mi-380 mi-380 komentáře u knih

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Mladičká lhářka a o něco starší alkoholička. Dvě neveselé, většinou naivní (anti)hrdinky, s nimiž odhalujeme tajemství jedné velké clevelandské banky. A pak ještě s Robertem Mikušem, ten dokáže při četbě audioknihy vytvářet atmosféru záhad a napětí i tam, kde bychom ji normálně nenašli.
Užil jsem si netradiční pátrání, spojené s hloubkovou exkurzí do budovy jako z hororu, kde jsem se cítil jak v bludišti plném záhadných postav, zapomenutých klíčů, tajemných kroků, velkých podvodů, zamčených dveří a potencionálně štědrých neotevřených trezorů a bezpečnostních schránek.
80 % (zatím 229 hodnocení s průměrem 77 %).

P.S.
Autorka popisuje alkoholické eskapády Ing. Iris, postavy napsané podle sebe, velice přesvědčivě. Jako by si to vše prožila na vlastní kůži.

26.10.2022 4 z 5

Sbírka úloh z matematiky pro základní školu Sbírka úloh z matematiky pro základní školu František Běloun

Objev při úklidu. Brožovaná knížečka, která doprovázela všechny mé děti, a s nimi i mne jako poradce, druhým stupněm základní školy. Kvantum úloh, bystřících mozek, chaos při hledání výsledků.
90 % (zatím 39 hodnotících s průměrem 98 %).

Strana 41, příklad 26: Z nádrže vyteče 120 hl vody 4 rourami za 6 hodin. Kolik vody vyteče 5 rourami se stejným průměrem za 14 hodin?

14.10.2022 5 z 5

Přibližné řešení Přibližné řešení Jaroslav Velinský

Ota Fink dělá kapitánu Moldánkovi užitečného idiota i ve svých jedenatřiceti letech. Kromě detektivní zápletky, do níž byli zapojeni dokonce i příslušníci spřátelených zemí (NDR a PLR), bylo pro mne mírným zdrojem napětí také sledování poměru mezi Otou a holkou House. Má to budoucnost? Nemá?
Jinak jde ale o vraždy, a to ne jen tak ledajaké, pomáhat při řešení musí i hospodská trampská parta.
Spád a humor nechybí, ale nějak u mě došlo k mírné redukci toho bezmezného nadšení z úvodních dílů.
80 % (zatím 36 hodnotících s průměrem 91 %).

Dolíček na kůži zůstal; nebyla sice ještě úplně studená, ale svejch povinnejch třicet šest šest už taky zdaleka neměla. A hlavně — tu hlavu měla v tak šíleným úhlu, že to veškerý pochyby vylučovalo.

05.09.2022 4 z 5

Dravec Dravec Wilbur Smith

17. století, boj o jižní Afriku. Britové, Holanďané, domorodci, korzáři, bohatá kořist, krásná dáma, proradní padouši, ušlechtilý černoch, žhavé milostné eskapády, složité pletichy i přímočaré souboje. Jsou tu všechny ingredience dobrodružných i historických příběhů, a ještě něco navíc. Těmi bonusy jsou nadprůměrná délka knihy a příjemná komplikovanost, což obojí je tentokrát ku prospěchu věci.
90 % (aktuálně 323 hodnotících s průměrem 89 %).

P.S.
Sice jde o devátou napsanou knihu série, ale zároveň také o prequel všech prequelů, tady sága rodu Courtneyů začíná…

29.03.2022 5 z 5

Poldové Poldové Ed McBain

Zima roku 1968, 87. revír je zavalen nezvyklým množstvím případů, navíc ještě sněhem. A k tomu, znovu po osmi letech, se na scéně objevuje ďábelský padouch „Hluchý“, takže všichni detektivové kmitají a přesto nestíhají. Tón vyprávění je mnohem temnější, konflikty mnohem drsnější, humor černější snad už být nemůže a vše je zakončeno tragikomickou šarádou s výrazným působením náhody, a to jak v kladném smyslu, tak tentokrát i v tom záporném.
85 % (aktuálně 98 hodnotících s průměrem 90 %).

