mol378 mol378 komentáře u knih

Accabadora Accabadora Michela Murgia

Kniha o složitosti života, o rozhodování v situacích, kdy není příliš na výběr. O pevných a jemných lidských vztazích a lásce v mnoha podobách. K tomu prostředí Sardinie, velmi tradiční. I přes poměrně náročné téma se kniha velmi dobře čte a dlouho setrvá v mysli - i v duši.

05.10.2020 5 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Nehleďte na datum vzniku. Glazarová byla opravdu dobrá spisovatelka. Charakteristika postav, jejich povah, líčení přírodních dějů a krajiny i příběh sám velmi zaujmou, kniha je čtivá a obsahem hluboká. Postavení ženy se za několik desetiletí velmi zlepšilo, zaplať Bůh - to je možné si mimo jiné při četbě uvědomit. Drsně realistické, poetické, emotivní, vytříbeným jazykem napsané. Jistě, poněkud archaické, ale formou i obsahem přesto naprosto nadčasové. Čtěte.

22.09.2020 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Docela dobrá, v každém případě velmi čtivá kniha, i když s předvídatelným koncem. Nejzajímavější se mi jevil úvodní vhled do psychiky ženy, které tikají čím dál silněji biologické hodiny, do psychiky nastávající matky a do poněkud infantilního prostředí "těhu a mimísků" (brrr...), do dnešního kultu dítěte. A do duševních pochodů adoptivní matky, která není schopna se srovnat s tím, že dítě nebude věčně malé, milé, poslušné, bezmezně důvěřivé a snadno zvladatelné. Ne každá žena je schopna být matkou, ovšem příroda a mnohdy i okolí ji k tomu nutí, pak to může dopadnout fakt špatně. Takové ženy nelze soudit, spíše jen si přát, aby měly dost síly překonat mateřský pud a tlaky prostředí a věnovat své síly něčemu, co bude mít smysl. Houbařka od této autorky se mi líbila daleko víc, tohle je malinko prvoplánové.

22.09.2020 3 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Zvláštní knížka. Zpočátku vyžaduje soustředění, aby si čtenář zvykl na naprosto ojedinělý způsob vyprávění - drobné útržky myšlenkových pochodů, dopisy, příběhy bez konce - které se ovšem v závěru tiše spojí v celek. Proč někdo utíká do samoty před životem? Proč utíká před partnerem? Proč sám před sebou? Kdo je k útěku nucen? Kdo nemá stání, musí být stále v pohybu, stále zažívat změnu? Knížka je vynikajícím materiálem k přemýšlení pro nás pozorovatele svého okolí, života vůbec, pro lidi, kteří jsou ve vnitřní emigraci. Některé aspekty knihy nedokážu ani dobře a srozumitelně popsat, ale celek mi utkvěl hluboko v mysli a knížku jsem nečetla naposled. Vrátím se. Doporučuju všem, kdo nepotřebují jednoznačný vývoj příběhu a zapojí rádi vlastní představivost.

15.09.2020 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Hodně zajímavá knížka, pohled na známé, mnohdy populární osobnosti a známé události u nás zvenčí, pohled nezaujatý, jakého podle mě žádný Čech či Moravan nemůže být schopen. A místy člověka až trochu zamrazí, nakolik lidé ochotně nahradí skutečnost mýtem a slepě jdou za ním jak ti přísloveční lumíci. (Dějiny jsou toho plné.) Pro mě nejzajímavější je čtení o rodině Baťově, protože názory na tehdejší život a práci ve Zlíně byly mezi generací mých rodičů a prarodičů naprosto protichůdné. Jedni byli nadšeni možnostmi, jaké Baťa mladým poskytoval, pro druhé to tam byl pracovní teror bez nároku na soukromý život. Nicméně kladné názory převažovaly. Tak si přečtěte, pokud vás to zajímá, jak to vidí z nadhledu tento autor. Doporučuju.

14.09.2020 4 z 5

Rodinné povídky Rodinné povídky * antologie

Výborné, velmi čtivé, nutí k přemýšlení. Nečekejte prudkou dějovost, ale mnohé povídky jsou sakra napínavé a utkví v paměti. Dokonce dokážou přimět k sebereflexi...

10.09.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Chudák holka. Docela drsně realistické čtení - nikdo vám nevěří, když jste mladí a vaši obecně respektovaní rodiče vás obviňují a trápí. Nikdo nezjistí pravý stav věci, nikdo vás neposlouchá, nikdo se nezastane, neporadí - jaký div, že vám z toho hrábne. Skoro jako Do tmy od Anny Bolavé, jen explicitnější a o něco méně tíživé, ale podstata stejná - každý má ten život nějak podělaný, tak nesuďme. Kdyby to jen člověk vždycky dokázal.

