Msomaji Msomaji komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Musím přiznat, že i když jsem částečně věděla, o co v knize jde, při čtení mi běhal mráz po zádech. Stačila mi k tomu představa možné reálnosti, protože to, co ke stavu v knize vedlo, není až tak moc odlišné od dnešní doby. Román napsala autorka v roce 1985 a samozřejmě jej dovedla do tak krajních mezí, kam se to snad nikdy dostat nemůže. Totalitní režim poháněný náboženským fanatismem zde byl popsán velmi silně, naštěstí se však i zde sem tam objeví nějaká malá jiskřička pozitivna. Jenže za jakou cenu...

12.11.2021 4 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Lisa Ballantyne

Hlavní téma knihy je velmi závažné a znepokojivé - sexuální zneužívání dětí. A Malá lhářka je hlavně příběh o pocitech, o nenávisti i lásce, o utrpení. Příběh ze života, který se, bohužel, někde určitě stal, někde teď probíhá, a co je neméně strašné, někde se jiště stane.
Kniha je velmi čtivá, skvělá psychologická sonda do životů postav Vás vtáhne a nepustí. Ale musím Vás varovat - není to oddechová kniha. S tímto závažným tématem ani nemůže být.

18.06.2021 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Jsem ráda, že tuhle sérii čtu postupně, protože je vážně každým dílem lepší a lepší. Případy jsou detailně propracované, stejně tak i postavy. A ani Zlomené srdce není výjimkou.
Kniha je až extrémně čtivá, děj je napínavý, logický, uvěřitelný, nenajdete žádná hluchá místa, nahlédnutí do temných zákoutí hollywoodského filmu je naprosto skvělé. A samozřejmě konec je naprosto excelentní!
Tenhle díl je opravdu velmi akční, také bych řekla že se zde méně zmiňuje Davidova minulost a jeho osobní život se pohnul malinkatým krůčkem vpřed. A negativa? Nula, možná jen takový ten klasicky smutný pohled, když víte, že se blížíte ke konci.

05.03.2021 5 z 5

Ghostwriter Ghostwriter Alessandra Torre

Čekala jsem thriller, ovšem dostala jsem parádní psychologický román - a poměrně silný a temný, místy velmi dojemný. (Je mi líto, ale nemohu souhlasit se zařazením do thrillerů.)
Velmi důležitá je tu postava hlavní hrdinky Heleny, kterou budete buď nenávidět, nebo si jí oblíbíte, ale nejspíš se tyto pocity budou tak trochu střídat. Příběh je vyprávěň zvláštní formou, kdy se nám propojuje Helenina minulost se současností, a to vše kvůli její poslední knize, kterou chce napsat za každou cenu. Ona ten příběh totiž chce vyprávět, ona ho potřebuje vyprávět... a čím víc ona chce, tím víc nás zajímá, co vlastně bude dál.
Kniha je neskutečně čtivá (já jsem měla problém ji odložit), takže jsem ji v podstatě přečetla najednou a přiznávám, že to, co mě čekalo v závěru, jsem vážně nečekala. Konec mě absolutně a totálně odrovnal. Jediný maličkatý problém jsem měla s tím, že je příběh vyprávěn z pohledu více postav a sem tam jsem si nebyla jistá, kdože to teď vlastně „mluví“.
Určitě se najde někdo, kdo s knihou nebude tak zcela spokojen, ale pokud máte rádi psychothrillery a nepředvídatelné konce, určitě ji zkuste!

12.01.2021 5 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Když se Návod na vraždu... začal objevovat v recenzích, upoutal mě napřed hodně zajímavou obálkou, anotace zněla skvěle a to, že si ji musím také přečíst, v podstatě završily pochvalné recenze a různé komentáře.
Kniha se řadí do žánru YA thriller, ale nenechte se zmást - je i pro dospělé čtenáře a je naprosto, ale naprosto skvělá! Příběh má snad všechno, co jsem očekávala – záhadu, tajemství, intriky, napětí, temnou stránku, ale i úsměvné situace, několik velmi dojemných chvil a ještě mnohem víc. Na začátku Vás popadne a až do konce nepustí. A jediné, co Vás pak napadne, je VAU!
Moc se mi líbí styl knihy. Projekt s Pipou procházíme od úplného začátku, takže sami můžeme hádat, kdo je či není podezřelý, text je doplněn náhledy na různé formuláře, emaily apod., díky rozdílným fontům poznáme, co je příběh, co podklady do projektu. Nejsou tu hektolitry krve, žádné extrémní násilí - nic přehnaného, nic přeslazeného, zápletka mi přijde hodně zajímavá a konec naprosto šokující.
Hlavní hrdinka je sympatická, její „problémy“ (např. starost o oblečení, když jí navštíví kamarád) přiměřené věku; párkrát bych jí teda plácla, protože jednala poněkud zbrkle, ale z toho si mladší čtenář může odvodit, že takhle teda ne.
Takže kdo máte rádi thrillery, určitě neváhejte a do Návodu... se začtěte. Jistě pak pochopíte, proč je kniha zařazena do GOODREADS CHOICE AWARDS.

