nela3812 nela3812 komentáře u knih

Hra o duši Hra o duši Javier Castillo

Pokračování jsem otevřela okamžitě po dočtení prvního dílu. Autor si mé sympatie okamžitě získal tím, že příběh pokračuje přesně v místě, kde jednička končí. Zatímco se jednička odehrává v průběhu několika let, zde máme na celé pátrání jen několik málo dní. I tak je děj svižný a řekla bych, že také mnohem napínavější a především o dost akčnější. O tom vás hned přesvědčí jen několik málo několik prvních stran.

Autor se nedrží tolik při zemi a není nouze o zvraty a hektické vyšetřování. Společně s napětím nám vyrostla také hlavní hrdinka. Ale zda do krásy? To těžko. Chová se jako blázen (a není jediná, kdo by potřeboval odbornou pomoc). Jedná impulzivně a její charakter dostává o dost temnější nádech. Upřímně doteď nevím, zda se mi to líbí.

Hodnocení: 4/5

13.02.2024 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

V roce 2023 jsem shlédla seriál, což s velkou pravděpodobností ovlivnilo moje současné dojmy z příběhu. Rozhodně vám příběh jako takový mohu doporučit, ať už si vyberete seriálovou či knižní verzi.

Bohužel mi zde chyběl šok při odhalení celé zápletky a tolik jsem si čtení neužila. Bylo ale zajímavé sledovat drobné rozdíly mezi knihou a seriálem - takže jsem si v příběhu to svoje prostě našla! Musím vyzdvihnout střídání různých pohledů a taky časté časové skoky, díky kterým je příběh svižnější, zamotanější a napínavý. Velké plus i za hlavní hrdinku Miren, která je sympatická a má ušlechtilé myšlenky, pokud jde o pátrání po ztracených dětech. Po dočtení se neustále vracím k myšlenkám, proč se musí děti ztrácet a proč je nehledá ještě více lidí?

13.02.2024 3 z 5

Mladokrevní Mladokrevní Sasha Laurens

No co na to říct. Tohle má tak skvělý námět, že je ho opravdu škoda. Pokud vás na této knize lákají především upíři, raději sáhněte po jiném titulu.

Kniha je plná středoškolských žabomyších válek s tím rozdílem, že je vedou upíři. O upířích je v knize hned několik zmínek, ale pokud by tam nebyli - nejste schopni poznat, že se jedná o příběh o upírech. Autorka do příběhu natlačila mnoho problematických témat: šikana, odsuzování, queer komunita, comingout, tajuplná minulost, neznalost vlastních kořenů...je tam toho tolik, že zapomněla, co bylo jejím hlavním námětem a co je propagováno jako tahoun příběhu. Upíři se v tom všem úplně ztrácí.

Myšlenka krevní náhražky, viru a privilegované univerzity pro mladokrevné je skvělá - ale v knize dostane tak málo prostoru! Více jak 2/3 příběhu se o tom autorka vůbec nezmíní. A když už, semele se celý nejdůležitější děj na pár stránkách. Gradace děje nula, napětí nula, zajímavé scény nula. Bohužel na tom příběhu nenacházím nic, co by mě vtáhlo a motivovalo k neustálému čtení. Tady jsem cítila spíše potřebu neustálého odkládání, hlavně ať už je ta štafeta brzy za mnou...

Ráda bych vyzdvihla alespoň hlavní postavy, ale bohužel ani zde nebudu pozitivní. Snaha o vytvoření milostných trojúhelníků - proč hned několika nechápu?! Ale ať už se autorka snažilo o cokoliv - chemie a jiskření tam prostře nefungují. Není to vidět, není to cítit a postavy se k sobě absolutně nehodí. Nehledě na jejich natlačený vývoj, který je jako když přepnete vypínač.

Tohle za mě ne, pokud chcete upíry - vyberte si jiný titul.

Hodnocení: 1,5/5

31.01.2024 1 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Fantasy miluju, ale tohle se mi do vkusu úplně netrefilo. První polovina knihy je opravdu neskutečně zdlouhavá, vleklá a navíc postrádá směr. Je tam sice mnoho malých zvratů a vyloženě nudit se určitě nebudete, ale absolutně jsem nechápala, kam tím autorka míří. Naopak poslední 200 stran je nabitých akcí a šokujícími odhaleními, že defacto ani nestíháte vnímat, co se to tam vlastně děje. Posledních 200 stran je naprostá bomba a osobně bych si vystačila s knihou o polovičním rozsahu.

