okeey okeey komentáře u knih

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

První polovinu knihy jsem si říkala, že Srovnáno se zemí patří mezi slabší knihy Stephena Kinga, táhlo se to, bylo to takový nic moc. Jenže pak se vše začalo dávat do souvislostí a vyvstalo na povrch poselství této knihy: proč by se někdo měl vzdát svého domu, který je jedinou opravdovou vzpomínkou na syna, který jako malý umřel, proč to nikdo nechce pochopit? Bart se snažil, sice celkem nešťastně, ale snažil. Vlastně to celé bylo zaštítěné politikařením města, jak už prádelna, ve které pracoval, tak i dálnice, která měla vést na místě, kde Bart s Mary bydlí.
Většina knihy byla taková zvláštní, moc jsem to nechápala, ale nakonec to do sebe všechno zapadlo jako puzzle. Knihu doporučuji.

01.02.2020 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Další útlá knížečka, která mě chytla za srdce (jedna z prvních byla A každé ráno je cesta domů delší a delší). Zdánlivě banální příběh, který má obrovské poselství. Musím si jí pořídit do vlastní knihovny. Příběh, který má neuvěřitelný smysl a po přečtení vám zůstane úsměv na rtech. Po tomhle si prostě uvědomíš, že není důležité co všechno máš (materiálně), kolik máš škol, jak moc si oblíbený,.... jde prostě jen o to BÝT ŠŤASTNÝ a chtít udělat šťastnými i lidi okolo tebe. Zdánlivě banální rutina pro jednoho člověka, velký krok pro dalších x lidí a hlavně pro přírodu. Díky za to, že se mi toto dílko dostalo do rukou.

25.01.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Tohle byla naprosto famózní psychologická hra, která vás nenechá být dokud ji nedočtete. King se tady psychologicky dost vyřádil a popasoval se s tím naprosto mistrně. Příběh je svižný, plný napětí, místy kniha vyvolává pocit osamění nebo naopak ponorku z toho, že jsou 3 v obrovském hotelu odříznuti od světa. No zkrátka a dobře, tohle se Kingovi teda sakra povedlo. Klobouk dolů mistře

20.01.2020 5 z 5

Madony z Leningradu Madony z Leningradu Debra Dean

Historický román, který vám vezme dech.
Hlavní hrdinkou je osmdesátiletá Marina, která se vrací do hrůz 2. světové války, konkrétně do oblasti Leningradu. Příběh sleduje dvě roviny, současnou, v níž se Marina s manželem chystá na svatbu své vnučky, a historickou, kde nám vypráví svůj příběh z mládí. Kniha na vás dýchá dějinami umění a to celému příběhu dává punc elegance. Není to příběh, do kterého byste se ponořili a vynořili se někde na šestisté straně, toto dílko má něco málo přes 200 stran. Každopádně ale i na takovém počtu stran je velice lidsky popsán příběh jedné ženy, která se ztrácí v tom, co bylo a je, jelikož se u ní začíná projevovat alzheimer, ale to nemění nic na tom, že byla obětavá, silná a velkorysá.
Příběh se čte lehce a svižně, vůbec by mi nevadilo kdyby měl o 200 stran více.

19.01.2020 5 z 5

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali Tom Phillips

Tato kniha mě bohužel vůbec nechytla. Občas v ní bylo něco vtipného či zajímavého, ale jinak mi teda vůbec nesedla. Ale tak zase se mi nemůže líbit každá kniha. Od jisté doby nemusím odbornou literaturu a tato kniha se k ní dost blíží. Věřím ale, že se v tom leckdo najde, když je někdo takovej experkt , že dokáže narazit do jediného stromu široko daleko. Takovejch profesionalů je nás víc.

03.01.2020 2 z 5

Nouzové osvětlení Nouzové osvětlení Michael Ondaatje

Nathanielovi a Rachel rodiče oznámí, že odjedou na rok kamsi do Singapuru, ovšem bez nich. Bude se o ně starat rodinný přítel tzv. Mol. Jenže nakonec je to vlastně všechno jinak, maminka vlastně vůbec s tatínkem neodjela a co teda vlastně dělá a proč není se svými dětmi?
Kniha je to zajímavá, je pravda, že mi autorův styl psaní úplně nesedl, proto jsem knihu četla dlouho. Každopádně ale autor v knize neuvěřitelným způsobem pracuje s pamětí dítěte a krásně nám vykreslil charaktery hlavních postav, nejvíc tedy postavu maminky Rose, s tou si tedy opravdu vyhrál. Knihu bych doporučila tomu, kdo se zajímá o světové války a nechce si jen neustále číst o koncentračních táborech, ale zajímají ho třeba i osudy neobyčejných lidí, jako byla tato zvláštní rodina.

