momo01 momo01 komentáře u knih

Kuchařka pro dceru Kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Moje devítiletá dcera ráda vaří a loni k Vánocům si přála dostat opravdovou kuchařku. S odstupem času musím konstatovat, že jsem snad nemohla vybrat lépe. Sama jsem se přiučila hromadu vychytávek a vařit podle ní nás baví a pak i moc chutná.

25.09.2019 5 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Vypůjčím si slova autora: “Zdánlivě kriminální román, který chce zkoumat cítění, myšlení a jednání lidí, kteří se stanou ořechem v louskáčku děsivě vyšinuté doby, a přece v sobě najdou dost síly, aby ubránili před rozdrcením alespoň duši.”

20.08.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Představuju si, že s nastupující technologickou revolucí by takto mohly vypadat knihy budoucnosti, které pro nás budou psát stroje. Autorka píše lehce, jednoduchým jazykem, takže oči letí po řádcích... ale já to prostě Mornštajnové nevěřila. Přišlo mi to emočně ploché a měla jsem dojem, jako by knihu napsal robot, který psát umí, ale prožitkům lidí až tolik nerozumí a tak je nedokáže do vět správně namíchat. A narozdíl od některých komentujících, které by zajímalo, jak by se mohla dějová linka dál rozvíjet, jsem po dočtení vlastně pocítila úlevu, že je konec.

10.08.2019 2 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Život je příliš krátký na to číst špatné knihy. A už bych se měla zbavit zvyku dočítat knihy, které mi toho moc nedávají. Tahle má v prvních 2/3 pomalé tempo, je předvídatelná a plochá. První díl mě nadchl, druhý jsem vynechala a tento jsem raději neměla číst. Četla se snadno, ale nakonec ve mě zůstal jen pocit zmaru nad promrhaným časem.

06.07.2019 2 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Můj nejmilejší Gaiman. Zvláštní náhoda (akce v knihovně „Rande naslepo s knihou“) mě přiměla si přečíst Nikdykde podruhé. A znovu nad ní žasnu. Zapomněla jsem na všechno, ponořila se do života Podlondýna a plula na vlnách fantazie. ….Stará láska nerezaví.

06.07.2019 5 z 5

„Jenom si teď nějak všímám nejrůznějších maličkostí, co dávají dohromady svět.“

Jsou knihy, které máte po přečtení chuť začít číst znovu. Knihy, kde chcete zjistit, jak na vás budou působit při druhém čtení, hledat další významy, kterých jste si nevšimli.
Jistě ten pocit znáte – knihu dočtete, založíte zpět do poličky a říkáte si, že se k ní brzy vrátíte. Jenže máte ještě spoustu knih, které jste nečetli vůbec, a proto se již ke druhému čtení málokdy dostanete. Uvidíme, jestli a kdy se to v tomto případě povede....

„Člověk se pořád točí v kruhu, aby se znovu a znovu vracel na ta samá místa. Je to docela stejné jako s někým závodit na dřevěných koních kolotoče. Nikdo neujede dopředu, nikdo se neocitne vzadu, všichni nakonec skončíme jen tam, kde jsme vždycky byli.“

06.07.2019

To To Stephen King

Mám přečteno už hodně Kingových knih a nepřestává mě fascinovat, jak dokáže vložit hromadu malých příběhů do jednoho velkého a na mnoha stranách psát o jednom okamžiku, nebo myšlenkovém pochodu. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Prostě i Kingův skvělý popisný styl může být únavným a podrobné vyprávění zdlouhavým.
PS: Raději na noc zacpávejte výlevku umyvadla. Jistota je jistota.

01.06.2019 3 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Pokud si chcete přečíst příběh bez zápletky o tajemství bez řešení, pak si to přečtěte. Jinak je to spíš ztráta času.

15.05.2019 2 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Pohádkově tajemný příběh pro malé i velké. Asi není pravda, že nemám ráda knihy s nedospělými hrdiny, protože Nikdo Owens mě okouzlil.

15.05.2019 4 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Přečetla jsem už hodně knih s válečnou tematikou, a přesto tato je jiná než ostatní. Ať už tím, že se odehrává ve Slovinsku nebo postavou výjimečné a výstřední Veroniky. Zasáhlo mě, a znovu jsem si připomněla, jak svými chybnými rozhodnutími, nebo tím, že jsme v nesprávnou chvíli na nesprávném místě ovlivňujeme životy druhých. Někdy stačí i málo.