Moc se mi líbil svět, který autorka vytvořila, ačkoliv se v něm zpočátku bylo poměrně těžké vyznat, tak si to po 600 stranách chtě nechtě sedne. Umístila do něj mnoho postav, jak je u fantasy zvykem, ale bohužel vybrala i několik s podobnými jmény a hodně se to motá. Čtenář se musí opravdu pozastavit a popřemýšlet, kam danou postavu zařadit a zda se s ní už setkal.

Postavy v příběhu mě bavili, ale nemohu říct, že bych cítila jakoukoliv chemii či jiskření mezi Šedem a Serou. vývoj jejich vztahu tam není žádný a vznikající pouto tam je natlačené hodně na sílu, vzhledem k tomu kolik stran měla autorka k dispozici, s myslím, že nevyužila plný potenciál. Hate-to-love je tam sice moc pěkný, ale málo uvěřitelný. Ani nestačíte mrknout a ti dva spolu skončí v posteli, šíleně zamilovaní, udělajíc pro sebe cokoliv. Vedou skvělé sarkastické a popichovačné rozhovory, ale víc mě na nich bohužel nezaujalo, i přes jejich velké charisma. 600 stran a nedokázala jsem si k nim najít cestu.

Ráda bych věděla, jak to dopadne. Upřímně mě ale děsí to rozvláčné popisování :(

09.01.2024 3 z 5

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

V poslední době mám poměrně štěstí na knihy s tématem smrti a smrtkou v hlavní roli. A v žádném příběhu není smrtka tak hezky vyjádřena jako právě tady.

Co vás zaručeně chytne je naprostý opak klasické smrti a toho, jak je zobrazována. Smrtka je veselá, vtipná, hravá, praštěná a především šíleně barevná. Což lze ve výsledku říci o celé knize. Zároveň umí být také spravedlivá, moudrá a děsivá. S čím však úplně nesympatizuji je její (ne)schopnost komunikace a její tajuplnost: "ještě je brzy"; "dozvíš se to později"; "teď to není podstatné". A pak bum, uběhne pár hodin a ono to náhle podstatné je?! Tě tajuplnosti je tam prostě moc.

Naproti ní tu máme Sama. Trochu zádumčivý chlapík, který se však nebojí stát za svým názorem a otázek má více než dost. Škoda jen, že na ně málokdy dostane upřímnou odpověď. Sam je detektiv a má tak velmi blízké propojení s hlavní zápletkou, ale je tam o tom řeč tak málo, co by se na prstech jedné ruky dalo spočítat. Se smrtí se k sobě poměrně hodí a tvoří zajímavý pár, ačkoliv jsem měla často pocit, že ho za sebou táhne spíš jako ocásek, než jako parťáka.

Autorka vytvořila zajímavý fantasy svět, který je často až příliš komplikovaný a vyvolává neskutečné množství otázek.. Jak je možné, že je Smrt celý den se Samem? Kdo se potom stará o mrtvé, kterých jsou desetitisíce denně? Má na to pomocníky? Proč smrtka stále dokola porušuje pravidla, která svým porušením mohou zničit svět? Proč ona může a ostatní nemohou? V příběhu je samozřejmě také spoustu odpovědí, ale jsou podány velmi zdlouhavě, zamotaně a já se v tom občas ztrácela natolik, že jsem musela číst opakovaně tutéž pasáž.

Kvůli velkému množství otázek a sympatickým hhrdinům, bych si ráda přečetla chystané pokračování, ale musím se přiznat, že mě trochu odrazuje komplikovanost a nevysvětlitelnost tohoto fantasy světa :( Hodnotím 3/5 a pokračování si ještě promyslím :)

PS: kniha je krásně ilustrovaná a je radost se na ní dívat. Mezi CZ/SK tituly se jedná o skutečný originál a zaslouží se pozornost! Pokud vás svou anotací zaujme, jděte do ní!

08.01.2024 3 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Naprostá pecka, po které prostě musíte sáhnout! Originální, napínavé a emoce s vámi budou houpat na každé stránce. To vše doplněné o drobné ilustrace, které vás vtáhnou do příběhu ještě o chloupek více.

