*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Čekala jsem od knihy mnohem víc, než jsem ve skutečnosti dostala. Severská mytologie je plná tajemství a já toužila je odhalit, obohatit se jimi. Jenže to, co jsem dostala, mě moc nenadchlo. Kniha se nečetla zle, ale byla tak zdlouhavá, natahovaná, že jsem měla problém se začíst. Až teprve poslední čtvrtina mě dostala z té letargie, do které jsem upadla během čtení. Ta poslední čtvrtina měla spád, byla živá a dýchala tajemnem. Všechno ostatní je v knize jen výplň. Kdyby autorka knihu osekala o tyhle ty natahovací gatě, knize by to jen prospělo a já bych si ji užila víc. Přesto chci vědět, jak to dopadne, takže druhý díl určitě přečtu.

25.01.2018 3 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Nooo... tohle bylo silný kafe i na mě. Náctiletý, který by mohl hrdě k boji vyzvat nejednoho sériového vraha. Upřímně ten svět byl napůl středověk, ale ne ten, kde na slavnosti dostanete šampus a věneček za statečnost. Tady spíš dostanete pohřební věnec, který vam na useknutou hlavu položí klučina třímající zakrvácený meč. A napůl sci-fi o naší "vyspělé" inteligenci. S odstupem času si začínám myslet, že autor to docela trefně vystihl - do toho středověku se brzy vrátíme i s celou naší slavnou "inteligencí".

23.01.2018 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Upřímně, není to kniha, ze které bych se posadila na zadek. Na druhou stranu je kniha originální. Druid v hlavní roli? Sem s tím! Keltská a severská mytologie knize dodávala takové příjemné tajemno, které mě neskutečně bavilo. Ovšem "křesťanství" je tu jaksi... ne vyloženě opovrhováno, ale je na něj nahlíženo z trochou pesimistického pohledu. Ať už to bylo jakékoliv náboženství či vyznání, autor velmi umě zpracoval jejich pravou podstatu. Za to si u mě vybojoval další hvězdu.
Co se týče postav - ne všechny jsou reálně vyvedené. Některé oplývaly takovou mocí, až se jiným postavám v knize rozklepala kolena, ale když přišlo na věc... no, řekněme, že té slibované "moci" zas takolik ve skutečnosti neměli. Teď jen záleží, jesteli tomu věříte. Budete věřit té "moci", kterou měli někteří bohové vládnout (přímo je to předurčuje v jejich legendách), ale ve skutečnosti je to jako by se s tou mocí teprve seznamovali? Netvrdím, že jsem to takhle měla u všech postav (u Morrígan nebo Brigid rozhodně ne!), ale co takový Bres nebo v závěru Aenghus Óg? * SPOILER * Zrovna u těchto dvou mi přišlo spolčování se s ostatními mocnými bohy a pekelník (jako by jim jejich vlastní moc nestačila) jako výsměch toho, čeho se snažil autor dosáhnout. Ano, pomoc je vítáná, ale v takové kavalérii? Vážně je to potřeba? Kdyby takové spojenectví upevnil Atticus, neměla bych nic proti tomu vytknout. Přeci jen je to druid, i když starý, ale rozhodně není bůh. * KONEC SPOILERU *
Za mě určitě originální, vtipné a lehké čtení. Ovšem s některými postavami mi příběh moc nepasoval. Po dlouhém váhání si ale kniha ty čtyři hvězdy nakonec zaslouží.

