minirock minirock komentáře u knih

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Ve verneovkách mám velké mezery, četl jsem jen ty nejznámější, a proto když jsem se dostal k této knížce, neváhal jsem. Mám Vilímkovo vydání z roku 1948 s krásnými Burianovými obrázky, bohužel bez obálky. Kniha je to pěkná, pojednává o dobrodružné cestě několika evropanů po Indii ve dvou vozech tažených "parovlakoslonem" v době krvavých povstání domorodých obyvatel proti anglické nadvládě.

08.07.2016 4 z 5

Kosti v písku Kosti v písku Kathy Reichs

Další z povedených knih o soudní antropoložce, která má ráda dietní colu a při nervozitě si okusuje záděry. Tentokrát se připlete do složitého případu pohřešovaných lidí a téměř sama jej vyřeší. Jo, a ještě je tam pár policajtů, novinář, nemocná koronerka a dva chlapi, její bývalý a současný. Knížka je to čtivá ale nijak nevybočuje z průměru knih od K.R.

25.06.2016 4 z 5

Pozor - laviny! Pozor - laviny! Barbara Bartos-Höppner

Útlá knížečka, která chytne za srdce každého milovníka psů a hor. Vztah lidí a jejich vycvičených psů k hledání zavalených osob pod lavinou mnohdy přerůstá vztah člověk-zvíře, je to o lásce, odvaze, důvěře, vytrvalosti a touze pomoci druhému.

28.04.2016 5 z 5

Tajemný Vesuv Tajemný Vesuv Caroline Lawrence

Flavia a její kamarádi jsou na návštěvě u strýce Gaia ve vesničce poblíž Pompejí. Seznámí se zde s mladým kovářem Vulkánem, který zde hledá rodiče, které nikdy nepoznal. Bezstarostné období her náhle naruší výbuch do té doby klidného Vesuvu. Než si obyvatelé uvědomí co se děje, jde jim o život a hora si začíná vybírat první oběti. Hlavní hrdinové se zachraňují na poslední chvíli. Zajímavá a napínavá knížka pro starší děti.

17.04.2016 4 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Další výborná kniha Stanislava Motla. Zabývá se nástupem Adolfa Hitlera k moci v Německu, následnou okupací Sudet a útěkem Čechů z pohraničí. Jediné, co se mi nelíbí (a to u všech knih S.M.) jsou neustálé odkazy na knihy ať už vlastní nebo jiných spisovatelů na podobné téma a dlouhé citace z nich. A že jich je tam požehnaně. Naopak naprosto vynikající jsou osobní vzpomínky zainteresovaných pamětníků - např. povídání Luďka Štipla o sudetských Němcích v Britské Kolumbii nebo povídání o Anně Jindřichové či Hertě Lindnerové. To si teprve člověk uvědomí, co je to odvaha a hrdinství. Jedna z nejlepších Motlových knih.

18.03.2016 5 z 5

Námořníkova kletba Námořníkova kletba John Lunn

Napínavá knížka pro kluky i holky. Odehrává se na palubě zaoceánské lodi Lvoun, kde se chlapec Rory seznámí se starým námořníkem a dívkou Lucy. Obě děti záhy poznají, že se starým pánem není něco v pořádku a začínají pátrat po jeho minulosti. A opravdu odhalí neuvěřitelnou skutečnost, že pan Morgan pod vlivem podivné kletby usiluje o potopení jejich lodi. To ovšem Rory a jeho nová kamarádka nemohou nechat být a pustí se do záchrany Lvouna. I když je příběh na dětskou knížku místy hodně spletitý, má své kouzlo a atmosféru.

12.03.2016 4 z 5

Miami Blues Miami Blues Charles Willeford

Výtečný román proslulého autora - tak toto můžu jen potvrdit. Knížka je pro mě velké překvapení, ani chvilku nenudila. Výborně napsané postavy, především dvojka Freddy a Susan stojí za to. On, bezskrupulózní darebák ochotný kdykoli kohokoliv okrást, smířený s tím, že stejně zase skončí v base a ona, hloupoučká šlapka plnící bez řečí jeho příkazy, která původně přijela do Miami kvůli potratu dítěte, které čekala s vlastním bratrem. Tomu Freddy na letišti zlomí prst a on z následného šoku zemře. Zkrátka, prima čtení.

03.12.2015 5 z 5

Hlas Hlas Arnaldur Indriðason

Tyhle islandský detektivky, to je prostě paráda. Výborně se to čte, je to patřičně napínavý a zamotaný a Erlendur není žádnej superman, ale normální člověk se svými problémy. Dobré předvánoční čtení.

20.11.2015 4 z 5

Velký oheň Velký oheň Barbara Veit

Patnáctiletý Josef žije s otcem, matkou a mladší sestrou na farmě kdesi v Austrálii. Josef miluje zvířata, hlavně koně, ovšem otec jeho zájem nevidí rád a panuje mezi nimi kvůli tomu neustálé napětí. Chlapec tuší, že za otcovou nenávistí ke koním je nějaké trauma z dětství, netroufá se však zeptat. Teprve velký požár buše a strach o syna oba sblíží. Pěkná dětská knížka.

