Nicoletta1681 komentáře u knih
Opravdu velmi příjemné překvapení na začátek roku. Až je škoda, že se o knize u nás nemluvilo víc. Parádně promyšlený svět a systém magie. Pěkný vývoj postav a hezky vedená romantická linka. Velmi zajímavý a originální příběh a zápletka. Těším se na další díl!
Krásná dětská kniha vyprávějící o partě dětí, ve kterých se leckteré dítě (a někdy i dospělý) najde. Psána svižnou formou pokaždé z pohledu daného dítěte, kde si hned dokážete představit jejich povahu. Jediné co mi ke knize nesedí je vybraný styl ilustrace, který ji na první pohled dělá ponurou, což ona rozhodně není. Sice řeší nějaká nepříjemná témata, ale rozhodně není smutná. Opravdu doporučuji:)
Skvělý průvodce dějin knižního trhu u nás - všech nástrah, změn a výmyslů, čím si prošel, podán jednoduchou a poutavou formou podloženou faktickými důkazy.
I druhý díl byl podle mě dobrý. Za což může i změna postav a jejich charakterů a romantické chvilky. Toto bych opravdu označila za oddechové čtení s nenáročným tématem. Sice mě v jednu chvíli přišlo repetetivní a okázalé chování postav, což se ale pak změnilo a později jsem si toto chování i přes všechny nástrahy vysvětlila tak, že oni vlastně chtěli, aby se na to přišlo. Zároveň dávám plus za zdraví vztah mezi postavami.
Čtení jsem si opravdu užila, i přes viditelné nedostatky v příběhu. Pořád to má spád, skvělou atmosféru a romantickou linku (jak jinak). Postavy měly vývoj a byla zde skvěla představena situace vyrovnávání se se strachem a obtížnosti okolo něj. Opravdu knihu doporučuji jako romantickou oddechovku na zlepšení nálady, ale pořád se nejedná o nenáročné téma.
Oproti prvnímu dílu obrovský propad. Příběh jakoby autorka nevěděla, jak pokračovat. Vývoj postav na nule - ani nezačal tak, jak skončil první díl (najednou je z inteligentní i když impulzivní a neznalé naivní Persefony naprostá husa, co si nedá dvě a dvě dohromady a Hádes se okolo ní točí, odpouští ji její chyby a ještě se jí omlouvá - na to, že má být tisíc let starý a být zkušenější, se chová jak puberťák). Řešení problémů ve vztahu nerozumně a bez poučení, hlavně ať skončí v posteli, což už pak začíná být i nudné. Nedočetla jsem do konce, což normálně nedělám, a rozhodně se k tomu ani nevrátím. Velká škoda.
Hezky vystavěný svět a propojení s antickou mytologií, kdy se mi líbí přesun bohů do moderní doby s moderními profesemi a zároveň zachování tradičních úkolů. Příběh je postaven hlavně na romantické lince, která se mi zde přišla dobrá a měla i nějaký vývoj. Zároveň postavy se trochu vyvíjeli a konec tak dával smysl i v tomto ohledu. Nicméně to už se nedá říct o dílu druhém. Podle mého názoru mohl příběh končit prvním dílem.
Jde poznat, že kniha je z prvních autorčiných děl, jelikož zde není tak velká propracovanost jako u knih novějších. Nicméně kniha vás stejně dostane svým příběhem a tragičností, kterou podtrhuje fakt, že se tohle opravdu dělo. Nádherný příběh na pozadí krutých dějin, který v sobě ale má pár chyb. Například postavy se zde moc nevyvíjí a i romantická linka jaksi nemá důrazný vývoj, který by doložil napsaný konec. Tohle je ale snad jediná výtka, kterou ke knize mám, jinak mě opět autorka rozbrečela a nechala ve mně svou knihu ještě žít chvíli po přečtení.
Tohle nebyla kniha pro mě. Upřímně jsem první část nechápala o co jde, a metaforu manželství jsem v tomto rozhodně neviděla. V druhé části už jsem metafory feminismu začala vnímat, ale celkově mi tato kniha přišla až moc. Naprosto chápu, že jde o první takový počin u nás zaměřen na feminismus, ale po přečtení jsem spíše přemýšlela nad tím, co si autorka musela tak strašného prožít, aby v tomhle viděla obraz manželství a postavení ženy. Věřím, že dílo má v sobě i dobré znaky a důvody, proč je tak dobře hodnocená (například práce se symboly a čtení mezi řádky), ale já je nejspíš nenašla nebo je zastínil šok a nepochopení.
Líbí se mi myšlenky esejů, které zde zaznívají a v tomto ohledu s autorem souhlasím. V poslední době je toto téma znova aktuální. Nicméně mě trochu vadilo, jak se téma neustále opakovalo a vlastně se ve všech esejích mluví o tom samém jen na jiném příkladu.