28.04.2019 4 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

"Spisovatel vytváří sen. A každá pracovní verze by měla představovat verzi snu, která je vylíčena přesněji a je konzistentnější a trvalejší než ta předchozí. Každé ráno se snažím připomenout si, abych se tomu bezvýhradně oddal, abych nad vším dumal, abych na trhlinky ve snu otestoval každou větu."
Po řemeslné stránce knize není co vytknout, krásný jazyk a práce se slovy. Ale tento sen o Římu s autorem nesdílím. Možná, tím jak byl spánkově deprivovaný a unavený z péče o dvojčata, viděl Řím příliš melancholicky a vyšel z toho text bez energie.

22.04.2019 2 z 5

Vysněný život Ernesta G. Vysněný život Ernesta G. Jean-Michel Guenassia

Skvěle popsaná nálada a historické milníky minulého století. Zpočátku pro mě pomalé tempo, ale se zvyšujícím se počtem přečtených stran jsem byla víc a víc vztažená do děje. …A na konci se mi chtělo plakat společně s Helenou....

14.04.2019 4 z 5

Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Mrtvorozená Eliška Frankensteinová Michael Stavarič

Pořádné psycho - Stavarič s Denemarkovou se opravdu vyřádili.
Eliška (monstrum?) je nejenom mrtvorozená, ale její život (a celá kniha) je jakoby poznamenaný bojem o každý nádech.
„Dýchám, žiju, žiju, žiju, vždycky, když to opakuju dostatečně dlouho, uvěřím, na kratičký okamžik tomu i uvěřím.“…
“Dýchej, žij, dýchej, měli by mě osekat, kámen, tesat uvnitř, vytlouct mi rozum kladivem…Určitě nejsem špatný kámen, Klára, kráva, a ta Klára mlíko dává a to tele….“
A nejenom Eliška, ale i objektivní realita je mrtvá – prázdná. Autor zvolil cestu náznaků, nedořečených zmínek o zásadních i vedlejších událostech, zážitcích a jejich důsledcích. Místo logicky vystavěného příběhu Eliška ve svém vnitřním monologu vypráví své nesourodé a zdánlivě nesouvisející myšlenky, pocity a asociace. Těžko jde při čtení rozlišit mezi snem a skutečností. Je prostě jiná, jiná, jiná.

12.04.2019 4 z 5

Vincent Vincent Barbara Stok

Můj syn Vincent mi přinesl k přečtení Vincenta, protože si byl jistý, že se mi bude líbit. Zhltla jsem tuto útlou knihu hned a byla jsem nadšená ze stylu, jakým je kniha udělaná. Je snad lepší způsob, jak si číst o životě umělce, než prostřednictvím umění? Jsou zde krásně zakomponované jeho nejznámější obrazy a okolnosti jejich vzniku - Slunečnice, Hvězdná noc, Noční kavárna, Pole s havrany… Autorka umí pomocí kreseb hezky vyjádřit emoce a malířovu komplikovanou osobnost. Všechno je navíc podtrženo úryvky z Vincentových deníků a dopisů.

09.02.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Varování!!! Naslouchače jsem dočetla před 10 hodinami a už se u mě začínají projevovat abstinenční příznaky. Nedoporučuju číst bez toho, abyste měli po ruce další díl.

03.02.2019 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Dávám 15 hvězdiček: četli jsme totiž společně s dcerou (8 let) a synem (10 let) a každý dáváme maximální počet. Dceruška tady dokonce volá, že je moc ráda, že budeme číst i pokračování, že by nedokázala žít s vědomím toho, že Hraničářův učeň skončil. (To by mě zajímalo, kde se to v ní bere).

25.01.2019 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Fuj to bylo hnusný…. King prostě umí a daří se mu vzbudit ve čtenářích, přesně co chce. Lépe, než co sám píše v doslovu, bych to neřekla:
„Chci ve svých čtenářích vyprovokovat emocionální, téměř instinktivní reakci. Nejde mi o to donutit je myslet, když čtou. Píšu to kurzívou, protože pokud je příběh dost dobrý a postavy živé, přemýšlení nastoupí po emocích, až příběh skončí a knížka je odložena (někdy s úlevou).“

