murdoch murdoch komentáře u knih

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

(SPOILER) Třetí díl pokračuje ve stejném stylu i tempu jako předchozí, rozhodně stojí za přečtení. Jen mi tam trochu vadily ty vysvětlivky k ději který navazuje na předchozí dvě knihy - jako jo, tím pádem to asi může číst i někdo, kdo první a druhý díl přeskočil, ale proč by to někdo dělal... A pozor - spoiler - kdo viděl seriálovou verzi, překvapí ho, jakou roli má v originále kapitán Ashford. A navíc mi fakt schází Camina Drummer... Třeba se ale ještě objeví

12.07.2024 4 z 5

Město permutací Město permutací Greg Egan

Kniha, která je podle všeho chytřejší než já... Budu se k ní ještě muset vrátit, časem, a znovu ji zkusit vstřebat. Počet hvězdiček je jednak dán mou neschopností pochopit vše do důsledku (takže knize v některých ohledech asi křivdím), a jednak za mě nepříliš dobrou prací s charaktery... Své fanoušky si ale najde, to bezpochyby.

03.07.2024 3 z 5

Temní ilumináti Temní ilumináti Jan Pohunek

Fakt sranda, rozhodně doporučuji. A poté, co jsem knihu viděl na výstavě věnované trampské literární soutěži Trapsavec a těm, kdo s ní mají něco společného, už naprosto chápu, proč ti dva nájemní vrazi poslouchali to co poslouchali

23.06.2024 4 z 5

Případ zmizelých kormidelníků Případ zmizelých kormidelníků Jan Frána

(SPOILER) Zakoupeno přímo od Hafrana na 50. výročním ohni Trapsavce, takže knížka s přidanou hodnotou. Tentokrát se to, ve druhé části knihy, docela rozjelo, s mtrvolami se tak trochu roztrhl pytel... Ale ne bezúčelně, všechno do sebe zapadlo a dalo dohromady skládačku, která dává smysl. Určitě doporučuji.

20.06.2024 5 z 5

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

Dost věcí tu, na rozdíl od běžných náboženských knih, dává smysl a člověk si říká, že když už se něčím řídit, tak tímhle. Pak si ale uvědomíte, že autor, řídící se právě těmi myšlenkami, které vám předkládá, vlastně všechny své příznivce náramně ochcal a zařídil si příjemný život... Přesto se nejedná o úplně blbou knihu. Rozhodně je zajímavá a vede k zamyšlení nad světem.

19.06.2024 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Sem tam zajímavý, ale nijak moc mě to celkově nezaujalo...

19.06.2024 3 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Krasojízda pokračuje, jinak asi není co dodat. Prostě velmi dobrá odpočinková sci-fi napsaná někým, kdo si nastudoval reálie i vědeckou stránku věci a umí s tím zacházet. Jako jo, charaktery postav jsou trochu bez hloubky, ale určitě nemám pocit, že by to bylo na škodu. Takže fajn, už podruhé palec nahoru.

14.06.2024 4 z 5

Vzestup Endymionu 1 Vzestup Endymionu 1 Dan Simmons

No, tak na všechna nerozřešená tajemství to rozhodně neodpovídá... A Simmons tu začíná být trochu moc rozvláčný, teď už až moc navštívených planet, zbytečné hordy jmen nedůležitých postav a tak dále... Navíc strašný překlad - několikrát opakovaný výraz "hudba koulí" místo "hudby sféf" je opravdu odstrašující. Proč přesto dávám tolik hvězdiček? Protože i tak Simmons prostě umí.

07.06.2024 3 z 5

Rezavé desky Rezavé desky Jan F. Rajm

Pardon za nepříznivé hodnocení, ale nejde to jinak. Když začnu pozitivně - ano, najdou se zde povídky, které hodně zlehka připomínají některé práce Raye Bradburyho. Po vylepšení stylistiky a odstranění gramatických chyb (oboje v knize nalezneme, bohužel) by sbírka takových povídek mohla zaujmout (i když třeba ne mě, ale smysl by měla).
Pozor ale, autorovi bych doporučil nepsat sci-fi. To je totiž "vědecká" fantastika a vědu je tam třeba brát vážně, alespoň v té míře, že nebudeme ignorovat základní fyzikální zákony. A když už je nebereme vážně, musí to být z nějakého zásadního důvodu... Něco se dá ustát v rámci nadsázky - jako třeba v humoristické povídce "H. Sam Twice" hranaté hvězdy fiktivního souhvězdí Hrací kostky, nebo uskakující (neméně fiktivní) souhvězdí Baletky, to je v klidu, ale prohlásit, že planeta má "z nedostatku rotační energie" nízkou přitažlivost, je už s prominutím opravdu neodpustitelná blbost. Povídku to zbytečně degraduje. Stejně jako to, že v ose rotace kosmické lodi je přitažlivost (míněna odstředivá síla, v tomto případě ekvivalentní zemské gravitaci) největší... Je to samozřejmě naopak ("Na půli cesty").
Buď tedy bude potřebovat zopakovat si alespoň základní fyzikální poučky a případně nastudovat problematiku toho, o čem se zrovna píše, aby to dávalo hlavu a patu, nebo zůstat u čisté fantastiky bez rádoby vědeckých prvků.
Za mě to nejlepší z knihy: "Každý umíráme sám", "Starci a řeka", "Noční host" a s mírnými výhradami i "Vlakem ke hvězdám".

03.06.2024 1 z 5

Proklaté skoky Proklaté skoky Petr Kulhánek

Vážně super knížka pro každého, kdo není fyzik, ale zajímá ho kvantová fyzika a věci kolem ní.