10.09.2020 5 z 5

Na velké planině Na velké planině Johan Theorin

Některé povídky se snaží být lehce strašidelné až mystické, jiné jsou poněkud naivní, četba na delší podzimní podvečer trávený v klidu u krbu.

10.09.2020 4 z 5

Mlýny osudu Mlýny osudu Johan Theorin

Pro mě nejlepší díl série, zajímavý ambivalentní pohled na hlavního hrdinu/zloducha - utrpěná příkoří dělají mnohdy z jinak normálních slušných lidí svině. A zajímavé reálie.

10.09.2020 4 z 5

Zimní slunovrat Zimní slunovrat Rosamunde Pilcher

Není to úplně Červená knihovna, ale je to opravdu nenáročné čtení. Když je člověk v zimě nemocný, venku hnusně, hlava nebere, pak je to četba ideální, odpočinková, laskavá, i přes různé nepříjemné zvraty v životě postav spěje k dobrému konci. Autorka napsala na kšeft hodně krátkých laciných románků a proto je pohled na kvalitu její tvorby skeptický. Ale tato kniha patří mezi ty čtyři lepší.

12.08.2020 3 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Teda - ten úplný závěr se dal trošku vytušit, bylo hodně napovězeno, a byl i tak překvapivý a trochu crazy. Ale netýkal se samotného rozuzlení ohavného případu vraždy, to jsem nevytušila ani náhodou. Bavil mě netradiční vyšetřovatelský tým - naprosto lidské postavy, žádní supermani a superženy, bavil mě i vhled do jejich soukromí a životních peripetií. Smysluplné pátrání, sem tam ostrý hoch a trocha toho násilí v rozumné míře, zajímavé prostředí, doporučuju! Začínám číst další díl, zvědavá na další osudy hlavních postav.

12.08.2020 4 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Poklidná detektivka-nedetektivka, ze které čiší trošku tajuplná atmosféra severského ostrova, opředeného pověstmi místních o vílách a trolech. Ideální četba na léto v houpací síti ve stínu lísky... Ale obsah asi brzo zapomenu. Zkusím ještě čtvrtou knihu série.

03.08.2020 3 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Příjemné severské čtení, které nemá mnoho společného s tzv. severskými thrillery, je to taková stará dobrá klasická detektivka. Na můj vkus autor zbytečně nadužívá jakési náznaky mysticismu, stačilo by méně. Je fakt, že to pomáhá vytvářet napětí, ale občas už to bylo přes čáru, hlavně na závěr u hrobu manželky. Ale ráda si přečtu další díl Ölandu, láká mě to prostředí a relativně poklidný a uvěřitelný děj.

16.07.2020 3 z 5

Byla jsem ženou slavného muže Byla jsem ženou slavného muže Božena Neumannová Hodačová

Jak ta se litovala! Nikdo to neměl tak těžké jako ona, jak ona dřela, pracovala, všichni jí ubližovali, Bože! ( Píše lítostivě: "Pracovala jsem za dvě, vstávala v půl sedmé, uvařila snídani, vypravila Soňu do školy, uklidila pokoje - dva naše, jeden Standův - šla nakoupit a potom jsem vařila, po obědě umývala nádobí." No, člověku až srdce lítostí usedá, co?) S.K.N. byl normální alkoholický sociopat a ona byla houby svobodomyslná! Vletěla do toho vztahu pudově jako trdlo a celý život byla sexuální a pudovou otrokyní a služkou. Nejen podařeného Neumanna. Z jeho tvorby mě odjakživa trochu zajímala jen anarchistická část, tu nám komunisti ve škole neukazovali, protože díky jeho fanatickému příklonu k tomu zločinnému režimu (a od člověka, který se zásadně nechal živit všemi okolo, kradl předplatné na slíbené časopisy a prochlastával je, to sedí!) si z něj udělali hlavního pěvce a bylo třeba ho vymalovat v bezúhonných barvách. Nemám nic proti undergroundu a svobodomyslnosti, ale tak si na to ta paní nemá stěžovat, když ji to tak bavilo, že vydržela po mužíčkovi vytírat blitky a po Tomanovi prát znečištěné ložní prádlo a ještě si na tom zakládala. Prej svobodomyslná! Jednu hvězdu dávám za jakýsi náznak jejího inteligenčního, duševního a duchovního vývoje na konci knihy, ale literární hodnota podle mě nula. Nepřineslo mi to nic a nikomu bych to nedoporučila ke čtení, ztráta času.

