióny let zkušeností jsou vlastně kreténi, jelikož nejmoudřejší je děcko, které nedospělo ani za sto tisíc let.
Mé dojmy v průběhu čtení kolísaly mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, toužila jsem se přiklonit k vyššímu číslu čistě pro tu obohacující neobvyklost, originalitu. Finále mě bohužel poněkud zklamalo - nikoliv očekávaná pointa, ovšem to popírání nastavených pravidel (přestože zdánlivě žádná nejsou). Samozřejmě existuje vysoká pravděpodobnost, že můj ubohý mozek informace blbě zpracoval.
Pokud nejste schopni opustit konvenční způsob myšlení a vydat se s Bohy do dimenzí, kde nic není nemožné, ruce pryč od "Sestry Alice". Komu knihu doporučit? Možná nerdům, ti by všem těm neskutečným procesům mohli porozumět podstatně lépe... a třeba je odsoudit jako naprosté čipoviny, fakt nevím. Za sebe tu čtvrtou astru vážně dát nemůžu (jakkoliv bych ráda), nejspíš se neodhodlám k románu někdy vrátit. Mea culpa, jsem přízemní zápecník, tudíž pro tento druh monstrózních představ nesprávný druh čtenáře.

04.02.2019 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Název knihy „Přechod“ je charakteristický: román popisuje konec světa, jak jej známe, a jeho vstup do jiné fáze, změnu lidských bytostí v cosi odlišného, cosi mezi životem a smrtí, a v neposlední řadě i duševní proměnu hlavních hrdinů. Začínáme na území USA kdesi v nedaleké budoucnosti a seznámíme se s děvčátkem, které je pro zápletku naprosto klíčové. Amy je (jak už to ve fantastice bývá) výjimečná holčička a navzdory zoufalým snahám své matky má neradostné dětství. Už v úvodní fázi se projevuje autorův smysl pro detail, potřeba dát čtenáři důkladně nahlédnout pod pokličku lidské psychiky. Vyplísnila bych překladatelku za časté opakování spojek („který“ a „protože“ takřka v každé větě). Osobně mi nesedělo zdrobňování, vhodné leda do dětských knížek – například výraz „tatínek“ (v originále „father“) místo prostého „otec“ či „táta“. Naštěstí veškeré stylistické nedokonalosti brzy buď zmizely, nebo jsem je, pohlcena příběhem, přestala vnímat.

Formou e-mailových dopisů se dočteme o expedici v bolívijské džungli, kde je nalezen neznámý virus. V dalších dějových liniích sledujeme putování malé Amy, práci agenta FBI Wolgasta, poznáme jeptišku Lacey i uvězněného vraha Cartera, nakoukneme do tajného výzkumného střediska a tamních praktik. Zkrátka na více frontách a prostřednictvím mnoha, mnoha lidí (vypiplaných charakterů), můžeme vnímat začátek konce, nadcházející apokalypsu. Jak se objevují další a další romány o upírech, reaguji obvykle převrácením očí v sloup, ale Cronin na to jde naštěstí syrově a bez romantizujících prvků. Nenarazíme na pobledlé adolescenty a jejich milostné problémy. Croninovi viráci jsou bytosti nelidsky silné, rychlé a krvelačné, ovšem prezentováni jsou spíše jako ztracené duše.
Pokud mohu doporučit, snažte se v první třetině knihy k postavám příliš nepřilnout, Cronin vám totiž po 230 stranách zákeřně podtrhne koberec přesunutím děje o stovku let kupředu. Budete si muset zvykat nejen na odlišné uspořádání světa, ale také na nové hrdiny. Životaschopnost malých komunit lidstva a jejich schopnost čelit děsivým a početným šikům nepřátel tam, kde předtím selhaly milióny lidí lépe technicky vybavených, je diskutabilní. Nicméně jako čtenáři se chceme v první řadě bavit, nikoliv hloubat nad smrtelností chrousta, a v tomto směru "Přechod" nabízí dostatek poutavých až dechberoucích momentů.
V postkatastrofické budoucnosti nám bude hlavním průvodcem Peter, mladý člen Hlídky, který mi časem začal silně připomínat Tolkienova Froda Pytlíka. Nestrávíme veškeré zbývající stránky na opevněném pidiúzemí kdesi v Californii, budeme s Peterem a jeho společenstvem přátel putovat zdevastovanými Spojenými státy, poznávat, hledat a snad i zachraňovat svět.

Dočkáme se dobrodružství i akce, stále však bude mít navrch aspekt lidské psychiky, duševní a duchovní stránka. Nadpřirozené prvky příběhu mi na čele nadělaly nespokojené vrásky: všechny ty vnitřní hlasy, nevěrohodné náhody, nelogičnosti, samoúčelnosti… zkrátka božský spisovatelův pařátek, co na úkor reality s hrdiny postrkuje jako s loutkami. Americky kýčovitý konec/nekonec mě taky úplně neuspokojil a poslední čutnutí do holeně přichází ve formě neuzavřenosti románu. Tato recenze je z roku 2011, poslední bod mrmlání tedy mohu stáhnout, trilogie už je kompletní i v češtině. Nejspíš si "Přechod" budu muset zopakovat a sehnat zbývající díly... 75%

04.02.2019 4 z 5

Jiné dny, jiné oči Jiné dny, jiné oči Bob Shaw

K fanzinu jsem se dostala bez znalosti až příliš užvaněné anotace a tak jsem vlastnosti materiálu, o kterém příběh pojednává, objevovala společně s jeho vynálezcem Harrodem. Knížečka mapuje historii tzv. termogardu (později retarditu); ukazuje, jakým způsobem by toto zvláštní sklo ovlivnilo životy lidí. Nakousne křehkou psychiku některých jedinců, jejich bolest, touhu, nevyrovnanost, zabrousí k detektivní tématice, ukáže sklon lidstva vše zneužívat, zamyslí se nad životem ve světě, kde se soukromí stalo velmi nejistým luxusem.
Není v mých možnostech posoudit, co je z fyzikálního hlediska možné a co zjevná fabulace, s klidným svědomím však mohu prohlásit, že Bob Shaw stvořil nadčasové dílko. V první polovině jsem si vychutnávala atmosféru, zavánějící nostalgií 70. let (ne, že bych si je pamatovala), zvědavě jsem čekala, jaké využití autor pro svůj retardit ještě vymyslí. Ovšem v druhé půlce můj zájem přece jen ochaboval, fascinace ustoupila do pozadí, občas něco zaskřípalo v soukolí logiky.
"Jiné dny, jiné oči" byly příjemným překvapením, pokud tedy nepotřebujete k uspokojení akci, směle nahlédněte.

02.02.2019 4 z 5