Paulika komentáře u knih
Ano, přiznám se, že jsem tak povrchní
a mám rád peníze; a tak jsem neodolal a zaposlouchal se do této (audio)knihy. Hned od začátku mě kniha chytla a do konce nepustila. Své dosavadní zkušenosti ohledně makroekonomiky jsem čerpal jen z masmédií a tím pádem byly mé znalosti poněkud děravé. Po poslechu jsem si své chápání fungování mechaniky bankovnictví a investic dost prohloubil a chybějící články mozaiky vědomostí doplnil. Kniha je sice trochu kostrbatá, určitě bych přeházel minimálně pořadí kapitol. Začal bych penězi a pak přešel k centrálním bankám; vysvětlení neznámých termínů bylo občas taky až po použití v předešlém textu, ale jinak vcelku vše ok. Zajímavé byly i ilustrující příklady z nedávné historie - musím uznat, že kniha je v dnešní době (2024) dost aktuální a hlavně něco podobného mi na našem knižním trhu chybělo. Jsem rád, že kniha vyšla i v kvalitní audio podobě a tím pádem se dostala i ke mně. Za další díl bych byl vděčný a knihu doporučuji všem, co mají rádi peníze, investice, trhy a bankovnictví.
Uf, to byl ale orech. Prvni ctvrtinu jsem mel co delat, abych se zorientoval. Kniha se mi zdala totalne zmatena. Hodne mne v orientaci pomahalo uvedomeni si toho, ze to bylo psano v 80.letech a musel jsem se vedomostne srovnat na tehdejsi stav IT. Druha obrovska pomoc mi byla konzultace s Gemini od Googlu a s Copilotem od MS. Hodne mi pomohly (nebo uz pomohli?) v pocatecni orientaci pribehu s vysvetlenim obrovskeho poctu terminu, postav, jejich vztahu, predmetu a jejich nekolikanasobnych prezdivek, jmen a pojmenovani. Pak se mi konecne zacal rysovat samotny pribeh. Na tu dobu a stav techniky v IT to musel byt opravdu mega sok. Doba mikropocitacu, salovych pocitacu, drahych EPROM cartridgii, jehlickovych tiskaren a disket. Svetu vladl Fortran, Assembler, BASIC, Pascal, C a najednou tu mate Matrix (Internet), VR - cyberprostor, viry, cracky, alternativni realitu, UI a to vse v dystopickem a hlavne fungujicim svete, kde neni problem letet na dovcu na orbitalni stanici. Prostredi cyberpunku bylo pro me (absolutniho sci-fi greenhorna) zcela nove, ac jistou prupravu v hrani System Shocku jsem mel. Musim ocenit i Gibsonovo pouziti tehdy noveho literarniho prvku - antihrdiny jak v podobe Case, tak Molly.
Poslouchal jsem jako audioknihu. Vyjimecne, ac nerad, musim pripustit, ze tuto formu konzumace v tomto pripade nedoporucuji. Musel jsem se stale vracet a previjet, abych neztratil nit. Ctena podoba by byla lepsi volba. No nic, musim si jit odpocinout do nejakeho jednoducheho historickeho romanu.
Za mě průměrná populárně naučná kniha. Nic nového se tam člověk nedozví. Ano, je tam i zmínka o už x-krát zmiňovaném marshmallow testu, který je uveden snad v každé druhé knize o osobním rozvoji. Jinak sepsáno dobře a pro netknuté čtenáře knihami tohoto typu určitě k doporučení.
Tak to si tak vezmete 2 kg Verneovek, k nim přimícháte 1 kg Hraběte Monte Christa, přidáte půl kila Tintina se špetkou Ostrova pokladů, trochu povaříte, rozdrobíte Indiana Jonese, opět necháte chvíli podusit a nakonec okořeníte Jamesem Bondem. A voila, máte Vanga.
Ano, skvělý recept na ještě lepší román. Bezvadná dikce, atmosféra, spád, napětí a skládačka, která elegantně do sebe zapadne. Ano i trochu té lyriky a vtipu tam je. Plně doporučuji. I když už dávno nejsem adolescent, tak mě to chytlo a nepustilo. Určitě doporučuji, audiokniha je výborná.