Jako dítě, vyrůstající v této pochybné zahrádce, pozorovala Concetta své bratry a ostatní kluky z okolí, jak buší do spousty černošských lebek, už v době, kdy ještě sama byla piccola ragazza – malá holka. Podobné projevy násilí ji však nepobuřovaly. Concetta si říkala, že když je někdo tak hloupý, že se narodí jako černoch, a navíc svou hloupost potvrdí ještě tím, že se potlouká po Paradisu, nezaslouží si nic jiného, než aby mu někdo tu jeho potrhlou černou palici čas od času rozrazil vejpůl.

P.S.
Anotaci nečíst – polovina příběhu je tam vyzrazena.

27.02.2022 4 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

Můj oblíbený bloger jede nezadržitelně dál, tentokrát vyšťoural a spojil v jedné knize polozapomenuté kriminální případy a jeho fascinace anglickou historií při tom boxuje do očí. Historky jsou to samozřejmě málo známé, každá z nich je originální a stala se soudním precendentem, některé dokonce přímo zlomovou historickou událostí.
90 % (zatím 32 hodnocení s průměrem 95 %).

12.02.2022 5 z 5

Kavky Kavky Ken Follett

Napínavá a krví obarvená cesta britského dámského sabotážního komanda okupovanou Francií několik dnů před 6. červnem 1944. Specialista na špionážní historky Ken Follett ani tentokrát čtenáři nedá šanci vydechnout, děj žene vpřed bez zbytečných odboček. S popisy přírody se tu nesetkáme, s popisy lokalit a charakterů jen minimálně.
80 % (aktuálně 288 hodnocení s průměrem 88 %).

Rychle se podívala a spatřila podsaditého, sporého muže s kulatou hlavou a nakrátko ostříhanými vlasy. Za ním stála Ruby. Ve tmě zvedla cosi, co připomínalo železnou tyč, a teď ho s tím vší silou udeřila do hlavy. Byl to ochromující úder a muž se bez hlesu zhroutil k zemi.
„Seznam se se seržantem Beckerem,“ řekla Ruby.
„Jsi v pořádku?“ zeptala se Flick.

Skupina Kavky: Flick, Ruby, Jelly, Diana, Maude a Greta

08.07.2021 4 z 5

Nezničitelná Nezničitelná Colin Falconer (p)

Nebude to vždycky takové jako teď, říkala si v duchu. Jednoho dne budu mít hrnek s ouškem a na chleba si namažu máslo. A ani svět už nebude stejný, bude lepší, a jestli se nezlepší sám od sebe, postarám se o to já.
...
Čtvrtá Falconerova/Bowlesova kniha, kterou jsem přečetl, a i počtvrté s uspokojením nacházím podobné schéma pro čtenáře, co rádi objevují historické souvislosti - autor umí mezi skutečné dramatické události vložit strhující příběhy účastníků. Tentokrát přesvědčivě dokazuje, že boj za emancipaci a sociální spravedlnost byl před sto lety naprosto pochopitelný a v porovnání s tímto světem začátku dvacátého století musejí soudnému čtenáři snahy dnešních mladých nadšenců o revoluční přeměnu našeho světa připadat směšné, kontraproduktivní, nebezpečné. Ušlechtilé myšlenky po sociální spravedlnosti byly vždy převálcovány závistí neúspěšných a touhou po bezpracném získání cizích majetků.
Poučné, i když občas zdlouhavé a neuvěřitelné, vyprávění o obecném jevu - dozrávání revolucionářů a s tím spojené změně názorů po tvrdých úderech reality osobních zkušeností.
85 % (56 hodnotících s průměrem 75 %).

Jak jela do Ruska s tím, že tamní revoluce bude majákem naděje pro zbytek světa, a jak se pak její sen během neuvěřitelně krátké doby proměnil v noční můru.
„Takže to, co se píše v novinách, je pravda?“
„Loni tam zahynuly čtyři miliony lidí, Tome, pomřeli hlady a na tyfus, ale přitom tam jiní žijí v palácích, jenom tam dnes boháči nosí stejnokroje komisařů a ne honosné uniformy s epoletami a kroucenými šňůrami.“

22.06.2021 4 z 5

Bíle pruhovaný pohřební vůz Bíle pruhovaný pohřební vůz Ross Macdonald

Z Agathy je tu trpělivý detektiv, co spolupracuje s policií, šmejdí a vyptává se nalevo, napravo, a v hlavě se mu pomalu, ale jistě rodí rozuzlení. Z Chandlera ich forma, nostalgická nálada, občasné vtipné hlášky, západní pobřeží a schopnost mobility; od Mexika přes hory, doly, moře až po jezera Kalifornie. Chytře promyšlená směs, příjemná četba, i přes strašidelnou časovou dvougenerační propast od prvního vydání. Vyžaduje ovšem pozorné čtení, napočítal jsem 29 významných postav.
90 % (aktuálně 36 hodnocení s průměrem 83 %).

