mol378 mol378 komentáře u knih

Podpis všech věcí Podpis všech věcí Elizabeth Gilbert

Zajímavá a krásně citlivě napsaná kniha, k potěšení, zasnění, zamyšlení i poznání nepoznaného. Přitom žádný sladkobolný slaďák. Doporučuji.

13.08.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Už jsem četla napínavější, ale taky mnohem a mnohem horší thrillery. Po slibném rozjezdu se mi pachatel odhalil příliš brzo a pak už jenom člověk sledoval trochu rozvláčný konec, který nemohl dopadnout jinak, než dopadl. Náboženská sekta se mi tam zdála být vložená úplně samoúčelně a hlavní příběh na ni pofidérně naroubován, asi to mělo čtenáře zmást, což nefungovalo. Zkusím další knihu autora a uvidím.

12.08.2019 3 z 5

Smíchov - město za Újezdskou branou Smíchov - město za Újezdskou branou Jan Jungmann

Nádherná knížka pro toho, kdo má rád Prahu a historii. Doplní si plno věcí, které zná z četby beletrie a které se odehrávaly na Smíchově. Pochopí a prožije poezii této čtvrti. Doporučuju také další knihy této edice, zejména Žižkov a Libeň.

01.08.2019 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dobré, akční, napínavé, dost drsné.

26.07.2019 5 z 5

Zápas s nebem (1. - 3. díl) Zápas s nebem (1. - 3. díl) J. M. Troska (p)

Asi tak ve třinácti mě to bavilo, stejně jako ostatní autorovy knihy. Dodnes výborné, samozřejmě poplatné době a místu vzniku. Dneska v tom listuju s úsměvem.

Bratrstvo Bílého klíče Bratrstvo Bílého klíče František Langer

Další milovaná kniha mého dětství o volnosti her a bujné fantazii, která vidí dobrodružství i v potůčku za barákem či v hromadě šrotu v opuštěné zahradě.

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Bavilo mě to moc, milý horůrek.

25.07.2019 5 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Po přečtení komentáře níže od zlovlka nemám víc co dodat. Šampaňské a okurčičky!

25.07.2019 4 z 5

Zámek Zámek Franz Kafka

Čteno poprvé před 34 lety a od té doby znova a znova. Tajemné, depresivní i zábavné, vyberete si podle rozpoložení. Nadčasové - všichni jsme oběti systému, není úniku.

25.07.2019 4 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Příběh jednodušší, ale podle mého soudu dobře napsaný se znalostí lidí a místních reálií. Rozhovor detektiva s vesnickou paní na téma manžel Jarin - kde by byl, je na Sokolovni, doma by jenom otravoval a blbě kecal - a štrúdl, vedený v hanáčtině, je jedna z nejlepších pasáží. Bavily mě všechny knihy autora, s televizními adaptacemi (jsou dobře herecky obsazené) je to trošku horší, ale dá se to. Zrovna v téhle je nezapomenutelný Miroslav Krobot jako šéf detektivů a Marek Taclík jako svůdce, seladon a playboy.

25.07.2019 3 z 5

Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Dámy z Grace Adieu a jiné povídky Susanna Clarke

Krásná, jemná, ironická a netradiční fantasy.

15.11.2018 5 z 5

Symfonie smrti Symfonie smrti Luděk Kubát

Nenáročné prázdninové čtení. Zápletka trošku teatrální, výrazové prostředky autora dost jednoduché, humor až prostý, ale napětí i svižnost to většinou mělo. Mnoho rodinných vsuvek nadbytečných a tu nadřízenou majorku snad opsal z nějakého na váhu a množství sesmoleného quazi kriminálního seriálu. Myslím ale, že autor píše se záměrem pobavit a nebere se příliš vážně, takže určitě nezavrhuji.

04.07.2024 3 z 5

Popel popelu Popel popelu Tami Hoag

A co se, do prčic plechových, stalo s Thorem? Dozvím se to možná v dalším díle, ale to bude až za dlouho. Zavinila jsem si to sama - u knih zařazených do Chystám se číst už si znova neprojdu anotaci. A tak jsem narazila v krátkém čase na dalšího sériového vraha a předvídatelný příběh jeho řádění i s předvídatelným závěrem. Ale nebylo to špatné - bylo tam napětí a dlužno přiznat, že vraha jsem neuhodla. Ovšem neskutečné množství policajtů všech druhů, velikostí, barev, s neskutečným množstvím jejich jmen, a aby toho nebylo málo, měl téměř každý ještě přezdívku, tuny právníků, spleť bezpečnostních orgánů a sociálně právních institucí poněkud vyčerpávaly a místy nudily. Jakož i nenadálý nový rozpuk dávno pohřbené lásky...oba protagonisté již tak dlouho žili oddělené odlišné životy po šeredném rozchodu a najednou během tří dnů naprosto dokonalý soulad! Hm. Ale na mě nehleďte, jsem skeptik, co se náhlých vzplanutí mezi pragmatiky týče. A co se stalo s Thorem???