27.11.2020 5 z 5

Strach Strach Franck Thilliez

Hlavním tématem Strachu jsou lidské orgány. Dozvíme se podrobnosti o transplantacích, jak se vybírají vhodní dárci, jak pak probíhá rekonvalescence po operaci, co se stane, když tělo nový orgán nepřijme. Thilliez toto téma opět bravurně detailně rozebere (stále mě nepřestává překvapovat, jak se danému tématu dokáže věnovat) – je to kniha velmi obsáhlá, čtivá, temná a brutální.
Pokud jste už něco od Thillieze četli, tušíte co máte čekat, ale stejně Vás některé věci doslova šokují. Jestliže je to ale od něj vaše první kniha, pak nečekejte romantické čtení na zlepšení nálady a připravte se na strhující, mrazivou a dechberoucí jízdu.
Já osobně si myslím, že z celé této řady je nejbrutálnější Krvavý anděl a pak autor v brutálnosti trochu polevil, ovšem zde se opět vrací v plné síle a Strach je Krvavému andělovi vyrovnaným soupeřem!

09.11.2020 5 z 5

Inspekce Inspekce Josh Malerman

K přečtení mě lákala anotace a také poměrně rozdílné reakce čtenářů. Já osobně byla knihou zklamaná. Je mi to líto, protože téma knihy není špatné (i když mi to dost připomíná Silo).
A co mi vadilo? Knihu bych udělala tak poloviční (ubíjely mě Warrenovy sáhodlouhé úvahy), začátek mě nudil (Warren taky) a když to vypadalo, že to konec zachrání, tak to šlo všechno do kopru... nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo plakat.
Jestli jsem se někoho dotkla, tak se omlouvám, ale za mě rozhodně NE.

17.07.2020 2 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

Skvělá! A troufám si říct, že nejlepší z celé série!

02.05.2020 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Bála jsem se, že mě Cizinka nebude bavit, ale je to skvěle napsané, kniha se čte sama. Dám šanci dalšímu dílu a uvidíme, zda dočtu sérii až do konce :)

29.04.2020 4 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Camilla Läckberg

Opět skvělá práce Camilly. Sice je možné mnoho věcí odhadnout, ale určitě to příběhu neubírá.
A jen tak mimochodem: budu muset zkusit upéct ty jejich skořicové šneky - vždycky na ně dostanu chuť :)))

05.09.2019 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Moc často se nepouštím do nových knih, na které ještě není skoro žádná čtenářská recenze. Ale tato kniha mne lákala a proto jsem si řekla, že to risknu - a vyplatilo se! Je to skvělá kniha, čtivá a i přesto, že jsem ji teprv dočetla, už teď se těším na další případ se Sayer.

22.05.2019 5 z 5

Noční návštěvník Noční návštěvník Jeffery Deaver

J. Deaver je můj oblíbenec, proto jsem byla velmi zvědavá, jak na mne bude tohle vyprávění působit. Bylo to skvělé, napínavé a prostě boží. Dobře, jsem nucena konstatovat, že nám Lincoln za ty roky nějak vyměkl, ale mně to vlastně ani nevadí. Postava Zámečníka je velmi dobře vymyšlená a já jsem se zas dozvěděla něco nového o zámcích.
Co se mi ale hodně líbilo, bylo téma sociálních sítí. Není to poprvé, co autor toto téma nakousl a opět si myslím, že Jeffery velmi dobře popisuje to, na co by si každý jedinec měl dávat pozor může to mít totiž jinak nemilé následky.