01.01.2020 4 z 5

Dámská jízda Dámská jízda Anne Carré

Příběh šesti zralých žen z romantické Paříže, které se rozhodnou, že se podívají do Prahy. Anne, jež je hlavní postavou příběhu, chce do Prahy, jelikož její předci z matčiny strany odsud pocházejí a chce navštívit místa, kde pobývali. Po rozvodu jí ve Francii nic nedrželo.

Parta přítelkyň je velice různorodá, o zábavu se starají hlavně extrémně žárlivá Caroline s uplakanou Elodye, dva transvestité, kteří by vás za použití tohoto slovo upálili.

Ovšem každá z žen má nějakého kostlivce ve skříni, postupem příběhu tato tajemství vyplouvají na povrch. Anne po rozvodu nechce na chlapa ani pomyslet, natož na mladé muže, kterých měla za své manželství přehršel. Ale co když potká někoho, kdo ji uchvátí na první pohled? Někoho, kdo by k ní padl jako puzzle a je to její vrstevník. Má to ovšem jeden háček, tento muž žije v Praze a rozhodně nehodlá Prahu opouštět, stejně tak jako Anne nechce opustit Francii a své věrné přítelkyně. Stojí taková láska za to? Ještě ke všemu když její dcera řeší zásadní problém, a to, odejít od svého manžela k milenci.

Tento příběh je o hledání, o poznávání nových míst a neutuchajícím přátelství. Je to kniha oddychová, u které nemusíte přemýšlet, jen se necháváte knihou unášet. Ovšem najdou se i pasáže, kde se ze srdce zasmějete. Rozhodně to není žádný brak, kde najdete spoustu klišé. Je to kniha ke krbu, na dovolenou, na relax. Skvěle se u ní odreagujete. Děj plyne, stránky ubývají ani nevíte jak.

Líbí se mi ten nápad, cizinky v Praze, s tím jsem se ještě nesetkala. A příběh šesti dam, kde se za celou knihu ani nijak zásadně nepohádají, je také obdivuhodné, pomáhají si navzájem, mají pro sebe pochopení. Když v knize přeci jen najdete nějaké rozhořčení, tak je to z většího důvodu než si myslíte.

Knihu bych doporučila všem, co mají rádi nenáročnou literaturu, těm, co si chtějí u knihy odpočinout, anebo těm, kteří už mají hororů/thrillerů plnou hlavu a potřebují něco oddychového na čtení. Mě se moc líbila a krásně jsem si u ní po všech těch kingovkách odpočinula.

23.12.2019 5 z 5

Rytec kamejí Rytec kamejí Ivan Fíla

Rytec kamejí je velice zvláštní historicko-fantastický román. Zvláštní v pozitivním slova smyslu. Kniha je pro náročnější čtenáře, kteří chtějí u knihy přemýšlet a nechtějí ,,jednohubku", kterou slupnou za jeden večer. Z každé knihy si každý čtenář odnese něco jiného a já jsem si z této odnesla povědomí o nehynoucí lásce, reinkarnaci a kouzlu v pravém slova smyslu. Autor se cíleně a dobře věnoval hlavně charakteru čaroděje, který nás provede celým příběhem. Čtenář, který si chce od knihy odpočinout a moc u ní nepřemýšlet, zde kýžený účinek rozhodně nenajde. Každopádně takovéto knihy dotvářejí literaturu jako takovou, díky za ně. Určitě doporučuji každému, kdo se nebojí trochy fantazie a hlubšího smyslu. Recenze je to celkem chaotická, víme, ale i takové dojmy v nás některé knihy vyvolají, tak to píšu, jak to cítím. Mě se Rytec kamejí moc líbil.

20.12.2019 5 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Historický román, který vás překvapí svou hloubkou a tématem. Inspiruje se totiž jednou historickou událostí a to "honem na čarodějnice". To už mluví samo o sobě, tyto procesy mě rozhodně nenechávají chladnou, vždy když na tuto událost narazím, tak se mi rozum pozastaví nad tou nespravedlností s níž byly tyto "prohřešky" posuzovány.
Příběh se odehrává na počátku 17. století, kdy ženy a muži byli naprosto na jiné úrovni, než je tomu dnes (ve vztahu mezi sebou a společností). Nečekala jsem, že mě kniha tak vtáhne a stanu se součástí Fleetwood a všech jejích radostí a strastí (to druhé převládá). Autorka mistrně zpracovala charakter Fleetwood a můžeme v příběhu sledovat krásný vývoj mladé naivní dívenky s hlavou v oblacích do vyzrálé dospělé ženy. Líbí se mi, že to nebyl jen další jednoduchý přeslazený román, u kterého víte po pár stranách, jak skončí. S čistým svědomím mohu doporučit a napsat, že se kniha řadí mezi nejlepší tituly tohoto žánru, které jsem zatím přečetla.