„Byl jsem také v Mexiku a vím, s jakými budižkničemy se tam člověk muže zaplést když si nedá pozor. Není to místo pro svobodné mladé ženy.“

Moje bušení nebylo jediným hlukem v sousedství. Kousek odtud naplno vyhrávalo rádio, ozýval se dusot kopyt, v temnotě groteskně zahýkal mezek, zvon na kostelní věži odbil tři čtvrtě — a potom ještě jednou pro nedoslýchavé; zakvičelo prase.

19.06.2021 5 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Začátek devadesátých let, přichází Gorbačov, zdá se, že zásadní problémy planety končí. Krásná naděje, jenže: „Kujme pikle, pikle kujme, spekulujme, intrikujme,“ notují si generálové. Američané i Rusové. A jak hezky zaznělo jinde: „Oč tady někomu běží? Naftových věží se ptám.“ Jenže nebyl by to Forsyth, aby mu stačily jen dva základní prameny děje. Znovu s ním létáme přes naši Zemi z místa na místo. Druhé, třetí, desáté, autor nás provádí jako dokonalý společník, který všude byl, všechno viděl a se vším nás rád seznamuje: jména, data, systémy, postupy… A během jeho vyprávění napětí stoupá jako tlak páry v kotli nekompromisně zrychlující, dobře promazané, spolehlivé lokomotivy.
90 % (zatím 342 hodnotících s průměrem 89 %).

15.05.2021 5 z 5

Osm žen z Hradu Osm žen z Hradu Pavel Kosatík

Rozhlasová četba doplněná záznamy autentických rozhovorů autora s pamětníky. Poctivě odvedená práce, zajímavý pohled na dámy a paničky, intelektuálky a hospodyňky, fanatičky komunismu i neovlivnitelné demokratky. Dostaly se nahoru a přes své muže dokázaly ovlivňovat dění v republice. Nahlížíme s nimi do rodin, mezi jejich přátele, mezi mocné a nejmocnější, získáváme pohled na prezidenty z jiného úhlu.
Kniha má deset kapitol, tolik bylo, konče Olgou Havlovou, manželek. Jenom osm se ale se svými manžely skutečně dostalo na hrad.
100 % (aktuálně 33 hodnotících s průměrem 90 %).

14.03.2021 5 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Tradiční autorova informační smršť spojená s tajnými přesuny agentů, muslimských fanatiků a jednoho hlavního mstitele po polovině zeměkoule. Tenhle polodokumentární styl mě stále baví a vypadá to, že ještě hodně dlouho bavit bude, zvlášť s Forsythem, který umí psát a celou složitou morální, informační a nakonec i skutečnou krvavou bitvu dokáže skvěle vygradovat. Navíc s optimistickým poselstvím, že naše civilizace se jen tak nedá a díky špičkovým technologiím je zatím stále ještě neporazitelná.
90 % (aktuálně 330 hodnocení s průměrem 81 %).

03.03.2021 5 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Autorův styl mě baví čím dál víc. Po sérii s Mikem a prvním dílu s Markem se vracím pár let zpět, k této smutné historce. Přesně popsaná kafkovská bezmoc člověka v nesnázích, ve slepé uličce, na konci, jedna z mých dcer by řekla: „Ten má dost.“
Autor celou situaci, včetně toho, co předcházelo, popisuje naléhavě, empaticky, realisticky i melancholicky, a znovu mi připomněl některé příběhy Dominika Dána - tragédie ze života v nám dobře známém prostředí.
90 % (zatím 113 hodnotících s průměrem 84 %).