11.07.2020 1 z 5

Mlhy Ölandu Mlhy Ölandu Johan Theorin

Poklidná severská detektivka, žádný akcí nabitý thriller. Velmi dobře se čte a udržuje čtenáře hezky v napětí (s jednou výhradou - dědova tajnosnubnost je dost otravná a nepochopitelná, jak furt jenom naznačuje, co všecko tuší a stejně věděl prd). K tomu zajímavé reálie švédského ostrova a přehlídka nejrůznějších lidských povah, charakterů a motivací. Rozuzlení jsem trošku tušila, ale to nebylo na závadu - jisté nebylo nic. Doporučuji.

07.07.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Po dlouhé době jsem četla nově vyšlou českou knihu, která vypráví o těžkém životě našich předků a drsných stránkách dějin a není přitom sentimentální. Je to kniha velmi uvěřitelná, jistě také pro poctivost rešerší, které si autorka evidentně udělala. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavého o životě česko-polské komunity a o sedmidenní a následně občanské válce na Těšínsku, o které jsem dosud měla jen mlhavý pojem. Navíc se kniha výborně čte, použití nářečních výrazů je autentické a přirozené a mohu ji doporučit všem, kdo se zajímají o život svých předků; byť i pocházeli z jiného prostředí, starosti a úděl měli podobné. Vzepřít se, či nevzepřít? Přijmout menší zlo? A co když není na výběr? Je to kniha smutná i optimistická, s přesahem, výborný moderní realismus. Čtěte.

24.06.2020 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Carl: "Když stojíš po krk ve sračkách, nesmíš věšet hlavu." Pěkné motto, svatá pravda – ale taky jediná věc, která v tomto zatím posledním díle jinak dost dobré sérky zaváněla aspoň vzdáleně vtipem. Škoda. Tahle humorná stránka jinak drsného vyprávění o oddělení Q. mě vždycky bavila. Oběť 2117 se mi zdá nejslabší. Vyprávění nemělo spád, vhled do Asadovy minulosti sice fajn, ale paralelní linka, která měla podle mě dodat akčnější zápletku a výplň nezbytnému popisu událostí na blízkém Východě a tamních válečných a zajateckých podmínek, byla nijaká. Závěr předvídatelný. Švunk nabraly až poslední kapitoly. Tak počkáme na další díl, třeba je únava materiálu jen přechodná. Váhám mezi dvěma a třemi hvězdami, no tak dobře, budu shovívavá.

17.06.2020 3 z 5

Uprostřed století Uprostřed století * antologie

Výborná kniha pro milovníky historie, Prahy, starší české literatury s její krásou slova, malých dějin člověka. Krásně se čte. Perlička v knihovně, pěkně už očtená.

17.06.2020 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Přečteno bleskově - četlo se to moc dobře. Ach Rose, střelená, roztomilá, chytrá, sympatická, přecitlivělá, třeskutě hubatá a zábavná Rose s osudovým tajemstvím. V knize nacházím paralelu mezi ní a ústředními protagonistkami, které byly obětí vražd - všechny byly v dětství nějakým způsobem znevýhodněné, ale zatímco ony si nevěděly s životem rady a naučily se všechny a všechno zneužívat a klouzat jen po povrchu, Rose se přese všechno sama vypracovala. V knize je stejnou měrou obsaženo napětí a psychologické aspekty mnoha postav, poctivá detektivní práce jaksi tentokrát chybí - napomáhá jí podezřele mnoho náhod a vyšetřovatelé přicházejí k výsledkům jako slepí k houslím - ale odpouští se. A na konci konečně jednou nebyl na hranici smrti Asad. Jdu na zatím poslední díl série s velkou zvědavostí, jak to s Rose, Asadem a Carlem (Hardym a Monou) bude dál. (A třeba se v něm autor vrátí i k velbloudímu humoru.)

08.06.2020 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Knihy téhle série ode mě vždy na začátku vyžadují soustředění a poctivě se tak po stou stránku musím začíst - pak už to jede. Po dost odlehčeném Nesmírném bylo tohle docela drsné. Opět mrtvol na mnoho hrobů, ale události, které k zabití těch lidí vedly, byly docela hnusné - zneužívání systému, zneužívání lidí, pokusy o eugeniku v nacistickém stylu, prachsprostý primitivismus a bezohlednost. Asad jako vždy tajuplný, ale sympatický, Rose střelená, ale výkonná a zábavná, Carl trochu váhavý, ovšem vždy morálně na pravém místě. Sehraný tým. I film podle této knihy natočený je dobrý, výborně obsazený. Sháním další knihu série a těším se na ni.

04.06.2020 5 z 5