21.01.2018 4 z 5

Dlouhé ticho Dlouhé ticho Patricia Briggs

Série je jedna z nejlepších urban fantasy, které jsem četla. Každý díl má své přednosti, ale bohužel i také chyby. Tahle kniha je má také. Ač jsou to chybky, které bych dokázala odpustit, přesto se o nich musím zmínit.
V první řadě je to děj. Velkým plusem je, že se odehrává v Praze. Jsem mile překvapená, jak dokonale autorka dokázala do děje zakomponovat Českou republiku s jejími přednostmi, historií a mýty. Stejně tak, jak se náš svět nebije se světem fantasy, což velmi oceňuji. Ovšem tady to má jednu malou chybičku. Ač je děj napínavý a vy nemůžete prostě přestat číst, děj byl vleklý, táhlý, okecávací. Alespoň ty části z pohledu Mercy. Ale jelikož autorka umí psát vskutku na jedničku – čemuž dosvědčuje fakt, že už je to 10. díl a stále mě to baví – odpustila jsem jí to.
V druhé řadě je to celkový koncept knihy vyprávěný z několika úhlů pohledu. Neměla jsem v tom guláš, jak slibovali krátké, bryskní větičky u každé kapitoly. Zato jsem autorce zazlívala, že pro mě byl stále zajímavější úhel pohledu – i co se týče děje – Adama. Tedy té americké části. Je to škoda, protože moje první myšlenka, že se kniha bude odehrávat v ČR, byla: Americká autorka píše o ČR? To bude pecka! Důvodem byla také trošku zvědavost, jak se s tím autorka popere. Proto jsem mírně zklamaná, že se kniha dělila na dva tábory. Když jsem do knihy šla, měla jsem za to, že se děj bude odehrávat celý v Praze. A anotace to tak nějak slibovala.
Knize jinak nemám co vytknout. Je dokonalá a ve své podstatě pořád na stejné kvalitní úrovni, jako předchozí díly. Ty drobné chybičky se dají přehlédnout, protože je to prostě MERCY THOMPSON!

04.10.2017 4 z 5

Unesena stínem Unesena stínem Karen Chance

Autorka opět předvedla, že víc než logika věcí jí sedí přeskakování z jedné věci na druhou doprovázeno spoustou nechtěných - někdy nesmyslných - popisů. Měla jsem sto chutí tyto stránky z knihy vytrhnout (a to jsem až fanatický zastánce toho, aby se knihy neničily!) Popravdě, už začínám ztrácet trpělivost, hlavně když hlavní hrdince spadne do rukou taková obrovská moc a ona je chytrá asi jako batole, které se právě naučilo lézt. Opravdu se mi chtělo brečet nad Cassandřinou hloupostí! Občas jsem byla až v nevíře, že se autorce povedla vymyslet postava, které chybí alespoň ždibíček inteligence! A upřímně, kniha má tolik děr v ději, že i cedník by se měl stydět! * SPOILER * Navíc je tu i spoustu nedořešených záležitostí - Tony, Marlow a plné kasíno mágů, Deinó, Enýó a Pefrédó (hlavní cenu za "nejpošahanější a nejšílenější" jméno vyhrávají - tři grácie! Ty ženský jsem fakt žrala :D), Mircea a geis, konzulka a sešlost v poušti a mohla bych pokračovat do nekonečna. * KONEC SPOILERU *
Když to shrnu, kniha má jednu světlou stránku a to v čtivosti (pomineme zdlouhavé a nudné pasáže popisů), jinak všechno ostatní je katastrofa.

08.07.2017 2 z 5

Tanec bohů Tanec bohů Nora Roberts

No... přečetla jsem si prolog, který začínal docela zrádně, a první kapitolu a s čistým srdcem knihu okamžitě odkládám. Po první kapitole jsem zjistila, že to bude pro mě moc velký oříšek, který nemám ani chuť rozlousknout. Ta první kapitola mě utvrdila v tom, že to bude kravina epických rozměrů - středověk se mísí s moderním světem s násilnou perverzností, které nepomůže ani ta fantasy stránka. Jednomu nad tím zůstává rozum stát. Tudíž nehodnotím, ale za mě by to byl totální brak.