Ač se primárně jedná o knihu pro mladší čtenáře, doporučím ji i všem dospělým. Skrze pohádkové vyprávění nám autorka přibližuje smrt v jedinečné podobě. Po shlédnutí pohádky o Mrazíkovi ve vás asi baba Jaga a chaloupka na muřích nožkách budou zpočátku vyvolávat spíše negativní stránku věci. V tomto příběhu je však všechno naopak a nenajdete vřelejší spojení než je chaloupka, baba a Márinka.

Přiznám se, že mi trvalo, než jsem si k Márince našla cestu. Chvílemi jsem její myšlení chápala a chvílemi jsem měla pocit, že je vše zbytečně vyeskalované. Není se však čemu divit, už je to pár let, co jsem byla v jejím věku, ačkoliv je na svůj věk opravdu hodně vyspělá. Dříve či později si k této malé treperendě najde cestu každý čtenář.

V příběhu najdeme krásná moudra a zajímavé myšlenky, se kterými by mladší čtenáři mohli bojovat. Ale při pozorném čtení jistě pochopí, kam je autorka chce nasměřovat. Sama jsem se několikrát pozastavila a popřemýšlela o hloubce zmíněných myšlenek - pokud se do knihy pustíte, pochopíte. V poslední době jsem se setkala hned s několik příběhy, kde hraje hlavní roli smrt a převádění mrtvých na druhou stranu - a tento mě z nich zaujal nejvíce. I po několika týdnech mám stále v hlavě celý proces, postavy a kouzlo celého příběhu.

Jedinečný zážitek. Moc doporučuji!

-spolupráce, Host Brno - děkuji za poskytnutí knihy k recenzi

02.01.2024 5 z 5

Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Kouzelné Vánoce: Sváteční inspirace z českých blogů a Instagramu Svatava Vašková

Kniha je plná nejrůznější inspirace. Recepty počínaje a dekoracemi konče. Zároveň v ní najdete i zajímavé informace, například o historii vánočního stromečku.

Inspirace jsou jak v modernějším, tak v klasickém/přírodním stylu. Věřím tedy, že si v knížce to své najde každý. Můžete s ní udělat radost sobě nebo někomu jinému. Za mě je to ideální dárek pod stromeček pro někoho, kdo miluje vánoce a rád zkouší nové věci!

Kromě zmíněné inspirace zde naleznete i několik stran k vlastnímu doplnění:
- todo list
- kalendář
- volné stránky na recepty a poznámky

Moc doporučuji! :)

19.12.2023 5 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Této sérii jsem upřímně příliš nefandila. O to víc jsem překvapená sama ze sebe, když hltám každou další stránku. Není to žádné náročné čtení, ale je to napínavé, místy vzrušující a především originální.

Tohle je příběh především pro fanoušky znamení, horoskopů a konstelací hvězd. Jednotlivé klany jsou vystavěny přesně podle charakteristik daných znamení a ja věřím, že se v nich snadno najdete! No, a pokud máte rádi erotiku, budete se vám to líbit také. Od předchozího dílu se autorka polepšila a přidala více erotických scén, takže bych to už nyní právem nazývala erotickou literaturou. Řeknu vám k tomu jen jedno - jsou to vážně zvířata! Pro více detailů se musíte sami ponořit do příběhu.

Rozhodně zde není nouze o překvapivé odhalení a zvraty. Autorka se pokusila přidat také několik akčnějších scén, nicméně to není úplně její parketa. Nevyzařuje z toho ta správná atmosféra, kdy souboj prožíváte společně s postavami a jednoduše vás to vtáhne. Doufám však, že se v tomto ohledu do příštího dílu posune, protože podle konce hádám, že nás čeká více akce a opět méně erotiky. Tak uvidíme!

Nemůžu si pomoct, ale často se mi v hlavě zjevovaly bojové scény z Twilight. Hodně s tím má co dělat i hlavní hrdinka, která je svým způsobem podobně připitomělá a na můj vkus velmi vztahovačná. Hodně se svému znamení raka vymyká a typická charakteristika na ní prostě vůbec nesedí. Ani po dvou dílech jsem si k ní nedokázala najít cestu a za všech postav mě právě ona baví nejméně. Což by mohl být v dalších dílech už skutečně problém, protože je to především o ní a její minulosti....

hodnocení: 4/5

07.12.2023 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Příjemné a oddechové čtení, které sem tam zabrousí k náročnějším a těžko uchopitelným tématům. Pokud uvažujete o přečtení své první knihy s LGBTQ+ tématikou, bude tento titul vhodným začátkem.

Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a každý svůj. Jsou trochu jako dvě strany téže mince. Jsou si dost podobní, ale i přesto mají své zájmy a charaktery, díky kterým jsou jedinečný. Jejich vztah eskaloval velmi rychle a někde mimo pohledy čtenářů, již při prvním setkání měli totiž oba pocit, že o sobě vědí všechno a obětovali by za sebe život. Nemohla jsem jim to uvěřit, ač mi byli sympatičtí sebe víc.

Vše se odehrává v zajímavém internátu v Praze, o kterém jsem slyšela poprvé v životě. Myšlenka je skvělá, především protože se zde nepoužívají mobilní telefony a jiná elektronika. Vše tak probíhá skrze papír, přímé rozhovory a je to úplně jiné, než na co jste z příběhu o SŠ zvyklý. Velmi příjemné změna, co dodala příběhu jiný rozměr a především špetku tajuplné magie. Dopisy, vzkazy a psaníčka mají zkrátka svoje kouzlo, které jim nelze odebrat.

Téma LGBTQ+ jsem zde vnímala opravdu velmi povrchově, což by mohlo oslovit především začínající čtenáře. Téma je v knize několikrát změněno, není zde žádný velký tlak, ale ani se nedočkáte nějaké hloubky a bližšího poznání. Hodně kloužeme po povrchu a čtenář si musí až příliš věcí sám domýšlet, což mi u tohoto tématu připadá velmi riskantní.

Prostředí je zajímavé a hlavní postavy také. Ale celý příběh je hodně pomalý, táhlý a jako čtenář jsem měla často problém udržet pozornost. Pokud chcete vědět, zda vás tématika příběhů s LGBTQ+ bude bavit, sáhněte po této knize. Ale pro otrkanější čtenáře to určitě není. Odpočinete si, ale za srdce vás to nechytne a po dočtení si už na hlavní hrdiny nevzpomenete.

07.12.2023 3 z 5

Dohazovačka spřízněných duší Dohazovačka spřízněných duší Lynda Cohen Loigman

Romantická jednohubka, co se četla úplně sama. Pokud věříte ve spřízněné duše, osud a pod, tak bude tento příběh přesně pro vás a věřím, že se v něm možná i trochu najdete. A pokud ne, určitě si zamilujete myšlenky, postavy i zápletku. Zaujala mě anotace knihy, ale že budu až tak nadšená jsem opravdu nečekala. :)

Sledujeme dvě dějové linky - jednu z počátku 20. století a jednu z konce 20. století, která vyjadřuje současnost. Už jen to, že to není vyloženě z doby plné moderní technologie to dostává úplně jiný nádech - však uvidíte sami! Bavilo mě na tom sledovat vývoj a změny života uvnitř židovské komunity. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a mnohokrát jsem nad některými zvyky kroutila hlavou. Příběh je obohacující a kromě "zábavy" v podobě romantických příběhů si obohatíte i své znalosti - což já vždy vítám.

Hlavní pointou příběhu je hledání spřízněných duší babičkou Sarou a její vnučkou Abby. Musím uznat, že důvěryhodnější linka byla se Sarou. Abby tak nějak vše spadlo do klína. Prostě se u toho jen ocitla a bylo to. Zajímavé však bylo její povolání právničky se specializací na rodinné vztahy. Sem tam se odehrálo nějaké drama, ale spíše ze života ostatních, než z toho jejího. Naopak se Sarou jsme prožili strasti i radosti, poznali historii a celkově jsem tam nádech osudu cítila mnohem více.

Z příběhu jsem nadšená a téměř nemám slov, kterými bych to vyjádřila :) Moc doporučuji!

Hodnocení: 4,5/5
Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství cosmopolis

21.11.2023 4 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Autorka se tolik snažila zmást čtenáře, až to vypadá že zmátla i sama sebe. V ději je toho hodně a příliš často jsem měla pocit, že odbíháme velmi daleko od hlavní zápletky. Střídáte se tu hned několik hlavních pohledů, k tomu sem tam nějaký vedlejší (ten se objeví jednou či dvakrát?!) a zároveň více časových linek.