16.10.2020 5 z 5

Čím větší národy, tím (v případě, že propadnou masové hysterii, fanatismu, diktatuře) horší účinky, a to nejen na okolní země, ale i na vlastní obyvatelstvo. Autor nás nemilosrdně zasypává statistikami i příklady strašlivých zvěrstev a masakrů, kterých se dopouštěli Rusové a Němci, jako by se předháněli v krutosti a množství obětí. Po přečtení se můj pohled na Poláky, Ukrajince, obyvatele Pobaltí, Bělorusy, dost změnil. Mám pro ně mnohem víc pochopení. Pro to, co jejich předkové museli v minulém století vytrpět, pro ty milióny zbytečných obětí, které jim způsobil komunismus a fašismus, pro těžce získanou historickou zkušenost. Jejich nobilita a inteligence byla Rusy a Němci zcela zdecimována. Dokonce mám určité pochopení i pro armádu generála Vlasova, pro naivní vstřícnost k Němcům na začátku okupace, pro diktátora Lukašenka, který se obratným lavírováním snaží držet Rusy od těla, pro vstřícnost Poláků k přítomnosti americké armády.
Rakousko-Uhersko – jenom díky starému obřímu mocnářství jsme se nestali součástí těchto krvavých zemí.
Popravy bez soudů, vraždění zajatců, únosy, vyhlazovací tábory, záměrně vyvolaný hladomor, mučení. Milióny zabitých Ukrajinců, Poláků, a hlavně Židů - tady šlo o pokus o likvidaci celého národa. Nejdřív jsou mistři vraždění Stalin a jeho bolševici. Hitler a jeho Němci s vyhlazovacími tábory je ale časem překonávají. Po válce zase pokračují ve fyzické likvidaci vnitřních odpůrců Sověti, což se okrajově projevilo i u nás, měli nás na dosah.
Nabarvené ptáče jsem nečetl ani neviděl, zatím jsem nenašel odvahu, fakta zaznamenaná v této knize mi stačí.
100 % (aktuálně 233 hodnocení s průměrem 95 %).

Sovětské sčítání lidu z roku 1937 zaznamenalo o osm milionů občanů méně, než se předpokládalo: většinu tohoto úbytku tvořily oběti hladomoru na sovětské Ukrajině, v sovětském Kazachstánu a sovětském Rusku... Stalin tyto výsledky před lidem zatajil a odpovědné demografy nechal popravit.

Do konce roku 1938 vyhubil SSSR z etnických pohnutek asi tisíckrát víc osob než nacistické Německo. Ve skutečnosti Sověti pozabíjeli do dané chvíle mnohem víc Židů než nacisté. Židé sice nebyli v hledáčku žádné z akcí vedených proti národnostním menšinám, nicméně za Velkého teroru umírali po tisících stejně jako při hladomoru na sovětské Ukrajině. Neumírali proto, že byli Židé, ale prostě z toho důvodu, že byli občany Sovětského Svazu.
...
Během Varšavského povstání bylo zabito víc Poláků, než kolik zemřelo Japonců po svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki.

13.12.2019 5 z 5

Císařovna Císařovna Roman Bureš

Druhý díl nezklamal. Autorův nápad (Země rozřezaná na různé časové osy) slibuje nekonečné množství originálních střetnutí a naštěstí mu nechybí dovednosti k tomu, aby nabídl napínavé a poutavé dílko, od kterého jsem se těžko odtrhával. Už sahám po trojce.
90 % (286 hodnotících s průměrem 89 %).

19.03.2024 5 z 5

Romance Romance Ed McBain

Isola/New York a 87. revír na jaře 1995. Autor si s námi znovu pohrává. Zápletku tentokrát vymyslel ďábelsky zapletenou, až překombinovanou, kdy se vyšetřování velmi podobá ději divadelní hry, jejíž tvůrci se střídavě objevují na scéně v rolích obětí i podezřelých. A autor si se čtenářem pohrává i v dalších úrovních sdělení, kdy smutně konstatuje, že vytvořit úžasný americký národ se evidentně nepovedlo, rasismus ani v devadesátých letech neustupuje, spíš naopak, což pociťují mimo jiné i Kling a jeho krásná lékařka. A co neomylný tlustý Ollie, bude i tentokrát velkým pomocníkem Steva Carelly? Příjemně působí i McBainovo kouzlo, kdy svou partu chlapců z revíru 87 prohání městem už 40 let a jim je stále něco přes třicet a klobouky z hlavy sundávají jen výjimečně.
...
Kling si všiml, že zatím se ani jeden reportér nezeptal, jaké barvy pleti byl ten útočník. Třeba se novináři po tom ptát nesmějí. On a Carella jako policisti položí tu otázku, jen co ostatní vypadnou.
85 % (zatím 92 hodnotících s průměrem 77 %).