01.06.2023 4 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Dobrá zpráva pro ty, co se s autorkou chtějí seznámit, ale nechtějí číst série Kořist je samostatný román. Na čtenáře čekají dvě časové linky, které se střídají (co se děje teď, a co se dělo před týdnem) a myslím si, že už z prvních kapitol musí být každému jasné, že to bude hodně mrazivé čtení. Napínavé, tajemné, dechberoucí.

Kořist je jiná než autorčiny série (které také občas obsahují mysteriózní prvky), je spíš ve stylu knihy Pamatuji si vás všechny. Je určitě vhodná pro všechny, kteří jsou smutní, že končí zima (ono vás to smutnění přejde), pro každého kdo se nebojí trochy napětí (je to prostě mystery - BAF), a hlavně pro ty, kteří milují dobré příběhy s naprosto výborným koncem (jako ten konec je prostě... ach!)

31.03.2023 5 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Kdybych měla knihu popsat jedním slovem, nejspíš bych řekla, že je nádherná, ale i tak je to naprosto nedostačující výraz. Dívka, kterou spolklo moře je úchvatná „pohádka“ o tom, jak se někdo dokáže obětovat pro druhé, o nesobeckosti lidského jedince, o tužbách a přáních, o lásce i utrpení.

Od první strany až do konce jsem se nemohla odtrhnout. Úžasný podvodní svět, který autorka vytvořila, mě lapil a já odmítla vyplavat. Fascinující prvky i postavy mě uchvátily, a já se ani nechtěla loučit. Tohle se nedá popsat, to si musíte „prožít“.

Svižný děj, nádherné prostředí, důraz na rodinné vazby, láska k bližním. Hodně důležitá je tady právě rodina jako taková, a Mina, byť je mladá dívka, je silná a odhodlaná jít si za svým cílem – pomoci (nejen) své rodině. Je to krásný příběh, místy i smutný, ale to mu jen dodává na síle.

06.02.2023 4 z 5

Jako stín Jako stín Helen Fields

Ó tohle bylo skvělé čtení! Napínavé, zajímavé, no a konec? Ten byl skoro „infarktový“! Uznávám, že jsem si místy říkala, jestli to není trošilinku přehnané, ale ono se vlastně všechno postupně vysvětlilo a hned to dávalo větší smysl. Jo tohle bylo hodně dobré.

22.12.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Nicolas Lebel

Když se řekne Štvanice, asi každý si představí les, zvěř, lovce. A teď si představte místo lesa ulice Paříže... že je to šílené? Ano, to nepopírám, a právě o tu jde! Štvanice se totiž bude pokoušet, aby Vaše mysl šílela a přemýšlela, zda je tohle či tamto možné, nebo ne.
Neskutečně čtivý příběh, plný napětí, zvratů, ale i vtipných momentů se zajímavou dvojici vyšetřovatelů... Já jsem tedy nadšená!

31.08.2022 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Musím podotknout, že jsem ke knize přistupovala velmi opatrně, protože jak je známo, když se na něco hodně těšíte, přichází zklamání... ale! To naštěstí není tento případ! Jak zkrotit svůdníka má nejen více stran, ale je ještě lepší, než předchozí díl.
Inteligentní humor, intriky, touha po pomstě, ale i spalující vášeň. Tohle je skvělá, výborná kniha! A rovnou upozorňuji, že pokud chcete číst jen kvůli prostředí, na Londýn zapomeňte. Lucie a Tristan si totiž získají Vaši pozornost jen pro sebe.

24.06.2022 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Panenka je ponuré, mrazivé a napínavé čtení, které je malinkato jiné, než předchozí díly. Yrsa si s námi pěkně pohrává a tím, že je v knize více dějových linek, může být někdo sem tam drobně zmatený. Ale na konci do sebe všechno parádně zapadne a zdánlivá nesourodost je úplně zahlazena. No prostě je Panenka skvěla!

15.05.2022 5 z 5

Pššt Pššt Mel Sherratt

Láska, nenávist, rodinná soudržnost, i domácí násilí. To vše Vás čeká při čtení tohoto skvělého krimi příběhu. A samozřejmě nechybí ani hon na tajemného vraha.

27.02.2022 4 z 5

Ohyb ledovce Ohyb ledovce Arnaldur Indriðason

Ohyb ledovce je skvělý ponurý příběh, a pokud Vám vyhovuje příběh bez zbytečného odbíhání, jasné a přímé dialogy, jistě se Vám začátek nové série bude líbit.

27.02.2022 4 z 5