Jediné mé subjektivní mínus - těch neuvěřitelných zvratů, náhod a setkání tam bylo až přespříliš.
Musím uznat, že kniha byla velkolepá. Skvěle sepsané memoáry gejši před a během 2. světové války. Náhled do uvažování Japonců, do jejich zvyků, symbolů a jejich chápání světa. Seznámení se samotným řemeslem gejši, o výchově od útlého věku až po zestárnutí. Kniha mě absolutně vtáhla, skvělá atmosféra, pěkný a uvěřitelný příběh, jakoby psaný životem, intriky, milostný příběh, zášť, radost a to vše napsáno nádherným stylem. Srovnatelné s asijskou ságou od Clavella, obzvláště se Shogunem. Ano, určitě doporučuji, stojí za přečtení. Audiokniha také skvěle namluvena.
Tak u mě tato kniha nezafungovala. Čekal jsem trochu něco jiného. Fyziologický popis vzniku dopaminu, jeho šíření, struktura, související mechaniky organismu. Bohužel nic z toho tam moc není. Je to jen taková zpověď psychologa a psychiatra ohledně problémů závislých pacientů, jejich příběhů a problémů. Jak postupovat, co se osvědčilo atd. Většinu věcí člověk ví nebo k nim logicky dojde. Už jen marshmallow studii z r. 1968 jsem četl asi v 10 jiných knihách. Nic jsem si z knihy neodnesl; možná proto, že nejsem psycholog ani závislák.
Kniha plná politiky, filozofie, sexu dobrého jídla a konkurenčních ideologií. Zkrátka všeho, co mě baví a zajímá. Určitě stojí za přečtení, už i pěkně popsaný způsob převzetí moci v Evropě Islámem je realisticky načrtnut. Člověk se až diví, že to ještě tak neproběhlo, nebo už jo?
Víceméně se shoduji s negativními komentáři na tuto knihu. Kniha je zastaralá, woke-naivní a určená pro obyvatele bohatých státu (USA, Švýcarsko, Norsko), kteří můžou těžit z velkých rozdílů kupní síly a životní úrovně. Kdyby takto fungovali všichni na světě, tak bychom šli do kopru. Co takhle anesteziolog na 4 hodinovém pracovním týdnu někde na Havaji nebo hasič, učiteleka, zemědělec, chovatel,. A těch pár kancelářských krys, co mohou tento životní styl provozovat, budou asi v nejbližší době nahrazení AI. Lidem, kteří mají hluboko do kapsy taky k ničemu. Plno firem, co uvádí v závěru knihy jako příklady, už ani neexistují. Nedohledal jsem je na Internetu. Jen důkaz, že musíte mít fakt štěstí, aby vám tento životní styl vyšel. Jak říká klasik: z hovna bič neupleteš.
Po dlouhé době jsem se touto knihou vrátil k Vondruškovi, ale moc mě příběh nenadchl. Taková sklářská soap-opera z přelomu 17-18 století. Děj jalový, předvídatelný, plytké dialogy jak z pohádkové knihy pro malé děti, doslova černobílé postavy smýšlející jako v 21. století. Celkově nic moc. Taková tuctovka. Zvažuji, jestli dát tomu příběhu šanci a jít do druhého dílu. Tady jde vidět, že kvantita převažuje nad kvalitou. Marně přemýšlím, kdo je vlastně cílovka této literatury? Seniorka, která se ráda utvrzuje v tom, jak dříve bylo vše v pořádku? Nebo čtení k vodě? Romantické přenesení do jednoduššího světa v dnešní přetechnizované době?
Kniha me nadchla. Hned vyzkousim vsechny popsane triky. Na knize je velmi skele to, ze je pomerne utla, strucna a vystizna. Neupada, tak jak vetsina ostatnich knih, svoji zbytecnou ukecanosti, i kdyz si take neodpousti jisty zpusob vypraveni zkusenosti na pratelich autorky. Prvni pulka knihy je vylozene vecna, informativni a poucna. Vzhledem k tomu, ze jsem nedotcen cukrovkou - nastesti, ale v mem okoli se o teto problematice dosti mluvi, tak ted vim o cem se moji kolegove, pratele bavi a nejsem odsouzen jen k nepochopeni.