25.11.2023 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Typické cobenovské záhady a hlavolamy řešené tentokrát skrytou kamerou a rázným vojenským stylem.
85 % (zatím 483 hodnocení, aktuální průměr 86 %).

P.S.
Na TV obrazovky se chystá podle této knihy právě dotočený seriál. Netflix tak vytrvale pokračuje v převodu autorových thrillerů do seriálové podoby s tím, že filmaři vždy děj přenesou z Ameriky do Evropy:
2020 – Cizinec (The Stranger) – britský seriál
2015 – No Second Chance – francouzský seriál
2018 – V bezpečí – britský seriál

28.10.2023 4 z 5

Planeta přeludů Planeta přeludů Ivan Foustka

Čtyři setkání s mimozemšťany, ryzí sci-fi dvacátého století. Povídky chytré, slušně vypointované, politikou roku 1964 nepoznamenané, což se nedá tvrdit o doslovu. Ten je poučný, s pomocí jednoduchých ilustrací vysvětluje několik významných fyzikálních jevů, setkáme se s Christianem Dopplerem, Edwinem Hubblem, Albertem Einsteinem a jejich pokračovateli, ovšem k prohloubení znalostí autor doporučuje četbu skoro výlučně sovětských popularizátorů (Rovenskij, Ujomov, Těplov, Perelman). Znali jsme to: vlk se nažral...
90 % (zatím 17 hodnotících, průměr 89 %).

26.07.2023 5 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Občas se rád pustím do vykopávek od osvědčených autorů. Chase je mistrem slepých uliček, do nichž se dostává hlavní hrdina nebo antihrdina, jehož i tentokrát sledujeme na každém kroku díky ich formě. K Chasevi se obvykle dobře hodí i varovné upozornění inspektora Vodičky ze Škvoreckého trilogie: "Ale pamatujte si: ženská málokdy dělá něco sama. Obyčejně se dělají věci kvůli ní, anebo ona využívá ostatních a ti to dělají za ni." Tentokrát se ony "věci" dějí v Itálii, kde autor v první půli dokonale navozuje tísnivý pocit muže v pasti, aby se z ní v druhé půli, už ne tak dokonale, s pomocí chytrosti, náhod a několika nevěrohodných postav, dostal ven.
70 % (zatím 51 hodnocení s průměrem 78 %).

19.04.2023 4 z 5

Vycházející slunce Vycházející slunce Michael Crichton

Ano, také detektivka, ale víc tu jde o inspirativní zamyšlení nad vývojem ekonomického střetnutí dvou odlišných kultur. Dnes, po třiceti letech, můžeme nahradit Japonce Číňany (částečně Araby), používané technologie úměrně posunout v čase, a máme aktualizováno.
Některé komentáře oznamují: protijaponská kniha. Mně to naopak přijde jako kniha krutě sebekritická a varující. Jedna z těch naléhavě upozorňujících na smutnou sebevraždu západních demokracií v nerovném střetnutí s režimy, které hrají podle jiných pravidel.
95 % (zatím 162 hodnocení s průměrem 83 %).

„V Japonsku,“ řekl Connor, „když se společnosti nedaří, první věc, co se stane, je, že úředníci si sníží své platy. Cítí se zodpovědní za úspěch firmy a očekávají, že jejich příjmy vzrostou nebo klesnou stejně jako příjmy podniku.“

Když zvonek oznámil konec hodiny, třída vstala a sbalila si své paky. Překvapilo mě to: skoro všichni byli Asiaté, jak muži, tak ženy. Ti, kteří nebyli z Dálného východu, byli Indové nebo Pákistánci. Ze třiceti studentů byli jen tři bílí.

Spojené státy neustále trvají na tom, aby Japonci postupovali jako my. Ale ti se stále častěji ptají, proč se máme měnit my? Vedeme si lépe než vy. A skutečně si vedou lépe.

Sanders se zasmál. „Amerika může mít nedostatek vědců a inženýrů, ale jsme první na světě v počtu právníků. Amerika má polovinu právníků z celého světa, přemýšlejte o tom.“ Zavrtěl hlavou.

24.11.2022 5 z 5