mol378 mol378 komentáře u knih

Kritik Kritik Peter May

Docela to jde, tahle sérka s Enzem. Odpočinková. Ale takový jakýsi přesah, který se mi strašně líbil na Skále, ten tam nehledejte. Lehký konzum na pohodový večer.

24.02.2021 3 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Mayova čínská série mě vůbec nebaví, oba hlavní představitelé mi lezou na nervy a jsou mi protivní, což u tohoto autora překvapuje. Je to takové nijaké a asi pro zvýšení atraktivity nemístně šmrncnuté podivným sci-fi.

24.02.2021 1 z 5

Pečovatel Pečovatel Mo Hayder

Uf. Hnusné téma, dobře, celkem uvěřitelně a napínavě zpracované, ale docela jednoho deprimuje. Fakt nečíst, pokud máte negativní období. Depka. Moje třetí kniha od autorky. Hodně drsná oproti Panence, podstatně míň explicitně podaných hnusných a slizkých detailů než v Ptáčníkovi - pro dobro věci, radši zapojím představivost. MOŽNÝ SPOILER: Úplný závěr týkající se Cafferyho osobního traumatu sice krutý, přesto vysvobozující, protože to, co tomu předcházelo, nebyl život, ale nepřetržité utrpení. KONEC SPOILERU. Doporučuji tomu, kdo snese slušnou míru brutality a nemá deprese...

24.02.2021 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Zcela dokonale vystizeno v komentari od Ziriath nize. Zajimave kuriozitky se utopily v mori naprostych kravinek. Skoda. A srovnani s Urbanem? Take souhlasim se Ziriath a dodavam, ze v Urbanovych knihach na rozdil od teto nachazim presah.

20.02.2021 1 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Čtivý a nápaditý neformální průvodce plný zajímavostí. Bohužel se nemůžu ubránit srovnání se 111 místy v Brně a musím ubrat hvězdu - vtip mi tam chyběl! I pro toho, kdo Prahu poměrně dobře zná, je tam jistě několik míst, kde ještě nebyl. Doporučuju všem, kdo chtějí z naší stověžaté poznat víc než jen orloj a Zpívající fontánu.

17.02.2021 4 z 5

Svůdnost černé barvy Svůdnost černé barvy Karel Pecka

Tuhle spolu s Malostranskými humoreskami čtu téměř každoročně a letos je jedinečná šance projít si Nerudovku a Pohořelec a udělat si tzv. VO neboli Velký okruh pana Kadluse bez davů turistů a trochu se vrátit do časů, kdy po převratu tyhle končiny začínaly ožívat stavebním ruchem, zmizela lešení z bolševické éry, která nesloužila k údržbě domů, ale měla zakrýt jejich šílený stav a zabránit, aby na chodce padala olezlá omítka. Akorát se v téhle covidové době bohužel nezastavíte u tzv. Volůvka, čili Černého vola, kde hrdinové této knihy a sousedé malostranští měli svůj základní tábor, kde se scházeli na kus řeči a vzájemně sdíleli své osudy. Velmi pěkně je v knize zachyceno naivní popřevratové nadšení, ale taky počínající dravost spekulantů s nemovitostmi, kteří nehleděli na nostalgické kouzlo a ducha těchto končin a snažili se vytřískat prachy. Kniha je psaná s jemným humorem, vlídností a životní zkušeností a je věrným obrazem své doby s pěkným i škaredým, co přinesla. Škoda, že autor už nám dnešní pohled na život v těchto končinách nezprostředkuje.

17.02.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Klidnější Kim vůbec nevadí. V tomto díle jsem pohodlně byla o něco napřed ve vyšetřování - autorka čtenáře pěkně vede, přesto nechybí napětí, rozhodně si člověk nemůže být jist rozuzlením. Mám ráda, jak můžu nahlížet do povah a životních způsobů členů týmu (jen o mém oblíbeném Bryantovi se autorka zatím moc nerozepsala, doufám, že si to šetří na další díly),mám ráda, že knihy na sebe nepřímo navazují a můžu přemýšlet, kdo a co z minulosti se vynoří. Celá série je lepší standard v tomto žánru.

15.02.2021 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

Jedna z pomalejších knih série. Kim zklidněná po úraze. Tušila jsem, který člen týmu bude tentokrát v nebezpečí a to se mě dotýkalo, je můj oblíbenec na rozdíl od Stacey. A z toho, který přišel, mám taky radost. Bavil mě paralelní případ, možná víc než ten stěžejní. A vrah byl překvapením! Jo, Kim můžu, těším se na další díl!

26.01.2021 4 z 5

Panenka Panenka Mo Hayder

Napínavé, čtivé, poměrně brutální. V tomto žánru lehký nadprůměr. Až mě zase posedne touha po krvi, dám si od ní určitě nášup. Na odreagování.