11.05.2023 3 z 5

Prvotřídní hajzl Prvotřídní hajzl Jiří Šimáček

Můj oblíbený autor mě nezklamal! Po přečtení předchozích komentářů jsem byla zvědavá. Šimáček mě totiž vždy potěšil, pobavil a něco k přemýšlení taky dodal, ale tahle knížka mu tady zatím moc hvězdiček nepřinesla. Mě nadchla. Vhled do povah těch prvotřídních hajzlů, o kterých to je - a že jich tam je - je vynikající. Akorát teda fakt nepobaví, spíš mrazí. Celkem povinná četba pro ty, kteří si naivně myslí, že naše pořádkové státní - a i komunální - složky zajistí pořádek, spravedlnost, pomoc a ochranu, tak určitěěě... a že se toho slibuje, kór teď před volbami, kdy si policajti založili vlastní stranu. Nejsem z těch, co nutně potřebují překvapivé a nečekané finále knihy, dnes módně nazývaný wow efekt. A tady u té knihy mi už vůbec nechybí, naopak. Zcela nenápadný konec příběhu dokonale souzní s naprostou vyprázdněností života hajzla, který ztratil moc. Co teď bude dělat? "MOŽNÝ SPOILER: Čekat na smrt, až se jí vcelku banálně dočká..." A kdo zná byť jen zvenku hradišťský kriminál a něco ví o tom, co se tam dělo a kdo v tom dění figuroval, toho knížka nemůže nudit.

07.09.2021 5 z 5

Druhá dívka Druhá dívka David Swinson

Příjemná, zábavná, napínavá, uvěřitelná tak trochu old school detektivka, sympaticky zhýralý detektiv, tvrdý, ale nikoli superman, který má své skryté slabé stránky. To beru, doufám, že pokračování bude. Moc mi to zpřįjemnilo začátek dovolené, jdu si dát jamesona. Zaplať Bůh nejedu v drogách.

04.07.2021 5 z 5

Fízl Fízl Petr Placák

Nečte se to snadno, už jen pro množství dokumentárních faktů. Jsem s autorem stejná generace, dělí nás pár let, vyšli jsme z podobných rodinných poměrů a jsme stejného smýšlení, jen on má o mnoho více odvahy - a měl. Ale komunisti a STBáci mi to taky dávali sežrat, dodnes, když vidím bengo, čekám perlustraci. Poslední dobou nacházím ve společnosti stále více paralel s tupým bolševickým profízlovaným režimem - establishment opět začíná dosahovat toho, že lidem je všecko jedno... Placák píše bez příkras a sentimentu a doporučuji všem ke čtení.

31.05.2021 4 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Do poloviny knihy ne a ne se začíst, neudrželo to moji pozornost a hraničilo to s nudou, ale až tak, že se mi asi dvakrát chtělo to zabalit. Udržel mě jenom duch starého mocnářství, Praha v době, která mě zajímá a kterou mám ráda. Od půlky už to šlo, ale nenadchlo. Nemusím mít za každou cenu akci, krev a šok, ale od detektivního příběhu očekávám napětí a aspoň trochu překvapení. Což se tady nekoná. Hvězdička za rakousko-uherské kavárny, druhá za snahu o odlišení od formátu thrilleru a pokus o klasickou detektivku.

05.04.2021 2 z 5

Zdenka Braunerová Zdenka Braunerová Milena Lenderová

Po návštěvě v Roztokách v pohádkovém ateliéru Zdenky Braunerové jsem si to musela pořídit do knihovny. Autorka je skvělá a Braunerová byla obdivuhodná. Svým dílem i nezávislým a nekonvenčním způsobem života i sebejistotou.

01.04.2021 5 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Nejpoetičtější autorova kniha, která prokazuje jeho široký záběr, hloubku znalostí a velkou schopnost imaginace a fabulace.

31.03.2021 5 z 5

Domeček Domeček Tereza Límanová

Drobné každodennosti očima dítěte ve starém malostranském domě nahoře pod Hradem, detailní milé popisy všeho, nutí mě to sama si povzpomínat na tyto útržky vjemů z dětství, které v podstatě nakonec tvoří jedinou autentickou vzpomínku na ty časy, protože kromě tohoto má člověk rané dětství spíš zprostředkované vyprávěním okolí. Jen vlastní smysly můžou zpět do dětství opravdu přenést, zvuky, barvy, světlo, vůně, chutě.

31.03.2021 4 z 5