24.06.2017

Svůdné nebezpečí Svůdné nebezpečí Wendy Higgins

Začátek byl jako odrazový můstek a já doufala, že nebude příliš dlouhý, abych si knihu mohla vychutnat. Jak se později ukázalo, kniha byla postavená na stejném principu jako v prvním díle – nazvala bych to „cestovatelskou mánií“ – což mě trochu zklamalo, zvlášť když se k pořádné akci čtenář dostane až v poslední třetině knihy. Zatímco v prvním díle projela Anna všechny státy Ameriky, aby zjistila informace o sobě (fakt pech, když si pomyslím, že ta cesta za informacemi – myšleno polovina knihy – byla zbytečná), tady vždy letěla do konkrétních zemí po celém světě (jen s tím rozdílem, že teď ty informace rozdávala. Vlastně byla to jen jedna podstatná informace a vše kolem toho jeden velký otazník. Obchodník by tak brzo přišel na buben.)
Co ještě musím knize vytknout je ta "věštba“, která byla fakt odfláknutá. Věštbu/proroctví si představuji (a je to snad zaběhnutý rituál) ve verších... To už i ten text písně měl hlubší význam, než ta údajná věštba. Mě spíš zněla jako debata na čajovém dýchánku s důchodci. Naprosto povrchní, bez špetky zájmu či zamrazení v páteři, že: „ona je tím klíčem, ha! Tak teď to začne mít teprve grády.“ To vůbec! A tenhle fakt na tom nezmění ani skutečnost, že Vám ho sdělí duch mrtvé jeptišky.
* SPOILER *
Fajn, beru, když tatík proklepne všechny nefily a démony, se kterými by mohl počítat do svého „krámku“. Beru i skutečnost, že vyšle svou dceru na akci „přetáhni je na svou stranu“. Co mi ale na tomhle fakt vadilo, byla ta samozřejmost – pojedeš sem, vysvětlíš jim, co se od nich chce a napíšeš je na náš seznam spojenců. Moc propracovaný mi to nepřišlo. Trošku naivní představa, že by všichni ochotně souhlasili a že jsou to ve skutečnosti jen nepochopené duše, které čekají, až jim někdo ukáže tu správnou cestu. Navíc s tak nejednoznačnými informacemi, které jim Anna poskytla, by do takového obchodu vstoupil snad jen blázen.
* KONEC SPOILERU *
Knihu musím hodnotit jako lehký nadprůměr. Oproti předchozímu dílu je Anna vyspělejší, méně ufňukaná – i když na začátku byla jak slzné údolí – a podstatně se vztah mezí ní a Kaidanem zlepšil, za což dávám palec nahoru. Ale kvůli mé nedůvěře v to ostatní... i Kaidan by byl na mě krátký, fňuk! ;-)

10.02.2017 3 z 5

Svůdné zlo Svůdné zlo Wendy Higgins

Pár věcí by se tomu dalo vytknout, jako každé knize, ale tahle kniha má dobře našlápnuto. Má spád, dynamičnost, jakousi chytlavost, i když ze začátku možná trochu povrchní, rozhodně se ale u ní nenudíte. Za mě spokojenost a jsem zvědavá, co na mě autorka vymyslí v dalším díle.

08.02.2017 4 z 5

Nezapomenutelná Nezapomenutelná J. R. Ward (p)

Upřímně, nebyla to vhodná kniha na start nového roku. Nicméně je to Wardovka, takže čtivost tomu nechybí. Nicméně je to trošku klišoidní příběh. Ze začátku, resp. několik kapitol, jsem absolutně hlavním hrdinům jejich chování nevěřila, přišlo mi to, jako kdyby to byla autorčina prvotina. Postupně se to zlepšilo, děj byl ale vleklý a trochu jsem se nudila.
Jako oddychovka při které nemusíte přemýšlet je to na jedničku. Nicméně hledala jsem něco jiného než romantickou parodii na hraběnku a jejího rytíře na bílém koni v 21. století.

05.01.2017 3 z 5

Tažení do Tearlingu Tažení do Tearlingu Erika Johansen

Jsem trochu zklamaná. EJ opravdu umí člověka vtáhnout do děje svým vypravěčským umem, ale tady tohle mě moc neoslovilo. V první řadě se tu z Kelsey stal úplně jiný člověk, než tomu bylo v prvním díle - je trochu dospělejší, ale také děsivější a... ukazuje i svou temnější stránku.
* SPOILER *
Opravdu jsem to nepochopila. Thorna, kterému hrozila spravedlivým soudem, nakonec popravila ona sama svou mocí. Ale když měla zabít královnu, která se prohřešila dvakrát tolik, co Thorne, slitovala se nad ní a nechala ji žít? Tohle je fakt logika, kterou nepochopím. Jen to dokazuje, že tenhle díl byl taková vsuvka a prakticky o ničem.
* KONEC SPOILERU *
Za druhé je to samotný děj. Ačkoliv se tu na pár otázek dozvídám odpověď, nejsou to zrovna ty nejpalčivější otázky, na které bych tu odpověď potřebovala znát. Většina otázek z prvního dílu zůstala nezodpovězena i ve druhém díle. Doufám, že v tom posledním se dozvím všechny. * SPOILER * Fakt by mě naštvalo, kdybych nezjistila, kdo je otcem Kelsey! * KONEC SPOILERU *
A za poslední, celkem mě zklamala Kelsea jako osoba. V jednu chvíli jsem k ní přechovávala jistou averzi. Ale nakonec jsem se dokopala knihu dočíst.
Konec mě celkem překvapil, za což dávám o jednu hvězdu víc, než jsem původně chtěla dát.