Krásná sbírka básní, které v sobě ukrývají žal, smutek a ztracenost, kterou nejspíše někdy cítíme všichni. Některé básně se mě nedotkly tak jako jiné, ale zato některé jako bych prožila spolu s autorem. Po formální stránce jsou básně velmi propracované, ať už názvy, či detaily v textu, kterými je pak autor v budoucnu znám.
Skvělá sbírka básní, ve které se najdou snad všichni mladí dospělí, kteří neví kudy kam. Jde zde cítit vzdor, zklamání, vůle i nevůle bojovat, nezapadnutí do kolektivu a celkové nevědomí toho, kam vlastně patříte a kam směřujete. Sbírka mě zasáhla a myslím, že přirovnání autorky k Bondymu je zde právoplatné.
Tohle bylo celkem matoucí dílo, kde ale nakonec do sebe vše zapadne a čtenář si musí všechno spojit dohromady a vyvodit, co se vlastně stalo. Což mě vlastně bavilo, ale je pravda, že některé pasáže byly dosti přitažené za vlasy, ale jako by to bylo správné, protože to vlastně od celé knihy tak nějak očekáváte. Že bude přitažená za vlasy, trochu nelogická, trochu impulzivní, ale nakonec odkryje svou tíhu příběhu a tématu.
Velice zajímavý počin s dobrým příběhem. Líbí se mi nápad na příběh o nádražákovi, kde se mísí minulost s přítomností, protože přece jen je pravda, že vlaková nádraží a tratě byli opravdovými svědky dějin. Co musím knize vytknout je trochu složité orientování se v příběhu a postavách, kdy mi dělalo problém si utříbit dějovou linii během čtení. Dále vývoj postav zde není nějak výrazný, což ale příběhu moc nevadí. Co se týče výtvarné stránky, je to opravdu velmi propracované dílo do detailu a jsem ráda, že si vysloužil i filmové zpracování.
Velice zajímavé básně, které čtenáře donutí přemýšlet o životních a existenčních otázkách. Zároveň jsou básně promyšleny tak, že přemýšlíte, zda lyrický subjekt umírá, žije nebo už umřel. Opravdu krátká sbírka s rozsáhlým obsahem sdělení.
Dlouho jsem se Kunderovi vyhýbala a toto byla má první kniha od něj. A nebylo to tak špatné a zlé čtení pro mě, ale pořád to pro mě není asi můj šálek. Příběh je zajímavý, líbil se mi rozdíl mezi postavami a jejich pohledy na situace, ale celkově mi vadili filozofické a popisné pasáže, které příběh doprovází, prodlužují jej a pro mě jej dělají méně zajímavým. Možná Kunderovi dám ještě šanci, ale oblíbený autor to pro mě nejspíš nebude.
Tato kniha ve mně zůstala ještě dlouho po přečtení. Moc se mi líbila první část knihy pro své prostředí, tradice a zvyky a pro ukázku života v minulosti. Zároveň odhalování různých podmětů na základě čtenářovy pozornosti či opakování scén či zvyklostí mě opravdu bavilo. Druhá část knihy je pro změnu naprosto odlišná od první, ale i ta má něco do sebe hlavně díky sdělení, které předává dál a potom díky konci, který doslova uzavírá kruh celého příběhu.
Postavy mi přišli propracované a měli vývoj, který dával naprostý smysl. Jak v pozitivních, tak i v negativních chvílích.
Jsem ráda, že tato kniha byla mou první od Miloše Urbana, jelikož mě určitě naláká na přečtení si jeho dalších děl.
Tahle knížka podle mého názoru pokulhává za původní sérií ze Země víl. Příběh sice je čtivý, ale nepřišel mi nějak strhující nebo zajímavý, spíše první polovina knihy bylo neustálé utíkání (někdy až bezdůvodně mi přišlo) a opětovný návrat, ať už dobrovolný či nikoli.
Co se týče postav ty také moc nedostali prostor pro vývoj, či vysvětlení změny názoru či postoje.
Svět je opět hezky vysvětlen a pořád mě nepřestává bavit.
Děj knihy je ukončen celkem překvapivě (i když ne úplně pochopitelně), takže dám šanci i druhému dílu, nicméně jsem od nové série čekala něco více.
Takové něžné pohlazení po duši, kde někdy trochu cítíte jako by slova byla věnována někomu určitému z minulosti a někdy i z budoucnosti a někdy jsou to slova určená přímo vám a vašemu srdci a myšlenkám
Vtipně a úderně napsaná reakce na situace, která v zemi panovala. Čtenář by měl znát, co se dělo v čase, na který autor reaguje, ale i když neznáte všechny souvislosti, narážky snadno pochopíte. Největší kouzlo textu je v tom, že s obměnou jmen by mohl fungovat v každé době.