25.01.2021 4 z 5

111 míst v Brně, která musíte vidět 111 míst v Brně, která musíte vidět Stanislav Biler

Parádní knížka. Darováno dceři, která se tam odstěhovala a tvrdí, že Brno je její život... Chodila s tím celé Vánoce po baráku, předčítala svižné vtipné statě, souhlasila, jásala a dokonce se ani nepohoršovala nad nadhledem nad Brnem a Brňákama, který se už tak nějak vžil (vše v dobrém)! A konečně nám odpovídá na dotaz "Brno? Co je to Brno?" jinak, než slovy "Chcete na dóznu?" Knihu lze použít jako skvělého netradičního průvodce městem, nebo se při čtení jen tak bavit. Pro Brňáky i Nebrňáky! A víte, co se říká v Brně o Praze? Vůbec nic.

22.01.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

O půlnoci dočtu Sítě, chvíli čumím do prázdna. Otřesu se, utřu čelo a vidím na stolku Vrány. Nu což, říkám si, stejně teď neusnu, tak dám si na uklidněnou pár stran... Ve tři ráno zavírám celá vytřeštěná přečtenou - zhltnutou - knihu s tím, že komentář k ní napíšu hned na Databázi. Ovšem - trvalo mi to pěkně dlouho, musela jsem ten nářez strávit. A teď mi chybí hvězdy. Ta knížka je vynikající, strašně smutná, ale vynikající. Krásná. Rodiče, prosím, čtěte, čtěte a přemýšlejte! Přemýšlejte, jak se chováte k sobě, jak se chováte ke svým dětem, co vlastně chcete? Chcete jim rozumět, nebo chcete jakési otisky svých představ, svých předsudků, toho, co vidíte jinde v jiných rodinách a pokládáte za jediné možné? Knížku nakupuju ve velkém a rozdávám - rodičům i nerodičům, starým i mladým. Nechte své bližní žít a mějte je hlavně rádi.

22.01.2021 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Každý z těch příběh úplně reálný, tohle není možné si jen tak vymyslet. A výborně napsaný. Manipulace je všude kolem nás. Příběh o manipulaci prostřednictvím víry znám přímo ze svého okolí. Je neuvěřitelné, jaké zlo dokážou lidi páchat ve jménu dobra. Přečteno v jednom zátahu - nejde přestat v půlce...
Petra Dvořáková je pro mě jedna z našich nejlepších současných spisovatelek.

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Výborná knížka, výběrem osobností se mi jeví daleko pestřejší než předchozí Setkání s šumavskými samotáři. Dosáhnout tak schopnosti žít mimo systém! Ale lehké to není...

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

A kdo z nás není trochu divný? Tyhle děti možná trošku znatelněji než jiné, než jiní lidé. A hůř se jim to zastírá. Jejich divnost je velmi pochopitelná, akceptovatelná. Pro rodiče složité, pro okolí mnohdy těžko snesitelné. Vyžaduje to trpělivost, snahu a toleranci - ale to asi všechny vztahy. S kým to nemá někdo jiný těžké? Ten, kdo působí nejtvrději, bývá nejkřehčí. Divný neznamená zlý nebo špatný.
Výborná knížka, čtivá, ale v žádném případě odpočinková; téma podané tak, že utkví a vede k zamyšlení, snad i k té zmiňované toleranci. Čtěte, mohu jen doporučit. Petra Soukupová mě zatím nikdy nezklamala.

Nuselskej punk Nuselskej punk Metoděj M. Alexa

Pobavilo i rozesmutnilo. Ztracené nuselské existence, trocha životní moudrosti, hodně zmaru, nějaká ta nadsázka a hořká sranda - život je takovej a jinej nebude... Doporučuju těm, kdo mají rádi nekonformní pohled na život a dokážou si připustit, že tzv. společenský úspěch není všechno.

18.01.2021 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Nuda a vcelku banální blbost. Škoda, protože Houbařkou měla autorka velice slibně nakročeno, Anežkou sklouzla do průměru a tohle opravdu už je napsané jak pro peníze, dokud ještě trvá ohlas výše zmíněné Houbařky. Vymyšlené, papírové, neprožité.

18.01.2021 1 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Ne a ne se začíst, přišlo mi to poněkud zdlouhavé, ale možná byla chyba mezi knihou a židlí, život přinášel během četby víc napětí a zvratů než lecjaká kriminálka a nedovolil pořádně se soustředit. Nicméně mírné překvapení na konci se konalo. Zkusím další díl série a uvidím. Obstojný průměr.

18.01.2021 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Příjemná svižná knížka, přečtená do dvou hodin - moc krátká! Autorův humor mám ráda, druhá povídka s hrůzným tématem napsána s lehkostí, i tak vede k zamyšlení. Izolace = snadná manipulace = drsné reakce = tragické konce. Čtěte.

08.01.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Vynikající, napínavé, složité, absurdní - co z toho vyleze? A vylezlo! To není samo sebou, to jen tak nevymyslíš, autorka musela cosi prožít a odžít. Skvělé!

08.01.2021 5 z 5

Bolo nás jedenásť Bolo nás jedenásť Milan Lasica

Roztomilá slovenská satirická poezie, čtená v pravidelných intervalech stále znova a znova již léta. Potěší, pobaví, vede k obdivu k autorovu intelektu, nesmírnému smyslu pro humor - a vůbec, miluju Lasicu! A keď kosiť pojde sa na lúky, ja nepojdem, veď budem bez ruky. Len si koste - a ja ako pán jednou rukou v krčme vínko popíjam!

05.10.2020 5 z 5