Audiokniha je trochu toporneji namluvena, ale jinak ok. Pozor obrazky, co jsou v knize, bohuzel jako prilozene PDF k audioknize nedostanete!
Ale jo, libila se. Skvele napsana kniha (v mem pripade i skvele namluvena audiokniha) me pohltila a byl jsem nucen stale pokracovat v poslouchani az do nevyhnutelneho konce. Autor nejak nenasilne udrzuje ctenare/posluchace v napeti a nuti ho dale pokracovat - sve tu dozajista plni i styl vypraveni v prvni osobe.
Knihu tady vetsina lidi hodnoti jako depresivni, ale mne se zdala docela humorna a az groteskni. Jiste posledni ctvrtina knihy by tomu odpovidala, ale jinak plna sarkastickeho, povyseneckeho a cynickeho humoru se skvelymi komentari, prirovnanimi a uvahami hlavniho vypravece. Bavil jsem se nad myslenkami a nazory hlavniho hrdiny na soucasnou politiku, EU s jeji byrokracii, hospodarstvi, korektnost, feminismus, ekologii a mezilidske vztahy; obcas peprne okorenene davkou perverze, sexu a zminkami o skvelych chutnych jidlech; a to jen tak, abychom si pripomneli, ze jsme jeste ti stari dobri heterosexulani hedoniste se vsim vsudy.
Za me vcelku dobry a i ten konec do jiste miry symbolicky. Urcite doporucuji!
Další skvělý román od Clavella. Tentokráte odehrávající se v právě budovaném Hongkongu jako nového opěrného bodu Velké Británie v zámoří. Kniha sice nedosahuje kvalit Šóguna, ale je stále skvělá a dobře odvyprávěná. Témata jsou podobná, střet dvou rozdílných kultur, sonda do zvyků a sociálních vztahů té doby. Za mě to byl skvělý dobrodružný příběh plný intrik, lásky, napětí, přátelství i nepřátelství. Výborně zasazeno do reálií té doby včetně tehdejších technických vynálezů. Skvěle vykreslené postavy a jejich uvažování.
Opět se mi zdál ten konec trochu rychle utnutý, ale už to asi patří ke Clavellovému stylu psaní. Jinak super. Už sháním Gaidžina.
Jeden z těch nejlepších románu, co jsem kdy četl. Opravdu dechberoucí. Líbí se mi styl vyprávění autora. Hrdinové jsou uvěřitelní, nejsou černobílí, mají své mouchy, každý sleduje své zájmy. Nepředvídatelnost děje. Dále pak skvělá sonda do japonského uvažování a zvyků v kontrastu s tím evropským a to na přelomu 16 a 17 století, kdy tyto kultury byly ještě vzájemně neovlivněné. Hodně čtenářů si stěžuje, že tu není popsána ta válka, ke které děj knihy stále konverguje, ale myslím, že to nebylo hlavním předmětem této knihy. Tady jde hlavně o setkání dvou rozdílných kultur, jejich filozofií života, hodnot příp. i společných vlastností. Vše krásné vetknuto do historických reálií, pomocí intrik, lásky, tužeb a jednání samotných hrdinů. No, už se těším na Tchaj-pana.
Kniha (v mem pripade audiokniha) se mi moc libila. Velice zajimave poznatky z biologie. Velice zajimave je, jak evoluce vybavila ruzne zivocichy smyslovymi receptory. Jak se dravci i lovena zver navzajem predhani, kdo bude mit v utoku/obrane navrch.
Jistou nevyhodou knihy je to, ze informace jsou zahlcujici, tzn. autor na nas sype tolik poznatku, ze si to nemate sanci vse zapamatovat. Jinak doporucuji.