Příběh je zajímavý, poměrně rychle vás chytne. Zvlášť pokud máte rádi propojení minulosti a současnosti. Očekávala bych však, vzhledem k případu, nějakou větší eskalaci. Na můj vkus proběhlo všechno až příliš poklidně a na přátelské úrovni. Příběh byl celou dobu velmi napínavý, ale ten konec to zazdil. Představte si divadelní představení a hodinu rostoucí napětí, náhle spadne opona a všichni nadobro odejdou ze scény. Přesně takto jsem se cítila po dočtení knihy,

Bavily mě dvě hlavní postavy - Selena a Pearl. Současnost a minulost. Obě mají zajímavý charakter, jsou průbojné a i přes své rozdílné cíle se za svou budoucnost umí poprat. Kdo by nefandil silným hlavním hrdinkám? :) Každý jejich střet mě neuvěřitelně bavil a mrzí mě, že jich tam nebylo tolik. Jejich konverzace jsou sice dost tajuplné, ale vždycky přesně uhodí hřebíček na hlavičku.

Námět je zajímavý, ale zpracování mi úplně nesedlo. Kdyby se autorka více držela hlavní linky a stále neodbíhala od děje, tak věřím že by měl příběh úplně jiné grády. Mohl by z toho být skvělý thriller plný psychologických her.

Hodnotím: 3/5

15.11.2023 3 z 5

Vřesová můrka Vřesová můrka Oksana Bula

Tato útlá knížka byla opravdu milým překvapením. Ačkoliv je to primárně kniha pro děti (dle obálky 3+), věřím že zaujme i dospělé. Já se kochala nejen krásnými barvami a roztomilou kresbou, ale také chytlavým příběhem.

Příběh není celou dobu jen růžový a veselý. Párkrát se autorka dotkne i citlivějších témat, či se zde odehraje něco smutnějšího. Právě díky tomu se mi příběh líbí. Není jen jednobarevný, ale má opravdu pestrou škálu barev jak v obrázcích, tak ve vyprávění.

Nejlépe uděláte, když se přesvědčíte sami. Já brzy sáhnu i po pokračování, pokud u nás bude vydáno. Těším se, že si jednou tuto knížku budu procházet i se svými dětmi. :)

Za knihu děkuji nakladatelství HOST

13.11.2023 5 z 5

Odvrácená strana mysli Odvrácená strana mysli Kerry Daynes

Obálka a anotace vás lákají na knihu lnou sériových vrahů, jejich pohnutých myšlenek a brutálních činů. Žádných sériových vrahů nebo brutálních akcí se však v knize opravdu nedočkáte. Ne že by to bylo nutně špatně, ale informace z anotace a obálky knihy zcela neodpovídají obsahu, který by však mohl nadchnout příznivce psychologie.

Autorka věnuje velkou část vyprávění své kariéře a jejímu rozvoji. Získat si svou aktuální pozici pro ní nebylo jednoduché a cesta vedla skrze mnoho různých ústavů a také lidí, kteří jí něco naučili. Ať již z profesního či soukromého hlediska.

A právě tímto směrem se kniha ubírá. Autorka popisuje svou kariéru a sem tam zmíní nějaký konkrétní případ. Osobně bych ocenila, kdyby v knize byl nějaký rozhvor(y) s konkrétními vrahy či nemocnými, který s nimi v minulosti vedla. Nyní totiž kniha obsahuje souhrn myšlenek těchto osob, jak je viděla sama autorka. Často to tedy vypadá spíše jako domněnky, než jako podložené informace.

Setkáváme se několika, především psychicky nemocnými pacienty, na kterých autorka popisuje různé skryté nemoci a nemoci vyvolané jejich stylem života v minulosti. O mnoha nemocech jsem zatím neslyšela, protože se v okruhu psychologie nepohybuji, takže to pro mě bylo velmi zajímavé a obohacující. Pokud se o nemocech chcete dozvědět více, tak moc doporučuji - autorka to tam stručně, ale i přesto velmi přehledně vysvětluje.

Hodnotím: 3,5/5

Knihu k recenzi jsem dostala od: Knihy Dobrovský

09.11.2023 3 z 5

Pod Kaštanem Pod Kaštanem Barbora Majchráková

Knihu k recenzi mi poskytla autorka (spolupráce).

Příběh je pohodový, odpočinkový a úsměvný. Příběh příjemně ubíhá a nelze říci, že bych se nudila. Sledujeme hned několik hlavních hrdinů a jejich života, které sestávají především z nepříjemností, neštěstí a pod. Na tak pohodový příběh tu bylo až příliš smutných osudů a příběhů.

