ostranka komentáře u knih
Povedená sbírka povídek doplněná básněmi. Překvapivé nebo otevřené konce nutí k zamyšlení, přepracované známé legendy v novém kabátě nabízí neotřelý pohled na to, jak to třeba mohlo být…nejvíc mě oslovil Thorn a Trnatec, své kouzlo má i Les kostí (hlavně po přečtení Lesu mytág) a vlastně na všech povídkách bych našla něco, co mě zaujalo.
Öland se mi líbí i po přečtení 2. dílu. Atmosféra zasněžené krajiny, zimních bouří a celkově nepříliš pohostinného ostrova je zachycena opět působivě. Do toho (asi) duchové, statek na samotě s pohnutou historií, záhadně blikající majáky a samozřejmě podivná smrt… příjemně mrazivé čtení na dlouhé zimní večery.
V porovnání s jinými severskými detektivkami plyne tato pomalu a klidně, příběh se odvíjí “jako když másla ukrajuje’. Dějové linky čtenáře postupně vedou do překvapivého cíle a vše je dokresleno výstižnými popisy krajiny a nehostinného prostředí. Ani ta spousta mrtvých tu nepůsobí příliš morbidně. Za mě povedené a v sérii budu pokračovat.
Použiju-li autorčin příměr z poděkování, podařilo se jí utkat hodně plastický a pestrý vzor příběhu na základě reálných událostí. Ty jsou vylíčeny tak přirozeně, až z nich mrazí, obzvlášť v kapitole o obětech tornáda. Na těchto událostech je vystavěn děj na pomezí každodennosti a nadpřirozena, kterým provází hlavní hrdina a který se odvíjí v průběhu dvou desetiletí. Mrazivá atmosféra, přízrak mrtvé dívky, Filipovy vidiny a tušení na jedné straně doplňují kamarádství čtyř přátel, jejich zážitky a běžný život na straně druhé. Oceňuji bohatou slovní zásobu autorky a její barvité popisy přírodních jevů a událostí a až poetické líčení krajiny.
Pro mě hodně silný příběh plný emocí, který mi ještě dlouho zůstane v hlavě. Nejsem, myslím, žádná citlivka, ale tady mi při čtení ukáplo pár slziček, což se stává výjimečně. Nejhorší na celém příběhu je fakt, že nezní až tak nereálně. Jednání některých postav mi pak přijde ospravedlnitelné a pochopitelné. No a ten závěr! Snad to nebyl poslední díl série…
(SPOILER) Taková slaďárna, ve které je velmi brzy jasné, kudy se děj bude ubírat. Hlavní hrdinka opakovaně unikne z životu nebezpečných situací, padouch přesně ví, kde se kdy nachází. Postavy jsou buď superkladné nebo superzáporné. Druhá polovina mě překvapivě chytla a přečetla jsem ji na jeden zátah, abych se dověděla, kdo za vším stojí a jak to s otcem vlastně bylo. Takže tak špatné to zas nebylo, i když jiné knihy autorky mě bavily o poznání víc.
Romantika šmrncnutá lehkým thrillerem, nebo naopak. Spousta věcí hodně nepravděpodobných až nereálných, ale kdo má rád decentní červenou knihovnu a hrdinky typu Xena, které si poradí v každé situaci, bude spokojen. Četlo se to dobře, ale novější knihy od Tess (série Maura&Jane) mám daleko raději.
Všechny Weaverovy knihy jsou jasným důkazem, že i 500-stránková bichle se dá snadno přečíst za pár dní. I tento díl (stejně jako všechny předchozí i Ztracené střípky bez Davida Rakera) má spád, napětí, zvraty, překvapení a hlavně nápad. Posunula se i linka s Colmem Healym a jsem zvědavá, jak to s ním teď bude. Napjatě a nedočkavě vyhlížím díl číslo 14.
Depresivní čtení o tom, jak by to tu mohlo zanedlouho vypadat…. Zrcadlo nastavené dnešní společnosti využívající vše do mrtě bez ohledu na následky a budoucnost. Peníze a zisk na prvním místě pro pár vyvolených, kteří rozhodují o životě všech, příroda stále v pozadí a k čemu to vede. Zajímavé bylo propojení obou dějových linek, v závěru ale postrádám slibovanou naději a vidím v něm jen čekání na Godota. Příběh mi přesto v hlavě zůstane ještě dlouho.
První část odehrávající se na ostrově jsem zhltla na jeden zátah. Opuštěný ostrov, rozpadlé stavby plné stínů vrzající v zimních bouřích, bezvýchodnost situace a temná atmosféra mě nutily číst dál a dál. Po návratu do civilizace už pro mě příběh neudržel vysoko nasazenou laťku a činy některých postav jsem vyloženě nechápala - obzvláště po úsilí, které věnovaly činům v první části knihy, mi jejich jednání přišlo až nelogické. Celkově měl ale příběh nápad (hlavně zavřený ostrov), děj měl spád, byl napsán stejně poutavě jako Weaverovy předchozí knihy s Davidem Rakerem a líbil se mi. Nad motivem pachatele přimhouřím oko a už se těším na pokračování naznačené v úplném závěru.