Zajímavý vhled do výzkumu a týmů dnešní doby. Docela mě překvapilo, že vše platí daňový poplatníci (platy výzkumníků, výbava laboratoří, čas a granty), ale práva, licence a patenty za objevy pak vlastní samotní objevitelé a erár utře hubu.
Jinak nejvíce mě bavil popis funkce samotné CRISPR technologie a historie výzkumu editačních nůžek. Pěkně popsáno i pro laika. Zbytek si nadšenec najde na wiki. Potěšil i Martin Jínek, škoda, že se nevrátil k nám zpět a nepomohl české vědě. Hvězda dolů za zdlouhavé popisy patentních válek, chvílemi jsem poslech už chtěl vzdát.
Jinak audiokniha skvěle namluvena a doporučuji.
První dvě třetiny knihy jsou opakováním Sapiens: Stručné dějiny lidstva a až ta poslední třetina přichází s novým sdělením. Pokud jste nečetli předešlou knihu, tak si dejte hvězdu navíc a určitě se do čtení hned pusťte. Jinak ok, průměrná kniha o současném a pravděpodobně budoucím vývoji lidstva.
Jednoznačně nejslabší Minier. Velice slabé a na předchozí díly jak se Servazem, tak i bez něj, se nehrabe ani po kotníky. Mraky vaty, kritika společnosti na úkor samotné krimi, nudně to odsejpá; psal to vůbec ještě Minier? Tento díl mi přijde jako taková rychlokvaška. Honem, honem zachytit události posledního roku včetně COVIDu, než to přejde a rychle s tím do tisku. Spíše nedoporučuji, snad už jen skalním příznivcům.
Snad "Lucia" bude lepší, ale to si asi ještě půl roku počkáme.
Ale jo líbilo se. Minier dozrává a tato kniha je toho důkazem. U jeho prvních dvou knih jsem se rozmýšlel, zda budu v sérii pokračovat,
teď o tom nemusím vůbec přemýšlet. Ano, je občas rozvláčný, sem tam nějaká nelogičnost v jednání postav, ale vcelku skvělý zážitek se skvělou atmosférou. U Miniera se mi líbí, že ve svých knihách upozorňuje na současné sociální problémy, dělá sondu do současné politiky, uvádí zajímavé informace o francouzské společnosti, snaží se dokumentovat technologický stav a to dělá z jeho knih dobrý doklad i pro budoucí generace, jak se na začátku 21.stol. žilo. Za mě super a těším se na Lov. Audiokniha opět skvěle namluvena.
Audiokniha se mi velice líbila. Chvílemi trochu rozvláčné, ale pro mainstream dobře stravitelné. Zdálo se mi to chvílemi spíše jako ženské čtení/ poslouchání, ale historická rešerše a sonda do tehdejší doby vyšších sociálních vrstev výborná. Tudorovská doba je vděčným tématem i pro současné autory. Určitě doporučuji i pro mužské čtenáře. Osobně se mi kniha moc líbila a doporučuji. Těším se už na Annu Boleynovou.
Takové letem vědeckým světem. Agregát novinek a aktuálních směrů výzkumů (2019) sesbíraný z různých zdrojů a okomentovaný autorem. Občas náhled do historie a častý spekulativně-naivní náhled do budoucna. Chvílemi mi připadlo, že autor už upadá do vědeckého bulváru, když zmiňuje, co si o tom myslí Elon Musk, jak mu kontruje Zuckerberg či Bezos. Kniha exceluje v užití kondicionálů a slov typu: kdyby..., je možné..., možná by...atd. Nějaké vzorce nebo matematiku nečekejte ani větší potravu pro mozek nebo dokonce zavaření mozkových závitů. Nic nového, co byste nenašli na wiki, NASA stránkách nebo vědeckých časopisech. Pokud jste posledních 15-20 let prospali nebo se vědomě stranili zpráv z vědy, tak je to pro vás ta správná kniha. Je psaná čtivě a velice polopaticky, což jistě oceníte.
Byl to můj první Kaku a docela zklamání, ale dám mu asi ješte šanci. Na Briana Greeneho, Seana Carrolla, Hawkinga nebo Penrose ale nemá.