Mrzí mě, že ani jedna postava nevybočuje z řady a příběh trochu neozvláštní. Všichni jsou utrápení, nešťastní a vypadají velmi nedospěle (viz jejich konverzace). Bylo těžké najít si nějaké své oblíbence, kterým bych fandila. Musím však říct, že se karta mých oblíbenců zhruba v polovině knihy obrátila, když jsme zjistili, že každá mince má dvě strany. Rázem jsem tedy začal fandit úplně jiným postavám, což vnímám jako velké plus.

Veškeré konverzace vypadají zbytečně vyeskalovaně. Autorka používá velké množství vykřičníků a všechno tak vypadá jako hádky v afektu. Pravděpodobně měl být jen kladen důraz na danou konverzaci, ale těch vykřičníků tam bylo tolik, že to vypadalo na neustálé hádky a konflikty. Krom toho, že na sebe všichni křičí, nezvládnout odtáhnout konverzaci do konce. Z 90% to zní, jako když dobíhají autobus a ten jim v té nejdůležitější části rozhovoru ujede. To samozřejmě jen vede k dalším eskalacím. Čekala jsem už jen to, kdy se strhne rvačka.

Musím však vyzdvihnout atmosféru české vesničky, která na mě dýchla. Užila jsem si zda to typické "všichni- všechno-všem". Kdo někdy žil na malé vesnici, jistě v tom najde kousek domova, tak jako já. Nechybí ani sousedské drby, ukecané sousedky a nepřející spolužačky ze základky.

V příběhu najdete především krásnou vesnickou atmosféru a několik úsměvných situací. Ačkoliv to má své mouchy, nemohu říct, že bych si čtení neužila.

Hodnocení: 3/5

23.10.2023 3 z 5

Limea Limea Lin Rina

Autorka vytvořila krásný svět, který tvoří především spousta zeleně a jedna malá osada někde na nějakém ostrově. Bohužel se však nedozvíme nic víc o samotném ostrově, zbytku světa a jeho komplexním fungování. Navíc nemáme žádné informace o osadě a je tak velmi obtížné pochopit, proč se její obyvatelé chovají dle určitého vzorce nebo proč jejich osada vypadá právě takto. Je zda zajímavý kastovní systém a rozdělení práce mezi muže/ženy. Přičemž ženy jsou lovci a muži kuchařky.

Mezi Limeou a podivným cizencem začne vznikat pouto, které však většinu času nevidíme. Autorka je přebornicí slow burn romantiky, tak bych ráda věděla, kde nechala hlavu, když psala tuto knihu? Absolutně žádná romantika, žádný rozvíjející se vztah. A když už to někde konečně naťukne, tak se tomu nedá uvěřit. Příliš jednoduché, málo uvěřitelné.

Poslední "třešničkou na dortu" je gradace děje. Ta je prosím kde? Když už se schyluje k něčemu zajímavému, autorka to velmi rychle a především velmi jednoduše utne. Jednoduchost můžeme přisuzovat tomu, že se jedná o divochy. Ale to nás opět vrací k tomu, že nevíme nic o celé osadě a nezbývá nám, než nespravedlivě soudit.

Obrovský potenciál, ale zpracování tomu bohužel neodpovídá. Jediným plusem je ta krásná příroda a poměrně rychle se odvíjející dějová linka, ač velmi prostá a plochá.

Hodnocení: 1,5/5

23.10.2023 2 z 5

Balada mrtvého světa Balada mrtvého světa Alžběta Bílková

(SPOILER) Za knihu děkuji @humbook_blogeri

Dlouhou dobu se mi nedařilo do příběhu začíst. Zpočátku mě neoslovil svět ani postavy. Autorka má však opravdu neskutečný talent na velice detailní popisy, díky kterým se v ději neztratíte.

Na vyprávění je vidět, že si autorka do detailu promyslela o čem, a o kom chce vlastně psát. Příběh je smysluplný, drží se jedné linie a odvíjí se stejným tempem, aby v závěru vyeskaloval. Netušila jsem, že se jedná o budoucí sérii, avšak takto zpětně to vysvětluje pomalé tempo, které je pro první díly typické. Avšak já se právě díky tomu nemohla do příběhu tak úplně začíst.