23.12.2016 4 z 5

Balthazar Balthazar Claudia Gray (p)

Měla jsem pocit, že čtu vampýrskou akademii. Přitom to s ní vůbec nic nemá společného, až na upíry a školu a místo vampů lidi. Dějem jsem proplouvala bez toho, aniž bych se do něj ponořila. Spíš jsem plula na povrchu a bylo mi úplně jedno, co se s hlavními hrdiny stane, protože... to bylo opravdu klišoidní a tááák strašně předvídatelný! Nejsem vyloženě zklamaná, ale ani neskáču radostí dvakrát do stropu.

16.12.2016 2 z 5

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

Za začátku jsem byla unešená příběhem, ale postupně to opadalo. Příběh je čtivý, poutavý, ale spíš než hrůzy války se tady řeší milostná linka. Byl to slabý odvar války na pozadí, co mě zklamal. Přišlo mi, že hlavní hrdinka je strašně naivní a životem proplouvá velmi lehce na to, v jaké době se děj odehrává. Ano, jsou zde světlé momenty, které ukazují hrůzu války a té doby, ale pokaždé, když už jsem si myslela, že hlavní hrdinka před tím nebude zavírat oči, stala se nějaká hrůza, kdy si opět uvědomila, že žije ve světě války a pak, jako by na to zase na malou chvíli zapomněla. Ačkoliv žila pořád v napětí, co se s ní stane, když pracuje pro nacistu, nepřišlo mi to jako taková hrůza, jako to, co se odehrávalo na pozadí a k čemu se autorka moc nevyjadřovala. Nemůžu říct, že bych byla z knihy zklamaná, ale za neskutečnou zabedněnost hlavní hrdinky (ač je na jednu stranu velmi bystrá), strhávám jednu hvězdu.

28.11.2016 4 z 5

Polibek hříchu Polibek hříchu Keri Arthur

Co tohle mělo být za příběh?! Riley jsem nechápala, její myšlenkový pochody byly nesmyslný a děj se točil pořád kolem toho nepodstatného, tedy to, s kolika partnery Riley hupsne do postele a co za to získá!
Jsem znechucená jejími názory - "je to jen sex". No dobře, teď ještě toho svýho potenciálního partnera na celý život nenašla (to ale neznamená, že bude myslet rozkrokem pokaždé, když se jí nějaký chlap dostane do hledáčku! A to její "s ním to stojí za prozkoumání", "s tímhle mužem se ještě v budoucnu zapletu" atd. mi přišlo nemístné!), ale pochybuji, že kdyby ho našla, že by s ní díky tomuhle vydržel. Logicky, žádný chlap se nechce dělit (majetnictví je těžká nemoc).
Ono monogamie u vlkodlaků je poměrně zajímavá (v podání téhle knížky bych řekla až směšná). Jestli Riley opravdu dokáže být monogamní, tak začnu chodit do kostela! Bleh...
To, co autorka předvedla, je jen laciný drama o x-stránkách, které postrádá jakoukoliv logiku. Proto nevidím důvod, proč bych po téhle sérii měla někdy v budoucnu ještě sáhnout.

26.10.2016 1 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Kniha se mi líbila o poznání víc, než Nabíječ. Oproti Nabíječi má kniha v sobě erotiky víc než by mi bylo milé, ale jelikož to bylo vyvážené... budiž. Stejně jsem ale ty sexuální scény ke konci přeskakovala, protože mě to už vážně nebavilo. Tohle byl celkem odvážný pár, který se musel narodit bez skrupulí, jinak opravdu nechápu, jak jinak by spolu mohli provozovat sex na, ech, řekněme veřejných místech. Občas mi přišlo, že je to jen o tom se pohádat, nakřičet na sebe spoustu peprných slov, abyste se pak mohli usmířit, jak jinak než sexem.
Nicméně, abych to jen nehanila, musím říct, že kniha byla zábavná, měla spád, děj rychle utíkal, ale vývoj příběhu se nikam moc neposunul.

