petr_ petr_ komentáře u knih

Válka vlků Válka vlků Bernard Cornwell

Kniha splnila co jsem od ní očekával, nebyla ani lepší, ani horší než-li předešlé díly a rád jsem si ji přečetl.

22.03.2020 4 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Jako ve většině Páralových knih, hrdinové bojují se všedností, která se jim dostala pod kůži, aniž to vědí. Žijeme v totalitě, ve světe se zničeným prostředím a jen okrajově víme, že to není v pořádku. Začneme s tím bojovat, něčeho dosáhneme, ale zjistíme, že zlo nevymizelo, ale projevuje se v jiné podobě a ještě horší. Můžeme jenom přemýšlet, jestli někdy lidé dostanou dost rozumu, aby svoje problémy vyřešili správným a účinným způsobem.

27.01.2020

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Souhlasím, že to Milenium není, kniha mě okamžitě nevcucla, protože se děj začal slušně rozvíjet až v třetí třetině. Autor se často soustředí na popisy činnosti různých organizací, jako např. NSA a tím se vytrácí to co bylo na Miléniu zajímavé, a to je psychologie postav. Například Ed mi připadá, jako postava, která je epizodní, ale v příběhu jí je dán příliš velký prostor. Také rozuzlení pomocí zašifrovaného dokumentu mi připadá příliš rychlé a s málo předchozími indiciemi.
Kniha je ale zajímavá, možná neměla být napsána v prostředí Milénia, ale s jinými postavami, v jiném prostředí, aby to člověk nemusel srovnávat.

17.01.2020 4 z 5

Poslední Rožmberk Poslední Rožmberk Jaroslav Pánek

Moje oblíbená historická osobnost. Popisuje život Petra a jeho vztahy s Vilémem. Zajímavé je období po smrti Viléma, kdy bylo celé domínium zadlužené a Petr z Rožmberka byl nucen vyrovnat všechny dluhy a svého úkolu se zhostil velmi dobře.

Bohužel neměl žádného následníka a byl posledním mužským potomkem rodu.
Zajímavý je také popis pohřbu posledního Rožmberka.

07.01.2020

Turbina Turbina Karel Matěj Čapek-Chod

Tuto knihu jsem kdysi poslouchal v rozhlasu a vždy jsem u toho vydržel. Problém byl, že jsem neslyšel všechny díly a tak jsem si musel v duši poskládat děj, aby dával smysl. O knize jsem se učil i na střední škole, ale až po letech jsem ji vzal do ruky a přečetl, a to jedním dechem, protože postavy jsou tak plasticky popsány, že děj člověk prožívá a vidí před sebou.

Určitě je to dobrá kniha, a je dobře že patří ke klasice.

07.01.2020

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

Předešlí čtenáři celkem dobře komentovali tuto knihu, tak bych nerad opakoval některé věci.
Možná bych jen připoměl nechápavost stvořitele, když mu mágové naznačili, že by mu sex a evoluce ušetřila spoustu práce.

07.01.2020 5 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Řekl bych, že kniha je o člověku, který nic nebral vážně a teprve konec světa ho přinutil, aby si uvědomil, co má pro něj opravdovou cenu. Takže když to nešlo jinak tak založil běžecký spolek, ale víc už bych nerad prozrazoval. Ať si to každý přečte sám.

05.01.2020 4 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Kniha se moc pěkně čte, ale autorka si asi pořádně neprostudovala biologii včel. Jinak by věděla, že včely, v připadě že je matka slabá, či nemocná jsou schopny klást vajíčka, ale znich se mohou rodit pouze trubci, nikdy ne matky, protože se mohou rodit pouze z oplozených vajíček. Ale zase se mi líbil popis jak se v úlu pohybují trubci a nechají se zkrášlovat a vytahují se kdo je lepší samec. Popis prací, jako je krmení, donáška vody a pylu s nektarem, čištění úlu a krmení larev je celkem verohodné.

Knížka je to čtivá a zajímavá.

05.01.2020

Nevinný bratrovrah Nevinný bratrovrah Jiří Dobrylovský

Historický román o možné realitě. Jak to bylo doopravdy už určitě nezjistíme, ale vzhledem k tomu jak Boleslav rozvinul české knížectví a dosáhl nezávislosti, je možné, že jeho označení jako bratrovraha vyšlo od jeho nepřátel.

02.01.2020 5 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Obtížné čtení, ale co vlastně víme o historii Polska a Ukrajiny. Z tohoto pohledu to je zajímavá freska.

02.01.2020 3 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Jako vtipné vidím to, že namísto toho, aby povídky zodověděly některé otázky z knihy "Kvítek karmínový a bílý", tak nastoluje další otevřené konce. Povídky jsou pěkné čtivé a zajímavé. Přitom zachovává charaktery původních postav.

01.01.2020 4 z 5

Bohatýrská trilogie Bohatýrská trilogie Jaroslav Žák

Hrdost trempského národa je v této knize dobře popsána, skvělý humor. Kniha, ke které se rád vracím abych si je občas připoměl.