Svět, který autorka vytvořila, je originální, a právě díky detailním popisům, skvěle pochopitelný. Robin v průběhu celé cesty seznamuje Kaie s tím, jak to za hranicí funguje. Informace o světě tak získáváme postupně během čtení a nijak nás to, jako čtenáře, nepřehltí. Hlavní hrdinka však každou chvíli stojí proti jinému zlu a přišlo mi to překombinované.

Romantická linka je slabší, ale ti kdo ji ve fantasy mít nemusí to určitě ocení. Já jsem byla velmi ráda, že nehraje v příběhu zásadní roli. Měla jsem však pocit, že láska vznikla tak nějak z ničeho. Postavy se myšlenkám na druhého příliš nevěnují, takže nějaké sblížení pak přichází jak blesk z čistého nebe. Čas od času se autorka připomene, že tam něco jiskří, ale z těch dvou to moc cítit nebylo.

Napsané je to opravdu moc hezky, ale nepodařilo se mi začíst do příběhu. Toto fantasy by vám však nemělo uniknout, ten svět je neskutečně promyšlený a opravdu kouzelný!

#humbookblogeri #spolupráce

15.10.2023 3 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

Oproti prvnímu dílu je zde vidět velký posun a mohu upřímně říci, že mínusy, které jsem vnímala ve Hře na druhou z velké části vymizeli. Opět jsem se do příběhu velmi snadno začetla a hltala jej každou volnou chvíli. Nela je zkrátka člověk, jehož příběh chcete znát a prožít společně s ní.

Příběh je tentokrát mnohem více plynulý a neměla jsem tak často pocit, že mi kousky příběhu chybí. Větší prostor také dostaly dialogy mezi Benem a Nelou, které konečně získávají na intenzitě, hloubce a především smyslu. Konečně ti dva vedou smysluplné konverzace, kde jen nemlží, a k něčemu to skutečně vede. Příběh se tak zdá mnohem reálnější a měla jsem pocit, že jim více rozumím.

Ve Hře na druhou jsem si k Nele i Benovi vytvořila vztah a určité pochopení pro jejich vztah a situaci. Ale nedokázala jsem pochopit, jak to celé vzniklo, zoufale mi tam chybělo víc z nich obou, abych to byla schopná pochopit a více prožít. Tedy je to ale jiné a mnohem více jsem cítila, že jejich příběhu rozumím a prožívám to společně s nimi.

Pokračování je rozhodně lepší než "první dil", ale rozhodně dejte šanci celému příběhu. Lepe tak pochopite oba hlavni hrdiny a celou situaci. Má to své mouchy, ale i přesto si vás to svou reálností získá.

Hodnocení 4/5

13.09.2023 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Čtení této knihy ve mně vyvolalo pocit, jako by mi snad celý příběh vyprávěla blízká kamarádka. Četlo se to naprosto samo a čtenář tomuto příběhu ze života velmi snadno propadne. Autorka příběh vyplnila nejen sympatickým vyprávěním, ale také zajímavými citáty ze života a aktuálními myšlenkami, se kterými se dnes a denně ve svém životě potkáte. Troufám si říct, že právě to jsou důvody toho, proč si vás příběh okamžitě získá.

Ačkoliv jsem se do příběhu okamžitě ponořil a přečetla jej jedním dechem, chybělo mi tam hned několik věcí. Často jsem měla pocit, že nám někdo mimo utíkají důležité části děje v okamžicích, které tam nejsou popsány. Přesuny v čase jsou pouze v rámci dnů či týdnů, ale já bych ráda věděla, alespoň ve stručnosti, jako měla ty dny Nela myšlenky a co dělala. S ohledem na to, jaký vztah autorka popisuje si myslím, že se neobejde jediný den bez myšlenky, která se k tomu stáčí. A já bych tam ty myšlenky ráda viděla, ráda bych tam viděla to trápení a úzkost, která k tomu patří.

Také jsem postrádala více rozhovorů mezi Nelou a Benem. Na to jak hluboký je údajně jejich vzájemný cit, je tam až směšně málo rozhovorů, které by vedli právě oni dva. Proč o situaci více mluví? Veškerá komunikace probíhá spíše skrze oči a výrazy ve tváři. Opravdu reálné rozhovory o vzniklé situace vede Nela spíše s Romanou. Tyto rozhovory jsou ale věčné chození kolem horké kaše. Vím, že to tak někteří lidé mají ale dříve či později se dostanou k jádru věci. To se tady ale nestalo. Ocenila bych trochu přímosti.