01.06.2024 5 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

(SPOILER) Čitelné. Velmi. Fanoušek TV seriálu zde najde odpovědi na některé otázky, které ho při sledování nutně napadnou a na jejichž zodpovězení tam nebyl prostor. Hvězdičku ubírám jen - teď pozor, spoiler - za tu izolaci EMP pulzu vakuem - tam se podle mě šíří bez překážky. A úplně mi nesedí ovládnutí kolektivní mysli Erotu právě Julií... Ale jinak dobrý, doporučuji.

13.05.2024 4 z 5

Lovci Duny Lovci Duny Kevin J. Anderson

(SPOILER) Po dočtení Kapituly mírná nervozita, jak bude vypadat pokračování už ne od génia F. Herberta osobně... A dopadlo to víceméně dobře. Pravda, Mistr už to opravdu není, jiný styl psaní praští do očí hned, zejména u některých pasáží. Ale pořád to není špatná sci-fi. A pokud přijmeme, že autoři opravdu vycházeli z Herbertových poznámek, tak se dozvídáme nové skutečnosti, které osvětlují předchozí události, takže nám zapadají některé dílky do skládačky. Obzvlášť - a teď přijde spoiler - vysvětlení vzniku Ctěných matre do toho zapadá poměrně přirozeně. Takže jo, čtivé to je a myslím, že fanoušky světa Duny neurazí.

28.04.2024 3 z 5

Dzwille Dzwille Jaroslav Velinský

Není to sci-fi, není to fantasy a už vůbec to není normální kniha. Sám bych si to pojmenoval asi "fantastika". Úžasná práce s textem a se slovy vůbec... Chvílemi mi to připomínalo P.K.Dicka, ale ten by zvolil asi úplně jiný konec. Některé pasáže pak přímo evokují atmosféru Engerlingů (však obojí asi Velinský psal tak nějak souběžně, obě knihy vyšly s odstupem jednoho roku). A ač jde o famózní knihu, plný počet hvězdiček nemůžu dát právě z úcty k Engerlingům, kteří mě zaujali víc.

25.04.2024 4 z 5

Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction! Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction! Martin H. Greenberg

Četl jsem vlastně jen kvůli té předloze Věci. A ta je úžasná... Na to, že byla napsána roku 1938 (!) úplně neuvěřitelná.
Zbytek už pak spíš průměr. Ani Heinlein, Bradbury a Asimov tu nijak neexcelují. Přidáni asi byli jako "záruka kvality", ale výběr z jejich prací se moc nepovedl.
Co stálo za přečtení, byli spíš jiní autoři.

16.04.2024 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

(SPOILER) Popravdě, k opravdovému zamyšlení mi to přišlo málo propracované. Třeba ale neumím pořádně číst divadelní hry... Fakt je, že do divadla nechodím.
V době vzniku určitě velký počin (i když ani tenkrát nebyl úplně originální), dnes už tak nevyzní. Každopádně už tenkrát tu byl skoro předobraz Terminátorů ;)
Ale pár věcí rozhodně docela zaujalo - třeba ta hláška, že roboti nemyslí, vše si ale zapamatují a bezchybně opakují - "mohli by dobře učit na univerzitě". Zdá se, že K. Čapek nebyl úplně spojen mimo jiné i s úrovní univerzitního vzdělávání...

16.04.2024 3 z 5

Případ pohřešovaného háčka Případ pohřešovaného háčka Jan Frána

Mé páté setkání s Hafranem coby autorem - a opět můžu jen doporučit. Byť jsem spíš vandrák suchozemec, na vodě jsem samozřejmě jako správný Čech taky párkrát byl a jak mě jeho trampské detektivky vždycky strhnou k myšlenkám, že jsem fakt dlouho nebyl na vandru, tak tady mě to zase táhne na řeku... Škoda, že mám v poslední době tak málo času.
Mimochodem, musím říct, že mezi soudobou literární tvorbou mi něco podobného vážně chybělo. Čtu to (veškeré Hafranovo dílo) jako dobrodružné příběhy podobného rázu jako byla kdysi Ivanova družina a podobně, jen to je z dospěláckého prostředí... Z prostředí dospěláků, kteří pořád hledají dobrodružství, tak jako kdysi. Takové to zdravé, nepřeháněné dobrodružství... No, těžko se to definuje.
Jen se přiznám, že detektivní stránku pak tolik nevnímám, spíš si ulítávám na prostředí a tak. Ale je tam - jako milý bonus pro všechny, kdo po něčem rádi pátrají.

08.04.2024 5 z 5

1000 ručních palných zbraní 1000 ručních palných zbraní Walter Schulz

Hezká obrázková knížka, smysl má vlastně jen kvůli obrázkům - jinak se v podstatě nic důležitého nedozvíte. Ale hezky nafoceno.

Artemis Artemis Andy Weir

Čitelný, ale na Marťana nebo Spasitele to bohužel nemá.

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

(SPOILER) Dost dobrý. Na rozdíl od (pro mě) propadáku Hvězdné pěchoty, fakt hodně slušné čtení, plné podnětných hlášek a myšlenek, až mi to trochu (i když samozřejmě těžko srovnatelně) připomínalo Franka Herberta... Opravdu zajímavá kniha. Jen ta všudepřítomná nadrženost a polyamorie (i když zde prezentované jako "přirozenost") mi moc nesedly (tady mi zas připomíná F. Pohla, ten taky v jinak úžasných dílech harašil až běda).

05.03.2024 4 z 5

Endymion Endymion Dan Simmons

Simmonsovská klasika, občas přepálená, možná z ní mám chvílemi pocit jakoby autor (bezpochyby grafoman) psal skoro jen pro psaní... Ale čte se to sakra dobře. Nojo, holt miluju space operu. S tím nic nenadělám.