12.12.2019 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Kingovy strašidelné příběhy jsou skvělé, ale ješte raději mám knihy, nad kterými musíte přemýšlet, protože mají hlubší význam a nejinak je to v tomto případě. Pokud chcete vědět co je ,,Mrtvá zóna,, přečtěte si knihu, jelikož bych vám to nevysvětlila ani za milion let. Kniha je svižná, čte se dobře. Autor si neuvěřitelně pohrál s hlavní postavou Johnem Smithem, koma je medicínskou záhadou a toho autor využil. Stephen King mě nepřestává překvapovat, s každou další knihou ho zbožňuju víc a víc. Tohle si přečtěte, protože to je skvělej počin.

08.12.2019 5 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

S každou další knihou Stephen King přináší něco nového, v této knize se jedná o vdovu Lisey, která měla za manžela slavného spisovatele a jak už to tak bývá, tak to není nikdy jednoduché. Tohle je přesně ten typ knihy, která vás nechytne od první strany, ale postupně a pozvolna ,stránka za stránkou, vás pohlcuje víc a víc. Líbilo se mi, jak si autor pohrál s charakterem Amandy, sestry Lisey. V této knize nenajdete strašidla, či situace, ve kterých vám přebíhá mráz po zádech.
Příběh se odehrává v několika časových rovinách, většinou vyprávěna formou vzpomínek. King má můj obrovský obdiv za to, jak všechny časové roviny poskládal, aby to dávalo smysl a zároveň aby to do sebe zapadalo. Nehledejte v knize pasáže, kde budete strachy bez sebe, protože tam prostě nejsou, ale kniha má jiné kvality. Myslím si, že každý autor by měl alespoň jednou vystoupit ze své komfortní zóny, jako to udělal King tady.

27.11.2019 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Dokážete si představit, že se dobrovolně zúčastníte nečeho jako je Dlouhý pochod? Tzn. 100 lidí, kteří mají tu ,,výsadu" jdou a jdou a jdou, nejméně 4km/h, zastavíš se, dostaneš 3 varovaní=max 2 minuty a vojáci tě zastřelej. Tadá! Jako tohle prostě nevymyslíš, ale evidentně pro někoho jako je Stephen King není nic nemožné. Čtení této knihy provázela bolest nohou za všechny účastníky, zatajený dech a fandění hlavnímu hrdinovi. Výborně napsané, četlo se to samo. Jediné, co mě mrzí je ten uspěchaný konec. Jinak rozhodně doporučuji

18.11.2019 5 z 5

NOS4A2 NOS4A2 Joe Hill (p)

Tohle je má první kniha od tohoto spisovatele a musím teda říct, že je to Stephen King v bledě modrém. Nerada používám tyhle výrazy, ale tohle bylo mega dobrý. Troufnu si říct, že je to lepší a promyšlenější než Drákula. Perfektně napsané, četlo se to samo, byla jsem napnutá jak struna a konec mě teda dostal. Celou dobu jsem Vicky fandila. A třešnička na dortu, tato kniha má 666 stran! Perfekt!

12.11.2019 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

,...povznesení, pocit, že jste nechali sami sebe za sebou a můžete se dostat ještě dál." Tohle je kniha, která vystupuje z Kingova obvyklého žánru hororů. Je to kniha, která se čte lehce, má hlubší význam a nemá prvky hororu. Myslím si, že i tahle literatura Kingovi sluší, je to zase něco jiného. Je to útlá knížečka, plná emocí, lidského charakteru a předsudků. Je zajímavé, jak si spousta lidí života neváží do doby, kdy je smrt za dveřmi. Podoba s knihou Zhubni od stejnojmenného spisovatele je nepopiratelná. Rozhodně doporučuji, okamžitě mě vtáhla do děje a určitě si ji užijete tak jako já.

06.11.2019 5 z 5

Takoví normální #přátelé Takoví normální #přátelé Sarah Alderson

Příběh o síle sociálních sítí. Už dávno víme, že na ,,insta" facebooku a dalších, se lidi ukazují v tom nejlepším světle a realita je pak úplně jiná. Ale tady to bylo zahnáno do takových krajností, které vedou k zamyšlení a konec? Ten mě naprosto rozložil, trošku jsem to tušila, ale že to bude tak promyšlené, to fakt ne. Každopádně se tento příběh snoubí s thrilerem, jež vás nutí číst stále dál a ,,to mám rád". Rozhodně nutnost, nečekej na nic, pořiď si to a čti!