24.09.2016 3 z 5

Tak padne náš svět Tak padne náš svět Megan Crewe

Tohle téma je svým způsobem už ohrané, poněkud klišoidní a člověk má pocit, že je to pomalu převyprávěný příběh z nějakého katastrofického filmu do knižní podoby. Na druhou stranu, téma knihy je podáno neotřelým způsobem, díky deníkovým zápiskům máte pocit, že se vám do rukou dostal tajný deník vaší pra-pra-prababičky, díky níž můžete nahlédnout do jejího světa skrz její myšlenky.
Co ve mě vzbuzovalo trochu nedůvěru byl celkově průběh nemoci - škrábání, kašlání, horečka, poruchy v komunikaci, halucinace a smrt...? Možná jsem očekávala něco víc... řekněme drastičtějšího. Vzhledem k tomu, že kinematografie je plná různých katastrofických scénářů na podobná témata (a že jsem jich viděla hodně) mi dané příznaky přišly trochu nepravděpodobné.
Ani děj mezi první a druhou částí mi neseděl. Přišlo mi to strašně urychlené, neucelené... Vyskytlo se zde i několik nelogičností * SPOILER * Kaelyn má strach o Leovy rodiče, jede se za nimi podívat (to už ale vypukl virus a lidé jsou v karanténě), oba jsou naštěstí v pořádku a pracují na zahradě. Na konci knihy Kaelyn říká, že padli hned v prvním náporu virusu, přitom v té době podle autorky byly ještě v pořádku. Že by se uměli naklonovat? * KONEC SPOILERU *
Ve 4 měsících můžete sledovat, jak virus zdecimuje celý ostrov, jak lidé zapomínají na to, co je morálka, lidskost, empatie... existuje už jen "zákon džungle".
Kniha je ale zajímavá - ne v tématu, ale spíš v jeho podání. Z postav máte pocit plytkosti, někdy až jako by tam byly jen proto, aby měla autorka koho ve finále zabít. Tahle témata (epidemií, pandemií a dalších katastrofických scénářů) můžou působit ohraně, při čtení na to rychle zapomenete. MC má vskutku vypravěčský talent...

08.07.2016 4 z 5

Sázka lady Beth Sázka lady Beth Nicola Cornick

Když jsem si přečetla anotaci, kniha mě zaujala. Donesla jsem si ji z knihovny domů a na chvíli dala k ledu. Když jsem anotaci četla po druhé, tolik už se mi do ní nechtělo. Nicméně, když jsem se s ní domů táhla, přečetla jsem si jí.
Asi do čtvrtiny knihy jsem byla nadšená. Mile mě překvapila a já se těšila, že ta dynamika příběhu se bude dále rozvíjet, až na poslední stránce vyvrcholí. No, nevyvrcholila, od poloviny knihy se to začalo kazit a mohly za to samotní hrdinové.
Ta ženská mi začala lézt na nervy - hloupá, naivní, impulzivní, trošku fňukna. Muž - arogantní, sice rozumově vyspělý, ale občas mi přišlo, že taky neví, která bije.
S jakou razancí se ti dva do sebe zamilovali mi přišlo směšný, protagonisté knihy předvídatelní a naprostý vrchol všeho - nelogičnost celé zápletky. Nevím, nemohla jsem pak začíst a bylo pro mě hotové utrpení dopracovat se až na poslední kapitolu. Nicméně - dopracovala jsem se a pochybuji, že si za týden, kromě pocitu marnosti, nebudu z knihy pamatovat ani zbla.