29.12.2019 5 z 5

Královskou cestou za romantikou Královskou cestou za romantikou Richard Halliburton

Krásné vyprávění mladého cestovatele, který si vymýšlel až absurdní cesty, jako napřiklad proplavání Panamským průplavem , výstup na Matterhorn atd. Bohužel tento autor již v dnešní době není tak známý.

29.12.2019 5 z 5

Zlaté rouno Zlaté rouno Robert Graves

Kniha není tak barvitá, jako "Já Claudius", ale svým způsobem zesměšňuje patriarchát v podobě Dia. Čte se hezky a občas se k ní vrátím zpět.

29.12.2019 3 z 5

Wellington: Vítěz od Waterloo Wellington: Vítěz od Waterloo Daniel Res

Když jsem narazil na tuto knihu v knihkupectví, musel jsem si ji koupit. Wellington mě zajímal a to hlavně četbou knih o vojáku Sharpovi. Byl to schopný člověk, protože si dokázal získat spojence, což je viditelné ve válce v Portugalsku a Španělsku. Navíc musel být výborný oraganizátor a politik, aby získal potřebné zdroje pro vedení války.

27.12.2019 4 z 5

Napoleon Bonaparte Napoleon Bonaparte Albert Zacharovič Manfred

Souhlasím s tím, že se jedná o podrobné dílo o životě Napoleona Bonaparte, ale nutno dodat, že je poplatno době a místu svého vzniku. Je tam mnoho zajímavých podrobností z té doby, které však jsou znešvařeny poučkami a názory "vědeckého komunismu", jinak by tato kniha nemohla ani vzniknout.
Kniha se zaměřuje na vztahy Ruska a Evropy k císařství a důležité události a aktéry pomíjí.
Válka ve Španělsku je zde zmíněna jen tak mimochodem a stejně tak i úloha Welingtona, která je opomíjena, protože to nebyl nějaký průměrný vojevůdce, jak uvádí autor, ale člověk, který nalezl slabiny v taktice francouzských vojsk a dovedl je využít jak ve Španělsku tak v bitvě u Waterloo. Ale co jiného bych mohl očekávát od sovětského autora. Navíc podpora Anglie byla v napoleonských válkách rozhodující protiváhou, protože Anglie finančně podporovala protinapoleonské koalice (vč. Ruska). Proto dávám méně hvězdiček.

20.06.2024 3 z 5

Mistr platnéř Mistr platnéř František Niedl

Kniha je to objemná, ale dobře stravitelná, takže jsem ji přečetl za dva dny.
Je to hezký příběh. V některých chvílích mě připadal trochu naivní, protože autor z hrdiny udělal takového super-hrdinu.
Trochu mi tam chyběly nějaké historické reálie, ale ke konci příběhu se to zlepší.
Tuto knihu bych považoval za vhodnou spíše pro mládež, ale to mi nebrání si ji také přečíst.

20.06.2024 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Tato kniha se mi vůbec nelíbila, ačkoliv byla dobře napsaná, i téma bylo zajímavé. Mnozí lidé si myslí, že musíme chránit přírodu, ale sobecky si pod tímto termínem představují pouze prostředí, ve které jsme schopni žít a které si přesto ničíme. Ale příroda přetrvá i po zániku člověka, i když bude úplně jiná. Příroda bude existovat i bez člověka, ale opačně to nefunguje.
Navíc o ekosystémech toho víme tak málo, že scénář zániku lidské civilizace tak jak je popsaný v této knize je taky možný.

10.03.2024 4 z 5

Strašlivá závrať Strašlivá závrať Benjamín Labatut

Když vidím nějaké umělecké dílo, nebo čtu dobrou knihu, tak mě napadá, jak na něco takového mohl autor přijít. Jaké myšlenkové pochody ho přiměly, aby umělecké dílo mělo právě takovou podobu, hraničící s genialitou, a ne jinou. Tato kniha vlastně poukazuje na to, že vědci při svých výzkumech a tvorby různých teorií mohou procházet různými peripetiemi a vymýšlet zvláštní věci. Dokonce se může stát, že někteří sami nevědí, jak ke svým poznatkům došli, ale vědí, že jsou správné.
Zajímavé také je, že jejich práce je může přivést na samotnou hranici šílenství, což dobře popisuje tato kniha.
Zajímavé je, do jakých podrobností autor popisuje některé události, ale předpokládám, že se našlo dostatek zdrojů a svědků, které tyto události popisují.
Dodatek na závěr: Pokud chcete alespoň rámcově pochopit, co to je kvantová mechanika, doporučuji si přečíst tuto knihu.

10.03.2024 5 z 5

Chronolity Chronolity Robert Charles Wilson

Zajímavý příběh který narušuje kauzalitu času a studiem monolitů je vlastně studována budoucnost, která však musí mít nutně kořeny v přítomnosti. A je tu znova otázka zda bylo dříve vejce, nebo slepice.

01.03.2024 4 z 5