Příběh je čtivý, ze reálné života i prostředí. Přečtete jej za jedno odpoledne u skleničky vína. Rozhodně mu dejte šanci a napište mi, co na něj říkáte.

Hodnocení: 3/5
Za knihu k recenzi děkuji Autorce Z.H.

05.09.2023 3 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Autorka vystavěla opravdu úchvatný a dechberoucí fantasy svět. V průběhu celého dílu jej popisuje natolik detailně, že se v něm ani nezkušený čtenář fantasy neztratí. Je však potřeba počítat s větším množstvím postav, které chtě-nechtě nějaký ten chaos v hlavě udělají.

Původně dvě dějové linky se v druhé polovině knihy začnou spojovat a následně jedna zcela zmizí. Vzhledem k tomu, jak těžko se mi právě ta zmizelá linka četla, mě to dost mrzelo. K některým částem jsem se musel vracet opakovaně, protože mi unikala pointa celého dění. Upřímně doufám, že v dalších dílech se autorka k této dějové lince chystá vrátit, jinak pro mě zcela ztrácí jakýkoliv účel v příběhu minimálně by pak nemusela být tak detailní. Naopak linka, ve které hrála hlavní roli Israell se mi vždy četla naprosto skvěle. Děj kolem ní byl zajímavější a celkově to lépe utíkalo.

Postavy jsou charismatické, rozdílné a většina z nich je také bojovná, průbojná a vlastní prořízlou pusu. Konverzace vás tedy rozhodně nudit nebudou, a to ani v případech, kdy jde o dvorní etiketu nebo válečné strategie. Co je trochu méně sympatické jsou rozsáhlé popisy myšlenek jednotlivých postav. Sice díky tomu můžeme postavy lépe poznat a pochopit jejich myšlení, ale příběh se pak velmi vleče. Jsou postavy, kterým do hlavy upřímně vidět nepotřebuji. Malý pěšáci ve velké hře.

Chyběl mi zde také více epický konec. Slouho se schylovalo k velkému souboji, který byl za mě naopak utnut až příliš rychle a příliš snadno, ačkoliv chápu, že o tom právě ony nabité schopnosti jsou.

Celkově jsem však knihou a celým světem velmi mile překvapena. Je vidět, že autorka do příběhu vložila potřebnou péči a cit a svět vystavěla do nejmenších detailů. Těším se, až si přečtu další pokračování spojené s naší zlatou grai. Ta holka má totiž vážně neskutečně sympatickou povahu.

#spolupráce s autorkou

05.09.2023 4 z 5

Fotografka Fotografka Mary Dixie Carter

Nadějný thriller, který ani z poloviny nedosáhl svého potenciálu. Příběh je čtivý a myšlenky nebyla špatná, ale je to nedotažené. 90% knihy se s drobnými odchylkami stále opakuje, až nakonec příběh vygraduje na posledních 10 stránkách.

Příběh postrádá mnoho informací z minulosti hlavních hrdinů, které by čtenářům osvětlili jejich chování. Například proč si Delta tak moc hraje s fotografiemi? Proč Amelia tolik touží po druhém dítěti, když není schopná milovat to první? Proč je Fritz tak divný a co vlastně chce? Nejvíce otázek však budou mít čtenáři na Jaspera, údajného syna hlavní hrdinky což s největší pravděpodobností neměl být středobod celého příběhu.

Všechny postavy (kromě malé Nat a naivního Iana) jsou psychicky narušené a navzájem se to v příběhu hodně bije. Tolik narušených postav na jednom místě takovému příběhu spíše uškodí, než-li pomůže. Nehledě na to, že autorka ke každé postavě vytvořila téměř neznatelnou vedlejší linku a žádnou z nich nedotáhla do konce.

Po dočtení se tady nabízí spoustu otázek, ale ta nejdůležitější je: co je vlastně pointou celého příběhu? O fotkách a sdílení života totiž nemůže být zase až tak moc řečTento thriller mě nenadchl a opravdu jej nedoporučuji, trh nabízí mnohem lepší kousky, které nepostrádají smysluplnost a dějová linka má nějaký směr.

Hodnotím: 1,5/5

28.08.2023 2 z 5