19.06.2016 2 z 5

Past Past Lauren DeStefano

Co ke knize říct? Vlastně ani pořádně nevím, jak ji popsat, protože byla... jiná? Určitě jiná, než všechno ostatní, co jsem doposud u YA knih četla!
Tahle kniha byla syrová a neskutečně reálná, až mě občas mrazilo. Musím říct, že svět, do kterého autorka zasadil děj, byl neskutečně úžasná směs minulosti, přítomnosti a budoucnosti - možná proto je kniha tak realistická.
Abych ji ale nevychvalovala do nebes, bylo tam pár chybiček, které zahrály na struny mých nervů. Za prvé – hlavní hrdinka, ačkoliv byla velmi přirozená a moudrá na to, kolik jí bylo let, občas jsem měla chuť s ní zatřást. V první řadě neustále omílala, jak musí odtamtud utéct. (I bez toho byste poznali, že chce odtamtud pryč. Dokonce i v anotaci je to jasně řečeno). Měla jsem chuť vzít si papírek a začít si dělat čárky pokaždé, když jsem tam narazila na slovo "útěk".
Za druhé – opět je zde milostný trojúhelník. Tentokrát jsem byla ale překvapená, že mi tam nevadil tolik, jak jsem předpokládala, že mi vadit bude. Možná proto, že se kniha netočila jenom kolem toho milostného trojúhelníku, ale řešila daleko důležitější věci, mi nelezl na nervy, jako v jiných YA knihách. Nicméně nerozhodnost hlavní hrdinky mi na nervy lezla velmi!
A konečně za třetí – občas jsem se u knihy nudila. Bylo tam několik hluchých míst, které mě až zas tolik nebavily, ale ke knize prostě patřily.
Smekám před autorkou – vytvořila vskutku realistické dílo, která zamrazí, pohladí po duši i přinutí nad pár věcmi přemýšlet. Čím mi ale autorka udělala největší radost – dokázala vymyslet vskutku děsivou postavu (troufám si tvrdit psychopata!), která když se objevila v knize mi na rukou naskákala husí kůže, což se mi u knihy ještě nestalo… :-)

31.05.2016 4 z 5

Lucius Lucius Daniela Mičanová

Už když jsem četla Alexandra mě Luciusův příběh zajímal mnohem víc, než ten Alexandrův. Proto jsem tajně doufala, že druhý díl bude lepší. Moje přání se splnilo. Knize, až na několik hluchých míst, nemůžu nic vytknout. Luciusův příběh je plný temnoty, smrti a starověké minulosti a bezpochyby rodících se vášní a tužeb současnosti.

29.02.2016 5 z 5

Dívka s hnědýma očima Dívka s hnědýma očima Lisa Kleypas

Je pravda, že po přečtení knihy jsem z ní byla tak nadšená, že jsem chtěla dát automaticky pět hvězdiček. Už jen proto, že jsem potřebovala chvilku vypnout, mi tahle kniha přišla vhod... S odstupem času ale zjišťuji, že si to kniha nezaslouží. LK mám opravdu ráda, je skvělá spisovatelka, tato mi ale nepřirostla k srdci.
Celá kniha je prostoduchá. Opravdu nevím, jak jinak to popsat. Jako oddechovka bomba, ale pro náročnějšího čtenáře propadák. Koordinátorky svateb... to je jak nějaká reality show vystřižená z kontextu. Přesně takhle na mě kniha působila. Vůbec si nejsem jistá ani těmi vztahy mezi hlavními hrdiny. V knize je to popisováno jako několik dnů a to mi přijde opravdu málo na to, aby si člověk vytvořil tak silný vztah a ještě se stihl šíleně zamilovat. :-/

04.12.2015 3 z 5

Slané prokletí Slané prokletí Jana Pronská

Když vidím na obálce jméno autora a on/ona je český/slovenský do knih se nepouštím. Nemám je ráda tak nějak všeobecně. Tahle ale měla pěknou obálku a jako bonus i zajímavý název.
Od autorky jsem už četla Hřích první noci, ale vůbec mi to nesedlo. Měla jsem problém uvěřit tomu, co jsem četla. Takováto nedůvěra ve mě byla i v této knize. I když musím uznat, tohle dílo bylo o hodně lepší, mám k tomu několik výhrad.
Jak už tu napsala Amalthea děj se nikam neposouval a stejných scén jsem si v knize užila víc než dost. Přišlo mi to jako kdybych se motala v začarovaným kruhu. A to pak jednoho omrzí.
Kniha není špatná, ale autorka nevyužívá plně její potenciál. Spíš se zasekne na jednom bodu a neví, jak knihu posunout o další příčku výš.

29.10.2015 3 z 5