Napínavý příběh o tom, co se děje v metru a kam mizí lidé, kteří do něj vejdou. Kdo má rád detektivky, tajemno, rád se trošku bojí a zajímají ho legendy, určitě nešlápne vedle. Kniha se čte skoro sama, krásně se v ní prolíná běžná každodennost hlavní hrdinky s mystickými prvky, když začne pátrat po zmizelé sestře. Nechybí ani návraty do minulosti, které dokreslují děj, aby do sebe vše zapadlo. A zapadá, rozuzlení je vlastně úplně logické, v něčem pro mě příjemně překvapivé, i když děsivé, temně mrazivé… a mysteriózní.
Kim Stone je stále v dobré formě. Téma sekty je zajímavé (hlavně to, jak funguje, strategie získávání nových členů - i když tak jednoduché to snad není - jejich upevňování ve víře a příšerná manipulace), rozplétání vražd uvěřitelné a některé detaily rozuzlení překvapivé. Je vidět, že autorka měla oba případy v příběhu dobře promyšlené a že není vrah jako vrah, jak bylo na motivech jasně ukázáno. Jak se píše v knize, nic není jen černé a bílé a Bryantovo rozhodnutí v dané situaci schvaluju.
Major Saran nikdy nezklame! I šestý díl se mi líbil, opět byly zvoleny neotřelé motivy vražd a případy vyšetřeny logicky a uvěřitelně. Peprnost mluvy i majorova soukromí tak nějak přirozeně dotváří děj a “po naszymu ho posouvá do mně blízkého prostředí. Taky mě baví, jak autor uznává a připouští málo pravděpodobné setkání v Saranově životě. Inu, svět je malý a o náhody v něm není nouze… doufám v brzy vydaný sedmý díl.
Velmi čtivá krimi s pro mě překvapivým rozuzlením a závěrem, kvůli kterému si určitě přečtu i další díl. Jako rodiči mi téma bude ještě dlouho ležet v hlavě.
(SPOILER) Čekala jsem od knihy něco jiného (detektivku), ale určitě po jejím přečtení nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Krásně se tu snoubí reálná rovina běžného života (Petrův návrat do rodné vsi, jeho profese novináře) s tou nadpřirozenou, prvky hororu a dusivého temna. Příběh je hodně dlouhý, ale pro mě byl čtivý, návraty do minulosti mi nevadily, mysteriózní linka mě chytla a když jsem někdy ve 3/4 zjistila, co za vším je, bylo mi až líto, že už je po tajemnu... Zato začalo hledání řešení a původců tragédií v obou rovinách (reálné i nadpřirozené) a knihu nešlo odložit. Příběh mě i vede k zamyšlení, jak se lidé chovají k přírodě a jak jim to ona může vracet, i když to asi nebylo záměrem autorky. Stejně děsivé jako hlavní motiv je pro mě i chování některých obyvatel vesnice. Jen bych možná uvítala propracovanější konec - dočetla jsem včera a stále mi leží v hlavě, co bylo dál. Co je jisté - pokud někdy nahlédnu nebo dokonce vlezu do řopíku, příběh se mi ihned vybaví.
Robert Bryndza se mi čte velmi dobře a tento díl nebyl výjimkou. Příběh se hezky rozvíjel, zaplétal, gradoval a nakonec i rozmotal. Vůbec mi nevadilo větší množství postav, líbilo se mi propojení se dříve spáchanými zločiny, role jednotlivých obyvatel domu i vývoj v Eričině soukromém životě. Palec nahoru i za Igora…
Tahle série mě baví od prvního dílu. I Dokonalá tma se četla jedním dechem, je ale temná a místy až brutální,často plná násilí. Některé situace mi přišly přitažené za vlasy, přesto se mi pátrání líbilo a taky jsem zvědavá na pokračování vztahů v týmu vyšetřovatelů.
Pátý major Saran je stejně čtivý jako ti předchozí, ne-li víc. Pátrání po spolužačce Saranovy přítelkyně je napínavé od začátku do konce, příběh má spád a hezky se rozvíjí. Krátké věty mi vyhovují, dialogy odpovídají nátuře místních obyvatel, včetně peprných výrazů. O opevnění Šance, které hraje důležitou roli, jsem vůbec netušila, takže díky i za tip na výlet.
Opět dva povedené příběhy! Zahrada hezky zamotaná, ale logicky a uvěřitelně rozmotaná, Rest vyšetřující kromě aktuálního zločinu i to, co bylo v minulých dílech jen naznačeno. Vše psáno přirozeně, nevyumělkovaně, čte se to samo. Stále mě baví pasáže po naszymu - škoda, že jich není víc. Uměla bych si po seriálech Kriminálka Brno, Ostrava, Plzeň atd. představit i Kriminálku Třinec. A možná začnu mít ráda Rammstein. Autor prostě umí!
Do třetice a zase spokojenost. Pierot je zajímavý dějově i postupným odhalením pachatele. Na krev je trochu drsnější, opravdu krvavější a temnější, s pro mě nečekaným závěrem, ale neříkám, že špatným. Styl autora mi maximálně vyhovuje, na dialogy po naszymu se vyloženě těším a jsem zvědavá na nové zvraty v životě i sestavení týmu majora Sarana. Tak hurá na čtvrtý díl!