04.11.2019 5 z 5

Poslední léto Poslední léto Judith Kinghorn

Jedná se o historický román a ne jen tak ledajaký, je napínavý a dojemný až do konce. Kniha začíná rokem 1914, vyprávěním Clarissy o jejím životě na Deyningu. Clarissa totiž patří do „vyšší třídy“ společnosti. Narazí ale na mladíka, kterým je, již v prvním okamžiku, naprosto okouzlená. Mladík jménem Tom Cuthbert, student univerzity, je Clarissou uchvácen. Ale nastává problém, Tom je syn služebné a Clarissa dcerou vážených a uznávaných lidí. Zatímco se přátelství mezi Tomem a Clarissou prohlubuje, tak politická situace kolem nich se mění a jak Tom, tak Clarissyny bratři musí narukovat do armády. A začíná korespondence dvou mladých, zamilovaných lidí, kteří na sebe nedají dopustit. Vydrží jim to? Počká Clarissa na svou lásku? Nebo je cesty osudu oba zavedou někam jinam?

Kniha se četla velice dobře, v některých pasážích jsem skoro nedýchala, v některých jsem byla smutná a v dalších jsem naopak měla na tváři úsměv od ucha k uchu. Charaktery postav byly krásně a výstižně popsány, velice mě překvapil vývoj kmotry Clarissy (Venetie). Tato kniha mi dala vše, co od historického románu očekávám, lásku, napětí, určitou dávku nespravedlnosti, která k těmto příběhům neodmyslitelně patří a v neposlední řadě rodinné vztahy a vliv rodičů na sňatky jejich dětí. Kdyby měla kniha o 300 stran víc, vůbec by mi to nevadilo. Jediné, co mě zkrátka mrzelo, bylo to, že Clarissa sebou nechala neskutečně orat, nechala se ovlivňovat okolím. Ale zase je to ponaučení a krásný příklad toho, že by nám okolí mělo být „jedno“ a měli bychom myslet především na své štěstí než na to, abychom se zavděčili okolí. Dlouho jsem nečetla něco tak zajímavého, líbivého, romantického, takovéto knihy mě vždy dostanou do kolen, ať už je to fikce nebo skutečný příběh, vždy tam alespoň kousek pravdy je a v tomto případě minimálně politické události. Podle mě je málo knih, ve kterých se příběh odehrává za 1. světové války, většinou je to 2. světová válka, která je, pokud to tak mohu napsat, vyzdvihována.
Knihu mohu jen doporučit a doufám, že se vám bude líbit tak jako mě.

02.11.2019 5 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Soubor povídek, ze kterých vám půjde mráz po zádech. Čtivé, napínavé, k zamyšlení. Některé povídky končí zadostiučiněním, některé naprosto nelogicky s nádechem paranormálních jevů. Je to útlá knížka s mnoha příběhy uvnitř. Tuto knihu bych doporučila každému fanouškovi Stephena Kinga, nevysvětlitelných jevů a duchařiny.

02.11.2019 4 z 5

Zimní voják Zimní voják Daniel Mason

Tato kniha rozhodně není pro každého, není to jednoduché čtení, ale jaká kniha tohoto tématu je, že? Jednak je to román válečný, ale také milostný. První třetina knihy nebyla vůbec jednoduchá, jelikož se autor rozepsal v odborných lékařských termínech, ale když vydržíte, tak rozhodně nebudete litovat. Některé okamžiky, které jsou v knize popsány, nejsou pro slabé nátury, ale i přesto se mi s Lucienem špatně loučilo. Zase jeden příběh, který mě chytil za srdce a bude mi v mysli dlouho rezonovat. Další kniha, kterou bych zařadila do povinné četby, protože ,,všechno špatné", co se vám na příběhu může zdát, má svůj důvod. Vřele doporučuji!

21.10.2019 5 z 5

Život elfů Život elfů Muriel Barbery

Muriel Barberyová rozhodně nepíše knihy, které se čtou lehce. Nad jejími knihami prostě musíte přemýšlet. Když jsem četla knihu S elegancí ježka, měla jsem sto chutí knihu odložit, ale nakonec jsem byla moc ráda, že jsem to neudělala, s touto knihou jsem to měla stejné, prokousávala jsem se první třetinou, ale pak už to najednou dávalo smysl. Ta slovní zásoba, ten jazyk této knihy jsou neskutečné, není to kniha na jeden večer, ale rozhodně stojí za to.

20.10.2019 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Stephen King je bez pochyb mistr svého ,,řemesla" a jeho tvorbu buď milujete nebo nemusíte, nic mezitím není. Tato kniha je souborem povídek, ze kterých Vám, velmi pravděpodobně, půjde mráz po zádech stejně jako mě. Kniha je psána velice čtivě a srozumitelně, jediné co mě osobně mrzí je, že u některých povídek je useknutý konec, zajímalo by mě totiž co se dělo dál. Myslím si, že by některé povídky vydaly klidně na knihu. Takže ano, vřele doporučuji.

17.10.2019 5 z 5