24.01.2019 5 z 5

Stávám se sám sebou Stávám se sám sebou Irvin D. Yalom

Yaloma mám ráda. A i kdybych tohoto autora kdysi náhodou neobjevila v knihovně prostřednictvím knihy Lži na pohovce, setkala bych se s ním určitě jen o něco později. Přestože se nakonec psychoterapii profesně nevěnuji, z jeho děl čerpám spoustu inspirace pro svou práci i do života a nenechala jsem si utéct žádnou jeho knihu.
V těchto vzpomínkách Yalom svým čtenářům poskytuje intimní a poutavý vhled do způsobu, jakým myslí, cítí a žije.
Hned na začátku cituje z Dickense: „Protože jak se stále víc blížím ke konci, putuji kruhem stále blíž k počátku. Zdá se, že je to jakési uhlazování a příprava cesty. Mého srdce se nyní dotýká mnoho vzpomínek, které dlouho spaly...“
Je neskutečně otevřený. Ve své knize dělá totéž, co ve své soukromé praxi, na prvním místě je u něj autenticita, navazuje vztah: dělí se se čtenáři nejen o své vzpomínky, ale i obavy, selhání, co ho těší, kde čerpal inspirace a jak přemýšlel při psaní jednotlivých knih (už teď vím, že si je určitě postupně přečtu znova). Díky jeho schopnosti sebereflexe dává nahlédnout i pod pokličku prožívání stáří a s ním souvisejících neduhů.

Podle I. Yaloma v životě prožíváme dva strachy z opuštění. Jeden z nich je strach ze smrti, který se obvykle objevuje ve zlomových okamžicích, nebo na sklonku života. „Smrt je něco jako určitý druh přednášejících. Neslyšíte, co říká, dokud si nesednete do první řady.“ Konečnost života vybízí k tomu, abychom ho prožili s co největším smyslem. A čím dřív si to uvědomíme, tím lépe, protože můžeme ještě něco změnit.

„V Pohledu do slunce popisuji koncept „zčeření hladiny“ jako způsob, jak zmírnit úzkost ze smrti. Každý z nás, často nevědomky, vytváří soustředné kruhy vlivu, které mohou zasáhnout jiné lidi v příštích letech, dokonce generacích. Vliv, který máme na jiné, se předává podobně jako čeření na hladině rybníka, které se šíří stále dál, až už není vidět, ale na nanoúrovni stále pokračuje.“
Právě v Pohledu do slunce se můžeme dočíst: „Z tohoto světa si nemůžete s sebou vzít nic z toho, co jste dostali; můžete si odnést pouze to, co jste dali.“ A tuto knihu napsal starý moudrý muž, jehož moudrostí a myšlenkami se můžeme inspirovat.

„Často se sám sebe ptám: Proč stále přijímáš pacienty? … Je to tím, že svou práci mám příliš rád na to, abych se jí vzdal dřív, než budu muset. Cítím, že je výsada být zván do intimního života tolika lidí, a po tolika desetiletích si myslím, že v tom možná začínám být dobrý.“

“…ten poslední odstavec, k němuž se blížím ve mně budí strašné výčitky. Vždycky jsem měl v hlavě štos knih, které čekaly, až je napíšu, ale už to tak není. Cítím, že jakmile dokončím tuto knihu, další už na mě nebude čekat.“

Těžko se mi s tím smiřuje, ale nezbývá než zatleskat. Díky za všechny ty knihy a za tu možnost být zas o kousek blíž.

20.01.2019 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Silný, syrový příběh napsaný minimalistickou formou, který ve mně vyvolal úzkost. Při čtení jsem vnímala zranitelnost jednotlivých postav, jejich osamělost a sebezapření. … A přesto jsem knihu nedokázala odložit a přečetla ji jedním dechem.

12.01.2019 4 z 5

Hoře z nerozumu Hoře z nerozumu Zuzana Trojanová-Úlehlová

„Jsem barvotisk, hlubotisk, linoryt, akvarel a grafika,
k hudbě mám blízko jak pramínek vlasů k řece,
k básni mám blízko jak svatý obrázek k živému bohu,
k sobě mám blízko jak kozel k petrželi,
jak k nedělní rodičovské písničce
To jsme si tě, dcero, ale chytře vymysleli…

Jsem povídka, novela, román, trilogie a kronika,
k lásce mám blízko jak srdce z pouti k tomu svalu,
k hříchu mám blízko jak jablko ke stromu,
k sobě mám blízko jak cihla k domu,
jak k rodičovské písničce,
Nepovedla se, a je to holka ještě k tomu…“

Tato sbírka je plná krásně ženské poezie. A konečně se mi ji po letech podařilo sehnat, protože k Trojanové mám krásně nostalgický vztah. Jen škoda, že toho nestihla napsat víc a my se nikdy nedozvíme, kam by se její poezie posunula, kdyby...

„Ve stánku stáří koupím si pak zpáteční lístek
A dětskou modrou tramvají dojedu zas na počátek
Život mě naučil, že se nezměním....“

„...Nejsem básník
Básník je naše mlčení
A já jsem jen jeho upovídaná žena.“

11.01.2019 5 z 5