12.11.2015 3 z 5

Zita Kabátová: Sto let a já Zita Kabátová: Sto let a já Marie Formáčková

Z té knížky sálá radost ze života, nezkušenost mládí, moudrost stáří, ohromná pohoda. Paní Zita Kabátová byla výborná herečka, krásná žena a její vyprávění jsem si opravdu užil.

09.11.2015 5 z 5

Jeden ze sta Jeden ze sta Jack Kerley

Jsem docela spokojený, dokonce jsem uvažoval o nejvyšším hodnocení ale ten konec to trochu zabil, protože se mi zdálo že jsem už něco podobného četl. A to jak si hlavní hrdina pohlídá nůž aby se mu neztratil při plavání v řece v závěru knihy mě fakt dostalo. Ale jinak slušná detektivka.

27.10.2015 4 z 5

Ďábel se skrývá v mlze Ďábel se skrývá v mlze Leon Garfield

Je to celé takové upachtěné, složitě vykonstruovaný příběh málo uvěřitelný, navíc prošpikovaný výrazy, které dítě nezná a těžko chápe. Vůbec mi to nepřišlo jako kniha pro děti a mládež.

14.10.2015 3 z 5

Klub starých mládenců Klub starých mládenců Pelham Grenville Wodehouse

Legrační oddechovka o tom, co i s zapřísáhlým odpůrcem ženitby udělá nenadálá láska ve chvíli, kdy přicestuje do Londýna aby ochránil kamaráda před dalším nepodařeným manželstvím. Krátké ale úsměvné.

07.10.2015 4 z 5

Taliánský marš Taliánský marš Jaroslav Pecháček

Knížka spíše pro starší kluky realisticky zobrazuje dobrodružství českého kluka, který se vydal do Vídně zdokonalit v tesařském řemesle ale dostihla jej tam branná povinnost a tak se v uniformě rakouského vojáka účastní potlačení italského revolučního hnutí. V Itálii se seznámí s místní dívkou do které se zamiluje a tak i láska mu pomáhá přežít válečné útrapy.

02.09.2015 3 z 5

Vřesoviště Vřesoviště Belinda Bauer

Námět sice originální ale myslím, že se dalo vytěžit víc. Přesto se mi kniha docela líbila, chybělo však větší napětí a finále, ke kterému vše celkem jasně směřovalo, bylo docela odbyté na posledních pár stránkách.

29.05.2015

Dobrodružné prázdniny Dobrodružné prázdniny Jan Jaroslav Fišer (p)

Anotace je poněkud zavádějící, hrdiny knížky určitě nejsou dva chlapci, ale stateční chlapi, praví zálesáci z kanadské divočiny, kteří se neohroženě staví proti zlu a bezpráví na stranu zákona. Každopádně pěkná dobrodružná knížka.

14.05.2015 4 z 5

Lovci z Ohňové hory Lovci z Ohňové hory Svatopluk Hrnčíř

Trošku překvapivě čtivá knížečka o dvou klucích z jakési vísky na Vysočině. Ti se náhodou přimotají k táborové hře skupiny dětí, která si spolu se svým učitelem zbudovala tábor v pravěkém stylu. Táborníci je podezřívají, že jim schválně narušili jejich hru a málem se s nimi poperou. Probuzený zájem o jejich činnost přivede Adama a Jindru do místního muzea, které je vzápětí vykradeno a oba jsou vyšetřováni policií. Jako vždy ale vše dobře dopadne, zloději jsou odhaleni a kluci se s "pravěkými lovci" nakonec skamarádí. Knížka je samozřejmě pro děti, ale proč se jejím prostřednictvím na chvíli nevrátit do dětských let ?

30.04.2015 4 z 5

Tajemství Volavčího jezera Tajemství Volavčího jezera Jiří Hogan

Napínavá knížka se zajímavým námětem. Dvě party kluků z městečka na Vysočině se spojí aby společně odkryly tajemství zašifrované v kronice starého skautského oddílu, který zanikl na konci války. Po strastiplné cestě se jim podaří husarský kousek, odhalí totožnost zrádce z partyzánského oddílu, který bojoval proti fašistům. Jen trošku chaotický konec a přílišný počet postav, ve kterých jsem se někdy ztrácel, mi brání dát plný počet hvězdiček.

18.04.2015 4 z 5

Ve stopách Odysseových Ve stopách Odysseových Jaroslav Novák

Další pěkná knížka Jaroslava Nováka, pokračování Mořské hvězdy, o prázdninové plavbě pražského oddílu vodních skautů podél řeckého pobřeží. Každý den přináší nějaký dobrodružný zážitek a celý příběh je orámován Odysseovými příhodami, které vtipně připomíná Míla, jeden z členů posádky. Je to opravdu povedená, čtivá knížka pro kluky a nejen pro ně.

11.04.2015 4 z 5

Černobílé idoly 3 - Rodinná alba a korespondence Černobílé idoly 3 - Rodinná alba a korespondence Aleš Cibulka

Příjemně strávený čas při čtení téhle knihy. Nových informací sice již není tolik, kde je taky brát, ale pěkné fotky našich dávných filmových hvězd si vždycky rád prohlédnu. Také návštěva u Štěpánků, Benešů a dcery Marie Glázrové byla hodně zajímavá. No a korespondence mezi Adinou Mandlovou a Ferdinandem Peroutkou opravdu stála za přečtení.

04.04.2015 4 z 5